Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çadırın Ağırlık Faktörü

Konu, 'Outdoor' kısmında otonom tarafından paylaşıldı.

1. otonom

otonom Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba!

Yeni bir çadır almayı düşünüyorum. Kurulu haldeki Ebatı 215X205X130 cm, paket halindeki ebatı ise 68X11 cm. 3 kişilik bi çadır.

Yüksek olması benim çadırda tercih ettiğim bi faktör fakat aynı zamanda ağırlık bakımından bir dezavantajı var sanırım.

Bu çadırın ağırlığı 3.4 kg. Sizce çok mu ağır? Uzul yolda bisiklette taşırken çok zorlar mı?

2. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Üç kişilik bir çadır için iyi bir kilo diyebiliriz. Ama gerçekten üç kişilik bir çadıra ihtiyacınız yoksa biraz daha hafif bir model alınabilir.

otonom bunu beğendi.
  3. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    yanına ne ekleyeceğinize bağlı. Nihayetinde toplam bagaj ağırlığınız önemli...

tek başına, bu tür bir çadırı en hafif/fiyat oranı olarak 2.5kg'a bulabilirsiniz sanırım. 1 kg da toplam ağırlık içinde eritilebilir gibi geliyor.

otonom bunu beğendi.
  4. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Çadırınız çift tenteli galiba, bende geçen ay Lafuma Campo 2 çadır aldım 3.0kg civarında bir ağırlığı var.. Bisiklet üzerindeyken diğer taşıdıklarınızında ağırlıkları kesinlikle önemli, sadece gerekli şeyleri taşırsanız 1 kg size çok şey kaybettirmez ama iyi bir çadır size çok şey kazandırır.. Mesela hafif olsun diye gidip tek kat tenteli bir çadır almak bence sadece yazın işinize yarar, ancak 3 mevsimlik ve çift tenteli bir çadır sizi çoğu şartta idare edecektir..

otonom bunu beğendi.
  5. herbil

herbil Kıdemli Üye

Seviye:

Bu çadırın eni 2m, yani omuz genişliği 50 cm den 4 kişi kalabilir, Bizim standartlara göre 4 kişi :) avrupalılara göre 3 kişi, bence daha ufak çadır alın, eni 150 cm de rahat edersiniz, hatta 2 kişi kalacaksanız eni 100 cm ye kadar inersiniz. Bisiklet dünyasında 1 civatanın ağırlığından kaçmak için onlarca dolar veren bi sürü insan varken bu çadırın ağırlığındaki azalma çok çok önemli bence. Uzun yolda çok etkileyeceğini düşünüyorum.

Efrahim ÖZCAN ve otonom bunu beğendi.
  6. cagdas uzun

cagdas uzun Yeni Üye

Seviye:
    Çadırlarda genel değerlendirme 2/3 ,3/4 vs. şeklinde yapılıyor. Burada kasıt çadır 2 kişiliktir ama 3 kişi de kalabilir şeklindedir. Piyasadaki hemen her çadır böyledir. Ama bir önceki yazıda söylendiği gibi siz kendi ölçülerinize göre uygun bir çadır seçmeye gayret etmelisiniz.

Çadır seçerken ilk olarak ne amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Hangi mevsim şartlarında ve nerede taşıyacağınız çok önemli unsurlardır. Arabasıyla seyahat edip yaz aylarında kamp yapacak bir ailenin kullanacağı çadır ile bisikletiyle uzun yola çıkacak bir sporcunun kullanacağı çadırda aranan özellikler birbirinden çok farklı olacaktır. Bisiklet kullanıcıları için 2.5 kilonun üzerindeki çadırlar kullanışsız oluyor şeklinde bir genel kanı mevcut ama bacağına güvenen bisikletçiler bu sınırı biraz daha aşabilirler diye düşünüyorum.

Mevsim şartları alacağınız çadırın su geçirmezliği ve pollerinin sağlamlığını belirleyecek durum olacaktır. Yağmurdan korunabilmek su geçirmezliği test edilmiş ve ... mm su kolonu mevcuttur ibaresi yer alan çadırları tercih etmenizi tavsiye ederim. Daha sonra gideceğiniz bölgenin yağış miktarına göre kaç milimetrelik bir tenteye ihtiyacınız olduğu ortaya çıkacaktır.

Alüminyum poller, fiber pollere göre daha sağlam fakat daha ağırdırlar. bu da yine karşılaşacağınız rüzgar şiddetini önceden kestirmenizle alakalı bir seçenek olacaktır.

Çadır alırken dikkat etmeniz gereken bir nokta da eğer hiç tecrübe etmemişseniz aldığınız mağazaya çadırı bir kez kurdurun böyle bir imkanınız yoksa kampa gitmeden önce çadırınızı kesinlikle bir kez evinizde kurun.

Bisikletçiler için iki farklı markadan çadrı önerim lafuma ve salewa nın modelleri olacaktır. Pek tabiiki öneriler yanlızca bunlarla sınırlı değildir.

fletcher, otonom ve d.berkay bunu beğendi.
  7. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sevgili Çağdaş çok güzel açıklamış. Outdoor adamı olarak ben de bir kaç kelam edeyim.

Çadır seçimi çadırın özelliklerinden ziyade sizin ihtiyaçlarınız belirlendikten sonraki kriterler göz önünde bulundurularak yapılmalı.

Örnekler verelim:
    1) Diyelim çok güzel 5 mevsimlik bir çadır aldınız, ama siz sadece yazın kamp yapacaksınız. Sonuç: Çadır içinde piştiniz ve boşu boşuna ağır ve pahalı bir çadır aldınız. Ki bu uyku tulumu içinde geçerlidir.

2) Çok kaliteli ve 4 kişilik bir çadır aldınız. Ama farkettiniz ki çoğu zaman 2 kişisiniz. Ağır ve büyük boyutlu hantal bir çadırınız var artık, ne güzel.

3) Kış kampları yapmayı düşünüyorsunuz. Arkadaşınızın festival çadırından gidip aldınız. O da nesi, kampta yağmur yağmaya başladı ve artık bir havuzunuz var.

Liste bu şekilde uzar gider, sözün özü: İhtiyacınız kadarını alın. Fazlasına vereceğiniz paraya yazık olur. Ben senelerdir Alman malı tek katlı bir çadır kullanıyorum. Bu sene değiştirme fikri doğdu, o da evlendikten sonra hanımla gittiğimiz kampta sığamaz olduk çadıra :)

Benim aklımdaki çadır da fiyat/ performans oranı çok yüksek olan Husky Bird. Husky Çekoslovak malıdır. Ürünleri kalitelidir. 180- 200 lira civarına alınabilecek en iyi üç kişilik çadır diyebilirim (Gün itibariyle)

Özellikleri de şöyle:
    İki kapısı, 3 kişilik su geçirmez dış tentesi ve tabanı ile bir dağ çadırında aranan her özelliğin bir arada bulunabildiği 4 mevsim kullanabileceğiniz çadırdır.

Kubbe yapısı sayesinde yere sabitlemeden ayakta durabilir.
    Ripstop özelliğe sahip dış kumaş delindiğinde yırtılmaz.
    Çift tenteli yapısı sayesinde tamamen su geçirmez ve nefes alabilir özelliğe sahiptir.
    Ön bagaj alanını genişletmek için üçüncü bir pol bulunur.
    Ön girişin haricinde arka tarafta da ufak bir bagaj alanı ile birlikte ikinci bir giriş daha bulunur.
    Taban kumaşı ve dış tente kumaşı suya karşı güçlendirilmiştir ve dikiş noktaları da arka taraflardan ısıl işlemle bantlanmıştır.
    Ufak tefek malzemeleri yerleştirmek için çadır içinde iki adet cep bulunur.
    Çadırı yere sabitlemek için çelik malzemeden yapılmış kazıkları ve gerdirme ipleri

Teknik Özelliği :
    Poller ::fiberglass poles 7,9 mm
    Taban ::polyester 190T, water resistance 6000 mm/cm2, taped seam
    Iç tente :Nefesalabilen Nylon 190T + Mesh
    Dış Tente ::185T Polyester, PU coated with taping, water resistance 3000 mm/cm2
    Boyutları :: 210+90X210X130
    Ağırlık : 3300 gr

otonom bunu beğendi.
  8. Sefa Yıldız

Sefa Yıldız Onursal Üye

Seviye:
    Çadır'dan ziyade yanınıza alıcagınız kıyafet,eşya vb. malzemelerin azlığına önem vermeniz iyidir.
    Belki kullanırım diye hiç birşey almayın yanınıza Kesin kullanırım niyetinde alın.
    Bizde yakın zamanda çıktıgımız turda,çadırdan ziyade saçma sapan aldıgımız hiç kullanmadıgımız eşyaları boşu boşuna taşımış bulunduk.
    Benden de bir çadır örneği 3.5 kiloluk bir çadır.3 kişi takla ata ata yattık.

Ve mat yerine şişme yatak alırsanız hem daha konforlu hem daha hafif buda sizin yararınıza olur. ;)

otonom bunu beğendi.
  9. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Şişme yatak uzun turlarınızda sakın matınıza alternatif olmasın, sakın!

Neden derseniz, patlama ihtimalleri var. Gecenin bir yarısı batan bir diken, sabaha karşı yerle yeksan uyanmanıza neden olabilir.

Günübirlik turunuzda kullanabilirsiniz, ama önce evde deneyip çıkın. Olaki bir patlak vs. varsa evde tamir eder, çıkarsınız.

Bir de iki kişilik çadırda iki şişme yatak olmuyor, tecrübeyle sabittir :) Çadırın dış çeperlerini zorluyor. Ben en son çadırda kalışımızda kendi yatağımın havasını indirip yatmak zorunda kaldım (Hiç değilse hanım biraz rahat etsin diye, çünkü çadır çeperleri çok gerildiğinden iç hacmi düşüyor. Elinize ayağınıza kafanıza çadır değiyor.) Dolayısıyla eğer yatak götürüyorsanız ve iki kişiyseniz çadırınız üç kişilik olsun. Deniz yatakları daha ufak tefek olduğundan bunlar konumuzun dışındadır bu arada. Bahsi geçen yataklar hipermarketlerde satılan şişme yataklardır.

otonom ve Sefa Yıldız bunu beğendi.
  10. Sefa Yıldız

Sefa Yıldız Onursal Üye

Seviye:
    Kuşadasına gittiğimiz zaman,yanımıza 2 gezgin geldi otostop çekerek sırtlarında çadır,dünyayı dolaşıyorlar.İnsanlar o kadar güzel bir yöntem bulmuşlar ki anlatamam hayran kaldık o an oracıkta,ya biz niye düşünmedik diye.
    Çadırı kurdular.Altlarına hafiften bir bez misali birşey serdiler. Şişme yatakları şişirdiler içine koydular.Çadırda gerilme veya benzeri durumlar yoktu,bizim gördüğümüze göre.
    Tabiri caizse cukk diye oturdu bizimde çok hoşumuza gitti.

Mat'a gelirsekte ; Mat Mat Mat diyoruz ama matında çarşaftan bir farkı yok aslında,yatarken ufak taşları bile hissediyorsunuz.
    Zaten turda olduğunuz için,en kötüyü göze alarak yola çıkıyorsunuz,fazla dert etmeye gerek yok kanımca :) Ama aydın abimizin dediği gibi 2 girişli çadırlar daha çok kullanışlı olmaktadır.

otonom ve Aydın bunu beğendi.
  11. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sefa selamlar,

Muhtemelen yataklarının ölçüsü ufaktır. Bizim hipermarketlerde satılanlar maşallah eşşek kadar olduğundan :) ne yazık ki sığmıyorlar iki kişilik çadıra. Matematiksel olarak ifade edelim. Şişirdiğiniz yatak 20 cm'i geçiyorsa şiştikten sonra, bilin ki standart iki kişilik dikdörtgen profilli çadırınız davul olacaktır :)

Aslında kısaca olay şu, evde çadırı kurup yatakları da şişirip denemek lazım. Yoksa sıkıntı oluyor.

otonom ve Sefa Yıldız bunu beğendi.
  12. beyazıt akan

beyazıt akan Üye

Seviye:
    Hafta başında yeni bir Çadır siparişi verdim Bugun elımde olur ve onumuzde'ki hafta kısa (2 günlük bir tur yapmayı dusunuyorum ) .Aynı zamanda yenı cadırı test edip fotgraflarını ve ızlenımlerimi de sizinle paylaşıcam. Cadır Laufuma Sunset 2 bisklet ve motorsikletci cadırı olarak lanse ediliyor 3 mevsim kullanılabilen bir cadır .Agırlık olaraka 1.7 kilo.

otonom bunu beğendi.
  13. ali karagönlü

ali karagönlü Bisikletkolik

Seviye:
    >Bende de 4 kişilik bir çadır var ve 3.5 kg.
    Ama kışlık bir çadır değil!

otonom bunu beğendi.
  14. otonom

otonom Yeni Üye

Seviye:
    Şöyle bir durum var:

Eylül sonu Muğla-Ölüdeniz turu yapmayı düşünüyoruz ama bacaklar pedal sallamaya çok alışkın değil. Yeni yeni 2-3 günde bir 10-20 km metre yaparak hazırlanmaya çalışıyorum. Bu sebeple ağırlığın fazla olmaması lazım. Her ne kadar toplam ağırlık önemli olsa da ağırlık denince aklıma gelen ilk şey çadır oluyor.

Eylül'den itibaren bütün bir yıl Muğla'dayım. Eee yanıbaşımızda da harika Gökova Orman Kampı dururken kamp yapmadan olmaz herhalde. Bunu da, yani bir kaç mevsim kamp yapma hayalini de göz önünde bulundurursak çok mevsimlik çadır almak gerekiyor.

İşte kafa karıştıran şey de bu. Tura uygun bir şey mi, yoksa çok mevsimli kamp koşullarına uygun bir şey mi? :)

Teşekkür ederim önerileriniz için.

Şişme yatak olayı bana da mantıklı geliyor. Ama ya çadır geniş, ya da şişme yatak küçük olmalı. :)

15. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sevgili otonom;

Husky ve türevleri gibi bir çadır alırsan hem Türkiye'de hemen hemen her mevsimde ve yerde (ağır dağcılık koşulları harici) kullanacağın bir çadırın olur. Hem de hafif ve dayanıklı bir çadır edinmiş olursun. Ama hafif yağmurlardan beni korusun, ucuz olsun, hafif te olsun dersen, Kipa gibi yerlerde satılan çadırlar da pekala iş görür. Ama maddi imkanın varsa kaliteli bir çadır almanı öneririm.

aytacaksoy ve otonom bunu beğendi.
  16. otonom

otonom Yeni Üye

Seviye:

Galiba Hannah'da Husky türevleri arasında. Yani kaliteli diye biliyorum. Şu ürünü almaya karar verdim. Tek sorun 3.7 kg ağırlığa sahip olması. İlk bahsettiğim çadırdan 300 gr. daha ağır. :)

Hannah West Wind

- 3 Mevsim

- 3+1 Kişilik
    - 3700 gr.
    - 45x17 cx. ( paket halinde iken )
    - 190 t polyester
    - Suya dayabıklılık 3.000 mm.
    - Fiber glass poller.

Alternatifi ise şu:

Hannah Cavery Rock

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]3 Mevsim

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]2+1 Kişilik

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]Dış Tente : Polyester 3000 mm
    İç Tente : nefesalabilen polyester
    Taban : polyetilen
    Poller: Fiberglass 8.5mm
    Ağırlık: 3100 gr
    Çanta boyutu : 15X45 cm
    Boyut : 105X205X115
    Hacim: 3,8 metrekare

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]2.sinde ise tek sorun 105cm ene sahip olması

17. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Hannah'ın uyku tulumunu kullanıyorum. Kaliteli ve uzun ömürlü.

Çadırlar konusunda tek diyebileceğim eğer gezilerin genelini 4 kişi yapmayacaksan 4 kişilik çadır alma. Boyut/ ağırlık ve fiyat biraz daha düşer böylece.

18. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Birde benim dikkat ettiğim bişey oldu, mesela 2 kişilik denen çadırda 3 kişi rahat kalınabiliyor. yani 3 tane mat çok rahat sığıyor. 4 kişilik çadıra da aynı şekilde 5 kişi sığabiliyor.. Bu acaba bana mı bu şekilde denk geldi yoksa böyle bir genelleme yapabilir miyiz?

19. otonom

otonom Yeni Üye

Seviye:
    Galiba böyle bi genelleme yapmak mümkün. Kaç gündür araştırıyorum ve karşıma çıkan çadırların neredeyse tümünde fazladan 1 kişi daha alabildiği belirtiliyor. Belki de bunu hacmin, çadırı kullanacakların fiziksel yapılarına göre azalıp-artacağı için yazma gereği duyuyorlar.

20. cagdas uzun

cagdas uzun Yeni Üye

Seviye:

Hannah kuzey doğu avrupa markaları arasında şu sıralar en beğendiğim marka. Çadırları da piyasada malesef sezon sonu olması itibariyle çok çabuk tükenmiş durumda. Eğer bulabilirsen igloo II modelini tavsiye edebilirim. Model özelliklerini incelemek istersen.

Tek bagajlı
    Tepe Havalandırma kanallı
    3000mm su kolonlu
    Ağırlık 3020 gr
    Malzeme 190T Polyester
    Boyut İç Yükseklik: 110cm
    Dış Yükseklik: 115cm
    150 - 205 cm
    Kapasite 2 + 1

otonom bunu beğendi.