campagnolo xenon arka aktarıcı kırıldı. yenisini alıcam öneri gerekli acil yardım

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
bugün daha ortalama 650 kilometredeki carraro 022 cr bisikletimin campagnolo xenon arka aktarıcısı kırıldı. şöyle oldu:

arka vites en yüksekteyken (10da) bayıra yaklaşınca hızımı düşürmeden vitesi azaltmaya başladım ki bayıra girerken hızımı ve ivmemi kaybetmeyeyim diye. bayırın başında 10dan 5e falan inmişti, ayağa kalktım, giderek hızım yavaşlarken bir yandan da ayaktayken (büyük hata galiba) vitesi düşürmeye devam ettim. bir noktada (daha zincir istediğim vitese gelmemişken) geçmedi zincir bir küçük vitese aktarıcı zincirden daha düşük dişlinin konumundayken. tabi ben yüksek viteste ayakta zorlarken, zincir 4te ama aktarıcı 2de örneğin, zincir çok büyük bir güce maruz kaldı anladığım kadarıyla (aktarıcı zincirin tam altında olması gerekirken 2 yanındaydı, çapraz dönüyordu yani zincir.) ve o an bişey oldu arka sistemde. durup baktım, arka aktarıcı kırılmış. yani kadroya bağlandığı noktadan kopmuş.

bisikletimi 3 ay önce 200 kilometredeyken aldım 2.el, 2 ayda da 400-500 km falan kullanmışımdır. ilk yol bisikletim, bisiklet araştırırken özellikle campagnolo donanımlı olsun istemiştim. biraz fanatiklik benimkisi, anlayışlarını ve endüstriye yaklaşımlarını beğendiğimden herneyse.. ama açıkçası çok da memnun kalmadım campagnolo'dan. belki xenon campagnolo'nun en aşağı model grubu olduğundandır bilemiyorum ama yani çok sevemedim açıkçası. en başından beri vites geçişlerinde sıkıntı oluyordu ara ara. inceden de değiştirsem mi acaba diye bi düşünce girmişti son zamanlarda aklıma. bu olayla beraber artık mecburen değiştiricem.

şimdi ben hangi markayı ve hangi modeli almalıyım.
1) sorunsuz olmalı. yani vites geçişleri falan kusursuz olmalı (net olmalı anlamında değil, ama bir tane düşürünce zincir de daima bir atne düşsün. yükseltince zincir de bir üste geçsin. atlama falan olmasın bi tane basınca değişiklik olmayıp bi tane daha basınca iki vites birden yükseltip düşürmesin. isteğim bu)
2) servis konusunda sıkıntı yok, koaceli'ndeyim ama bisikleti istanbul'a götürme imkanım var rahatça. o yüzden sorun yok.
3) fiyat aralığım 300 civarı maksimum. ve nereden alınmalı. site mi yoksa mağaza mı?

açıkçası bir daha campagnolo almayı düşünmüyorum. hem pahalı baya, hem de türkiye'de parçasını bulmak vs çok zor.
sram ; red çok pahalı, ancak karbon force alabilirim. (link)
shimano ; dura ace çok pahalı, ya 105 ya da ultegra olucak.

ha bir sorum da, kısa bacak, orta bacak vs bunların farkları nedir? hangisi daha iyidir ya da dayanıklıdır? ve benim kasete hangisi gider? kırılan aktarıcım orta uzunluktaydı.

bisikletim 2x10. 12-25 kaset var. başka bilgi gerekir mi bilmiyorum. yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

Scudo

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
kadro kulağı kırılmış olmasın ?

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
kadro kulagi arka quick release in tam altinda kalan aktariciyi kadroya baglayan parcaysa galiba evet o kirildi hocam. gostericem kirilan noktayi da fotograf yukleyemiyorum ki siteye :s

CenkT

Üye
Tepki
12
Bisiklet
Carraro
Bende bir carraro kullanıcısıyım. Arka aktarıvım da xenon. Yaklaşık 1 aydır günde 30km ( toplamda 600-700 km yaklaşık ) yol yapıyorum. İlk bir haftada ön ve arka aktarıcının ayarı ile en az 4 ya da 5 kez oynamışımdır. Doğru ayarı yaptıktan sonra ise ne ön ne de arka aktarıcıda bahsettiğiniz ( iki diş atlama ya da atlamama gibi ) sorunları yaşamadım. Ayarlarının düzgün yapıldığı aktarıcıda yokuş yukarı ayakta bile olsanız kırılacağını sanmam, nitekim sürdüğüm yolda bende sizin gibi kademeli düşüş yapıyor ve ayağa kalkıyorum.
xenon modelinin campagnolonun giriş modeli olduğunu ve günümüz itibari ile üretilmediğini düşünürsek, bu gün sorun yaşamanız sizin için hayırlı olmuş. Muhtemelen daha sonra değiştirmeniz ya da parça bulmanız gerekirse daha büyük sıkıntı olacaktır. Bende bu nedenle yakın bir gelecekte setimi değiştirmeyi düşünüyorum. Tek fark muhtemelen yeni bir campagnolo set ile.
Son olarak kırılan bölgenin fotoğrafını çekerseniz belki size yardımcı olabilirim (çalıştığım fabrikada makine müh. yim ve talaşlı imalat yapıyoruz. Eğer yapabileceğimiz bir parça ise yenisini yaparak gönderebilirim.)
Geçmiş olsun.

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
fotograf nasil yukleyebilcegimi cozemedim hocam ya bi yardim edin de aksam yukleyim de noldugunu gorun ya :(

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Tarifinize göre kadro kulağı kırılmış. Eğer kadro üzerinde herhangi bir vites parçası kalmadıysa kesinlikle kadro kulağı.
Fazla masraf açmayan bulunabilir bir parçadır. Markaya göre farklılık gösterir. Markanıza uygun model olduğuna dikkat edin.
Ayrıca pedala ve dolayısıyla zincire kuvvet uygularken vites değiştirmek hatalıdır daha büyük hasarlara neden olabilir. Vites değişimi yaparken pedala kuvvet uygulamayın lütfen.

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
aynen öyle kadro üzerinde sadece işte kadro kulağı denen şeyin yarısı kaldı, diğer yarısı da vitese bağlı olarak duruyo. çok teşekkür ederim. peki hangi kadro kulağını almalıyım nerelerden bulabilirim? tavsiyeleriniz?

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
http://resim.donanimhaber.com/upfiles/159193/0ABF20624E8C40A2851B3F13A5180DBF.jpg

Kırılan parça burada fotoğrafta yuvarlak içine alınan gri kısım mı ?

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
hocam kulak değil yav. malesef vites kırılmış. kulak sağlam :s

http://img21.imageshack.us/img21/5837/sam01453.jpg

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Uğur Ece

Harbi attırıcıyı kırmışsın :D :D Kardeşim eğer garantisi varsa garantiye gönderin parçayı, ayrıca campagnolo sitesinden yetkililere ulaşabilirseniz onlara da bu durumu bildiren bir mesaj atın Türkiye distribütörüne de mesaj atın :)

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
şu an yazıyorum tamamdır :( ben tabi sizin önerilerinizi hala bekliyorum. bu parça gitti. yeni ne almalıyım arka aktarıcı?

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle Sram viteslerini bilmiyorum ondan Sram hakkında bir şey söyleyemem. Shimano konusunda ise eğer 300 liralık bütçeniz varsa ultegra alın eğer bütçeniz yetmezse 105 serisi de alabilirsiniz ayrıca sizdeki arka vites kısa bacak.

rubleniz 12-25 olduğu için alacağını aktarıcıların bunları desteklemesine dikkat edin. mesela 11-28 alabilirsiniz.

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
bütçem şöyle: sırf bunun için yeni kredi kartı çıkarttırıp takitle alıcam parçayı. limit 500 lira. ama yani 500 liralık bişey almayı da düşünmüyorum. 200-300 arası orta-üst bir ekipman almak istiyorum. 105 ve ultegra arasında çok fark var mıdır yorumunuz nedir?

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Uğur Ece

ikisine de oy vermek gerekirse 105 attırıcı 10 üzerinden 7-8, ultegra 10 üzerinden 8-9 alır bana göre. Aralarında görülen ağırlık farkıdır. 105 220 gram, ultegra 189 gram (kullanılan parçaların saglamlığı açısından da ultegra tahminimce üstündür). Vites geçişleri için ise aralarında uçurum olacağını düşünmüyorum

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
ağırlık önemli değil benim için. önce ben bir kilolarımı vereyim de ondan sonra bisikletin ekstralarına bakarım. ama dayanıklılık önemli yani bu yaşadığım şeyden sonra. bir de benim sistem kısa bacak mı eminsiniz değil mi? sitelerde falan sram e shimano ya bakarken kısa bacak modeller benim kırılandan çok daha kısaydı sanki.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
arka aktarıcı. 120 lira. Örnek olsun diye yazdım.

11-28 min-max dişli aralığı. Kısa bacak.

Ultegralar da 220 liradan başlıyor.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Uğur Ece

Campagnolo arka aktarıcı alacak, ya da jant göbeği dahil bütün çekiş sistemini değiştireceksiniz.

• Beğen
Tepkiler: ProfessionaL