Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Büyükada vs Heybeliada

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında gezginrocker tarafından paylaşıldı.

1. gezginrocker

gezginrocker Üye

Seviye:
    Caddebostan grubuna katıldığım ilk günden beri ısrarla bir Heybeliada turu yapılmasını teklif eder dururum, fakat genelde aldığım cevaplar hep "Büyükada varken Heybeli'ye mi gidilir" şeklinde olur.

Bunun üzerine durumu yerinde incelemek üzere geçen cuma günü bisikletimi vapura atıp Büyükada'ya doğru yola çıktım.

Büyükada'da tavsiye edildiği üzere büyük turu yaptım. Benim gibi bisiklete yeni başlayan biri için bile oldukça kolay bir etap. Fakat zevkli bir etap mı? Benim açımdan kesinlikle hayır.

İşte gerekçelerim:

1 - "Nerde çokluk orada b*kluk" deyişi Büyükada'ya tamamen uyuyor. :D En popüler ada olduğu için müthiş bir fayton yoğunluğu ve dolayısıyla da at dışkısı yoğunluğu var. Daha iner inmez sizi karşılayan yoğun dışkı kokusu sizi tüm tur boyunca yalnız bırakmıyor. Hele bir de benim gibi hassas bir mideniz varsa iyice yandınız. Allahtan yanımda Rennie tabletlerim vardı da biraz etkili oldu.

Heybeliada ise pek popüler bir ada olmadığı için böyle bir sorunu yok. Tertemiz havayı ciğerlerinize çekebiliyorsunuz, kesinlikle at dışkısı gibi bir sorunu yok.

2- Bahsettiğim üzere Büyükada'da müthiş bir fayton yoğunluğu var. Şöyle kulağınızda güzel bir müzikle rahatça bisiklet süremiyorsunuz, büyük tur kısmında dahi faytonlara sürekli dikkat etmeniz lazım.

Heybeliada ise bu açıdan müthiş rahat. Yol boyunca anca 1-2 tane fayton görüyorsunuz, yollar tamamen size ait.

3 - Büyükada yolundaki manzara müthiş bir hayal kırıklığı. Hiç doğru dürüst koy falan yok. Şöyle durayım da manzarayı seyredeyim biraz diyemiyorsunuz.

Heybeli'de ise Alman koyu, Çam limanı koyu gibi enfes koylar var. Bu koyları ve çevredeki diğer adaları tepeden seyretmek müthiş keyifli.

4 - Büyükada'da ağaçlar karışık, zaten dışkı kokusundan da orman havasını ciğerlerinize çekmek gibi birşey mümkün değil.

Heybeliada'da ise daha vapurdan inip 5 dakika mesafe katettikten sonra sizi muazzam çam ormanları karşılıyor. Neredeyse turun sonuna kadar bu dışkı kokusundan etkilenmemiş müthiş çam ormanı kokusunu ciğerlerinize çekiyorsunuz.

5 - Benim gibi yokuşları fazla sevmeyen biri iseniz Büyüada pek sizlik değil. Büyük tura kadar çok fazla iniş-çıkış var.

Heybeliada'da ise sadece sanatoryumun orda büyük bir yokuş var, onun haricinde yol genelde düz veya iniş, son derece keyifli.

İşte böyle dostlar, bu savlar ışığında adalarda pedal çevirmek isteyenlere ısrarla Heybeliada'yı tavsiye ediyorum.

Tek sorun adada Büyükada gibi fazla tabela olmaması, fakat bu sorunu da bisiklet kiralayan yerlerden bir harita alarak çözebilirsiniz. Aslında belki buna bile gerek yok, yolu bulmak zor değil.

Bir de vapurdan iner inmez bisiklete binmemek gerekiyor, ana cadde üzerinde bisiklete binmek yasak.

Ben periyodik olarak Heybeliada'ya gidip gelmekteyim, bana katılmak isteyen olursa mesajlarınızı beklerim.

kerem

http://gezginrocker.com

2. sadeceA

sadeceA Aktif Üye

Seviye:
    Kerem teşekkürler,
    ben de senin gibi hep neden büyükada derim hep ama birgünde kalkıp gitmedim heybeliye bisikletle, seni kutluyorum.:) eleştiriler işemi yarıyor ne ,yoksa gökova hazırlığımı var yavaştan;) birgün bende sana katılmak isterim .paylaşımın için tekrar teşekkürler,hoşcakal...

3. whistler

whistler Üye

Seviye:
    heybeliada turu ne kadar sürüyor? büyükadanın en büyük özelliklerinden biri büyük olması ; )

ada olsunda ne olursa olsun, he rdaim varım. gidecegin zaman bi msg atman yeterli.

soneryen bunu beğendi.
  4. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bende böyle bir tur olursa katılmayı düşünürüm.

sadeceA bunu beğendi.
  5. wolfret

wolfret Aktif Üye

Seviye:
    merhaba foruma yeni katıldım...bende artık bundan sonra bu tür organizasyonlara katılmak istiyorum..giderseniz haberim olursa sevinirimn.şahsen...ismim samet..

6. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Heybelide tepedeki Askeri Okulun oralarda yolun sağ kısmına bakarsanız,
    patikalar var ağaçların arasında göreceksiniz, fazla uzun ve zor olmayan
    parkurlar ağaçların arasında güzel manzaralı yerlere de çıkıyor tavsiye ederim.
    Ama yine dikkatli olmak lazım malum bi patikanın manzarası güzel demek,
    o patikanın uçurum kenarında olduğu anlamına gelir, dişli lastik iyi olur bide
    yeniyseniz kozalaklara dikkat...

Yoldan giderseniz heybeli daha kısa Büyük adaya göre ve daha az yorucu,
    Havası ve manzarası güzel.
    Yolda tek tehlikeli kısım Askeri okul tarafından gelip koya inerken yokusun sonu,
    bizim iki arkadaş feci yuvarlanmıştı orada mıcırdan dolayı :(.
    Ama Büyükada'daki Aya Yorgi yokuşu ve Yetimhane civarındaki atraksiyon orda yok :D

Supi bunu beğendi.
  7. Exiledd

Exiledd Üye

Seviye:
    Valla kerem abi gideceğin zaman bir haber ver yeter 1 dakika içinde aşağı inerim ben buluşup gideriz :D

Bu arada 2 adayı da gezerek bu tür bir karşılaştırma yapman çok iyi olmuş. Ben de genel yargı olarak büyük ada olmazsa olmaz diye düşünüyodum ama demekki ön yargılı olmamak lazım.

8. dorukkotan

dorukkotan Üye

Seviye:
    Haftasonu olursa katılım düşünebiliriz sevgili gezginrocker....

geçen haftaki "müziksiklet" de katılsa bomba olur :)

9. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Eğlenceli bir yazı olmuş :) Güzel tarafından bakın. Bir tane içten patlamalı motorlu araç yok. Egzost dumanı yok. Pis duman olacağına pis dışkı kokusu olsun. Ben varım buna. Hatta o pis tezek kokusu bazen bir köye girince hoşuma gittiğini de bilirim. Şehirden kopmanın verdiği rahatlıktır belki de o kokunun verdiği haz. Kim bilebilir...

10. KemalBaloglu

KemalBaloglu Forum Demirbaşı

Seviye:
    hep böyle bir tur yapmak istmeişimdir daha nasip olmadı

generous06 bunu beğendi.
  11. TAZ

TAZ Yeni Üye

Seviye:
    kesinlikle ben de varım ne zaman gidilecekse heybeliye geliyoruuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuummmm ;)

12. maksim

maksim Yeni Üye

Seviye:
    değerli arkadşlar büyük ada dediğiniz gibi kalabalık ve yoğun bir fayton trafiği içeriyor.ama yanlızca hafta sonları eğer imakanınız varsa büyükadayı hafta içi görün gezin ama mutlaka gün batımı yaklaşırken büyükk tur yolunda olun.ben bu zevki her sene 1-2 hafta hadar yaşıyorum her sene adaya kamp kuruyorum her ne kadar yasak olsada....

13. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Büyükadaya ne zaman gitsem her tarafımda (20-30 tane) sivilceler çıkıyor ve herkeste olmasa da bazı arkadaşlarımda da bu olay oluyor nedenini ise daha çözebilmiş değilim. Büyük ihtimalle tezekten kaynaklanan birşey diye düşünüyoruz. Çok can sıkıcı bir olay , sırf bu yüzden bir daha büyükadaya gitmemeyi düşünüyorum.

14. Supi

Supi Üye

Seviye:
    maksim in dedigi gibi senede 1 - 2 hafta kadar kamp kuruyoruz buyuk ada'da bence de cok harika bir yer. ve hafta içleri söylendigi gibi kalabalık degil insan sayısı ve fayton sayısı cok az...
    ve andac ın dedigi gibi tezek ten mi bilmem ama bende de sivilceler cıkıyor buyuk ada ya gidince ama ben tezekten oldugunu sanmıyorum... çünkü gittigim her köyde teze cok ve oralarda olmuyor... :)

15. S. Burak Cebeci

S. Burak Cebeci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:

giderseniz bende gelirim artık)ramazandan sora olsa daha iyi olur benim için ama ramazandada olur farketmez dersane saatlerim uygun olursaneden gelmiyeyim=)çağrınızı bekliyorum