Çakma bisiklet kadroları ve komponentleri

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar bu fake ve replika bisiklet parçaları ciddi anlamda canımı sıkmaya başladı . Bunu neden söylüyorum . Az önce okuduğum bir konuda Dur ace jantların bile fake lerinin olduğunu öğrendim .

Geçtiğimiz aylarda ikinci el ilanlarında birkaç adet Dur ace C24 jant okuduğum konuda da dendiği gibi 1000 -1500 TL civarlarına satılıyordu . Hemde Forumun bazı demir baş kullanıcıları tarafından .

Gerçekten Durace jantların sahtesinin yapıldığını düşünmüyordum. Yeni modeller çıktığı için fiyatların bu kadar düşük olduğunu düşünmüştüm.

Ve ilan sahipleri jantları orjinalmiş gibi lanse edip ( herhangi bir fake ve replika ibaresi yoktu ilanlarda ) ilan açmışlardı .

Kusura bakmayın ama bu adamların hepsi Dolandırıcıdan başka bir şey değil. Kimse bana bu tip satıcıları savunmaya kalkmasın . Onlar kendilerini biliyorlar .

Ki bahsedilen jantlardan bir ara bende almayı düşünmüştüm. Eğer aldıktan sonra sahte olduğunu anlasaydım bana satanın VAY HALİNE !!!

Şimdi yine takip eden varsa bilirler Durace 9000 serisini 2500 TL ye sattığını idda eden satıcılar mevcut . Bu komponentlerde sanıyorumki sahtedir ??? SAHTEMİDİR ??

Burda fake malzemeleri gerçekmiş gibi satan forum üyeleri ile ciddi anlamda uğraşacağımı herkes bilsin .Bu tip üyeleri tüm Bisiklet ve Triathlon camiasında İfşa ederim . Burdanda söylüyorum !!!

Akşam geçmişe dönük ikinci el satış ilanlarını tarayıp , bu konun altına teker teker linkleyeceğim. Hem malzemeyi hemde satışı gerçekleştirmiş Forum üyelerini burda açık açık yazacağım.

Herkese iyi forumlar !!!

Scudo

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
Bu tarz ürün satışlarını eğer ki replika, taklit olduğunu bile bile yapıyorlarsa çok yazık. Ki bu şekilde satılan replika olmasına gerek kalmaksızın çatlak, ezik, hatalı ürün satanları da katmak lazım. üstelik tüm bunları belirtmeksizin satanlara. Çok kısa bir örnek bir zaman cparlakgül (Cengiz)'le bir alışverişimde gönderdiğim kadronun kargo esnasında üzerine tahminimce ağır bir yük düşmesi sonucu ezilmiş olmasını hazmedemem. O pişmanlık ki hala aklıma geldikçe canım sıkılır. Umarım bahsettiğin tarzda ilan sahipleri de bu tarz sattıkları ürünler konusunda biraz daha duyarlı olurlar, ki verilen emek, para boşa gitmez ve en önemlisi de kimse kimsenin sırtından 3-5 kuruş kar edeceğim diye de itibarını yitirmez.

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
doğukan abi o hiç sorun değilde,eğer bu insanlar replikaları gerçek fiyatlarda satmaya kalkarsa, hani kadroda yapılacak iş değil ancak jantlarda anlaşılması güç bir durum. öte yandan kadro gene sağlamdır replika olsada karbondur ama öte yandan jantta öyle bir hafifliği yakalamak jantta sağlamlıktan feragat etmek demektir. kötü bir durum destekliyordum replika işini görüntüleri yüzünden ancak bu iş olmadı bende araştırıyorum.

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Marka meraklıları ve mezarcılar,taklitcilere prim vere vere bu hale geldi.İnternet alışverişi artık güvenilir değil.İndirimli ürünleri alırken bile iki kez düşünün.

Forumda bilindik isimlerin çakma parçaları satarken,bu parçaları aldıkları sitelerde kayıtlarının bulunması ne kadar kötü.Sadece resimlerle değil,sitelerdeki kayıtları döksek buraya forumda ikinci elde köklü değişiklikler meydana gelebilir.

• Beğen
Tepkiler: Faruk ÇUBUKCU

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
İkinci el alışveriş 0'dan daha çekici gelmiştir bana, hem fiyat açısından hem de tüketim toplumunun dibine vurmamak için,
Geçen gün bu konu okuduğum başlıkların birkaçında tartışıldı ve benim de dikkatimi çekti. Açıkçası biraz da keyfimi kaçırdı...

Ama şunları çok merak ediyorum;

Ürünlere bakarken replika/taklit/sahte olduklarını nasıl anlayabiliriz?
Neresine bakmamız lazım? Neresinden detaylı fotoğraf istemeliyiz?

Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim..

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
@Edip Dinçer

Orjinal ve taklit ürünü birkaç şekilde ayırd etmek mümkün. Özellikle kadroları ya da bisikletleri seri numarasını sorgulayarak ayırd edebilirsiniz. Bu en kesin yoldur. Diğer bir yöntem mümkünse faturayı ya da fatura numarasını bilip ürünün alındığı satıcı ile görüşmek ve faturayı sorgulatmak. Çok şüphelendiğiniz alışverişlerde bunu yapmam mümkün.

özgürakbuz

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Canyon
@Edip Dinçer
2012 Model Giant XTC kadro kullanıcısıyım birebir çakmasını yapmışlar herşeyine kadar aynı taki bazılarının orta göbek kısmı kalvuzlu ( 2012 giant xtc kadrolar presfit ) ve çakma olanlarının orjinalinen dier farkı ise alın boruları 1 2 cm daha uzun orjinalini karşınıza almadan anlmanız çok zor oluyor dier ürünlerinde böyle olduğunu tahmın edıyorum.Çakma ürünler orjinallerinin 4/1 fıyatına satılıyor genelde.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Ben bu insanlarla sadece dalga geçiyordum, çakma kadro kullanıyor diye. Bence çok güzel bir iş yaparsınız.

Ek olarak, bu sadece kadro ve jantta geçerli değil. Aynı zamanda sele borusu, sele borusu ve gidon boğazında da çokça yapılıyor. En çok da suluk kafesinde.
(link) sitesinde bu parçaların hepsi çok komik fiyata satılıyor. Sonra bakıyorsunuz, aynı sele borusu, burada %300 kar ile, orijinalmiş gibi satılıyor. Bunlara da dikkat edin.
Kimse 300 liralık gidonun kutusunu, faturasını atmaz. Bunları isteyin, ürünün nereden nasıl temin edildiğini iyice öğrenin, eğer olmuyorsa da güzel güzel bu sitelerden alın. Dolandırıcılara para kazandırmayın.

özgürakbuz

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Canyon
@Gökhan Toros
Bazı ürünlerin orjinalleri aliexpress te bulunabiliniyor.Ama sanıldığı gibi ucuza satılmıyor.Ama FSA RİTCHEY gibi ürünlerin orjinallerini bulmak nerdeyse imkansız.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Çakma ürünleri satanları afişe etseniz de öğrensek. Bu şekilde yazarak insanları zan altında bırakmamalısınız.

• Beğen
Tepkiler: Bisnev99

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Valla onu bilmem de benim arkadaş bisiklet üzerinde gelen çakma ürünü bilmeden forumda satmaya kalkmıştı. Sonra baya bi kızarıp bozarmıştı. Hatta bisiklet sıfır olarak bisiklet satan bi mağazadan alınmıştı. Yani gidip sıfır bisiklet almak da kesin çözüm değil. Denk geldi mi geliyor.
O yüzden her çakma ürün satan kötü niyetli olmayabilir..

emre daran

Üye
Tepki
27
bana da orjinal diye sahte FSA Plasma gidon sattılar. geldiğinde anlayabildim ama iş işten geçmişti bi kere. ha bi sıkıntım var mı derseniz gayet memnunum. ancak iş kadro ve özellikle janta gelince değişir. mutlaka ve mutlaka orjinali alınmalı. çünkü bu parçalar sürekli stres altında olan parçalar. alırken fatura ve özellikle garanti belgesi istenmeli hatta bunun ikisi direk istenmeli.garanti belgesiz,faturasız ve kullanma kılavuzsuz sakın kadro v.b parçalar almayınız.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1000 TL ye sıfır Dura-ace c24 carbon jant satılabilirmi? Orjinalmidir ?

• Beğen
Tepkiler: Raven_35

Baran Altilar

Aktif Üye
Tepki
109
Bisiklet
Scott
@Gökhan Toros
Gökhan bu sitedeki ürünler bayağı ucuzmuş yahu,hepsi çakma ürünlermi bunlar acaba? Kadro filan alınmaz belki ama şöyle küçük sele altı çanta alet edevat vs tarzı şeyler alınamazmı acaba burdan?

serdar canıbeyaz

Forum Bağımlısı
Tepki
469
Bisiklet
Cube
Yerinde bir konu olmuş tskler oncelikle... Detaylibilgileri olan arkadaslarin yabanci paylasimlari,saticilarla karsilastikca neyin dogru durust bir ticaret neyinn dolandiriliciga dayandigini gordukleri verilen alibaba orneginden bazi markalarin tekrarlanmis olmasindan da belli oldugu uzere.... Son donemde baya yogun bir parca arayisina girdim ciddi olarak arastirdim ve bahsedilen benzer marka lar taklitle suslemeye calisilan sahte urunleri satmaya calisan bir hayli yurtdisjnda satici var turkiydee ise forum uzerindee ben sahsen hic bir urunun sahte oldugunu yahut birebir aynisidir diyen hic bir satici gormedim.turkiyrdr replika urun sstan arkadaslar var cok abarti bir durum gorrmedim .. mansei ulke de bulunan saticilalarla vergi kargo gibi ek ucretleri ekleyince sasirilcak yadirganicak bir fark sahsen gormedim....sahibinden.com da forumdaki kisilerden birileri olmayan bir kac sahtekar satici var benimde beklentim bu konuya yakisan incelige ek olarak dobra dobra tecrubelerin paylasilcagi bir topik konu daha ileri bir blogun kurulmasi

MDT

Daimi Üye
Tepki
248
Bisiklet
Specialized
Tabiki replica ürünü bilerek ve beğenerek alıp kullananlar olacaktır. Bu arkadaşlara saygı duyarım. Ancak işin içine sahtekarlık girince bu kişileri de ortalıklarda barındırmamak lazım. Böyle bir başlık açılması gerçekten iyi olmuş. Şuan tr de benim gördüğüm cervelo, pinarello dogma ve time kadroların replicaları var. FSA, 3T , ritchey carbon ürünlerin de çok sayıda sahtesi mevcut. Bu malzemeler ve kadrolar çöp niteliğindedir. Kesinlikle paranızı sokağa atmayınız.

• Beğen
Tepkiler: Ozzgurr

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Her türlü italyan , amerikan üst düzey kadro üreticilerinin replika kadrosunu yaptılar . Hetrürlü hatırı sayılır donanım markalarının ( 3T , Ritchey , Most vb.. ) taklit ürünlerini yaptılar , peki adamlar Campagnolo , Shimano , Sram gibi çok bilindik üst seviye donanımlarındamı sahtesini yaptılar? Birazda merak ettiğim konu bu .

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Oksal Özdöl

2 yıl önce sahte deore teker göbeği gördüm inceledim tam hatırlamıyorum fotoğraf almayı da unuttum ama hatırladığım kadarıyla yazı şekli farklıydı birde harf fazlası yada eksiği vardı.(model numarası da yoktu diye hatırlıyorum)

Birde geçen ay hub arızası için(fliper ileri geri boşta dönüyordu) göbek değiştirmeden kurtarır mıyız dedik ve bir shimano arka göbek hub kısmını açtım topladım.Arızayı hallettim ama Çin malı olduğu yazıyordu.Daha önce shimano da alt guruplarda hep taiwan üretimi görmüştüm Çin malını ilk defa gördüm Altus seviyesiydi ve model numarası tutuyordu.

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Öncelikle bir önceki post için yazıyorum. Shimano'nun bildiğim kadarıyla Japonya, Taiwan, Malezya ve Singapur'da fabrikaları var ama Çin'de üretim yaptıklarını duymamıştım. Alt ve orta seviye bisilet ürünleri genelde Malezya ve Taiwan menşeyli oluyor. XTR ve DuraAce gibi üst modeller ise Japonya.

Oksal, yanılmıyorsam sahte C24 lerle ilgili benim paylaşımımı okuduktan sonra konuyu açma ihtiyacı hissettin ve çok da iyi yaptın. Sorduğun soruya ben yanıt vereyim. Evet malesef Shimano, Campagnolo ve Sram'ın sahteleri var. Bir aynakol yada arka vitesin replikasını açıkcası hiç görmedim ama jantsetinin sahtelerini bizzat gördüm. Şimdi bazı malzemeler vardır sahtesini bile üretmek kolay değildir mesela aynakol, özellikle de Shimano. Aluminyumu o şekilde işlemek ciddi yatırımlar gerektirdiği için muhtemelen replikasını fazla göremiyoruz ama jant seti, hele hele ful karbon olan setlerin üretimi nerdeyse ele düştü. Bugün DuraAce C50 yi yada Campagnolo Bora'yı birebir aynı görüntü ve hafiflikte üretmek çok zor değil. AliExpress 'e baktığınızda yığınla Çin li üreticinin 300-400 usd fiyatlara 1200-1300 gr. lık tubular setleri sattığını görebilirsiniz.
C24 lere gelince sıfırını 1000 TL ye verenler vardı. Bu rakama bu seti almanız imkansız. Arkasında fazla bişey aramayın %100 sahte ürün "eğer sıfır ise" Ama orjinalinin 2nci elini bu rakama satmak isteyenler pekala olabilir.

• Beğen
Tepkiler: BORBOR ve Raven_35

Faruk ÇUBUKCU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.232
Bisiklet
Mosso
Oksal abi çok güzel bir konuya değindiğinden dolayı sana tekrar tekrar teşekkür ederim. Bu konuyla ilgili olarak da bir konu açmıştım ((link)) Facebook'da falan çakma kadro satan arkadaşlarla girdiğim diyalogları, sorulan sorulara doğru düzgün verilemeyen cevaplarla ve ilanı kaldırması gibi olaylar da yaşadım. Ayrıca bu kişilerin milleti keriz, kendisini uyanık görmesiyle ilgili olarak da bir problem var. Sahibinden.com da çakma satılan dogma kadroları da görmek mümkün. Yurtdışı satış fiyatı 5500€ olan bir kadroseti burada 2500TL'ye satmak pek mümkün bir şey değil. Satacak olan yine çakma olduğunu belirterek satsın bence ona lafım yok. Fakat orjinal diye satılması hiç de etik olmayan bir davranış. Bir de (link) sitesini de incelemenizi öneririm. Son olarak da piyasada dolaşan "Giant ATX" kadroların da çoğu çakma(Bu yıl çıkan atx pro, atx 7 kadrolar hariç).