Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Büyükada Turu yapmayı planlıyorum önerileriniz

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Tuncay K. tarafından paylaşıldı.

1. Tuncay K.

Tuncay K. Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Herkese Merhabalar...
    Büyükada turu planlıyorum. Tarihi belli değil kısa zamanda diyelim...
    isteyen olursa bisikletforum olarak bi tur yapabiliriz topluca...

öncelikle bisikletimle hangi vapur iskelesinden binmem gerekiyor en kolay ve yoğunlugu az olan iskele neresi var? (anadolu yakası)
    vapurda dikkat etmem gereken bişey var mı ? bisiklet ile ilk kez binecegim ters bişey söyleyen olurmu görevlilerden ? yasak filan gibilerinden ?
    Vapurdan indikten sonra bisikletlerimizi kayıt altına alındıgı söyleniliyor numara filan veriliyormuş ada dönüşü sıkıntı olmaması için ?
    Ada'ya çıkınca bisiklet sürmenin yasak oldugu yerler varmış ?
    ve Adanın tehlikeli yerleri var mı ?
    ve Ada da dikkat etmem gereken yerler , yollar , durumlar nelerdir ?
    Ada turu sonunda kimliklerimizi kontrol için karakol'a göstermek gerekiyormuş bu doğru mu ? devam ediyormu bu uygulama?
    Gitmem görmem gereken tavsiye edebileceginiz nereler var ?
    Adanın heryerini dolaşmak kaç saatimi alır ? dolaşabilirmiyim ? yani süre yeter mi ?

büyükada konusunu araştırdım ama bu tarz net cevaplar elde edemedim malesef :( konuların çoguda eski...

Yolumu aydınlatırsanız sevinirim.... teşekkürler... :in:

2. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    faytonlara dikkat ...

3. mertceo

mertceo Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kendi bisikletinizle gidecekseniz adadan çıkartmıyorlar diyorlardı bisikletleri.
    Dikkat etmek lazım ben bu yüzden gitmiyorum. :)

4. Berkay G.

Berkay G. Aktif Üye

Seviye:
    öncelikle nerede oturduğunuzu belirtmemişsiniz. kadıköyden ve bostancıdan sefer var. şehir hatları vapurunda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. turyol'u bilmiyorum.
    adada yokuş çoktur, bir de faytonlar dengesiz gidebiliyor dikkat etmek lazım. faytonların yaptığı büyük tur ve küçük tur güzergahları var. o güzergahları temel alıp büyük tur yapabilirsiniz, ancak çokca yokuş çıkacaksınız.. ve fazla hızlı sürünce ada halkının tepkisini çekebiliyorsunuz :)

5. Tuncay K.

Tuncay K. Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Yer Tuzla...

vapur seferlerine baktımda , haftasonları sabah bostancıdan 9.25 gibi kalkış , dönüş ise 20:00 civarı ?
    başka sefer yok mu ? yoksa sitede eksik bilgi mi var? haftaiçide sefer yok görünüyor?

haftasonu eğer cidden böyle ise benım için ada turu başlamadan bitti demektir :D

6. Berkay G.

Berkay G. Aktif Üye

Seviye:
  7. onur demir

onur demir Yeni Üye

Kartal'dan da Prenstur'un Adalar seferleri var. Bu sene birkaç kez ben de gittim, girişte ve çıkışta bir problem yaşamadım. Uygulama da değişiklik varsa girişte uyarı olması gerektiğini düşünüyorum. Temponuza göre değişebilir olmakla beraber adayı turlamak bütün gününüzü almayacaktır. Bisikletinizi bisiklet parkına 1lira karşığında bırakıp Ayayorgi Kilisesi'ne tırmanabilir, manzaraya karşı keyifli bir mola da verebilirsiniz.

8. Ozan Duran

Ozan Duran Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yanlış baktınız sanırım.
    http://www.sehirhatlari.com.tr/tr/seferler/bostanci-adalar-370.html
    08.00'de ve 12.05'te kalkış, 18.05'te dönüş var.
    Bunlar dışında Maltepe ve Bostancı'dan motor da kalkıyor. Şu linkten tarifelere bakabilirsiniz.
    http://www.mavimarmara.net/bostanci.htm
    Yalnız motorda ekstra bilet parası alıyorlar, onu hatırlatayım.

Kayıt konusunu ben de bir arkadaşımdan duymuştum. Ama üç ay önce adaya gittiğimde hiçbir şey yapmadım. Ki benim gibi giden bir sürü bisikletli de hiçbir şey yapmadı.
    Kalabalık günlerle keşmekeş olduğundan kimse uğraşmıyor olabilir. Haftaiçi gittiğiniz bir gün önce karakola gidip durumu sorabilirsiniz. Ya da gitmeden önce arayıp sorabilirsiniz. Çünkü uygulama güncelliğini koruyor mu bilmiyorum.
    Zamanınız varsa haftaiçi gitmenizi tavsiye ederim, haftasonları çok kalabalık oluyor.

9. Hakan Gencer

Hakan Gencer Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ben bisikletle turyolu kullandım sorun yok, bisikletçi gibi giyinirseniz sanırım adadan çıkarken sorun çıkarmazlar, ben hiç bir sorunla karşılaşmadım, vapurlar yaz saatine geçince daha sık yolculuk olabilir ama aynı zamanda daha kalabalık olabilir. arap turist çok dolu oda faytonlar ile beraber problem, yani bide at pisliği var tekerlekleri ciddi temizlemelisiniz :)

10. Tuncay K.

Tuncay K. Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @onur demir teşekkürler.... Bu prenstur daha mantıklı geldi bana hemde yakın, ücretleri nekadar hatırlıyormusunuz ? bisiklet için extra ücret alıyorlar mı ?
    Ve tam olarak nereden kalkıyor bu prenstur filoları ?

11. Tuncay K.

Tuncay K. Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Evet aslında ben seferlere yanlış baktım ido'nun seferlerine baktım deniz otobüsü olanlara oradan kafam karıştı...

Şuanda en mantıklı olan kartal'dan gitmek...
    birde haftaiçi gidersem benım için iyi olur sanırım

12. engin özen

engin özen Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    evet haftaiçi gitmek daha mantıklıdır.. haftasonu fayton kalabalığına bir de aşırı derecede bisiklet eklenince ada çekilmez oluyor.. ben bütün adalara devamlı gidiyorum..

ido bostancıyı kullanıyorum.. kadıköyden de gidilebiliyor.. ayriyeten bostancıdan mavi marmara da devamlı gidiyor.. ido ek ücret almazken mavi marmara bisiklet için 1 bilet daha alııyor.. vapur hareket saatleri internette mevcut.. iskelelerde de hareket saatlerini gösteren küçük kitapçıklar var..

büyük ada'da yapılacak tur için büyük tur güzergahı gayet güzeldir.. büyük tur'a ayrılan yolun olduğu meydana gelince öncelikle aya yorgiye çıkmanızı tavsiye ederim.. kiliseye bisikletle çıkmaya çalışın.. inişte de bisikletinizle inersiniz.. çok keyiflidir.. yayalara ve kendinize dikkat edin ama..

yukarıda şahane bir manzara vardır.. burada dilerseniz bahçeli restoranda yeme içme imkanı da mevcut.. fityatlar da gayet makul..

aşağı inince büyük tur yolundan devam ederek ada etrafında tam tur atmış olursunuz..

bu arada heybeliada'da görülmelidir.. özellikle asfalt harici parkurları ile ilginizi çekebilir.. tırmanışı ve inişi seviyorsanız toprak parkurları gayet keyiflidir..

aynı gün içinde kınalıada ve burgazada da görülebilir.. her ikisini turlamak için de ikişer saat ayırmak yeterlidir.. her adanın zirveleri şiddetle tavsiye olunur.. bostancı iskeleden sefer sayısı konusunda hiçbir sıkıntı yok..

13. ulaş alkaşi

ulaş alkaşi Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    ben geçen hafta gittim. kadıköyden 9.00 vapuruna binip büyükadaya gittim. hafta sonu gidecekseniz şayet sabah 7 vapurunu tavsiye ederim. 7 den sonraki hatlar aşırı kalabalık. Büyükada arkadaşlarımın da dediği gibi haftasonu bisiklet sürmek için ideal bir yer değil. Sahil kesiminde ve çarşıda sürmenize izin verilmiyor , bisikletten inip elinizde taşıyarak bir süre gitmelisiniz. Ayrıca faytonlara da dikkat etmek lazım . Form düzeyi de önemli ve kilo. Yokuşu çıkarken zincirim attı benim bir kaç kere tabii ben kilolu biriyim bunun da etkisi vardır. Kısacası büyükadayayı tavsiye etmem ben özellikle haftasonları

14. Tuncay K.

Tuncay K. Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Büyükadanın büyükçe bi krokisini aldım / yaptım paylaşayım dedim... belki başkalarınada lazım olur.

Ben telefonuma attım. gerçi gps var sıkıntı olmaz ama yinede ne olur ne olmaz...

3121x4857 boyutlarında cadde sokak vs herşey net belli oluyor :D
    http://img542.imageshack.us/img542/4545/buyukadaharita.jpg

15. edin

edin biciklom

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Adaya inince karakola kayıt olma uygulaması eskide kalmış bir uygulama,böyle bir kayıt işlemine artık ihtiyaç yok.
    kalabalığa gelince;evet vapur kalabalık olur, aynı şekilde ada da ..ancak can sıkıcı fayton ve insan trafiği lunaparktan sonra büyük tur yoluna dönünce fazlasıyla azalır ve keyif alırsınız.mola verebileceğiniz güzel manzaralı yerler de mevcut buralarda.
    yani her şekilde gitmeye değer

16. Ceyhun Baydoğan

Ceyhun Baydoğan Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kesinlikle edin'e katılıyorum. Ki ben 23 nisanda o mahşeri kalabalıkta gitmiştim ve oldukça fazla zevk almıştım. Özellikle büyük tur yoluna girin ve adanın arka tarafındaki (ahırları ve şehitliği geçtikten sonra) muhteşem manzaraya karşı şöyle yarım saat 1 saat oturup izlemenizi şiddetle tavsiye derim.

17. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Cumartesi oradaydım, özetle gözlemlerimi yazayım.

Bir defa adaya ilk defa gelmiş biri olarak şok oldum, her taraf bisiklet doluydu. Hayatım boyunca bu kadar çok bisikleti bir arada televizyonda izlediğim yarışlarda bile görmedim.Her taraftan bisiklet fışkırıyor.Nedeni basit: adada otomobil vs. ulaşımı resmi araçlar harici yok.Bir çok yerde bisiklet kiralanıyor.Saati 5 lira.Gayet kaliteli güzel bisikletler var.Ben olsam kendi bisikletimle gitmez buradan kiralardım.Dönüşte sıkıntı olabilir, elindeki bisikletin sana ait olduğunu ispatlamak gerekebilir.Peki ben bisiklet kiraladım mı?Hayır!

Ada, kıyı şeridi hariç tamamen yokuş ve adının tersine pek de büyük değil.Bütün adayı bir günde yaya olarak dolaşmak mümkün.Çok güzel evler var.İnsan durup uzun uzun detaylara bakmak isteyebiliyor.Şimdi gitsem yine yaya gezerdim, bisikletle gezmezdim.Doğası çok güzel.Çok temiz bir havası var.Orman içinde güzel patika yollar var.

Gezdiğimiz yollarda vızır vızır yokuş aşağı kaptırıp gelen bisikletliler vardı.Sürekli yol kenarlarına kaçmak hoş olmuyor gerçekten.Bir tane kazaya bizzat müdahale ettim.Bisikletle alakası olmayıp, topuklu ayakkabıları ile "madem kiralanıyor kiralayalım" mantığıyla bisiklete binenler çok.Bunlar o kıyafetle toprak yolda downhill yapıyorlar.Düşen genç bir kızın yırtık pantolonu sıyrık dirsekleri ile "şu halime bak, tecavüze uğramış gibiyim!" diye yanındaki erkek arkadaşına bağırması da günün acı ama komik hatırası olarak aklımda kaldı :D

Bir zincir atma vakasına yardım edip düzelttim.Bir diğer kişiye de kelebek viteslerin nasıl çalıştığına dair kısa bir ders vermem gerekti.

Aya yorgi kilisesi dik bir yokuşun tepesinde.Meydan yeri (lunapark mıydı yoksa?) denilen noktadan sonra bisikletle çıkış yasak ama kimse uymuyor.Yukarıda bir sürü bisiklet vardı.O yokuşu bisikletle çıkmak için inat edenler de vardı.Yukarıda bir kır lokantası var.Tuvalet var.Manzarası şahane masalar var.Fiyatlar biraz tuzlu.Zaten ada genelinde fiyatlar yüksek.Lokanta yerine self servis ile çay, gazoz veya bira alıp masalarda oturmak mümkün.

Aya yorgiye çıkış yıpratıcı olduğundan ve günübirlik gezide zaman kısıtlaması olduğundan olsa gerek birçok kişi sanıyorum başka yere gitmiyor.Halbuki rum yetimhanesi var adada. 1898 yılında otel olarak yapılmış, dünyanın ilk çok katlı ahşap binası.Ancak izin alınamadığı için otel olarak hiç kullanılmamış.İçeriye girmek yasak, kapısında bekçi var zaten yıkıldı yıkılacak.Görülmesini tavsiye ederim.Burada hiçbir tesis olmadığı için ilgi görmüyor olabilir.Aya yorgi gibi değil.Bu arada aya yorgi de bana göre hiçbir şey yok.Aziz resimleri önünde cam bölmelere atılmış para, saat, takı falan vardı.Bununla ilgili yazmak istediklerim ayrı ama yerimiz müsait değil.

Özet:Büyükada'da bisiklet var :D

18. onur demir

onur demir Yeni Üye