Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çalınan bisikletin İspatı?

Konu, 'Kayıp-Çalıntı İlanları ve Duyuruları' kısmında Ahmet Fidancı tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet Fidancı

Ahmet Fidancı Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR

Adı:
    Ahmet Fidancı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,
    Bölümün aksine farklı bir çalınma davası ile karşı karşıya kalmış durumdayım.
    Bir kaç ay Cannondale marka yol bisikleti almıştım. Bisiklet 2007 model olduğu için faturası vs olmadığı yada bulunamadığı için sahibinden gerekli kimlik bilgisi ve satışına dair imza filan aldım. Aldığım kişi bisikletin 2. sahibi idi. İlk sahibi 2 yıl önce bisikleti yurt dışına çıkarken satmış ve gitmiş. Bisiklet ile 2000 den fazla km yaptım ve maddi destek amaçlı satmaya karar verdim. Sahibinden sitesinde ilan açtım, 1 ay ilanım kaldı tam kaldıracağım son 3 gün güncellemesi yapınca birisi arayıp almayı düşündüğünü söyledi. Polis ile beraber bakmaya geldi, polis eşliğinde karakola gittik. Bisikletin 2011 Eylülünde çalındığı iddia edildi. Aldığım arkadaşın bilgilerini verdim ve şahsa ulaştık. O tarihlerde bisikletin kendisinde olduğunu söyledi. Hatta bu bisikletin çalınan bisiklet ile alakası olamayacağını ısrarlı bir şekilde söylese de durum değişmedi. Bisikletin ilk sahibinin o tarih öncesinde fotoğrafları dahi var. Ancak fatura vs olmadığı için bisiklet alınarak dava gününe kadar karşı tarafa emanet verildi. İşin garip tarafı çalındığı iddia edilen bisiklet ile model aynı olmasına rağmen bisikletin faturası veya en ufak bir belgesi karşıda da yok. Sadece kodaman birisi olduğu ve bisikletin tekerini sökmeyi biliyor diye bisikletin o kişinin olduğuna kanaat getirilmiş karakol komiseri tarafından. İfadesinde çok eskiden beri bisiklet sporu ile ilgilendiğini eklemesine rağmen bisikletin markasını CANDDALE diye yazdırıyor bu kişi. Markasını dahi ezber etmemiş.Sizce bu olayda mağdur olmamam için ne yapmam gerekir. Kanuni bir durum benim açımdan söz konusu değil. Ama ödeme yapılarak aldığım bisikletimi başkası kullanıyor. Ve ben buna engel olamıyorum. Bu durumun son bulması, en azından bisikletimin kullanılmaması için ne gibi kanuni girişim yapabilirim. Yardımcı olacak arkadaşlarımız var mı?

mariokaldato bunu beğendi.
  2. enzo

enzo Kıdemli Üye

Adı:
    Enes Çatal
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Nasıl bir adalet bu? Bu şekilde elinde belge olmadan nasıl veriyorlar? Bİr oyun dönüyor o net. Dava gününe kadar ne hakla diğer kişiye veriliyor, saçmalık. Davada haklılığınız ortaya çıkacaktır, siz de karşı tazminat davası açar misli misli ödetirsiniz...

M. Mert Babayiğit bunu beğendi.
  3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Karakolda bunlar olurken avukatınız sizinle miydi? Yoksa sadece polis "iddia edene vereceğiz bisikleti" dediği için siz de olur mu dediniz.

4. Ahmet Fidancı

Adı:
    Ahmet Fidancı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Katılıyorum. bisikleti çalınan amcamız yaklaşık 80 yaşında. Karakola çok yakın bir yerde bir şirket sahibi. Ve karakol polisleri ile çok samimi. Elinde hiç bir belge olmadığı gibi, bu bisikletin sadece ona özel Amerika'dan getirttiğini iddia ediyor. Oysa ben karşıyaka taraflarında aynı bisikletten ve aynı donanımlı modelini gördüm. Cannondale Systemsix model bisiklet görenlerden ricam; Bu bisikletin tek olmadığının ispatı için yardımcı olmaları ve kullandıkları Cannondale bisikletleri bana yazmaları.

5. enzo

enzo Kıdemli Üye

Adı:
    Enes Çatal
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Madem adama özel orada adama kadro boyu, lastik ölçüsü vs. sorular sorup, adamın olta attığını (ki sizin dediklerinizin doğru olduğundan yola çıkarak) ortaya çıkarmanız lazımdı, siz neden hiç itiraz etmediniz duruma?

ali ayhan cıvıl bunu beğendi.
  6. Ahmet Fidancı

Adı:
    Ahmet Fidancı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Şahsi bir avukatım yok. Ancak bisikletin karşı tarafa verilmemesi, hatta bu bisikletin çalıntı olmadığı konusunda aldığım arkadaş ile birlikte çok ısrarcı olduk. Sadece gördüğümüz azarla kaldık. Adam bisikleti alınca tekerini heme söküp arabasına koymuş, Dolayısıyla adamınmış :p Arkadaşlar yol bisikleti kullanıp tekerini sökemeyenlerimiz var mı Allah Aşkına. Yada böyle bir kanun var biz mi bilmiyoruz.

7. Alp Efe Atılgan

Alp Efe Atılgan Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Allahın dan bulsunlar ne diyelim.Enes arkadaşımızın dediğine kesinlikle katılıyorum tazminat davası aç misli misli öderler.

8. Ahmet Fidancı

Adı:
    Ahmet Fidancı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bisiklet 54cm ama adam ifadesinde 52 diye not düşürmüş. Bizi gezi protestocularında olduğu ufak bir odaya kapattılar. Adam ifade verip gitti sonra biz ifade verdik. İfadede marka hatasında ısrar edince tekrar çağırıldı. polis arabasına sığmadığı için bisiklet kadrosunun şahsın arabasına konan bisiklet için emanet verildiği ifadesi düşüldü. Tekerler halen karakolda idi. Ama sonradan onlarda verilmiş. Bize karşı tarafa verileceği söylenmemişti. İfade verip serbest kalınca bizi gönderdiler. Şahıs ifadesi düzeltilmesi için orada kaldı. Ertesi gün tekrar gittiğimde tekerlerinde erildiğini öğrendim.

9. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hangi karakolda oldu bu olay ve bisikleti veren polislerin bilgileri var mı sizde? Hemen bir avukata başvurup bisikletinizi elinizden zorla alıp başkasına veren polisler hakkında suç duyurusunda bulunmanız lazım. Bu işlemlerin başlatıldığını öğrenen polis bisikletinizi yüksek ihtimal size geri verecek ve işlemlerin durdurulmasını isteyecektir. Vazgeçmeyin. Belki adam bunamış ne dediğini bilmiyor. Mahkemeden önce o kişinin akli dengesinin yerinde olduğuna dair rapor da isteyin...

ToffieBoi bunu beğendi.
  10. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Siz acilen bir avukata danışın. Forumlarda vaktinizi kaybetmeyin.

11. Ahmet Fidancı

Adı:
    Ahmet Fidancı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Tabii İzmir Alsancak karakolunda oldu. Bisikletin kadro numarasını almak için gayret ediyoruz ama halen alamadık. Delta bisikletten Bayram bey bisiklet geçmişi hakkında yardımcı olacağını söyledi ama henüz kadro numarasını iletemedik. Dolayısıyla bisiklet hakkında bir belge sahibi olmadığımdan avukatın tavsiyesi bisikletin geçmiş bilgisini alıp başvurmak oldu. Bekletiliyoruz. İnşallah hafta içinde çözülür.

12. Melih GÜLER

Melih GÜLER Aktif Üye

Seviye:
    Adli Tatil suan
    adam tepe tepe 3 ay kullanacak bisikletinizi karakola gidip halinizi anlatın

13. Melih GÜLER

Melih GÜLER Aktif Üye

Seviye:
    Nekadar saçma bir şey abi ya adamlar bukadar umursamaz nasıl oluyor

14. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Adli tatil daha başlamadı.

Melih GÜLER bunu beğendi.
  15. Ahmet Fidancı

Adı:
    Ahmet Fidancı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Evet. O yüzden bu hafta içinde bisiklet bilgisini sunmaya çalışıyoruz. En azından kullanılmaması için.

16. Melih GÜLER

Melih GÜLER Aktif Üye

Seviye:
    Ben başladı sanıyorum O zaman biran önce elinizden geleni yapın zengin için malın kıymeti olmaz siz malın kıymetini bildiğinizi belli edin
    gerekirse adamdan amerikanın neresinden aldığını öğrenin

17. Melih GÜLER

Melih GÜLER Aktif Üye

Seviye:
    ama su geri kalmış ülkede işleriniz hiçte kolay cözülmeyecektir

18. Ahmet Fidancı

Adı:
    Ahmet Fidancı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Evet doğrusunuz. Karakoldan bir sonuç alamayınca sanal ortamdan arıyorum şahsa ulaşıp isteyeceğim kadro bilgisini, inşallah verir. Sanmıyorum ama.

19. Melih GÜLER

Melih GÜLER Aktif Üye

Seviye:
    Vermeyecektir En iyi cözüm elinizdeki belgelerle karakola gidip sizde karşı dava acın cözülmesinin başka yolu yok

20. Melih GÜLER

Melih GÜLER Aktif Üye

Seviye:
    hasar tespiti yaptırırkende fazlasıyla alın çünkü bir yol bisikletininin günlüğü 25-30 tl olan bir ülkede 1-2 hafta bisikletinizi birisi gasp etmesi hiçte hazım edilecek bir durum değil