Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çadır içine mat seçimi ya da alternatif kendin yap mat

Konu, 'Outdoor' kısmında Tuğrul Tomba tarafından paylaşıldı.

1. Tuğrul Tomba

Tuğrul Tomba Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar,
    bu mesajı yazmadan önce outdoor kısmınıın konu başlıklarına baktım, bir tane de matlarla ilgili bir konudaki mesajlara baktım. Bizim gibi sadece ilkbahar, özellikle yazın ve sonbaharda yağmursuz ve güzel havalarda 1 ya da birkaç günlük kamp yapacak olanlar için 10 - 12 mm kalınlıkta olan matları tavsiye etmişler. Bir çadırmız var şu linkte bu çadırın içinde kullanmak üzere, aşağıda linkleri bulunan matlardan birisini almayı düşünüyorum:

http://www.atlaskamp.com/askeri-mat-12-mm-50-kg-yogunluklu-mat-303/
    http://www.atlaskamp.com/askeri-mat-10-mm-30-kg-yogunluklu-mat-302/
    http://www.atlaskamp.com/evolite-pro-mat-evo-1002/

YA DA;
    elimde şu piknik şiltesinin benzeri var. Bu şiltenin altına bir kaç kat yine elimde olan balonlu naylon (Şu ürün) ayarlasam ve bunu mat yerine kullansam nasıl olur?
    Değerli görüşleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim. Sağlıcakla kalınız.

deathsidestory bunu beğendi.
  2. deathsidestory

deathsidestory memnuniyetsiz.

Adı:
    Cem
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Merhaba,

Açıkçası dağda bayırda çok zaman geçirmiş bir insan olarak YA DA kısmından sonra linkini verdiğiniz köpükleri kullanmanızı hiç tavsiye etmem. Altınızda çadır bezi / mat / uyku tulumu kombinasyonu olsa bile hınzır bir taş sırtınızı kabak gibi oyabiliyor bazen; köpükle ve şilteyle bu tamamen katlanılmaz olabilir.

Mat taşımaktan muzdaripseniz (ki ben de sevmiyorum özellikle trekking yaparken çalı aralarından matla geçmek ızdırap gibi) kamp kuracağınız yerde çadırınızı kurmadan önce ilk olarak zemin temizleme ve ot / saman tarzında malzemeler toplamanızı tavsiye ederim. Otlar çoğu zaman mattan çok daha konforlu olacaktır. Ayrıca fazla yer kaplamayan ve hafif olan bir şişme deniz yatağı da tavsiye edilebilir. Kamp ortamında patlama riski maksimumda ama alternatif, alternatiftir.:)

Uzun bir kamp planınız yoksa şişme plastik deniz yatakları işinizi görebilir ama özellikle Likya yolu gibi engebeli, çalı çırpı, börtü böcek arasında yürümek gibi bir niyetiniz varsa mat olmazsa olmazdır diye düşünmekteyim.

Bu arada Aydın yöresinden de geçen Karia Yolunu da yürümek istemekteyim, bir ihtimal bu sene, olmadı bir dahaki seneye o yolları aşmak istiyorum.

tahirkaya ve Tuğrul Tomba bunu beğendi.
  3. Tuğrul Tomba

Tuğrul Tomba Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba Cem Bey,
    öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Buralara yolunuz düşerse kapımız açık. Sağlıcakla kalınız.

deathsidestory bunu beğendi.
  4. sabihavni

sabihavni Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Eğer fiyatı daha arttırırsanın size Thermarest Z-lite matı öneririm köpük mat ama hem hafif hemde çook rahat şişme mattan bile.

Tuğrul Tomba bunu beğendi.
  5. mustafa.d

mustafa.d Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    askeri kalın sert matlar iyi oluyor en azından üstünde yattıkça ezilip incelme gibi bi olasılığı olmuyo ama bunlar yumuşak süngerimsi galba bunlar çok çabuk incelebiliyor

6. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Maddi olarak uygunsa ben de bu matı tavsiye ederim, en kötü ihtimalle askeri mat 1200 olan işinizi görecektir, ben de linkini verdiğiniz http://www.atlaskamp.com/askeri-mat-12-mm-50-kg-yogunluklu-mat-303/ matı kullanıyorum, sert ama zemindeki taşı vs.. hissettirmiyor hem de ısı yalıtımı yeterli oluyor.