Çakma ve kalitesiz Kask satmakta nedir?

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Kibarca adı 'Replika' olan yada ne idiğü belli olmayan merdiven altı üretim markalarını mağazalarda ve burada satmak nasıl bir sorumsuzluktur?İnsan canına kastetmek değilmidir bu?Kask sizler için bir aksesuardanmı ibarettir?Sattığınız çakma kaskla birisinin ölümüne sebeb olacağınız hiç aklınıza geldimi?Adamlar kaliteli ürün imal etmek için milyonlarca doları ar-ge için boşunamı harcıyorlar?Evet herkezin bir bütçesi var biliyorum.Benimde öyle..Canınıza değer verin sonra ne siz nede sizi sevenler üzülmesin.Ama 'ben alırım kardeşim can benim kafa benim dağıtırımda kırarımda' diyorsanız o zaman hiç çakma mallada para vermeyin.Buzdolabı yada fırın straforundan kafanıza göre özgün bir model yapın ve onu takın.En azından benim tasarırımım dersiniz:)En hafif kaskı yapmış olursunuz hem.Kask dediğin nede olsa bir aksesuar..

• Beğen
Tepkiler: Helen
Scudo

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Düzeltme... Replica ürünler çakma değildir. Replica ürünler markanın profesyonel seviyesindeki kullandığı ürünleri kullanıcılara sattığı ürünlere denir.

m.klcts

Forum Bağımlısı
Tepki
428
İsim
Muhammed
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Yavuz S. nasıl yani replika karbon bisikletle orjinal karbon arasında ne farkı var malzeme kalitesi mi yoksa başka birşeymi

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Canyon un sitesine girip en basit şekilde Replica Movistar versiyonuna bakabilirsin.

Orjinal ürün ile Replica arasında hiç bir park yoktur. Sadece renkler desenler veya ürünün özellikleri tüketicinin alabildiği seviyeye çekilmiştir.

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mesela benim bisikletim de Focus un tour de france da team Ag2r MondialeTeam in kullandığı bisiklet.. Focus izalco pro team replica diye geçmekte.

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Adamlar iyi markaların var olmayan modellerini üretip replica diye satıyor.Elemanda diyorki böyle bir model yok.Bakıyorsn markanın sitesine gerçektende yok.Replicanın çakma olmasındaki kastım buydu.

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bildiğim kadarıyla çakma kasklar tasarım olarak orjinaliyle aynı ama kullanılan madde olarak daha düşük kalite oluyor. Çakma kaskların 100 lira civarında satıldığını düşünürsek piyayada satılan 50-75 lira civarında kasklarla aynı kalitede olduğunu sanıyorum. Yani cana kastetmek konusuna katılmıyorum.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Adamlar iyi markaların var olmayan modellerini üretip replica diye satıyor.Elemanda diyorki böyle bir model yok.Bakıyorsn markanın sitesine gerçektende yok.Replicanın çakma olmasındaki kastım buydu.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link) bu mesaj da da belirttiğim gibi.

Kısaca insanlar yanlış biliyor. Ve bunu değiştirmek zor..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Replika genelde klasik ürünler için geçerlidir ve o klasik ürün üreticisi piyasadan kaybolmuştur
Üretici firma özel olarak yaroşçıları için ürettiği ve efsane olmuş ürünleri zaman içinde benzerlerini ama asla aynısı değildir kalitede değil sadece bire bir klonlanmışı yada tıpatıp benzeridir.

ama

Çin deki ulu üreticiler asla ve asla replika üretmez....direk kopyalayıp "çakma"sını üretip haksız kazanç sağlar...bence

m.klcts

Forum Bağımlısı
Tepki
428
İsim
Muhammed
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Yavuz S. ortadan 2ye bölünme felan olmaz yani bide böyle bişe olursa canyon sorumluluk alıyormu yada garanti veriyormu

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Kask alırken standartlara uyumlu olup olmadığı önemli (açıkçası her üründe önemli).
Bunların en basiti CE standardıdır. Bir standarttan ziyade izin anlamına gelir. Conformité Européenne'nin kısatlmasıdır yani "Avrupa içerisinde satılabilir" demektir. Yine de bu işarete sahip olmak için bazı standartları (bkz. (link) ) sağlamanız gerekiyor aksi takdirde izin verilmiyor satılmasına.

Çin'de üretilen ürünlerde bu işaret farklı oluyor;
http://www.cumbriacomputerrepairs.co.uk/wp-content/uploads/2014/08/CE-Marks_mod.jpg
Çin'de üretilen ürünlerde bulunan CE logosu sadece "Çin'de üretilmiştir"i gösteriyor :)

En azından başlangıç için bir kontrol noktası olabilir bu kask alacak kişiler için. ;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Onunda çakmasını pardon replikasını yapmış made in çin---a

@Edip Dinçer

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@m.klcts
bu bisiklet ile (link)
bu bisiklet (link)

büyük oranda aynıdır. sadece biri üreticinin tüketiciye sunduğu Biraz kısılmış ucuz versiyonudur. Kısaca her türlü garantilidir.