Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çadır kurma çekinceleri (yardım!)

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Güncemden tarafından paylaşıldı.

1. Güncemden

Güncemden Zamane Gezginlerinin Güncesinden...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Arkadaşlar bu yaz yapacağım tur için tüm ekipmanımı topladım bisikletimi tura çevirdim sayılır, çadır mat herşey, tüm takım taklavat tamam. Eskiden evimizin bahçesinde çadır kurar orada kalırdım haftalarca ama şimdi büyüdük insan biraz daha gerçekçi oluyor ve korkular artıyor. Yazın bir tur yapmayı planlıyorum ve bu turda heryerde kamping alanı bulmam imkansız zaten bulmakta istemiyorum daha doğa ile iç içe olmak istiyorum, dağcı ve kampçı arkadaşlarımdan baya öneriler aldım kamp yeri seçimi ile alakalı ancak bisikleti ne yapıcam bir türlü bulamıyorum önde arkada birsürü çantalar var gerçi çadırın ufak bir depo alanı var ama nekadarını alır alsa bisiklet ne olur? Bir yandan da tedirginliğim iki ayaklılardan, hayvanlardan korkum yok daha önce doğada çadırda kaldım ama kalabalık gruplardı bu yüzden hiç tedirgin olmamıştım şimdi ise böyle değil daha tedirginim neler önerirsiniz, bu korkularımı bir ay içinde atmam gerekli umarım bir aya izmir-çanakkale-istanbul turuma başlamış olurum, eylülde de Likya Yolu geliyor :)

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

2. Murat A

Murat A Velocity216

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Deniz-güneş yapacağınız için ısıran-sokan miniklerden başka çekinceniz olmasın. Korku demiyorum bakın.

Çadırınızı kurduğunuz yerin altında hayvancağızların yuvası olmasın.
    Çadırınızın fermuarını daima kapalı tutun. Bu şekilde sinek, böcek vb içeri giremez.

Yılan, akrep vb hayvanlar insanla beslenmezler.
    Üzerlerine basmaz, yuvalarına zarar vermezseniz sizi iplemezler.

Klasik olacak ama, maalesef en rahatsızlık veren canlı insan.
    Kamp yaptığınız yere minibüsünü çekip müziği sonuna kadar açan tipler gelince dediğimi hatırlarsınız.

Yanınızda sinekkov gibi bir şey bulundurun.

Adem Kaya ve Güncemden bunu beğendi.
    Son düzenleme: 23 Mayıs 2015
  3. kaslagit54

kaslagit54 Aktif Üye

Adı:
    Aybars
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Hepimiz "el alem ne der?" hapishanesinde doğarız.Buradan ancak deli olanlar kurtulur. "Esenlikler dilerim.Tur düşüncenizden dolayı tebrik ederim.Ben de temmuz ayının 21'inde yola çıkarak 10 günlük tek başıma kamplı Edirne-Fethiye bisiklet turu yapacağım.Güvenlik açısından yanıma teleskobik çelik jop,avcı bıçağı,led fenerli elektroşok cihazı alacağım.Umarım hiç bir canlı üzerinde kullanmak zorunda kalmam.Fakat canımı korumak zorundayım.Son çare olarak kullanmaktan çekinmem.Öncelikle bunları kullanmaya kendimi şartlandırmıyorum.Her şeyin pozitif manada tezahür edeceğini düşünüyorum.Kene ve sivrisineklere karşı tedbirli olacağım.Kamp alanlarında çadır atma durumu yok ise izin alarak kamu binalarının bahçeleri,cami bahçeleri,belediye parkları,kırda ise gözden ırak yerler,benzin istasyonları,plajlar kamp atmak için ideal yerler.İzin alınabilirse polis ve jandarma merkezlerinin bahçeleri de olabilir.Turunuzda başarılar dilerim.Olumlu düşünün.Sağlıcakla kalın.

Güncemden bunu beğendi.
  4. Ozan Cansel

Ozan Cansel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ben tek başıma 450 km lik bi tur gerçekleştirmiştim, bi problem yaşamadım, çekinecek pek birşey olmadığını düşünüyorum, çadırı sahile, ormana, köye kurdum bi problem olmadı, eğer köy gibi bi yere kurarsan kendini ufaktan tanıt bi kaç kişiyle sohbet et sana yardımcı bile olurlar :)

Güncemden bunu beğendi.
  5. Ahmet.S

Ahmet.S Aktif Üye

Adı:
    Ahmet
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Eger cadir iki kisilik ise bisikletin tekerleklerini söküp hepsini birlikte cadira koyabilirsiniz belki

Güncemden bunu beğendi.
  6. Onur İlker Gündoğdu

Onur İlker Gündoğdu Forum Bağımlısı

Adı:
    Onur
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Hocam ben de Tekirdağ-Edirne-Çanakkale yapmayı düşünüyorum malzemeler hazır sayılır.

Ben mümkün olduğunca insanların yaşadığı , topraktan mümkün olduğunca uzak bölgelere kurmayı düşünüyorum hayvanların rahatsız etmemesi açısından.

Zaten Trakya insanı bırakmaz dağda taşta :D

Virgül koymayı unutmuşum hocam -yaşadığı- ndan sonra. Kusura bakma.

Güncemden bunu beğendi.
    Son düzenleme: 23 Mayıs 2015
  7. Güncemden

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Murat A Zaten belirtmiştim hayvanlardan korkmuyorum ki buna kurt ve ayı da dahil çünkü hiçbiri insanla beslenmiyor dediğiniz gibi işte tek çekincem iki ayaklı mahlukatlar oda saldırırlar falan diye değilde ya bisiklet giderse sabah uyandığımda diye daha çok, sinek olayına ise yapacak birşey yok ama ben onu akşamları türk kahvesi yakma işte çadırın kenarna köşesine böcek ilcı sıkma gibi şeyler yaparım diye düşünüyorum ve birde OFF un sinek ve kene kovan vücut spreylerinden aldım,

@aybars10 bende yanımda biber gazı taşıyacağım birde bıçağım olacak zaten doğada herşey için gerekli oluyor, umarım hiçbirimiz bunları kendimizi koruma amaçlı kullanmamıza gerek kalmaz,

@Ozan Cansel evet bunu diğer tur yapan dostlarda söylüyor işte köyde kalacaksan muhtara danış işte kahvede otur bir çay iç özellikle bakkaldan ihtiyacın olmasa bile birşeyler al seni tanıyıp güvensinler diye,

@ahmetcan05 çadır iki kişilik ama kız arkadaşımla birlikte gidicez oyüzden bu dediğinizi pek yapamam ama solo gidersem benimde aklımda o var,

@Onur İlker Gündoğdu bu konuda haklısınız kimse görmezse bir sorunda çıkmaz

8. Ozan Cansel

Ozan Cansel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Yiğit Kirazpınar

2 kişilik değil de 3 - 4 kişilik çadırda falan kalın. Ben tek başıma 2 kişilik çadırda kaldım o bile beni boğdu.

9. Güncemden

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Ozan Cansel Çadırda kalma ile alakalı bir sıkıntım yok, zaten var olan çadırımda iki kişilik. problem bisikleti ne yapacağın nasıl koruyacağım?

acaba ufak bir branda ile sarsam yararlı olur mu ?

10. Ozan Cansel

Ozan Cansel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Yiğit Kirazpınar

Ben genelde çadırın yanına kitliyodum zaten kamp ortamında bi tek uyurken bisiklet gözünün önünde olmuyor, onda da biri gelip bisikleti çalmaya çalışsa zaten uyanırsın

Güncemden ve oztek2323 bunu beğendi.
  11. Silmarillia

Silmarillia Forum Demirbaşı

Seviye:
    @Yiğit Kirazpınar Bende bisiklet ile çadırlı turlar yapacağım sanırım çadıra koyacağım bisikleti :) eğer sığmaz ise tekerleri sökün öyle koyun :) Zahmet olacak ama bisikletin çalınmasından iyidir.. Yalova'da kamp yapmıştık, bisikletleri çadır yanında bırakıyorduk biz yaylalara çıkıyorduk hiçbir şey olmuyordu. Ama şans işi tabi. Tek olacağınız için yanınıza alın.

Güncemden ve Fevzi Orak bunu beğendi.
  12. Birhan K.

Birhan K. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Elbet bir ağacın gölgesine kuracaksınız o çadırı, geniş bir kilit taşıyarak ağaca kilitleyin. Dağda bayırda "profesyonel bisiklet hırsızı"na denk geleceğinizi zannetmem. Adam o kilidi açana kadar siz zaten uyanırsınız. Ben hep böyle yapıyorum, henüz bir sorunla karşılaşmadım.

Güncemden ve Fevzi Orak bunu beğendi.
  13. lealtad

lealtad Onursal Üye

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu sözün altına imzamı atarım..:harika:

I am the Uptown R., caesar ve Güncemden bunu beğendi.
  14. vraptor

vraptor o1no1/Cyclist

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bisikleti korumak için aklıma bir yöntem geliyor tabiki ne kadar pratik onu burada tartışırız. Çadırının önüne bisikletini yatırıp tekerlerden ve kadrodan bir ip geçirip ipin ucunuda çadırın içinde bi yerde çadırın tepesine bağlarım. Bisiklete biri dokunsa haliyle çadırın hareket edecek ve gerisi sende artık ne yaparsan :)

Güncemden bunu beğendi.
  15. Melih AÇIK

Melih AÇIK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @vraptor buna benzer birşey bende düşünmüştüm ama hiç uygulamak nasip olmadı :) Söylediğiniz ipi ayağıma falan bağlamak gibi bir düşüncem vardı :) Ama çadıra bağlamak daha mantıklı gibi :)

Bu arada kamplarda bisikleti korumak hususunda şöyle bir yöntem kullanıyorum genelde. Kamp alanımı bisikleti dayayabileceğim ağaç, taş, masa vb. yerlere göre seçip bisikleti çadır ile ağaç, taş vb. nesnelerin arasına koyuyorum. Tabi arasındaki uzaklık çok az olacak şekilde. Böylece bisiklete bir hamle yapılacağı takdirde çadırda kıpırdayacağı için hem hırsız cayabilir hemde uykudan uyanabilirsiniz.
    Not: Daha hiç kilit kullanmadım. Allah'a şükür çalıntı gibi bir olaylada karşılaşmadım.

Güncemden ve vraptor bunu beğendi.
  16. vraptor

vraptor o1no1/Cyclist

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çadıra bağlamayı ben mantığıma uygun buldum ama uygulamada nasıl olur orası meçhul tabiki :)

17. İsmail Emre Kocakaya

İsmail Emre Kocakaya Üye

Adı:
    i.Emre Kocakaya
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bir keresinde,Rusya Kazakistan arasinda bir yerdeyim,en yakin yerlesim yerine en az 150 km var,ana yoldan 300-400 metre kadar iceride calilik bir alanain arasina cadiri kurdum,bisikletide tam cadirin yanina ayakta biraktim,kendi icat ettigim bir guvenlik yontemi var calinmaya karsi,misina ile bisikleti uyku tulumuna baglarim :).
    Uyku tulumunun hemen yaninada bucagimi acik vaziyette koyarak yatarim,neyse gece catir cutur bir sesle uyandim,hemen bicagimi kapip kacmayin lan bre kafirler diyerek bagira cagira cadirdan ciktim laaayyyyynnn diye bir gard aldim,bisiklet cadirin yan tarafina dogru dusmus kaymis sadece :).
    Kendi kendime iyice guldum,sonra agustos boceklerini dinledim,cook uzakta zoruldayan bir kamyon sesi geliyordu,zaten oarada benden baska bir manyak olmazadi...

crowley, khc, Murat Semiz ve 14 kişi daha bunu beğendi.
  18. Güncemden

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @İsmail Emre Kocakaya sizin misina olayı gerçekten çok iyiymiş:)

@Birhan K. @Silmarillia @Ozan Cansel genel olarak hepiniz pek birşey olamayacağını söylemişsiniz arkadaşlar vallahi size güvenip çıkıcam direkt bende:) @Melih AÇIK ama sizin dediğinizi göz önünde bulundurup uzunca bir zincir ve kilit alıp iki tekerden ve kadrodan dolayıp bisikleti ağaca bağlıycam yada @vraptor dediği gibi direkt çadıra bağlıycam en garantisinden ;)

Daha önce başıma şöyle bir olay geldi gece eski bisikletimi apartmanın girişine bağlamıştım yine dediğim gibi her tarafından geçirdim zinciri vurdum kilidi gece çalmaya çalışmışlar becerememişler. Öyle oluncada iki lastiği yarmışlar her tarafını çizmişler arka aktarıcı ve fren kollarını kırmışlardı içime oturmuştu o yüzden de biraz tedirginlik var açıkçası ama sizlerin tecrübeleri ışık tutuyor tabiki kendime bu konuda birşey olmaz ya diyebiliyorum en azından artık cevaplarınız üzerine;)

Silmarillia bunu beğendi.
  19. İsmail Emre Kocakaya

İsmail Emre Kocakaya Üye

Adı:
    i.Emre Kocakaya
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Evet Misina olayi cok iyidir,kardesim ile denedik,ben yattim cadirda tulumun icinde,kardesimde bisikleti alip kacmak istedi rol icabi :) Israrla bisikleti kacirmak istedi ama kopmadi,misina oyle hemen kopan bir sey degil,sikica baglayacaksin ama,rol icabida olsa lan gel buraya adi hirsiz diyerek tekmeyi attim kasigina :D.

Su gune kadar cok tehliklei bolgelerde dahil olmak uzere,20,000 km yakin tur yapmisimdir,hic oyle bir sey ile karsilasmadim,tabiki guvenligi elde birakmamak lazim.

Etrafta kamp atacak bir yer yoksa (benzinlik,okul bahcesi,cami ,kilise belediye binasi vs ) ana yoldan mutlaka cok cok iceride kamp kurulmalidir,yanan hic bir sey birakilmamali ates kafa lambasi fener falan..

20. Melih AÇIK

Melih AÇIK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @İsmail Emre Kocakaya yanımda zaten kasnak diye tabir edilen misinalı olta taşıyorum zaman zaman. Bu misina olayını deneyeceğim bende :)

Tabi bide brooks vb. pahalı bir sele kullanıyorsanız qr li mandal yerine alyanla açılan bir sistem kullanmakta önemli :) Bisiklete birşey olmasa bile sele kolayca çalınabilir fikrimce.

Güncemden bunu beğendi.