Çalıntı eskişehir salcano f serisi

Eskişehirde bisiklet hırsızlığı neden çok ?

• adalet hırsızlara yumuşak

• yamuk yanlış kişi bol toplumun yarısı bozuk

• Toplam katılım
    39
  • Anket kapanışı .
Scudo
Tepki
56
İsim
ender yuksel
Bisiklet
Giant
işte benım çalınan bısikletin benzeri bu terek modeli , ben yükü azaltmak için su selesini çıkarıp yerıne havalı rock shox siyah maşa takmışdım ,renk model aynı ,bunda düz maşa var ve terek bu, benım salcano idi

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
İsviçre'den bahsedilmiş iken bir örnek vereyim.
Geçen sene iş icabı Basel'e gittim, eşim de geldi, gene bizim şirketin İsviçre'deki kısmında çalışan Belçikalı bir arkadaşımın ailesiyle birlikte kalıyoruz.

Pazar günü İsviçre'de hayat duruyor, hemen her yer kapalı çünkü herkes tatil gününü kendine ayırıyor. Bisikletle gezenler, nehir kenarında dolaşanlar; hal böyle olunca bizim arkadaşlar da dediler ki biz de trekking e gidelim. Haftasonu ya herkes sağlıklı bir aktivite peşinde. İyi madem dedik, gidelim.

Küçük bir köye gittik, önce biraz köyde dolanıyoruz. Köy dediğime bakmayın, pırıl pırıl bir yer, her yer bal dök yala; ama genel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Onlara göre bir köy evinin, bana göre Sapanca'daki en benim diyen villadan daha zevkli bir mimariye sahip bir evin önünden geçerken dikkatimi çekti. Evin önünde bir kasa, içinde 20-25 tane elma, üstünde "apfel (elma) 1.00 chf (isv.frangı)" yanında da küçük bir metal para kasası. Kasa kapalı ama kiliti milidi yok, üzerimde ufak bir delik.

Dedik bu ne? Buradaki ev elma satıyor, dediler. Nasıl satıyor?? E işte elma istersen, alıyorsun, parayı da kutuya atıyorsun. Hangi kutuya? İşte bu küçük kutuya. Ne elmaların başında duran bir adam, ne kutuyu sabitleyen bir kilit. Hiç birşey yok. Elmalardan yürütsen, hatta para kutusunu alıp gitsen kimse napıyorsun birader demez. (Kasanın neredeyse yarısı boş, demek ki 25-30 frank belki var kutuda) Bakın daha elmaların da sebil durumda olmasına girmedim.

Bunları düşünüp hayatımda utandığım başka bir an hatırlamıyorum. Hesapta biz müslümanız, bunlar "gavur" bizim toplumda. Oysa ki, senden benden daha ahlaklılar. Bizimkilerin de dinle falan alakaları yok da, Allah katında kim daha "kıymetli"..? Bu adamlar mı, yoksa müslümanlıkta pabuç bırakmayan ama iş maddiyata geldiğinde babasını bile kazıklamaktan, soymaktan çekinmeyen bizimki gibi toplumlar mı?

Dolayısıyla işin kanunlarla falan da alakası yok. İşin güzel ahlakla alakası var. İyi insan olmakla, medeniyetle alakası var.

Yoksa hırsızlığın kralı NewYork'ta da oluyor. Londra'da her gün çalınan bisiklet, satılandan fazla denir ingiltere'de.

Medeni toplum bambaşka birşey. Bizim göremeyeceğimiz birşey.

Küçük büyük herkes bizde başkasının hakkını gaspetme peşinde. Emniyet şeridine girersiniz, yaya geçidinde durmazsınız, kuyrukta beklemek yerine kaynak yapmaya bayılırsınız. Toplumun %90'ı bir şekilde hırsız ki zaten.

Bizde o elmaları beleşe yemeyene keriz deniyor ki zaten.

Tepki
56
İsim
ender yuksel
Bisiklet
Giant
Hırsızlık evrenseldir dünyanın her yerinde oluyor , ama , kimi tutukluyor, kimi ,4 yıl 5 yıl dıyor ,kimi sınırdışı edeceğim diyor ,burda ? bende ilginç bir yazı yazayım , 4 bisikletım çalındı 20 yılda ,hiç bisiklet çalmadım daha doğrusu bi şeyler çalmayı düşünmuyorum ,çalmakda istemıyorum,toplum bilimcıler incelesin bu toplum neden hırsız ? dolandırmak vs vs peşinde ?doğru dürust kişiler de var ama ,az sayıda, alış verişlerımde yüzde 90 pazarlık bile etmem , fıyat uygunsa dırek alırım , yüksekse az pazarlık yaparım , makul ölçülerde , bir elmada ben yesem bozuk para atmak isterdim kasaya,bakış açısı ,suç mu denıyor bisiklet çalmak ! önemsız ufak görülüyor,bence hırsızlığın ufağı büyüğü olmaz, valide rahmetli için bi ünuversıte öğrencisinden nokıa tuşlu bi telefon almışdım , yolda görsen bi tekme vurursun uçar gıder, evde sim kartı taktım ertesi gün karakola çağırdılar , telefonu x kişi kaybetmiş , y kişi bulmuş , z kişiye satmışdır60-70 tl lik nokıa ,ama karakolda 2020 yılında piyasaya çıkacak olan appele ın prototipini çalmışım muamelesi gördüm ,15 gün sonra mahkemedeyiz nerdeyse idamla yargılanacağız!!!! doğru dürüstsen bunlar oluyor , yamuk yanlışsan adlıyede yalan ifadelerle iyi ağırlanıp , salındıklarını gördüm tanıdık savcılarla , eskişehirde cenap arsagaz dolandırıcı ve hırsızdır , tanıdık savcı yardımıyla salındı , adlıyede kollanmışdır , neden 3. dünya ülkesi diye bi tabir var ? 1.sınıf ülkede arabanı yanlış yere park ettiğin anda hemen çekiciler alır ve geliyorum çekıyorum yok , hemen ceza , kırmızıda geç hemen ceza ,uygulama var ,önemseme var ,fark bu ,3.sınıf ülke ile 1. sınıf ülke farkı bu,yoksa dünyada 2 türlü insan yürür doğru düzgün kişi, yamuk yanlış kişi , bu ülkede yamuk yanlış kişi tahminen 40-50 mılyon var öyle olunca türk imajı dünyada hoş olmayan sıfatlarla anılıyor ,eğer bisikletim çalınmasın dıye yatak odasına , salona koymak zorundaysam tüh dıyorum,yazıklar olsun diyorum ,1 mahkumun devlete malıyeti günde 50 tl olsa elbette tutuklamamak ceza almaması için adlıyede savunulurlar , savunma ifadelerine ince ayarlar çekılir,benım azda olsa adlıyelerle alakam oldu 3.sınıfda değil ,çalışmaları 5.sınıf,doğru dürüst kişiysen vay haline, yamuk yanlışsan muhtemelen adliyede iyi ağırlanırsın çay kave ikramıda olur yüzde 99.9 salıver gıtsin olan bu,benım bu toplumun düzeleceğinden umudum yok , siyaset sevmem , bu toplum müslümansa bende peygamberim,saygılar

menderes26

Üye
Tepki
45
İsim
birkan
Bisiklet
Sedona
Geçmiş olsun gerçekten eskişehirli biri olarak hırsızlık olaylarını çok duyar olduk.Umarım yakın zamanda bisikletiniz bulunur. Konusu açılmışken bende birşey söylemek istiyorum, hırsızlık, yolsuzluk, cocuk tecavüzü, kadına tecavüz, bu gibi suçların başını müslüman ülkeler çekiyor. İnsanlarımza dini şeyleri baskılamaktan çok , güzel ahlak sahibi olmayı, iyi birer insan olmayı öğretirsek bu toplumun daha yaşanabilir bir yer haline geleceğine inanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: ender yüksel

mustafa üzümcü

Aktif Üye
Tepki
148
İsim
ÜZÜMCÜ
Bisiklet
Merida
geçmiş olsun;
çalıştığım iş yeri 2. katta her an çalınma durumuna karşın her gün 2.kata çıkarıyorum dikkatli olmak lazım

• Beğen
Tepkiler: ender yüksel