Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Büyükadalı'dan Büyükada Turu!

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında H.Sages tarafından paylaşıldı.

1. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
    Yaklaşık bir ay kadar önce planladığım Büyükada turu ancak bu haftaya kısmet oldu. Bir ay önce motor saatini belirlemek hem de sahilde turlamak için çıktığım cuma günü ayağımı kırmıştım. Bu sefer hazırlıklarımı daha da özenle yaparak saatimi 6.30'a kurdum ve saat 6.40 ta evden çıkmaya hazırdım.(Bir gözüm henüz kapalı , ama o da yolda açılır.)

[​IMG]]

Bisikletim hazır. Dün akşam lastik basıncından, somunların sıkılığına, zincir yağına kadar kontrol ettim. Ön frende bir kaç haftadır garip bir ses (muhtemelen ayağımın kırık olduğu dönemde birikmiş toz kitlesi) ve hafif bir esneme var. Amortisörden olup olmadığını tam tespit edemiyorum. Tur dönüşü Delta'ya uğrmaya karar verdim.

Specialized SW SPD de hazır. Bu turda Quartz pedallarımı ve bu ayakkabılarımı ilk defa kullanacağım.

Sahil yolu haftasonu bu saatlerde bile hareketli. İnanılır gibi değil. Demek tesis olunca insanlar spor yapmaya hazır. Kadraja girenden çok daha fazla insan var burada. Motor iskelesine vardığımda planım önce bir tost yiyerek enerji almaktı . Ama tam motorun kalkış saatine denk gelmişim. Ayağımı atmamla motorun hareket etmesi bir oldu. İyi ...Zaman kazanmış oldum

Elveda istanbul....En azından bu birkaç saat özlemeyeceğim seni.

Motorda bir bisiklet daha var. Demekki tek kaçan ben değilim bu saatte.

Güneşlenmeyi ben de bisikletim de hakettik. Bir aydır ben de o da oturup beklemekten başka bir şey yapmadık. Bir de forumda dolanmaktan... İlk durak Heybeliada.İskele hareketlenmeye başlamış. Yollar temizleniyor. işe gidecek olanlar da vapur iskelesine gidiyorlar.Bu arada ben de motorda Eti Burçak ve kahveyle kahvaltı işini hallediyorum.

Evden çıktıktan sonra keşke mayomu da yanıma alsaydım , belki uygun bir yerde denize de girerim diye dünmüştüm. Artık geçti...

Sabah sabah eğlence. Torbasında horoz getiren birinin horozu kaçınca motorda kovalamaca...

Horozu yakaladık. Adam da karadenizli görevliden fırçayı yedi. "Al horozuni içeride otur daa..Toobee toobee" :) Büyükadaya doğru yaklaşıyoruz. Eski vapur iskelesinden gelmeyi tercih ederdim. Orayı da özlemişim. Ama motor da bayağı pratik oluyor. Dönüşü de motorla yaparım sanırım. Faytoncuların oraya gidip miss gibi ada kokusunu içime çekeyim. Ohh :) Bu koku özlenirmi? Ben özlüyorum...

Madenden başlayarak tur yoluna doğru yöneldim. Yolun başlangıcında çektiğim bu fotoğrafta ağacın arkasındaki köşk 6 yaşına kadar büyüdüğüm köşk. Tabi ki o zamanlar viraneydi. Sonradan restore edildi. Ben eski halini de seviyorum...

Bu kapı da arka bahçesinin girişi. Eskiden bana orman gibi gelirdi. Oysa küçücük bahçe. Bisiklet üzerinde 4 tekerleğin ikisini çıkarıp 2 sinin üzerinde gitme denememi ilk olarak tam bu noktadan başlayarak yaptım. Arkamda ablam, 50 metre kadar benimle koşup sonra bırakmıştı. Sayesinde hala biniyorum...

Tur yolunun girişi. Saat 8.00 gibi, ama etrafta insanlar var. Üstelikte günaydın diyorlar :)

Yine mi köpek? Daha tura bile başlamadım...Gel kuçu kuçu...

Neyse koklayıp gitti. Bunca yıl köpekten korkmadım, köpekte besledim. Bisiklete sık binmeye başlayalı fobim oldu.

İlk durak Lunapark. Maden tarafından gelirken ilk sağlam rampa buraya yaklaşırken. Dinlenmek için iyi bir nokta. Eskiden buraya eşeğe binmeye gelirdim afedersiniz...Bu arada SPD nin konforu harika. Look pedallarda inanılmaz rahat. Sertlik ayarı çok iyi, kilitten kurtulmakta oldukça kolay. Şimdiye kadar hiç zorluk çekmedim. SPD nin şimdiye kadar gördüğüm en büyük faydası hızlanmak istediğiniz zamanlarda belli oluyor. Çok daha yüksek bir ivmeyle hızlanabiliyorsunuz. Düz yolda da gücünüzü farklı kaslara aktararak dinlenmeniz mümkün oluyor. Gerçekten de denildiği gibi % 30 lara varan performans artışı sağlanıyor. Bu seferlik aya yorgiye çıkmayacağım. Bir daha gelmeye bahane olsun. İleride "küçük tur yolu"
    tabelası bana göz kırpıyor...

Benim küçük şeylerle işim olmaz. Büyük tur yolu duruken.

Saldırmaya hazır boğa gibiyiz...Bu tur bizi korkutamaz...

Etraf harika....Hergün gel deseler giderim...

Tura başlamamla bitirmem bir oldu. Biraz gaza gelmişim herhalde yol üzerinde karşılaştığım 45 yaşlarında ama oldukça iyi binen biri ile sağlam kapıştık. Sonunda da birbirimizi tebrik ettik. Ama 15 dakika bile sürmedi galiba, ben çok daha uzun hatırlıyordum bu yolu...Bu kadarmıydı? Ben tur yoluna tekrar gireyim bari. Arada durup fotoğraf bile çekmedim.

Bu sefer araziye adım atayım...Bisiklette sevinsin...

Biraz burdan...

Biraz da şurdan... Patika gittikçe keyli olmaya başladı...Derken Turun sonuna da yaklaşıyoruz. Hanımı uyurken bıraktım. Fazla da oyalanmadan iskeleye doğru hareketleneyim. Daha yapacaklarım var...

İskelede Trek bayii açılmış. Muhtemelen yeni değil, ama ben ilk defa görüyorum. Şık bir mağaza olmuş. Nedense benimle ingilizce konuşmakta ısrarlılar.

Doğru Güven Pastanesine. Çocukluğumdan beri buradan açma , poğaça , börek alırım. Şimdi de Palmiye alacağım. Denemediyseniz tafsiye ederim. Müptelası olursunuz. 1 Paket eve, 1 Paket Kayınvalideye, 1 Pakette Delta'ya. Oraya uğramışken yüzleri gülsün bari...

Servis yapan gözlüklü adam 25 senedir hiç değişmemiş.

Motor saatini beklerken...

Hanıma da papatyalardan taç aldımmı bir daha rahatça izin alırım :)

Motor yolculuğunu saymazsak 2 saatlik tatlı bir tur oldu. Sabah saatinde haftasonu yapılabilecek güzel bir konsanrte tur.

İstanbul'a dönüş...Terimi attım, oksijenimi aldım kendime geldim... Burdan doğru Delta Bisiklet'e oradan da eve...

Bu arada Ayakkabının kalleri kendi kendine gevşemiş olduğundan pedalı tutmamaya başlamıştı tur bitiminde. Yanımda alyan olmadığından ev anahtarıyla olabildiği kadar sıkıyorum. Delta'ya kadar dikkatli gitmem gerek. Gevşek kaller düşmek için birebir. Ayakkabılar rahat mı diyecek olursanız cevabım şu olur : Ben bu kadar güzel ayakkabıyı içinde paslı çivi bile olsa giyerim...

Yakın bir tarihte grup olarak aynı turu yapmak dileği ile...

irachann, naz34, Cycleone ve 14 kişi daha bunu beğendi.
  2. nasip tepeyurt

nasip tepeyurt Yeni Üye

Seviye:
    çok keyif aldıgın her halinden belli sadece cigerlerin degil psikolojik mental zihin falan filan süpersin:winkenlux

H.Sages bunu beğendi.
  3. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
    Teşekkürler. Tur zaten çok kısaydı. İşin psikolojik tatmin kısmı daha önemli.

1- Deniz araçlarında yolculuğu severim
    2-Büyükadaya zaten aşığım. 2-3 senedir ayağımı atmıyordum
    3-Temiz havada anteman yaptım
    4-Köpek falan saldırmadı...:)

daha ne olsun....

4. no_education

no_education Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben de bu haftaiçi bigün gitmeyi planlıyorum. Şortumu da alacam yanıma ama ben :D

5. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
    Erken saatte gitmeni tafsiye ederim. Hava bir iki derece daha sıcak oluyor orada.

6. no_education

no_education Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet hem sıcaklık hem de trafikteki sakinlikten dolayı erken gidicem ben de. Geç vakte kalındı mı sıcaktan sürülmüyor vala

7. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    çok güzel olmuş.

H.Sages bunu beğendi.
  8. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
    Teşekkürler. Daha da keyifli turlar var aklımda. Onları da forumda paylaşacağım.

9. Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Ömer Faruk MUMCUOĞLU Onursal Üye

Adı:
    Ömer Faruk Mumcuoğlu
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    güzel tur olmuş ayakalarınıza sağlık paylaşım için teşekkürler

H.Sages bunu beğendi.
  10. Nebresca

Nebresca Yeni Üye

Seviye:
    Mükemmel... Ayaklarınıza sağlık kendimi orda hissetmiş gibi oldum :)

H.Sages bunu beğendi.
  11. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim arkadaşlar...

12. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Fotoğrafları görünce İstanbul'u özlediğimi anladım ve o güzel şarkının sözleri geldi kulağıma;

Şimdi İstanbul'da olmak vardı anasını satayım... :rolleyes:

Aaaah ahh...

Teşekkürler, İstanbul'a selamlar!

H.Sages bunu beğendi.
  13. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
    Bekleriz...Bu ay sonunda turu daha detaylı hale getirip grup halinde yapmayı planlıyorum...

Serkan Demir bunu beğendi.
  14. Celasin Telli

Celasin Telli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Güzel bir tur. Sıklıkla gidiyorum bende adaya.
    Aynı saatte yarın gitmeyi düşünüyorum. Gelebilecek arkadaşlar varsa buluşabiliriz.

15. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
    Benim bu hafta katılmam olanaksız. Cumartesi de pazar da çalışacağım.

Celasin Telli bunu beğendi.
  16. cato

cato Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    yüreğine sağlık çok güzel bir tur olmuş . .sağlıklı bol pedallamalar. .

H.Sages bunu beğendi.
  17. FatihBALTA

FatihBALTA Kıdemli Üye

Seviye:
    Güzel tur olmuş:)Ayağınıza sağlık:):)

H.Sages bunu beğendi.
  18. Selim Üsel

Selim Üsel Bisikletkolik

Seviye:
    Geziniz harika. Sanıyorum adalarda bisiklete binmezsem gözüm açık gider. Bir gün gelip mutlaka bu tadı yaşamak istiyorum.

Selamlar...

H.Sages bunu beğendi.
  19. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
    Teşekkürler...Mutlaka bekleriz o zaman...

20. Serap Erdogan

Serap Erdogan Kıdemli Üye

Seviye:
    Turunuz çok güzel olmuş, anlatımınızda keyifli teşekkürler.

H.Sages bunu beğendi.