Çadırımız bizi vahşi hayvanlardan koruyabilir mi?

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
@cycling yol normal araç yolu ancak genelde tırmanış ve bir aksilik olması halinde akşam yol kenarında kalmayı göze almam lazım ki asıl bu kısım sıkıntılı. Cesaret kısmına henüz sahip değilim o yüzden buralarda gezinip bilgi edinmeye çalışıyorum. Bu yol yaylalardan ve küçük köylerden geçiyor kendi köyüm de dahil. Alternatif güzergah ise İstanbul'dan Karadeniz ve Doğu Anadolu'ya giden otobüslerin kullandığı yol. Görsel açıdan çok fark var henüz zamanım var tur yaklaşınca yöreden arkadaşlardan da bilgi alıp daha güvenli konaklama yerleri öğrenmeyi umuyorum. Güzergah kabaca Ankara- Çankırı-kurşunlu Bayramören üzerinden Kastamonu sonrası sahil bandı zaten.

• Beğen
Tepkiler: nonsteril
Scudo
Tepki
96
Bisiklet
Bianchi
Biber gazı köpek domuz ve ayı gibi hayvanlarda etki etmiyor birde ters rüzgar oldumu kendimizi etkiler, elektro şok cihazlarıda yakın temasla etkili olcaktır ancak okadara yaklaşmış hayvanın darbe yada ısırığını yemiş oluruz zaten, benim kamplı turum olmadı daha ancak gidersem yanıma muhakkak sprey şişesine doldurduğum mazotumu alır çadırın etrafına yerlere bolca sıkarım ki yılan börtü böcek gelmesin, görevim icabı silahlıyım ama tabancamı yanımda taşımayı sevmiyorum günübirlik turlarımda küçük ebatlı kurusıkı tabancamı alırım baya bi caydırıcı heleki ıssız dağlık yollarda başıboş köpeklere ve domuzlara karşı, geçenlerde iki ayaklı insan taklidi yapan ve hareketleri önceden kestirilemeyen türler için tedbiren ( (link)) bunuda aldım çantamda durur artık neolur neolmaz. Maalesef bu sporu severek yaparken daha yola çıkmadan bu tür tedirginlikler yaşamak da kötü tarafı.

cycling

Üye
Tepki
62
İsim
gökhan
Bisiklet
Carraro
@S.Koca

Üstad sizin takdiriniz lakin dediğiniz yerlerde gece kalmak büyük risk. Ayı ya kurda meram anlatılmaz. Ayısız kurtsuz güzergahları tercih etmek daha mantıksal görünüyor. Ayı'nın kurdun insafına bırakılamayacak kadar değerli hayat.

• Beğen
Tepkiler: S.Koca

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
@cycling Sizin ve birkaç dostumun dediklerini elbette dikkate alacağım. O bölgeyi bilen akrabalara da danıştıktan sonra netleştireceğim. Geçtiğimiz kurban bayramı bir kısmını araçla gittim bakalım artık. 1 gece kalsam yeter sonrası insan bölgesi:) Neyse konuyu ve başlığı fazla dağıtmadan çekileyim ben. :) Her akşam harita başında 1 saat harcıyorum bir de buradakilerin kafasını şişirmeyim en azından bu başlıkta.

cycling

Üye
Tepki
62
İsim
gökhan
Bisiklet
Carraro
@S.Koca

esttağfirullah. Kastamonulu olarak şunu söyleyebilirim, kastamonu bölgesi dağlarında kurt, çakal, ayı ,tilki ,domuz, Karadeniz bölgesi dağlarında ayı meşhurdur. Bir iki sene önce aydın kırsal bölgelerinden birinde kırmızı çizgili sırtlan görülmüş. Köpekleri kemirmişler kemikleri haber olarak gazetelerdeydi. Allah kazalardan belalardan kötülüklerden yabani hayvan saldırılarından hepimizi muhafaza eylesin. Amin.

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
@cycling Amin ben de bir Çankırılı olarak aynı dertlerden muzdaribim. Dağları ortak kullanıyoruz zaten. :)

• Beğen
Tepkiler: cycling

cycling

Üye
Tepki
62
İsim
gökhan
Bisiklet
Carraro
@S.Koca Aklıma bir şey geldi. Son dakika... Bu yabani hayvanlar giremesinler diye yeni sistem elektrikli çitler var. Düşük voltajlı , hayvanlar bu çitlerden geçemiyor dokununca çarpıyor. Bu tarz çitlerden çadır etrafına çekilebilir ise yabani hayvan saldırısı tehlikesini sıfıra indirecektir. Balları ve köy evlerini yabani hayvanlardan korumak için böyle çitler piyasada mevcut. Bu sistemler çadıra , çadır etrafına uyarlanabilir ise . Binlerce bisiklet severin duasını alırlar. Ya da çadırın üzerine gece hafif materyaldan yapılmış bir tel örgüye düşük voltajlı elektrik bağlanması. Mutlaka elektrikçi elektronikçi olup bu yazıyı okuyan arkadaşlar vardır. O arkadaşlarda "Elektrik çitli kamp çadırı " " Elektrikli kamp çadırı "fikri hakkında değerli görüşlerini paylaşırlarsa belki de böyle bir çalışma ortaya çıkar.

• Beğen
Tepkiler: S.Koca

H.T

Forum Bağımlısı
Tepki
1.284
İsim
Hasan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Kendi uyguladigim bi kac yontemi soylim.
Yemegi cadirdan uzak bi yerde yiyorum ve kalan yemegi yine uzakta bir agac dalina asiyorum.
Yatmadan once cadirin yakinina ruzgarin da konumunu hesaplayarak guclu bir ates yakiyorum.
Son olarak gun icinde ve yatmadan once cadirin etrafina işeyerek buranin benim oldugu mesajini hayvana iletiyorum.
Bu onlemleri sadece vahsi dogada insanin gelip gecmedigi ve ayilarin veya kurtlarin oldugu bildigim yerde uyuluyorum
Bi keresinde cadirima ayi gelmisti onu da baska zaman anlatirim simdilik iyi geceler

Tepki
211
Bisiklet
Scott
Şimdiye kadar memleketin çok yerinde günlerce süren kamplar kurdum kaldım.Bu bazen ormanlarda,bazen de dağcılık faaliyetlerinde oldu.Hiçbir zaman vahşi hayvan sıkıntısı yaşamadım.Tabi bunu söylemek yaşamayız anlamına gelmez.Yiyecekleri,yediğimiz yemek artıklarını vs kesinlikle hava almayacak şekilde bağlayıp çadır içine alıyorum.Çadır etrafına çalı çırpı ayrıca uyarıcı bir detay.

Domuzlar,genelde ses çıkararak (homurdama gibi) yol alırlar.Onları savuşturmak için gürültü yapmanız,alkış yapmanız uzaklaşmalarına yetiyor.Bir çok defa başıma geldi.Dere su yatağı vadi tarzı yerlerde sürü halinde geçebilirler ve o bölgede kampı kuracağınız nokta önemli.Sürünün çadırın üzerinden geçtiği ve çadırın içindeki kişinin kemiklerinde kırılma olduğu bir olay dinlemiştim.
Çoban Köpekleri ; sürüyü koruma güdüsüyle hareket eder ve sizi tehlike olarak görebilir.Köpekten evvel çobanla iletişim kurun ki köpek bir tehlike olmadığını algılasın.Onu sevme işi en son olmalı.
Kurt ; bir köylü kamp yaptığımız yerde kurt olduğunu ama zararsız olduğunu belirtmişti.Gerçekten de öyleydi.Gece çevremizi ziyarete gelmiş fakat çadıra yanaşmamıştı.
Ayı ; aslında çekindiğim bir hayvan hiç karşılaşmadım.Belki o bizle karşılaşmıştır ama kendiniz gizlemiş olabilir.Bununla da bildiğim tek şey gördüğünüz an uzaklaşmak,o da sizden zaten uzaklaşır.

Benim asıl korktuğum üzerinde pek bilgi sahibi olunamayan Anadolu Kaplanı.Bir de kargaların çadırı gagaları ile yırtıp içeri girme eylemi olduğunu da duymuştum...Doğaya çıkan insan aslında bunları aklında elemiş olmalı.Gerçekten de insana zarar veren hayvanla denk gelmek zor.Benim korktuğum tek canlı insan türü.Onların zararlısını ikna edici bir yöntem önlem,iletişim kurma şekli maalesef yok.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Muhabbetin sonunun nereye gideceğini merakla takip ediyorum. Elektrikli çitler, Anadolu Kaplanı !!! Bakalım iş nereye kadar varacak.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Odabaş

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selamlar, benimde bu konuyla ilgili küçük bir projem var. Aynı soruyu sorup yanıt bulamayınca kafayı kurcalamaya başladım, bu yaz çıktığım turda kullandığım 3 ince kalem pille çalışan Osram sensörlü lambayı çadır dışına takmıştım, yaklaşan ne olursa olsun aşağı yukarı 4-5 metreden görüp ışığını yakıyor. 2 ayaklı hayvanlar için az da olsa caydırıcı olabilir ama projemde burada başlıyor, sensöre entegre ettiğim siren sesiyle birlikte sonuç bence çok iyi oldu çadıra önlü arkalı 2 adet takılsa yeter bence, bir diğeri de eklediğim resimde var. Cam çerçeve için kullanılan 1 milyoncularda bulabileceğiniz küçük alarmlarla bubi tuzağı kurmak, çadırın 1 metre etrafından kare oluşturacak şekilde 4 adet yeterli olur :)

Dosyalar

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Ben bu soruya net cevap verecek kadar kamp deneyimine sahip değilim ama bir keresinde çadırımın dış tentesi (ben içinde yokken) köpekler tarafından ısırılarak yırtılmıştı. Çadırın içinde yemek falan da yoktu. Neden yaptılar bilmiyorum.

haldun31

Daimi Üye
Tepki
799
İsim
haldun e.
@cycling
Hocam bu sistem var zaten ve yurtdışında yaygın olarak kullanılıyor.tvde izlediğiniz belgeselcilerin çoğunun yöntemide bu zaten.elektrikli çiti büyük boy pillerle aktif hale getiren cihazlar satılıyor.burda önemli olan bu sistemin taşınabilir olması.bizdekilerdede var bu sistem ama az biraz ağır.isterseniz google taşınabilir elektrikli çit yazın örnekleri çıkacaktır.ben yurt dışından almıştım.bu en kesin çözümdür.ama son karar yinede taşıyacak olan versin

• Beğen
Tepkiler: Kızılçam

cycling

Üye
Tepki
62
İsim
gökhan
Bisiklet
Carraro
@haldun31

Ben elektrikli çit sistemi yok demedim bu sistemi link olarak başka bir konu içeriğinde paylaştım. Benim bahsettiğim elektrik korumalı kamp çadırı fikri. Yabani hayvanlardan korumak için çadıra düşük voltaj elektrik verilmesi. Bu fikri elektrik mühendisi arkadaşlar çadıra eklenmek üzere hafif ve taşınabilir bir sistem olarak ayarlayabilirlerse işe yarayacak bir icat elde etmiş olunur gibi düşündüm.

haldun31

Daimi Üye
Tepki
799
İsim
haldun e.
Çadırda elektrik kalanada zarar verir.olması mümkün değil gibi geldi bana ama fikrinize saygı duyuyorum

cycling

Üye
Tepki
62
İsim
gökhan
Bisiklet
Carraro
@haldun31

Üstad çadırın üzerinde bir hafif metal tül düşünelim o tüle verilmiş düşük volt caydırıcı seviyede bir elektrik. mekanizması içerde düğmeli felan bir şey. Şarteli kapadın mı elektriği kesiyor. Bu tarz bir şey.

serdar k

Bize her yer 61
Tepki
482
Bisiklet
Focus
@Gurkan Genc e ara ara periscope yayını açtığı zaman bu soru soruluyor. cevabı da şöyle, "-iki ayaklı hayvanlar hariç hiç biri zarar vermez, merak etmeyin." şeklinde olmuştu. bu arada hala unutup takip etmeyeniniz var ise : (link)

Tepki
4
İsim
Ahmet
Bisiklet
b'Twin
Güzel başlık olmuş, sırf bu yüzden kampa çıkamadığım oldu. Köpekler için bir ürün vardı, ışığını köpeğe tutunca uzaklaşıyordu, bir alternatif olabilir. Ayrıca fareler ve sürüngenler için (link) böyle bir alet var, Prize takılıyor ama bunun şarjlısı varsa kamp için süper bir koruyucu olur diye düşünüyorum. En azından benim gibi fareden tırsan adamlar için.