Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bütün pedal bağlantı ölçüleri aynı mıdır?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Erhan B. tarafından paylaşıldı.

1. Erhan B.

Erhan B. Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    pedalıma kalpiye vazifesi gören "toe clips" denilen cırt cırtlı şeylerden almayı düşünüyorum. gönlüm spd pedal ve ona uygun ayakkabı ister tabi ama o kadar bütçe ayıramam, profosyonel değilim çünkü.

ama pedalim buna uygun değil. ürünü pedala takmam için dış ve iç kısımlarda iki delik olması gerekiyor. linkteki resimlere bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

http://www.ebay.com/itm/1pair-New-C...cycling_bikeparts_SR&var=&hash=item58a76bd516

benim pedalımın dış kısmında tek delik var ve zaten pedalımdan memnun değilim. geneli plastik, sadece dış kısmında (sürtme ihtimali olan yerde) metal var. wellgo marka alüminyumdan güzel bir pedal almak istiyorum, bunun aynakola bağlantı yerleri aynı ölçüdemidir acaba?

yada alternatif olarak şu linkteki ürünü tavsiye dermisiniz?

http://www.ebay.com/itm/Wellgo-MT-1...pt=AU_Sport_Cycling_Parts&hash=item258589a56b

asıl danışmak istediğim konu şu. böyle bir arayışta olmamın asıl sebebi pedalı çekerkende farklı kas gruplarının çalışıyor olması ve daha performanslı ve spor amacına daha uygun sürüş istemem. spd ler daha iyi diyeceksiniz ama o kadar bütçe ayıramam dediğim gibi.
    yukarıdaki arayışlarım amacıma uygun mu?

2. Erhan B.

Erhan B. Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    güncel ..........

3. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Pedalı aynakola bağlayan kısmın farklı ölçüde olduğunu görmedim hiç. Her pedal her aynakola takılabiliyor diye biliyorum.

Bütçe meselesi demişsiniz, buna bir şey diyemem tabi ama SPD'de ayağın dışa çevirince hemen çıkması nedeniyle kaza anı, denge kaybı gibi durumlarda yere basmak kolay oluyor. Bu tip ürünleri (ilk linkteki) hiç denemedim ama sanki kolay çıkmaz ve daha riskli olur gibi geliyor bana. Belki biraz da bu yüzden denememişimdir. Tabi deneyen ve kullananlar daha iyi bilir.

4. Erhan B.

Erhan B. Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    sabırsız güncel :)

5. Ufuk Bal

Ufuk Bal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    -ikincisi için konuşuyorum-

ben dün spd'ye başladım. bu pedalları bi kere denemiştim ve diyebilirim ki gerçekten kolay çıkıyor. tabi bağlanan türleri de var onlar zorlar.

ben spd öneririm. 15 dolar buna vereceğine yarın git 15 dolara spd pedal al. sonra decathlon'da kampanyalı 80 liraya spd ayakkabıları var. ben de ondan aldım. paran birikince de ondan alırsın. şimdi bundan almış olursan 15 doların çöpe gidecek.

ilkini de tavsiye etmem çünkü ayaktan kolay çıkacağa benzemiyor. daha iyi performans verir ikinciye göre ama dediğim gibi bildiğin yuvarlanırsın bunla durmak istersen.

spd her koşulda en iyisi. bir kere bu ikisinden de çok daha sıkı muhtemelen. spd'nin kimseye güç kattığı yok. sadece var olan gücü farklı bi teknikle ilettiğinden fayda sağlıyor. çıkarması da alışınca çok kolay. ben ilk 15 dakkada 3 kere düştüm daha da hiç düşmedim. hatta inesim bile gelmiyo artık bisikletten.

6. Erhan B.

Erhan B. Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    spd pedala para veririm içim acımaz ama işin içine ayakkabıda girince işler değişiyor. o ayakkabılar sadece bisiklet ve spd pedal için tasarlanmış, günlük hayatta çok kullanışsız. benimde hiç sevmediğim bir olay, bisikletten inince in ayakkabı değiştir, üst değiştir vs. sadece bisiklet üstünde giyebileceğim bir ayakkabı düşünemiyorum, bana ters. o ayakakbıyı bisikletten inince iştede giyebilmeliyim, gezerken, yürüyüş yaparkende giyebilmeliyim. forumda okuduğum kadarıyla spd ayakkabılar yürüyüş için konforsuz.

peki şu sorum için ne dersiniz?
    ilk mesajda linklerini verdiğim ürünler, spd nin işlevini aynı oranda yerine getirir mi? pedala sadece basarken değil, çekerken de fayda sağlar mı? farklı kas gruplarının çalışmasına yardım eder mi? spd ile ne derece kıyaslayabiliriz?
    yoksa hiç boşa verme, düz pedal kullanmaya devam mı et dersiniz?

7. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Her pedal her kranka uymaz, her krank pedal dislerinin yivi de her pedala uymaz. Ağirlikli olarak 9/16 bsa kullaniliyor olsa da klasik bisikletlerde bsa'ya ek olarak Italyan, Fransiz ya da markalarin ozel serilerine gore dyna-drive tarzinda cok farkli metrik olculerde de standartlara rastlamak mumkundur. Keza bu dediklerim yine ayni sekilde toe-clips kaller icin gecerli olsa bile montaj yerlerinin rayli olmalarindan dolayi uyumluluk konusunda daha esnek ve uygulanilabilirligi daha yuksektir.

Erhan B. bunu beğendi.
  8. Ufuk Bal

Ufuk Bal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    spd'nin avantajı pedalın ayakla bi bütün haline gelmesi. 360 derecelik hareket boyunca pedalın kontrolü %100 sende oluyor. burada öyle bişey olacağını düşünmüyorum. ikincisini denedim dediğim gibi. spd'ye kıyasla çok rahattı. rahat olması kötü. kenetlenmesi gerek dediğim gibi. ilki, ikincisine göre daha güzel kenetlenir ayakla ama onun da çıkarması büyük sorun. spd kadar kenetlenemez tabi. spd hem güzel kilitleniyor hem güzel çıkıyor.

yürürken eğer yol spdsi değilse rahat yürünüyor bi soru işareti olmasın kafanda. çıkıp 10 km yürürsen tabi sıkıntı olur ama kısa mesafelerde bişey olmaz.

son soruna net cevap vermem gerekirse:

1.) ilk ürünün çekerken faydası olur ama spd'nin yarısı kadar bile olmaz belki
    2.) ikinci ürünün çekerken faydası ilk ürün kadar olmaz.

Erhan B. bunu beğendi.
  9. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Ayakkabı kaygınızı anlıyorum.

Fakat şu an piyasada, günlük kullanıma da uygun bir çok ayakkabı modeli var.
    Daha yumuşak tabanlı, yürümeye daha elverişli. Günlük kıyafetle giyilebilecek kadar şık.

İkinci olarak ise, kilitli pedal kayışlı sistemden çok daha güvenli. Özellikle ani durumlarda, kayışten ayağı çıkartmak çok zorken, spd ile tek bir hamlede çıkarabiliyorsunuz.

Bu nedenle, benim tavsiyem, şimdilik kayışlı sistmeden uzak durup, kilitli pedala geçmeniz.

Erhan B. bunu beğendi.
  10. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    2. ürünün malzemesi için sertleştirilmiş plastik deniyor. Denediğinizde kırılacakmış hissi verdi mi? Veya esneme yapıyor mu?

11. Erhan B.

Erhan B. Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    spd pedalalı hiç incelemedim alacakmışım gibi, o yüzden fiyat, marka, uyumluluk bilgim hiç yok.
    ama bi yerde görmüştüm, bi yüüz düz pedal, bir yüzü spd li pedal vardı, markası da shimano olabilir, bilindik bir markaydı. o pedalı alsam taksam.
    o pedala her spd ayakkabı uyar mı? her spd pedala her ayakkabı uyar mı birde böyle bir sorun var.
    en önemliside bana yaklaşık maliyeti ne olur? bajsettiğim iki yönlü pedal ve uygun spd ayakkabı?
    bisikletim mtb, 1997 model peugeot origin. uzman görüşlerine göre zamanla donanım yükseltmeyi veya yeni bisiklet almayı düşünüyorum. ama bu sene maddi olarak rahat değilim, yine de spor ve sağlık amaçlı bu harcamalarda hiç içim acımaz.

12. Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ surrender.to.music

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Erhan bey,

SPD pedallara reflektörlü platformlar takarak, bir yüzünü normal pedalmış gibi kullanabilirsiniz. Ben kendi bisikletimde Shimano Deore XT SPD pedallarımı bu şekilde kullanıyorum. SPD ayakkabı giyemediğiniz zamanlarda pedalın platform tarafını kullanırsınız. Ürünün tam adı Shimano SH-PD22 olarak geçiyor.

Bir de, kilit mekanizmasının pedalın içine gömüldüğü çözümler var; böyle bir pedal da alabilirsiniz ama bu tip pedallar biraz daha pahaldır:

Saygılar

Erhan B. bunu beğendi.