Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çağatay Abimiz İçin - KARDEŞİME ÇARPANI (2006-2010 BORDO DOBLO) ARACI ARIYORUZ

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi' kısmında Adil tarafından paylaşıldı.

1. Adil

Adil Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar, bana mail olarak geldi, daha hızlı yayılması için forumda paylaşmamın daha iyi olacağını düşündüm. Mail olarak da isteyenlere yollarım.Yeter ki artık bulalım şu canileri..

Bilgisi olanlarin muge@ie.metu.edu.tr adresine bildirmesi temennisi ile:

From: metu-ie-alumni-bounces@metu.edu.tr
    [mailto:metu-ie-alumni-bounces@metu.edu.tr] On Behalf Of Muge AVSAR

Sent: Wednesday, July 21, 2010 5:09 PM

17 Haziran 2010 Persembe gunu, sabah 06:56'da ANKARA GOLBASI cevre yolunda antrenman icin bisiklet suren lisansli sporcu kardesim Cagatay Avsar'a carpip kacan ve kardesimi kaybetmemize neden olan kisiyi/kisileri ve gorgu taniklarini ariyoruz. Carpan aracin 2006 ve 2010 yıllari arasinda uretilmis, kirmizi-bordo renkli Fiat doblo veya bu tipte bir arac oldugu yonunde bulgular var. (Emniyet birimleri, suclunun sasirtmaca yapmasi olasiligina karsi, aracla ilgili bu bilginin internet sitelerinde ve basinda yayinlanmamasini istediler, ancak yaptigim bu duyuruda bir sakinca olmadigini belirttiler.) Kaza yerinde bulunan on parca 2009 yili uretimi (bu parcanin gectigimiz 1.5 yil icinde degistigini gosteriyor) kirmizi-bordo Fiat doblo araclarda kullanilan bir parca. Bazi parcalarin degisik marka araclara uyumlu oldugu belirtiliyor. Bu durum kirmizi-bordo Fiat doblo arac icin uretilmis sozu gecen on parcanin, farkli marka bir araca da takilmis olabilecegini gosteriyor.

Ozellikle on tarafi hasarli veya yakin zamanda tamir edildigi anlasilan, belirtilen tipte araclar goruldugunde ya da bu bilgileri dogrulayan durumlarda, polise veya bize bildirilmesi suclunun yakalanmasi icin cok onemli bir adim olacaktir. Gittiginiz servislerde ya da sanayide, calisanlari aranan bu aracla ilgili olarak bilgilendirmenizin faydasi olabilir. Boyle bilgilendirmelerin, duyurularin etkili olabildigi anlasiliyor, bu sekilde suclunun bulundugu olaylarin oldugu aktarildi bize. Boyle duyurularla sonuc alma olasiliginin dusuklugune ragmen, ailesi olarak bu yola da basvurmak durumundayiz. Kapsamli bir arac taramasinin resmi kanallardan yapilip yapilmayacagina dair bir bilgi edinemedik henuz.

Kardesim ve kaza ile ilgili birkac sayfanin adresini asagida gonderiyorum. ODTU Maden Muhendisligi bolumu mezunu (Lisans: 1993, Yuksek Lisans: 1996, Doktora: 2003) ve eski arastirma gorevlisi olan kardesim lisansli bisikletciydi.

http://www.mine.metu.edu.tr/index.p...imiz&catid=26:announcements&Itemid=93&lang=en

http://www.haber24.com/6-Ankara-Haberleri/1-105717/Lisansli-bisikletcinin-aci-sonu.html

http://sezgihan.blogspot.com/2010/06/cagatay-avsar-kaybettik-17062010-ankara.html

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=65473

En onemli konu sorusturmanin kararlilikla uzerine gidilmesi. Ornegin, olayin basin ve yayin organlarinda gundemde tutulmasinin bu acidan gerekli oldugu anlasiliyor. Bu ve benzeri konularda yapabileceklerimiz icin, liste uyelerinin onerilerini almak isteriz. Sorusturmada uzerine gidilmesinde faydali olabilecegini dusundugunuz konulari da bize iletin lutfen, daha once akla gelmemis konular olursa bunlari savciliga ve emniyet birimlerine ileterek degerlendirme sansimiz olur.

Turkiye'de bisiklet kullanimina olanak taniyan ortamlarin olmamasinin yanisira, trafikte sikca rastlanan otomobil sürücülerinin rahatsız edici, can güvenliğini tehlikeye sokan bisiklet ve motorsiklet sürücülerine yönelik davranışlarinin da uzerinde durulmasi gerekiyor boyle kazalarda. Trafikte suren, giderek te daha akil almaz boyutlara varan olumcul kuralsizliga, kurallardan habersizlige karsi gunun birinde harekete gecebilecek miyiz acaba? (Turkiye'de pek cok ilgi bekleyen konuda gonullu olusumlar, yetkilileri hareketlenmeye cagiran girisimler var oysa.) Kayiplarimiz icin zaten gecikmis olacak boylesi bir caba!

Gorunen o ki bizler bu olumcul kargasanin kurbani ya da parcasi olmaya devam edecegiz.

Kaza ile ilgili ayrintilari vermek istememekle birlikte bir iki noktaya deginmek gerektigini dusunuyorum. Ilgilenenler icin bunlari mesajin sonundaki notta yaziyorum. Bu yazdiklarim, boylesine kotu bir kaza sonrasinda kacip kayiplara karisan kisinin/kisilerin yakalanmasi konusundaki hassasiyetimizi acikliga kavusturacaktir.

Bu zor donemde telefonla, yazarak, bizzat gelerek bize ulasan, acimizi paylasan, bize destek olan herkese cok tesekkur ederiz.

Muge Avsar

ODTU Endustri Muhendisligi Bolumu

Not: Kardesimin kullandigi polar saat, bisiklet tekerleginin 06:56'da durdugunu (kaza ani) gosteriyor. Kaza yerindeki arac teker izlerini ve parcalarin kaza alanina dagilimini dikkate alarak yazilan savcilik tutanagi, aracin kardesimi emniyet seridinden baslayip yol kenarindaki su kanalinda devam ederek 50 metre surukledigi yonunde. Carpma noktasi olarak tespit edilen ve bisikletin ana parcasinin oldugu yer ile kardesim arasindaki mesafe 50 metre. Kardesim su kanalinda, yoldan gecen binek araclarin goremeyecegi yerde kaldigi icin de, 112 acil servisinin (bir kamyon surucusu tarafindan kazadan yarim saat kadar sonra yapilan ihbar uzerine) kazadan 50 dakika kadar sonra olay yerine vardigi anlasiliyor. Kazadan sonra kardesimi bu halde su kanalinda, bunca zaman (can kurtarabilecek ilk andaki tibbi mudehaleden yoksun) birakan kisi/kisiler, kardesimin kaskini ve bisiklet selesini de alip gitmisler.

Sele kazadan 10 gun sonra, kaza yerinden birkac kilometre uzakta, aracin Golbasi yonune geri donus yaptigi izlenimi veren bir yerde, kardesimin bisikletci arkadaslarinin aramalari sonucu bulundu. Kask hala kayip.

2. Adil

Adil Aktif Üye

Seviye:
    Cümleten günaydın..Aktif tutmaya devam edelim.

3. Adil

Adil Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar lütfen bunu e-posta olarak yaymaya devam edelim.

4. Adil

Adil Aktif Üye

Seviye:
    bunu unutmak yok...

5. spryberk

spryberk Yeni Üye

Seviye:
    Allah Sabir Versİn!ben Yenİ Duydum Facebooktan Yayainladim.umarim En Kisa Zamanda Bulunur *#*^#, Lar.kÜfretmek İstİyorum Ama Haketmİyorlar Bİle.