Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Büyükada'da Kasklı Bisiklet Kiralama

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında malazivore tarafından paylaşıldı.

1. malazivore

malazivore Aktif Üye

Seviye:
    Merhabalar,
    Büyükada'da yeni sezona ilişkin ilginç gelişmeler yaşanıyor. Özellikle bu yıl önüne gelen herkes bisiklet kiralama dükkanı açmaya başladı. Bu durum tabii ki büyük riskler taşımakta. Çünkü bisiklet kiralayanların çoğunun ana işi bisiklet değil. Mesela saat kulesinin sağından içeri doğru giderseniz karşılaşacağınız bisikletçinin ana işi inşaatçılık. Üç yıldır bisiklet kiralıyor. Biraz ilerde emlakçı, diş hekimi, kırtasiyeci, fırıncı vs. ana işi bisiklet olmayan kişiler yapıyor bu işleri. Böyle olunca da fren ayarları yapılmamış, vitesi çalışmayan kabak lastiklerle bisikletseverler yollara düşüyor. Yarım saat sonra da hastane yolunu tutuyorlar eğer ucuz atlatırlarsa...

Özellikle haftasonları öğleden sonra buralardan kiralanan bisikletlerin fiyatları birden uçmaya başlıyor. Saati 3, günlüğü 10 TL olması gerekirken bir anda saati 5 günlüğü de tutturabilirlerse 20 biraz pazarlıkla 15 TL'ye kadar iniyor.
    Bunlar tabii ki etik olmayan, deyim yerindeyse bindikleri dalı kesen durumlar.

Tüm bunları yazarken oradaki gerçek bisikletçileri tenzih ediyorum. (Fehmi Bisiklet, Bisikletçi Sami, Biselect, Bisikletçi Nihat, Bisikletçi Özkan vs.) Onlar gerçekten ana işleri bisiklet olan düzenli bisiklet bakımları yapılan bisikletleri kiralayan gerçek esnaf olarak tanımlanacak kişilerdir.

Bir de Fenerbahçeli Lefter Sokağı 28 numarada dükkanı olan Bisikletçi Selami olarak bilinen bir dükkan sahibi var. Bisikletleri çok yeni ve bakımlı, ayrıca da kask bulunduruyor. Isteyen herkese bisikletle birlikte ücretsiz kask veriyor. Gerçi şimdiye kadar 2-3 kişi kask istemiş ama olsun. Bisiklet turlarına gelenler ve kasksız olanlar için önemli bu durum. Çok yakında kaskla birlikte bone de vermeye başlayacakmış. Hijyen açısından önemlidir diye.

Ben yaklaşık 3 yıldır Büyükada'da oturuyorum ve kimseyle hiçbir ticari ilişkim yok. Sadece yaz sezonu geliyor bu foruma üye olan veya olmayan herkes Ada'ya bir kez gelip mutlaka bisiklet kiralayacak ve gezecektir. Geldiğinde kazıklanmasın yolda kazaya (Allah Korusun) uğramasın diye yazıyorum.

Bisikletçi Selami Bisikletforum.com'dan haberdar olup geldiğini söyleyen bisikletseverlere indirim yapabileceğini de söyledi...

2. Umut Palabıyık

Umut Palabıyık Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok güzel ve yararlı bilgiler. Geçen sene ilk gittiğimde ben de ilk denk gelen yerden kiralamıştım. Bi dahaki sefere daha dikkatli olacağım. Büyükada'da bisiklet sürmek gerçekten keyif.

Bu arada orda oturuyorsanız ayrıntıları iyi bilirsiniz. Oraya giden turyollara bisiklet alıyorlar mı? Yani kendi bisikletimizi adaya götürme imkanımız var mı?

3. malazivore

malazivore Aktif Üye

Seviye:
    Var tabii ki dilediğiniz gibi kendi bisikletinizle gelebilirsiniz. Adaya ulaşım motorla ve vapurla sağlanıyor. Motorlar bildiğim kadarıyla 1 bilet parası alıyorlar bisikletten, ama vapurlar ücretsiz.

Mehmet Boran, Admin ve Umut Palabıyık bunu beğendi.
  4. ozancan

ozancan Üye

Seviye:
    Adayı gezmeye gittiğimde ben de önüme gelen ilk yerden kiralamıştım, dediğiniz gibi frenler berbattı, bisiklet zor duruyordu. Yavaş yavaş giderek tehlikeyi engelledik, berbattı.

5. burock2318

burock2318 Üye

Seviye:
    Geçen hafta büyükadaya giderken vapurda bi adam adada bisiklet kiraliyacak mısınız diye sordu ve bize bi tane bisikletcinin kartını verdi ve indirim yapacaklarını soledi neyse adaya vardık karttaki adrese gittik daha önce ordan hiç kiralamamıştık tabi fiyat düşük olunca ve öğrenciyiz :) kiraladık bisikletleri aralarından iyi olanlardan 5 bisiklet kiraladık.(tabi kask yok) Adayı turlayalım dedik vitesleri ayarlarken arka attırıcı ses yaptı, ayarlı olmadığı düşündüm, indim bisikletten baktım allahtan daha fazla hız yapmamısım cünkü arka lastiğin vidaları tam sıkılı değildi elimin kuvvetiyle gevşedi ikiside :) geri götüdük hemen adam siz yapmıssınız dedi, bizden attırıcının parasını istedi, arada biraz arbede oldu sonra parayı alıp baska bir bisikletciden kiraladık.

6. melek öztürk

melek öztürk Aktif Üye

Seviye:
    adadaki bisikletler güzel. ama sanırsam bazı yerler kask veriyor. bi de bisikleti aldığımızda telefonumuzu aldılar (kimlik olmadığı için) her yer mi böyle istiyor. saat kulesinin oradaki solda ilk dükkandan kiralamıştık. adam saatine 5 tl istedi. kron bsikletler 7 tl ydi. kazık mı yedik ?? :D

7. Burak Coskun

Burak Coskun Forum Demirbaşı

Seviye:
    değerli bilgilerin için teşekkürler :)
    bisiklet kiralayana kaskı her dükkanın vermesi gerekiyor bence..
    gittiğim zamanlarda düşen insanları görünce irkilmemek elde değil..

büyük ada turlarında görüşmek dileğiyle..

8. malazivore

malazivore Aktif Üye

Seviye:
    Evet kazıklanmışsınız, pazar günleri öğleden sonra özellikle fiyatlar keyfi bir şekilde artıyor. Genelde kimlik alınıyor. Size tavsiyem gerçekten mesleği bisikletçilik olanlardan kiralamanız. Özellikle bu sezon, peşpeşe 5-6 dükkan açıldı. Açanların ana işleri bisikletçilik değil. Emlakçı, diş hekimi, inşaatçı, dondurmacı hepsi bu işte para var deyip görüntüsü güzel ama donanımı eksik, bakımsız bisikletleri yollara koyuyorlar.

Deniz Sargut ve burock2318 bunu beğendi.
  9. melek öztürk

melek öztürk Aktif Üye

Seviye:
    ilk gidişimde yedik kazığı demek :D en yakın zamanda tekrar gezmek amaçlı gideceğim. bu sefer dikkatli olcam =) peki hangileri gerçek bisikletçi onu nereden anlayabilirim.? =)

10. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    benim arkadaşım geçen sene kiraladı büyük adada.frenleri tutmuyormuş. yokuş aşağı virajı alamamış karşıdan gelen faytona girmiş.atların altından arasından geçmiş faytonda arkadaşımın üzerinden geçmiş.arkadaşım küçük yaralarla incinmelerle atlattı.frenleri tutmayan bisikleti kimse kiralamasın bence.

11. malazivore

malazivore Aktif Üye

Seviye:
    İskeleden saat kulesine doğru çıkıyorsunuz, sağdan ikinci sokağa giriyorsunuz, orada Yücel Taşçı isminde bir bisikletçi var kendi 40 yıldır bu işi yapıyor, dükkanda da babasının tabelası var zaten "Bisikletçi Selami Taşçı" diye, Recep Koç caddesine giriyorsunuz, biraz ileride ikinci Dia marketin karşısında Özkan adında bir bisiklet kiralayıcısı var ondan da güvenle alabilirsiniz bisikletlerinizi, Fehmi Bisiklet, Bisikletçi Sami, Kron Bayiisi sayabildiklerim...
    Umarım yardımcı olmuşumdur...

12. melek öztürk

melek öztürk Aktif Üye

Seviye:
    teşekkürler yardmınız için. söylediğiniz yerlerin isimlerini kaydettim. gittiğim zaman oradan kiralayacağım her şey için teşekkürlerr :)

13. paramedik34

paramedik34 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Hem bilgilendirmeniz için hemde güzel Türkçeniz için teşekkür ederim..

emre ergin ve malazivore bunu beğendi.
  14. selimsari

selimsari Yeni Üye

adaya bisiklet götürmek için karakoldan kağıt filan alınması gerekiyormuş die duydum. çalıntı olma ihtimaline karşı. var mı böyle bişey????

15. malazivore

malazivore Aktif Üye

Seviye:
    Bisikletinizle vapurdan inince karakola uğruyorsunuz. Karakoldan elinizdeki bisikletle ilgili bir kağıt veriyorlar. Dönüşte vapura binerken eğer isterlerse görevlilere gösteriyorsunuz.

Ama Ada'nın kiralık bisikletleri genelde plakalı ve tanınıyor. O yüzden bir problem çıkmaz yani bu işlemi yapmasanız da sorun olmaz

selimsari bunu beğendi.
  16. silas

silas Üye

Seviye:
    Ben bisikletimi götürdüğümde sorun olmamıştı. Ancak faytonlar biraz! tehlikeli...

selimsari bunu beğendi.
  17. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    bu işleme hiç gerek olmadığını geçenlerde gittiğimde öğrendim. önce adaya girdiğimizde karakola gittik, dönerken gelin dediler. dönerken uğradık, önce kimliklerimizi istediler. tc kimlik numarasına göre belge düzenlenicek filan sandım, GBT yaptılar kimlikleri verdiler. sonra 5 dakka muhabbetlerini dinledik evrak vs bir şey vermeleri için, şu konuşma oldu
    polis 1-komiserim arkadaşlar neyi bekliyor
    polis 2-neyi bekliyosunuz ?
    ben-bisiklet çıkışı için bi evrak gibi bir şey ?
    polis 2-ne evrağı yaa çıkarın işte bisikleti
    ben-biri sorarsa ne diyecez ?
    polis 2-komiser şenol diyin çıkarır onlar

bu yani, o işlem için uğraşmaya değmez :)

Tufan Yuzseven ve selimsari bunu beğendi.
  18. selimsari

selimsari Yeni Üye

teşekkürler :) ;)

Anıl Kuşaksız bunu beğendi.
  19. emre ergin

emre ergin Yeni Üye

arkadaşlar geçen hafta adaya gitim buyuk adada bisiklet kiraladım adam beliki ameleymiş lastıyım patladı benden 20 lira aldı resmen eşkiyalık yapıyor amma işi bilen lerde var sonra beni tamirciye gönderdi fehmi abi diye birine 4 liraya yaptı lutfen bisiklet kiralarsanız adada bisikletçi fehmiye gidin çok iyi bir esnaf paranız yoksa kalsın diyecek kadarda mert bir adam lutfen çok dikkatlın olun bisiklet kiralarken baştaki adamlardan kiralamayın bisiklet verinceye kadar melekler sonra gelince şeytana dönıyorlar

20. emre ergin

emre ergin Yeni Üye

ist maltepeden herkese slm arkadaşlar adaya gidecekseniz bisikletçi fehmi abiden bisiklet kiralayin bisikletleri hem yeni hemde çok iyi çalişiyorlar lutfen bisiklet kiralarken çok seçici olun dukanın tel 0216 382 57 03

Onur Kahraman bunu beğendi.