Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çalınan bisikletimin inanılmaz bulunuş hikayesi...

Konu, 'Kayıp-Çalıntı İlanları ve Duyuruları' kısmında Süha tarafından paylaşıldı.

1. Süha

Süha Misafir

Evet sevgili bisikletseverler önce sizinle ön bilginiz olması açısından çalıntı ilanımın olduğu linki paylaşayım: Fuji Absolute 1.3 marka bisikletim çalındı! (İzmir - Karşıyaka) Bisikletimin bulunmasının üzerinden yaklaşık 3 ay geçtikten sonra bu konuyu açıyorum. Polise intikal etmiş bir olay olduğundan, sular durulduktan sonra sizlerle yaşadıklarımı paylaşmak istiyorum... İlanda da gördüğünüz üzere Fuji marka tur bisikletim Nisan ayının son haftası boks yaptığım spor salonunun önünden gece vakti çalınmıştı.

Ertesi gün bisikletimin çalındığı noktaya gidip etrafta tam olarak çalındığı noktayı gören kamera var mı diye baktım. Tam çalındığı noktayı gören yoktu; fakat sokak işlek bir sokak olduğundan ve çalındığı saat aralığı dar olduğundan giriş çıkışlardaki mobeselerden hırsızın bulunacağını tahmin ediyordum. Sonrasında karakola gidip ifademi verdim. İlgilenen memur bana kamera kayıtlarını incelemek için ekip yollayacağını söyledi, ben de ifademi imzalayıp çıktım.

Sonra öğrendim ki oraya hiç ekip yollanmamış; çünkü ifade verirken söylediğim: "Bisikletimin çalındığı noktayı gören kamera yok; ama sokak işlek olduğundan giriş çıkışındaki mobese kayıtlarını verdiğim saatler çerçevesinde incelerseniz hırsızı bulabilirsiniz." beyanatı aynen ilgili memur tarafından şöyle kayda geçirilmişti: "Kişi kamera kayıtlarına bakmış, bir veriye ulaşamamıştır." Hayatımda ilk kez karakola gittiğimden böyle yalan, yanlış bir şekilde memurun ifademi yazacağı aklıma hiç gelmediğinden okuma ihtiyacı bile hissetmeden imzalamıştım. Neyse... 1 hafta geçti telefonum ankesörlü bir telefondan arandı, açtığımda tedirgin bir sesle birisi: "Bisiklet ilanını gördüm, az önce Basmane Bit Pazarı'nda 17, 18 yaşlarındaki bir genç senin bisikletine benzer bir bisikleti 200-300 TL civarına Denizli'ye gidecek bir şahsa sattı, adam bisikleti satın aldı arabasına koydu." dedi.

Ben de yağmurda sırılsıklam olmak pahasına atlayıp hemen Basmane'ye gittim ve mıntıka araştırması yaptım. Hiçbir veriye ulaşamadım ve Basmane Polis Karakolu'na gittim. İlgilenen memur bana bu durumla ilgilenemeyeceklerini, ancak bisikletimi kendim bulursam gelip yardım edebileceklerini söyledi. Ve ekledi: Bit pazarı civarındaki kamera kayıtları için ifade verdiğim karakola gidip faks istemem gerekliymiş yoksa civar kameralara bakamazlarmış. Atlayıp ifade verdiğim karakola gittim ve faks istedim.

Neyse sonradan anladım ki gelen ihbar muhtemelen yanıltıcı ihbardı. Bisikletİmi çalan kişi olması muhtemel kişi beni ankesörlü telefondan aramış ve pazarlığı tarif etmişti. Pazarlığı bu kadar yakından duyan kişi Denizli'ye gidecek olan aracın plakasını nasıl alamamıştı? Neden beni ankesörlüden arıyordu? Fakstan da bir şey çıkmadı ve gelecek haftalarda 2, 3 kez büyük bit pazarına gittim; ama gene sonuç çıkmadı. Aynı zamanda bu işlerde tanıdık devreye girmesi gerekir prensibini uygulamak için tanıdık polisleri devreye sokmak istesem de "boşuna uğraşma, o bisiklet çoktan uçmuştur başka şehirlere" tarzında ifadelerle geçiştirildim...

Artık bisikletimden umudu kesmiştim. Mayıs ayının sonlarına doğru bir akşam telefonum çaldı. Erdal X. isimli bir kişi beni İstanbul'dan aradığını söyledi. Çalıntı ilanımı bisikletforum.com'da gördüğünü ve yeni aldığı bisikletin benim bisikletim olduğundan şüphelendiğini söyledi. Benden bisikletimin kadro numarasını istedi. Ben de tamam eve gidince kadro numarasını yollarım diyip telefonu kapadım. Telefon görüşmesinden 3, 4 saat kadar sonra eve gittim ve umutsuzca kadro numarasını kişiye yolladım.

5 dakika sonra geri dönen Erdal X. isimli kişi elindeki bisikletin bana ait olduğunu söyledi ve bisikletimi geri yollamak için benden adres istedi. Adresimi verdim ve 1 hafta sonra bisikletim koliyle geri geldi. Bisikletimi aldıktan sonra geri dönüp kendisine teşekkür ettiğimde ise olayın iç yüzünü iyice öğrendim. Erdal Bey bisikleti sahibinden.com üzerinden kargo ücreti dahil 1350 TL'ye İzmir'den bir satıcıdan aldığını söyledi. Kişi bisikletimin aksesuarlarını öncesinde sökmüş ve çıplak halde ilana koymuş. Bisikletin kısa süreli olarak ilanda olduğunu, bisikletin Almanya'dan geldiğini, o yüzden fiyatının ucuz olduğunu söylemiş.

Erdal Bey'de böyle bir bisikleti bu fiyata görünce açıkçası çok da sorgulamadım ve hemen satın aldım dedi. Erdal Bey bisiklet geldikten sonra montajını yapmış. Ancak arkadaşlarının "fiyatı çok ucuz, çalıntı olabilir." tarzı sözleri üzerine şüphelenmiş ve satan kişiden faturasını istemiş veya bisikleti geri almasını talep etmiş. Satan kişi ise yurt dışından geldiği için faturasının olmadığını ve henüz 1, 2 gün geçmesine rağmen parasını geri yollayamayacağını; ancak yarısını yollayabileceğini söylemiş. Bunun üzerine Erdal Bey'de parasını istemekten vazgeçmiş.

Sonrasında ise bisikletforum.com'da çalıntı ilanlarını incelerken benim ilanıma rastlamış ve beni aramış. Vicdanen rahatsız olduğunu, bisikletin çalıntı olduğunu öğrendikten sonra henüz 100 metre sürdüğü bisikletime elini sürmediğini ve benimle iletişime geçtiğini söyledi. Ben de bu sözler karşısında satan kişinin tüm bilgilerini Erdal Bey'den istedim. (2 adet sabit numara, cep telefonu numarası, adres, bisikletin parasının havale yapıldığı banka bilgileri, sahibindencom ilan numarası, satan kişi ile gerçekleştirdiği mailleşmeler.) Ertesi gün bisikletim kolide geldiği için toplatmak için bisikletçime gittim ve olayı ustaya da anlattım. Hayretle dinledi ve satan kişinin adını ben söylemeden tahmin etti: "Oğuzhan Y. olabilir mi senin bisikletini satan kişi?" dedi.

Ben de şaşkınlıkla ustanın nasıl kişiyi ben söylemeden bildiğini sordum. O da sahibinden.com'dan yüksek fiyatlı bisikletleri ucuz fiyata Oğuzhan Y. isimli kişinin sürekli sattığını ve kendisinin sürekli ilanları takip etmesinden dolayı bu kişinin gözüne çarptığını söyledi: "Bu adamdan şüpheleniyordum zaten." dedi. Usta bunu diyince zaten gideceğim karakola vakit kaybetmeden hemen gittim. Karakolda abartmıyorum yaklaşık 6 saat geçirdim. 2 kez ifadem alındı, sivil polisler gelip beni dinledi, sorular sordular. Usta'nın ifadelerini de söyledim ve Usta'nın da ifadesi alındı.

Sonrasında satan kişinin tüm bilgilerini de o gün içinde dosyalayıp ifademe ekledim. Çok sağlam deliller içeren ifadem karşısında polisler Oğuzhan Y. isimli şahsa hakettikleri cezayı vereceklerini söylediler; çünkü delillerim çok kuvvetliydi. Soruşturma gizli yürütülecekti; kişinin bir kişi değil, şebeke olduğundan şüpheleniyorlardı. Ben bisikletime kavuşmuştum ve artık bisiklet hırsızlarının da cezalarını çekmelerini istiyordum sonuç alacağımdan emin bir şekilde karakoldan çıktım. Aradan 1, 2 ay geçti eve bir kağıt geldi...

Savcı soruşturmayı durdurmuş, yeterli delil yokmuş. Kan beynime sıçradı! Oğuzhan Y. isimli kişi bisikleti başkasından aldığını ve sonrasında sattığını, kendisinin hırsız olmadığını söylemiş. Eğer tekrar dava açarsam tüm masrafları üstleneceğim yazıyordu ayrıca. Şaşkınlık içerisindeydim! Usta'nın ifadesi, Oğuzhan Y.'nin bisikleti satarkenki yalan ifadeleri bile işe yaramamıştı! Hışımla polise gidip bu nasıl mümkün olur dedim, bana: "Adalet" dediler... Ben de usulca bu olayın defterini kapadım... Size yaşadığım bu olayı anlatmak istedim çünkü;

1- Polise bisiklet hırsızlığı gibi durumlarda güvenmeyin, sizi takmıyorlar.
    2- Her ihbara itibar etmeyin, hırsızlar forumları aynen bizler gibi inceliyor.
    3- Erdal Bey'e ne kadar teşekkür etsem az, böyle insanlar kalmış mı dedirtecek bir davranış sergiledi ve benden tek kuruş talep etmeden bisiklerimi geri yolladı. O yüzden hepinizin huzurunda kendisine tekrardan çok teşekkür ediyorum.
    4- Oğuzhan Y. tahminen bu yazdıklarımı okuyacaksın... Tüm bilgilerin, adresine kadar elimde; ama dua et sana şimdilik bir şey yapmayacağım. Satırlarımın başında söylediğim gibi boksörüm; eğer öyle ya da böyle bir yerde çalıntı bisiklet sattığını görür, duyar veya şüphelenirsem adeleti polise bırakmam, gelir seni bulurum. Ve iki elimi de yüzünde kırar, seni komaya sokarım!
    5- Umudunuzu kesmeyin çalınan bisikletlerinizin bulunacağı varsa bulunuyor...
    6- Bisikletimin bulunmasını sağlayan ilana, kısacası bisikletforum.com'a sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum...

2. Doğukan Şık

Doğukan Şık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Polisiye bir kitapmış gibi okudum. Sizin adınıza sevindim ama Erdal Bey için kötü bir durum olmuş.

Hüseyin Ütsü bunu beğendi.
  3. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    erdal bey..adamın dibisin:):)

4. Max Torque

Max Torque Forum Bağımlısı

Adı:
    Hüseyin Gündoğdu
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    İnanın kendi bisikletimi bulmuş gibi sevindim.
    Erdal bey'e ayrıca teşekkürler.

5. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    erdal beyle suan ıyı bı dost olmussunuzdur sanırım:)

6. Murat T.

Murat T. Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Çok uğraştığınız belli ancak gerçekten şanslı bir insansınız. Erday X. gibi insanlar nesli tükenmekte olan insanlar, böyle şeyler görünce gerçekten seviniyor insan fakat maddi kaybı bence can sıkıcı fakat vicdani rahatlık hiçbir şeye değişilmez. Kendisine ben de teşekkür ediyorum. Helal olsun gerçekten..
    Bunlara ek olarak Polis Teşkilatı hakkında diyecek birşey bulamıyorum. Gerçek polis %15'ini geçmiyor. Keşke tüm teşkilat tekrardan yapılanmaya gidilse. Şu durumda polisler trafikte ceza yazan, şiddet gösteren ve arada sırada arkası sağlam olmayan şebekeleri çökerten bir organizasyon gibi görünüyor. Öğrenciyim. Öğrenci olan arkadaşlarımın evi soyuluyor. O sokağın iti uğursuzu belli olduğu halde polis kılını kıpırdatmıyor. Aynı şekilde bir gece hiç de tenha olmayan bir yerde bıçak eşliğinde sıkıştırılıyorum. Akabinden önümüzden ekip otosu geçiyor, ne kadar göz kontağı kurmaya çalışsam da ekip otosundaki göbekli polisler önlerine bakıp gidiyorlar. Farklı bir gün içkili bir mekana yaşça çok küçük bir kızın, bir çocuğun alındığı şekilde ihbarda bulunuyorum kimse takmıyor, 45 dakika boyunca bilgi veriyorum fakat bir sonuca ulaşamıyorum.

Türkiye'de polis göstermelik bir kolluk kuvvetiymiş. Bunun farkına varalım. Tabi %15'lik gerçek polislerimizi tenzih ederim. Bu ülkede hiçbirşey olamayan insanlar polis oluyor maalesef..

7. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Heyecan dolu bir olay. :) Hayırlı olsun.

Erdal Bey'den de Allah (cc) razı olsun. Doğruluktan ayrılmayan her zaman yolunu bulur. :)

8. Hakangim

Hakangim Aktif Üye

Seviye:
    Gerçekten Erdal Bey gibi leri kalmış mı bu ülkede?

9. Batuhan Köksal

Batuhan Köksal Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Vay be, Erdal Beyin karşılıksız bisikleti geri yollaması örnek bir davranış olmuş..
    Acaba savcının da vicdanı Erdal Beyinki kadar rahat mıdır?

10. Çağrı Soylu

Çağrı Soylu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Tesadüfün böylesi.
    Yazıyı okuduktan sonra sahibinden.com'a girip 1000-2000 lira arasında İzmir'de satılık bisiklet ilanları arasından normalden düşük fiyatlı var mı diye aradım ama gözüme çarpmadı. Oğuzhan Y. herhalde şu anda ilan koymamış.
    Erdal Bey'e helal olsun. Doğru olanı yapmış. En sonunda olan onun parasına olmuş :/

11. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    kara murat benim :cool:

şaka bi yana Allahın sevgili kuluymuşsunuz. erdal beyden de Allah razı olsun. kişiliğini tebrik ediyorum. geçmiş olsun.

12. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Cok kismetliymissiniz gercekten. Herkesin karsisina Erdal Bey gibi vicdanli insanlar cikmiyor. Insallah maddi kaybini da bir sekilde telafi edebilmistir.

13. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Aynı hırsızı (Bahsettiğim bisiklet çalan hırsız değil) bir sefer ben bir sefer limandaki diğer elemanlar karakola teslim etti. birinci dava sonucunda hırsızın sahte kimlik kullandığını öğrendik. İkinci sefer karakola adamı teslim ederken vardiya amiri arkadaş özellikler sahte kimlik kullandığını söylemesine rağmen adam uyduruk bir dava aynı kimlik üzerinden açılıp serbest bırakıldı. Olan izmirde kimliğini kaptıran vatandaşa oldu. Bizde şahit olarak haybeye mahkeme koridorlarında yarım gün bekledik. 3. Hırsızlık olayında (Bu başka biriydi) Polise teslim etmeden önce BİM elemanı kick boksçu arkadaşımıza teslim ettik. Ondan sonra nedense limanın etrafında dolaşan hırsız kalmadı. Kısacası adalet 2.katta. parayı verirsen üstüne çıkarsın. veremezsen karşıdan bakarsın.

14. Süha

Süha Misafir

Oğuzhan Y. adlı şahıştan mı bahsediyorsunuz siz de?

15. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    kick boksçuya teslim etmek daha mantıklı geldi bana

16. ArdaE

ArdaE Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
  17. orcun oguzhan

orcun oguzhan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    erdal başgan adamın hasıymış :)

18. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Hayır bu bizim limanın telefon kablolarına dadanan hırsızdı.

19. mtb_rider

mtb_rider Forum Bağımlısı

Adı:
    Mustafa Özer
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:

Emniyet kurumunun ve Adalet sisteminin sahtelik akan reklamı. Paylaşılan bu olayla bir kez daha pekişti.

20. Sinan Ş

Sinan Ş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Erdal Bey'e gerçekten helal olsun,1350TL az para değil şu zamanda,tebrikler.