Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çalıntı bisiklet almamak

Konu, 'Kayıp-Çalıntı İlanları ve Duyuruları' kısmında gökhan yaratan tarafından paylaşıldı.

1. gökhan yaratan

gökhan yaratan Üye

Seviye:
    2. el bisiklet almayı düşünüyorum ama bisikletin çalıntı olmasından endişe duyuyorum. Forumda aradım böle bir konu bulamadım yanlış yerede açmış olablrm konuyu
    2. el bisiklet alırken neler yapmalıyız.
    ne gibi bir şey yapabiliriz..

2. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    İlk öncelikle bisikleti satan kişinin profiline girip araştırma yapabilirsin. daha sonra arayıp görüşüp ürünü kapıda ödeme seçeneği ile alabilirsin. :)

3. Niyazi ALTUN

Niyazi ALTUN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Aldığın bisiklet ilk alan kişi tarafından sıfır alındı ise altındaki şase numarası ile bisikletin üzerindeki şase numarasını kıyasla.
    Çalıntı bisikletleri birde püf nokta düz boya atıp rengini değiştirip satmaya çalışırlar buda ince bir ayrıntı.
    Fiyatı normalden çok ucuz ise öldüm pahasına satılıyor ise şüphe etmek lazım.
    Referanslar önemli; satan kişiyi tanıyan insanlar ve çevredeki yorumlar önemli.
    İyice bir araştırma yapmadan ikinci el ürün almamak lazım.

4. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    İkinci el aldığın bisikletin faturası yoksa çalıntı olup olmadığını hiç bir zaman anlayamazsın..

5. engin güner

engin güner Forum Demirbaşı

Seviye:
    faturası var ise bu önemlidir.Eğer fazla zaman geçmemişse buradan kolaylıkla anlaşılır denildiği üzere piyasası 600 lira olan bir bisikleti 300 400 e satıyorsa ve sağlamsa bu bisiklet şüphelidir.Satan kişinin hitabı sözleri çelişkili ise daha da belirli olabilir.Bu forumdan alınıyorsa detaylı fotoğraf çekilip konulduğu için bir çok kişi neredeyse birbirini tanıdığı için çalıntı riski düşükdür.kişisel görüşüme göre
    saygılarımla

6. ahmet enes kasapoglu

ahmet enes kasapoglu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Görüşüm: Eğer çalıntı bir bisiklet aşmışsam bisiklette bir sorun olmadığı sürece benim açımdan bir sorun yoktur. Bisikletin gerçek sahibi bisikleti talep etme hakkına sahip değildir. Çünki bisikleti ben parayla almış bulunuyorum, bisikletin gerçek sahibi biiskleti çalan kişiden isteyebilitr yani bisikleti aldığım kişiden...

7. serkan yıldız

serkan yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Çalıntı bisiklet satın alan çıktıkça hırsızlık da bitmez. Bir gün sizinki de çalınırsa o gün sizin için de artık sorun olmaya başlar.

Bisikleti çalınan arkadaşları da düşünüp biraz daha temkinli olmak daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

çağrı türkmen bunu beğendi.
  8. zeyfer mir

zeyfer mir Aktif Üye

Seviye:
    çalıntı bisiklet almış olursanız bisikletin gerçek sahibi bulursa sizi, elinizden alır. tabi onunda faturayla belgelemesi lazım. belgelerse sizin para vermeniz önemli değil,asıl sizin hiçbir hakkınız olmaz ve başınız da belaya girebilir çalıntı mal almaktan ve hatta kendinizin çalmadığını ispat etmek zorunda kalırsınız ki hırsızı bulamazsanız gerisini siz düşünün...

çağrı türkmen bunu beğendi.
  9. zeyfer mir

zeyfer mir Aktif Üye

Seviye:
    çalıntı bisiklet almış olursanız bisikletin gerçek sahibi bulursa sizi, elinizden alır. tabi onunda faturayla belgelemesi lazım. belgelerse sizin para vermeniz önemli değil,asıl sizin hiçbir hakkınız olmaz ve başınız da belaya girebilir çalıntı mal almaktan...

10. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    bisikleti satın aldıınız kişinin kimlik fotokopisini alın bisikleti elden verdim, şu kadar parayla verdim diye yazdırıp imzalatın olsun bitsin. tarihide unutmayın

11. Hasan Derya

Hasan Derya Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu dediğiniz hoş bir davranış değil. Kanunda bile çalıntı mal almak suç kapsamına giriyor. Ki bu konuda yakın zamanda canı yanmış birisi olarak konuşuyorum.

12. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Çalıntı mal olduğunu bilip kullanmak en başta vicdanen insanı rahatsız etmeli. Bedeli ne olursa olsun sahibi biliniyor ise iade edip vicdanı rahatlatmak onu kullanırken alınan hazdan çok daha önemli.