Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Cam silerek bisikletiyle dünyayı dolaşıyor!!!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Özgür! tarafından paylaşıldı.

1. Özgür!

Özgür! Bisikletkolik

Seviye:
    Merrak ettiği ülkeleri görmek için bisiklele yola çıkan adam parasını cam silerek kazanıyor...

Almanya'nın Berlin kentinden bisikletiyle yola çıkan Christian Brode, güzergahı boyunca iş yerlerinin camları silerek kazandığı parayla merak ettiği ülkeleri dolaşıyor.

20 gündür Hatay'ın Dörtyol ilçesinde kendisine tahsis edilen bir evde kalan Brode, herkesin iyi davrandığını, iş yerlerinin camların silerek günde ortalama 25-40 YTL kazandığını anlattı.

Merak ettiği ülkeleri dolaşmaktan büyük keyif aldığını belirten Brode, macerasını anlattı:

''Annem temizlik şirketinde, babam kaynakçıda çalışıyor. Ben 4 yıl medikal eğitimi aldım. Seyahat etmeyi çok seviyorum. Bisikletimle geçen yılın aralık ayında Berlin'den yola çıktım.

Ocak ayının başlarında İstanbul'a geldim. Burada iş yerlerinin camlarını silerek hem çalıştım hem de tarihi yerleri dolaştım, ancak konaklama konusunda sorunlar yaşadım. Bisikletle yolculuğun tehlikeli tarafları da var. Zaman zaman otostop yaptım, büyük araçlara bindim. Ankara ve Adana'da da bir süre kaldım. Hatay'a gelerek vizemi uzattım.

Yolum tesadüf sonucu Dörtyol'a düştü. Burada deniz, dağ ve portakal bahçeleri çok hoşuma gitti. Ayrıca ilçe halkı bana çok iyi davranıyor. 20 gündür buradayım, bir ay daha burada kalmayı düşünüyorum.''

İş yeri sahiplerinin bazen ihtiyaçlarını giderip yiyecek verdiğini, bazen de para verdiğini belirten Brode, ''Bu arada Türkçeyi de öğrenmeye çalışıyorum. Kazandığım paranın bir bölümünü harcıyor, imkan oldukça biriktiriyorum. Aynı şekilde Suriye, İran, Hindistan, Pakistan, Dubai, Umman gibi ülkeleri de görmeyi istiyorum'' dedi.

Gittiği ülkelerde karşılaştığı sorunları, gelenekleri, yöresel yemekleri ve yapılan yardımları notlar halinde kaydettiğini anlatan Brode, izlenimlerini bir kitapta toplamayı düşünüyor.

mert deniz, güray, nazz ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. Ozge Deniz

Ozge Deniz Bisikletkolik

Seviye:
    :eek: vay be ne insanlar var.teşekkürler özgür ilginç paylaşım için...

3. Özgür!

Özgür! Bisikletkolik

Seviye:
    rica ederim..gerçekten cok ilginç

Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
  4. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Biz de eşimle beraber böyle sabit gelir elde ederek dolaşsak ne güzel olur. Yıllar sürer seyahatimiz. Şu adamların ( çoğunlukla ya tam doğuda ya tam batıda bulunanların ) hayata bakışına hayranım. Biz genelde bir kısır döngü içindeyiz. Ne çok vazgeçemeyeceğimiz şey var. Aslında kıyaslarsak . Ne kadar statükocu ne kadar muhafazakarız.

Kadınlar için yorumu değerli bayan forumculara bırakayım ancak. Erkeğin hayatı.
    Doğum- sünnet- okul- askerlik- iş bulma- söz kesilmesi - nişan- düğün- çocuk- baba- torun - dede- ölüm sıralamasından ibaret olmamalı yahu. !!! Bu zincir bir yerlerinde kırılmalı ara sıra. Sabit bir döngü olmamalı.

Kısa yazarak derdini anlatmak çok zor ama umarım frekansı aynı olanlar için bir şeyler paylaşabilmişimdir. :)

5. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Bu haberi bugün gazetede okumuştum. Çok güzel yaa. Bende Sponsor bulamazsam böyle yapayım o zaman.

Paylaşım için teşekkürler..

Sevgiler...

6. İsmail Ağıllı

İsmail Ağıllı Onursal Üye

Seviye:
    insan bir şeyi yapmak istedimi önüne hiç bir engel çıkamıyor demekki güzel paylaşım

7. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Tamamen katılıyorum Soner..İçimden geçenleri yazmışsın..

8. nikanam

nikanam Kıdemli Üye

Seviye:
    özellikle küçük bir yerde yaşıyorsanız benim gibi, bazı şeylere kulaklarınızı tıkamak zorundasınız. bisiklete binmeniz, arabanızın eski, evinizin kira olması, çocuk yapmamanız, eşinizin sizden ayrı tatil yapabilmesi, sırt çantası ve otostopla tatile gidip otel yerine çadırda kalmanız, kurban kesmemeniz, kravat takmamanız, kotla dolaşmanız, vs vs garibine gidiyor herkesin. adamların gözünde siz "koskoca doktor"sunuz, ne demekse... ha, takıyor muyum? hayır. mutluyum ben böyle be...

Özgür! bunu beğendi.
  9. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:

Çok güzel anlatmışsın abi ben aslında geç kalmış sayılmam aklımda o kadar çok şey varki hangi birine para ve zaman yetireceğimi inanın hiç bilmiyorum aslında en büyük sorun eğitim ilk önce eğitimimi tamamlayıp daha sonra yapmak istiyorum bişeyleri ama buda geç olucak sank o yüzden inşlallah bu sene güzel bir yeri kazanırsam üniversite olarak faliyetlere erken başlamayı planlıyorum...
    umarım sizde eşinizle istediğiniz her yer ulaşabilirsiniz...

10. cobike

cobike Forum Bağımlısı

Seviye:
    gerçekten çok güzel... insanı düşündüren, ben yapabilir miydim dedirten bir paylaşım:..ben de herşeyden vazgeçip, evimi vs herşeyi dağıtıp, kuşkusuzca böyle işler yapıp gezmek isterdim.. o kadar cesur değilim sanırım.
    insanlar beğensin diye hiçbirşey yapmamama rağmen, evimde vs kendimi mutlu edecek o kadar tema var ki, insanın bırakıp, biryerlere gitmesi daha da zorlaşıyor...
    acaba doğrusu olan paranı bir tek gezmye ve görmeye yatır, diğer zevklerini rafa kaldır, bu mudur? düşünmek lazım...

teşekkürler bu güzel paylaşım için özgür...

Özgür! bunu beğendi.
  11. İLKER TAŞ

İLKER TAŞ SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......

Adı:
    İLKER
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    güzel bir haber konuyu actığın icin teşekkürler

Özgür! bunu beğendi.
  12. Ontario

Ontario Forum Bağımlısı

Seviye:
    :) Bende eskiden evdeki muslukları önce bozuyorum:) sonra tamir ayana yatıp harçlığa ek destek yapmaya çalışıyorum ama sonuçta parayıda bisiklete yatırıyodum yanlış anlamayın bunları muzurluk için yapıyodum:)
    sonra evdekiler durumu çaktı musluk bozulduğunda anlamaya başladılar benim yaptığımı:) heheh

nazz bunu beğendi.
  13. güray

güray Kıdemli Üye

Seviye:
    günde 40 ytl mi?boşuna okuyoruz desene....:D

14. simplonmurat

simplonmurat Forum Bağımlısı

Adı:
    Murat ALTINCAN
    Bisiklet:
    Simplon
    Seviye:
    Harika bir olay.Herkezin yapmayı istediği ama sadece hayallerinde kaldığı bir olay bu.Biraz cesaret ve biraz şans la neden olmasın.

15. Erhan Doğaner

Erhan Doğaner Bisikletkolik

Seviye:
    hakikaten tebrik edilmesi gereke bir davranış. "ismailağıllı" nın da dediği gibi insan bir şeyi yapmak istedimi, yapmaması için bir sebep yok:)