Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Büyük problemler çözüm önerilerinizi bekliyor!

Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında rochas tarafından paylaşıldı.

1. rochas

rochas Kıdemli Üye

Seviye:
    Herkese merhaba,

Son zamanlarda sıklıkla karşılaştığım bir durumu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bostanlı sahilde eski bir skate park var sanırım hepiniz görmüşünüzdür. Ben 7-8 yıl profesyonel olarak In-line Skate yaptım. (Paten, Roller diye de bilinir) Hatta yıllar önce Cif, Unilever sponsorluğunda Türkiye turnesine çıkmıştık ve İzmir'de de iki gösteri yapmıştık arkadaşlarımla. (Bu konuda bilgi sahibiyim anlıyacağınız...)

Bu rampalara bakım yapılmaması, açılarının yanlış olması ve profesyoneller için bile tehlikeli olması bir yana daha büyük bir sorunla karşı karşıyayız..

Malesef birçok izmirli orayı 0-5 yaş arası oyun parkı veya dağ bisikleti rampası sanıyor.

İnsanlar ufacık çocuklarını salıp "hadi git orda oyna" veya daha 2-3 yaşında çocuklarını kendi elleriyle rampa tepesine koyup "hadi kay" diyen maksimum cehalete sahip insanlar var.. Bir ara rampaların önünden geçerken dikkat edin çoluk, çocuk anne baba hepsi rampanın tepesinde... İnsan nasıl çocuğunu böyle biryere yollarki????

Bu rampaların açıları sıfırdan 90 dereceye kadar çıkar, Paten yada bisiklet ile inmek için açıyı yakalamak, açıyı yakalamak için ise ilk atlayışta ağırlığınızın %80'ini öne vermeniz gerekir aksi halde açı sizi rampanın tabanına yapıştıracaktır.. Oraya 3 yaşında bir çocuğu poposu üstüne koyduğunuzda kafası geriye hızla vuracaktır.. Bu şekilde benim gözümün önünde bir çocuk beyin kanaması geçirdi ve hastaneye kaldırıldı.. düşünün artık bilinçsizce kullanıldığında nekadar tehlikeli olduğunu...

Ayrıca bazı arkadaşlar dağ bisikleti ile rampaya çıkmaya, fırlatma rapalarından atlamaya çalışıyor.. Böyle bir cehalete düşen spor yapan biri olduğunda iki kat üzülüyorum...

O rampalar "Roller, Kaykay ve BMX" için yapılmıştır, bu sporu yapanların alanlarını işkal ederek ederek büyük saygısızlık ve tehlike yaratılmaktadır.. Son sürat rampadan inerken önünüzde bir dağ bisikleti veya 3 yaşında küçük bir çocuğa çarptığınızı düşünün.. (Bunları daha önce pek çok kez yaşadım.. )

Sonra aileler sizi suçluyor.. vay efendim niye dikkat etmemişsin, niye hızlı kullanıyormuşun, görmüyormusun.... vs. Peki sen ne arıyorsun burada??? Kendi çocuğunu rapanın önüne atan aile, bilinçsiz olan aile ama suçlu rampayı kullanmaya birinci derecede hakkı olan sporcular..

Uzun lafın kısası lütfen bu iş için uygun olmayan bisikletler ile rampanın bulunduğu alana dahi girmeyin.. Girenleri uyarın. Yaptığınız sporun imajını zedeleyen ve tehlike arz eden davranışlarda bulunmayın.

Bir başka konuda nedendir bilmiyorum sahildeki bisiklet yolunda aileler yürümeye bayılıyor.. :boese157: 4,lü hatta 5li sıra halinde yolu kapayıp gitmek ayrı bir zevk veriyor onlara..
    Arabaların yolunu kapayamıyoruz bari bisikletlerinkini kapayalım.. Kim takar bisikletçileri? değilmi..

Eşim geçenlerde hafifçe birine çarptı bisiklet yolunda.. yaklaşmadan 10 metre önceden çarpana kadar zil çaldı kız. çekilmediler bile... Adam demesin mi bide bisiklet yolu tabelasını gösterip,

- Bak kardeşim tabelayı görmedinmi? Bisiklet giremez yazıyor!! Niye sürüyorsunuz burda!!!

yemede yanında yat...:mad: şimdi ne diyeceksinki bu adama?

- Hayır, orada bisiklet yolu olduğu dolayısıyla sizin burada yürümemeniz gerektiği yazıyor." dedim.

adamda durdu durdu güldü, pardon dedi. ardından yoldan yürümeye devam...

Birgün şablon hazırlayıp her 20 metrede bir tüm yola "Bisiklet yoludur, bu yolda yürünmez" yazısını sprey boya ile yazacağım...

Yasalarımız malesef yetersiz ve ben dahil henüz kimse bunun için birşey yapmıyor yada yapıyorsada yönetim görmezden geliyor, ilgilenmiyor.. Yolların durumundan ve tehlikesinden bahsetmiyeceğim bile onun için ağlama duvarı gerekir bisikletçiler için... Umarım birgün 70 le giderken bir mazgala giripte, amele sümüğü gibi yapışmam yere.. :(

Sorunlar belli çözüm fikirlerinizi bekliyorum, en kısa zamanda birlik olup bu konular hakkında birşeyler yapmamız gerekiyor...

Bu yazıyı okuyup zaman ayırdığınız için şimdiden teşekkürler, herkese güvenli sürüşler, hiçbir çözüm yoksada allah yardımcımız olsun :) ne diyim..

Alican, Can Kandiyoti ve shealien bunu beğendi.
  2. lacordelio

lacordelio Üye

Seviye:
    öncelikle selamlar...çok önemli bir noktaya değinmişsiniz..tahmin ediyorum karşıyakada yaşayan ve bostanlı sahilinde pedallayan herkes yazınızı okuduktan sonra ne kadar haklı olduğunuzu düşünüyor...ne yazık ki dediğiniz gibi insanlar öbek öbek bisiklet yolunda yürüyor...daha dün akşam o yolda pedallarken en az 10-15 defa sert fren yapmak zorunda kaldım...ne yazık ki insanlarımız bilinçsiz ve saygısız...bu da kültür ve eğitim eksikliğinden kaynaklanıyor...ülke genelindeki birçok sorunun da kaynağının bu olduğunu düşünüyorum...o kadar kızgınım ki bu konuda uzadıkça uzadı...çözüm önerinizin ne olduğu hakkında ise şu an bir fikrim yok ama kısa zamanda elbirliğiyle birşeyler üretebiliriz belki:)

rochas bunu beğendi.
  3. rochas

rochas Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben şablon hazırlayıp her 20 metrede bir yere okunaklı bir yazı yazmayı düşünüyorum, ancak belediye ile konuşmak lazım sonra neme lazım devlet malına zarardan bide ceza felan yeriz.. :)

4. lacordelio

lacordelio Üye

Seviye:
    etkili bir çözüm olabilir ama dediğin gibi önce belediye ile görüşmek gerekir...ama birey bazında değil bir dernek veya tüzel kişilik adına başvurmak gerek bence (örn:bisiklet sevenler derneği vs.. gibi).. Yoksa belediyenin pek ciddiye alacağını sanmıyorum.

5. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Valla o yoldan bana da illallah geldi, sagolsunlar, yolu ortalayip yuruyen vatandaslarimiz sayesinde envai cesit aksiyon yapiyorum ben de orada. Boya olayina benden tam destek var arkadaslar. Imza vs.. ne gerekiyorsa yapalim birseyler.

6. zazoo

zazoo Kıdemli Üye

Seviye:
    saygısız vatandaşlardan hepimiz çekiyoruz anlaşılan, şehir içinde pedallamak çoğu zaman keyiften çok eziyete dönüşüyor bu yüzden!

7. Ergün Gündoğar

Ergün Gündoğar Forum Bağımlısı

Seviye:
    Eğitim şart.

Kültür aşılamak gerekiyor bu insanlara, yaşam kültürü, saygı kültürü, hak hukuk kültürü, cahilliği yenmek yaptırımlar ile değil, eğitim ile olmalı, başta yönetim, medya ve insanımıza düşüyor bu konuda çalışmak, insanlar ile aynı sorunları istanbul sahil yolunda biz de yaşıyoruz, fakat bisiklet yolundan yürüyen bir insanı bisiklet yolundan yürümeyen bir insan uyarırsa asıl etkili olan odur, biz zaten sürekli uyarıyoruz insanları bisiklet sürerken.

8. rochas

rochas Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok doğru söylüyorsun Ergün, ancak bir şekilde aksiyona geçmek gerekli eğitim Türkiyenin genel problemi, biz önce şu adamları bisiklet yolundan çeksek oda yeter.. :)

Rampa olayıylada artık patenciler ilgilensin bi zahmet, tabelamı yaptırıyorlar rampa üstüne yazımı yazıyorlar artık onlar bilir... bu konu dışı şuan.

Öneri istediğimiz konu yollardaki hatalı mazgallar, bisiklet yolu haricinde başka yerden yürümeme alışkanlığı.. ve buna benzer problemler.. Aklınıza gelen bir sorun varsa onuda yazın hatta yanında çözümünü ve ne yapılması gerektiğinide yazın bakarsınız bu işe soyunacak gönüllü bisiklet severler çıkar.

Tüm forum sakinleri, lütfen görüş ve önerilerinizi esirgemeyin. belki evde 2 kutu boya vardır kapar gelirim bi akşam halledelim yada ben çok güzel şablon hazırlarım diyeniniz vardır. Yada orjinal bir fikir.. Beyin fırtınası :)

9. goxelkurt

goxelkurt Forum Demirbaşı

Seviye:
    forumda bi dosya veya konu açarak ve diğer bisiklet forumlarına bilgi vererek bir kampanya başlatalım ve bunu belediyeye ulaştıralım belki çoğunluk olarak hareket edersek dikkate alıp bir önlem alırlar (teknik anlamda nasıl olur bu konu hakkında çok bilgili değilm ama sanırım bi çaresi bulunur)

10. rochas

rochas Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar tekrar merhaba,

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesine dilekçe yazıp gönderdim. Özet olarak problemi anlattım eğer kısa süre içinde çözemeyecekleri birşeyse biz gönüllü olarak yaparız'a getirdim. Bakalım yanıt nezaman gelecek. :) hayırlısı...

Gelişmelerden haberdar ederim, ayrıca bu hallolursa havaya girip tüm dertlerimizi kombo halinde gönderebiliriz, baraj yapın!, bunu yıkın! şunu yapın şeklinde :D

11. lacordelio

lacordelio Üye

Seviye:
    gelişmeleri merakla bekliyoruz...bir gün karşıyaka'daki ya da izmir'deki forumcular olarakta bostanlı sahilde bir tanışma toplantısı yapabiliriz arzu ederseniz...konuyu da değerlendiririz hem:)

12. rochas

rochas Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok iyi olur biz katılmak isteriz, hatta bisiklet yolu hallolursa o yolu kullanarak bile gelebiliriz ;)

13. rochas

rochas Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet, gelelim gelişmeye; henüz tahmin edebileceğiniz gibi bir cevap yok.

Bu akşam eşim, bisiklet yolunun ortasından yürüyen ve arkasından bisiklet geldiğini fark edince sağa sola zıplayan bir adama çarpmış ve bisikletten düşüp kafasınıda yere vurmuş.. Ben o an yanında değildim. Neyseki kask takıyordu bacaklarında birkaç şişlik ve morlukla kurtuldu.

Bu iş gerçekten çok sıkıcı bir hal almaya başladı, eminim başkalarının başınada geliyordur ama foruma üye olmayan veya bu konuyu açmayan pek çok insan var.

Ben her akşam bostanlı sahilde iki yuvarlak arası antreman yapmaya çalışıyorum. Bende birçok kez binbir cambazlık ile kazalardan kurtuldum ama bu her zaman kurtulabileceğim anlamına gelmiyor.. Yola fırlayan insanlar, son saniyede panik olup bisikletin önüne atlayanlar, donup kalanlar vs..

Okadar kişiyiz arkadaşlar birşeyler yapalım yahu... Olmadı verin bana gazı "yaparsın sen aslansın" felan.. ben yapayım bari.. :)

kalın sağlıcakla..

14. timurdigital

timurdigital Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    yazılarınız,düşünceleriniz ve temennileriniz çok güzel ve de yerinde.elinize ve ağzınıza sağlık.
    bisiklet kültürü olmayan bir ülkede yaşadığımızı unutmayalım.halkın gözünde bisiklet, küçük çocukların karne hediyesi olarak görülüyor.izmir de her yere bisikletimle gidiyorum,ne yollarımız yol,ne araç sürücülerimiz saygılı,ne de kaldırımda yürüyen insanımız bilinçli.eğitim şart diyoruz ama bu eğitimi kim verecek?başımdaki kaska bakıp beni marslı zanneden insanımız: bisiklet yolunda yürüyecek,yaya kaldırımından yola bakmadan atlayacak,park halindeki araç kapısını biz geçerken açacak,trafikte bizi araçları ile sıkıştıracak,bizi sollayıp hemen önümüze geçip sağa dönüş yapacak,motosikletler bizimle yarışmaya çalışacak,belediyeler kanal ızgaralarını geniş yapıp fare kapanı gibi bisiklet avlayacak,çocuklar bisikletimize bakıp abi kaç vites diyecekler......bunların hepsi olacak.bu yazan yazıları da sadece bisiklete binen bizler okuduğu için hiç bir şey değişmeyecek.nereye kadar????? 33 yaşındayım yaklaşık üç yaşından beri bisiklete biniyorum(üç tekerlekli, pinokyo, aşağıdaki resimde görünen)
    ne değişti???
    cevap: hiç bir şey değişmedi.
    ve ben değiştiğini göremeyeceğim.inşaallah genç kardeşlerim görür.hepinize kazasız,bol pedallı günler,saygılarımla....

rochas bunu beğendi.
  15. Özgür!

Özgür! Bisikletkolik

Seviye:
    10 hazirandan sonra müsaitim
    boya olayına tam destek 2 şablon + 2 kişi halledelim hepsini :)

rochas bunu beğendi.
  16. rochas

rochas Kıdemli Üye

Seviye:
    Timur bey, çok haklısınız ancak hiçbirşey yapmadan da bu problemlerin kendi kendine veya devletin kanun koyarak çözmesini bekleyerek de hiçbirşey olmuyor/yada çoook geç oluyor... biz birkaç adım atalım en azından "biz üstümüze düşeni, elimizden geleni yaptık" deriz.

Özgür, süpersin. En kısa zamanda organize edelim şu işi, bir hafta sonu bostanlı'da buluşur tanışırız uygun bir zamanda..

herkese kolay gelsin :)

17. spokesman

spokesman Forum Demirbaşı

Seviye:

Merhaba Rochas,

Bende Karşıyaka Girne Bulvarında oturmama rağmen arada sırada dahi olsa o bisiklet yolunda bisiklet sürmek hoşuma gidiyor.Bende malum insanlarla defalarca tartıştım .Bebek arabasını orada süren bir çifte ;siz çocuğunuzu hiç sevmiyormusunuz dediğimde dahi algılayamayıp yüzüme bön bön baktılar açıklayıncada haklısınız deyip aynı yolu kullanarak uzaklaştılar.Ben ne diyeyim yurdum insanına.

Boyalı eylem konusunda sonuna kadar destekliyorum gece üçte deyin(Bir gün önce haber vermek şartıyla.Çünkü boya teğmin edilmeli)çıkar gelir ve tüm yolu boyarız.

Saygı ve Sevgilerimle,
    Mustafa Dinç

rochas bunu beğendi.
  18. rochas

rochas Kıdemli Üye

Seviye:
    Mustafa bey, öncelikle girişkenliğiniz ve konu ile alakanız için sizi canı gönülden tebrik ederim. Biraz önce aynı yoldaydım yine ufacık bir çocuk fırladı önüme ailesi bön bön bakıyor uzaktan...

Uyarı yazıları için güzel bir cümle düşünmeliyiz benim fikrim;

"BİSİKLET YOLUNDA YÜRÜMEK TEHLİKELİ VE YASAKTIR"

veya

"BİSİKLET YOLUNDA YÜRÜMEYİNİZ!"

üstteki biraz uzun oldu sanki.. Bu sadece benim fikrim.. birde hangi renk ve tip boya almak gerekir, hem kalıcı hemde okunaklı olması açısından.

Ben bir kalıp yaptırırım bir tabelacıya boya için o sorun olmaz..

Önerilerinizi bekliyorum.

Güvenli sürüşler.

19. Özgür!

Özgür! Bisikletkolik

Seviye:
    teşekkür ederim.10 hazirandan sonra uygun benim için.görüşmek üzere

20. gencizmirli

gencizmirli Forum Bağımlısı

Seviye:
    Belediye konusunda yardımcı olabilirim Şener abi.1 sene süresince staj yaptım büyükşehir belediyesinde.Azçok çevremiz oldu.Müsait bir zamanda buluşup konuşalım bu konu hakkında.Eğer son çare olarak boyamayı yaparsanız bende varım bu işte;)