Bütün kış bisiklete bindim

Newguinea

Üye
Tepki
51
Kar dahil, sokaklarda sahillerde benden gayrı şöyle afilli bisikleti olup da çamura bulanmış bir bisikletçi göremedim. Konu açılınca selem şu bilmemnem bu diye liste tutturanlar salonda sehpaya biniyor galiba :)? 3 km bisiklete binince oturup tıkınmak mıdır bisikletçilik. Bir kurabiyeyle 30 km gidebilirsin. Akşam yediğin bir tabak makarnayla 50km gidebilirsin.
Şimdi sen de nerden çıktın diyenler olacaktır.
Ben genelde dinler seyrederim.
Ama dün eurosportu izledim. Bisiklet yarışlarını. O tepelere tırmanışı. (Her zaman seyrederim.) Adamın 25 km önce guruptan kopuşunu ve kaçışını. Pür dikkat. Öyle bir enerji ve dayanıklılık, muazzam bir şey. Ondan sonra buraya girdim. Tıkınma yeyip içme fotografları. Lay lay lom.
Bu mudur bisikletçilik.

Scudo

barhan

Daimi Üye
Tepki
626
Bisiklet
Diğer
Bence sen olaya sadece spor amaçlı bakmışsın.Bisiklet aynı zamanda bir ulaşım ve eğlence aracı.Her ne kadar bende bisikleti spor amaçlı kullanıyor olsamda, insanları bisiklet ile yaptıkları eğlenceli aktiviteler için yadırgayamazsın.

brol

Forum Demirbaşı
Tepki
487
İsim
BİROL
Bisiklet
Merida
neden bu kadar sert çıktığınızı anlayabilmiş değiliz doğrusu.
kimsenin de tıkınmak gibi bi fiil içinde olduğunu düşünmüyorum.
baktığınız tüm resimlerde görmezlikten geldiğiniz bi şey var sanırım o da paylaşmak ve arkadaşlık...
siz de katılırsanız memnun kalırsınız....

lindemann

Forum Bağımlısı
Tepki
1.151
@Newguinea

Walla ben de yagmur camur demedin biniyorum. Bisikletlerini çekyat, yemek masası üzeründe sergileyen, ancak cok nadir binenler var, onların bilecegi iş. Ancak bisikletcilik , sadece bisiklet toplamak, en hafif bisiklete sahip olmak vs. degildir bencede. Her fırsatta basacaksın pedallara. Zorlıyacaksın kendini.

• Beğen
Tepkiler: MustafaOnderATiK

jamesjoice

Daimi Üye
Tepki
301
Bence asıl gerekli olan bisikleti hayatının bir parçası yapabilmek. Herkesin her yaşta yarışması olanaklı değildir. Ama günlük 3 km bile olsa bisiklete hemen her gün binebilmek o gün için ufak da olsa bir sportif aktivite anlamına gelir. Bu ise belli bir yaşa geldikten sonra spor yapmamızı engelleyen mazeretlerimizi aşmak için bulunmaz bir fırsat.
O sizin yeme içme fotoğrafları dediğiniz etkinliklerde bile arkadaşlar 80 km falan yol yapıyorlar. Bir de antrenman yapan arkadaşlar var. Doğal olarak yarış modunda bir tempoyla çalışırken insanın fotoğraf çekmesi de mümkün değil.
Kaldı ki kimsenin de yaptığı yolla reklam ve hava attığı da yok benim gördüğüm.
Bisikletle grup halinde yapılan etkinlikler bizi hem bir araya getiriyor, tanışmamızı sağlıyor hem de bisikleti sevip daha fazla gezip çalışmamıza kapı aralıyor. Çünkü herkes birbirinden bir şeyler almış oluyor.
Biraz da bu açıdan bakmak lazım.

lindemann

Forum Bağımlısı
Tepki
1.151
Bisiklet ayni zamanda eğlencedir, sadece spor degildir. Hatta ben her zaman su tanımlamayı kullanırım, bilmem bana katılırmısınız : "Bisiklet bir yaşam tarzidir"...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Burada paylasılan fotografların cogu zaten tanısma ve gezı amaclı, ben de her gun ıkı saat kadar bısıklet kullanıyorum, sadece bır turumun fotografını koydum, her gun fotograf cekıp burada yayınlayamayız herhalde :) Zaten o tempoda gıderken "a aaa ne guzel gıdıyorum tempomu tam yakalamısım dur bır fotograflayayım da su anı, aksam foruma atayım" demez kımse :)
Gezı ve pıknık tarzı fotografların paylasımı da bence cok guzel, lutfen yadırgamayalım, sonucta herkes sporcu olamaz ama bısıkletı hayatının bır parcası yapabılır.

lebowski

Üye
Tepki
116
Sevgili Newguinea,

Bas bas nereye kadar? Ömrümüzü yedi bitirdi bu yollar. :))

Şaka bir yana, amatör ya da profesyonel olsun, bisiklete binmekten heyecan duyan herkes benim gözümde bisikletçidir. Karda ve çamurda bisiklete binmenize saygı duyuyorum ancak gidilen mesafenin uzun olması, az gıda alınması ya da bisikletin afilli olması gerekmeyebilir. Bu forumda üstadların yazılarının yanında pazar günü pedalcısı arkadaşlarımızın paylaşımlarını da keyifle takip ediyorum.

Nedret Günaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
3.629
merhaba newguinea bey,

bu formda herkesin duygu ve düşüncelerine saygımız var,ancak sizin
dedikleriniz enteresan geldi,yorumlarınızın amacı ne ,bizlere neden kızdınız onu anlamış değilim.
öncelikle;
aramızda bu işi profesyonelce yapan arkadaşlarımız var ve bir o kadarda tadını çıkarmak için gezi adı altında yapılan etkinliklerimiz mevcut.kim hangisini isterse ona katılmakta ve ne isterse yapmakta hürdür ve özgür iradesini kullanmakta serbesttir.

sizin böyle bir düşünceniz vardı peki neden bu konu ile ilgili olarak performas turları düzenlemek ve hani biz bu işi laylaylom için yapıyoruz'ya (sizin deyiminizle) bize ışık tutmanızı ön ayak olmanızı isterdik.

eğer bu tarz bol rampalı ve arazili oldukçada zor etaplardan oluşan uzun uzun pedal basacağımız organizasyon planlarınız varsa aramızda size eşlik edecek arkadaşlarımız muhakkak vardır.

bunlarda sizin bu güne kadar yapmış olduğunuz etkinliklerle ilgili linkler,gerçekten güzel turlar olmuş,eğer duyuru yapsaydınız aramızda katılan sporcular eminim olurdu.

(link)
(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Newguinea

Sizin yazdığınız bu polemik yaratacak yazıya, çok ağır cevap yazardım ama yaşınıza hürmeten klavyeme hakim oluyorum (Ayrıca yaşınızın 48 olduğundan emin değilim).

Foruma 2005 yılında üye olmuşsunuz ve bu 3 sene içinde sadece 16 mesaj yazmışsınız. Sonra da durup dururken; forumda yer alan tur, gezi ve bilgilere hitap yazdıklarınız : (Tıkınma , yeyip içme fotografları. Lay lay lom), bu nasıl hitap şekli ? Asıl derdiniz nedir ?

Sizin IQ değerinizden şüphe duyduğum için, bisikletforum arşivinde ufak bir araştırma yaptım, alt bölümde yer alan ve Newguinea ait mesajlar oldukça ilginç:

@Newguinea
Bu havalar geçene kadar bisiklet sürmek haram diyen zat-ı muhterem, "Bütün kış bisiklete bindim" diye konu açmış, mış, mış.

@Newguinea
Gençlik bu olsa gerek, diyo. Benden YORUMSUZ

@Newguinea
Burada fırcasınıda atmış birader...

@Newguinea
1. Kocaman kayayı ralli yapan araçlara tehlike oluşturacak şekilde yolun ortasına dikmiş. Sizin yaptığınız bu hareket nasıl mantıkdır? Dallamanın teki dediğiniz kişinin en az sizin kadar, Ormanda spor yapmaya hakkı vardır.
2. Şimdi üşeniyor, taa oralara gitmeye. Benden YORUMSUZ

Yazdığınız bu hitap şeklindeki yazılar tam polemik yaratacak konular, aslında muhatap olmamak lazım ama yayınladığım bu cevaplar bana iyi geldi, rahatladım. Eminin sizede iyi gelecektir.

PS:
* guinea : Yirmi bir şilin değerindeki, eski ingiliz altını ?
* Guinea : Gine
* Newguinea : Yeni Eski ingiliz altını ?
* NewGuinea : Yeni Gine (doğru yazılım!)

Koray Karaman

Forum Bağımlısı
Tepki
752
@Newguinea

Gerçekten bütün kış bisiklete binmekle çok iyi yapmışsınız..Biz bütün kış bisiklete binmek yerine ; Eğlenmek,gezmek ve spor amaçlı kullanıyoruz bisikletleri ;) İsteyen kışın biner isteyen yaz'ın..Bence buna müdahale etmeyin

Neyse... İnşallah ne demek istediğimi anlamışsınızdır..Size iyi eğlenceler dilerim

"Kazasız belasız bol pedallı günler ..."

lindemann

Forum Bağımlısı
Tepki
1.151
Yeni Gine'li arkadas kendini savunacak midir? Savunacaksa ne sekilde..? Merakla bekliyorum gelişmeleri...

lindemann

Forum Bağımlısı
Tepki
1.151
Bence insan ne olursa olsun, hayatın hangi alanında olursa olsun, asla centilmenliğinden, efendiliğinden ödün vermemelidir. Şayet sana saldırırlarsa, haksızlığa uğradığını düşünürsen kendini kaybedebilirsin, dogru yoldan cıkıp sana yakışmayan hareketlerde / sözlerde bulunabilirsin, o başka. Ancak durduk yere başkasına sataşmak, hakaret seviyesinde sözler kullanmak bence centilmenliğe uymuyor. Karizma oluşturmak uzun yıllarını alabilir, ancak o karizmanın yıkılıp yok olması saniyeler içinde gerçekleşir.... (Konfüçyüz)

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Bende bütün yıl bisiklete bindim :) Ne olcak şimdi :)
Okul başladığından (eylül) beri istisnasız hergün bisikletle gittim okula günlük ortalamam 20kmden aşağı pek düşmedi pazar günleride genelde 80km civarı sürdüm ortalama olarak.. Yani toplamda nisanı saymazsak sadece okula gidip gelmek için 7(ay) x 22 (iş günü) x 20(km) = 3080 km yapmışım yaklaşık değer olarak.. Tabi buna 7(ay) x 4 (bir aydaki pazar günleri) x 80 (km) = 2240 kmyide eklersek 3080 + 2240 = 5320 km yaparki sadece sonbahar ve kış mevsimi içinde yaptığım km değerine ulaşırız burdan :) (buna geçmiş birikimimi eklemeyelim hadi)
Ama şöyle de bir durum var sizin tvde görüpte bizleri kıyasladığınız bizleri onlara göre laylaylom olarak nitelendirdiğiniz insanlar bu sporu işleri olarak yapıyorlar.. Ben ise ulaşım aracı hoci aracı yarış aracı olarak kullanıyorum bisikletimi.. Eee bu durumda ben bile 7 ayda 5000 kmyi devirmiş olmama rağmen hala 50km gidipte son 25inde atak şekilde sürekli (koparak) pedal çevirebileceğime inanmazken burda sadece pazar günleri ortalama 50-60 km yapan hobi bisikletçileri bunu nasıl yapsın:)Kusura bakmayın ama gerçekten inanılmaz saçma bir gözlem ve yorum olmuş sizinkisi..
Bir hobi bisikletçisi ile bir (gerçek) yarışçıyı bir tutmuşsunuz ya gerçekten sizin yaşınızda bu sporla ilgilenen birisi için fazla çocukça ve acemice olmuş;)
Neyse umarım hatanızı anlarsınız yakın zaman da da burda sert üslubunuzdan dolayı bir özür dilersiniz tüm forum sakinlerinden...

Saygılar...

lebowski

Üye
Tepki
116
hido_karas,

Yaptığın araştırmadan Newguinea arkadaşımızın "tatlı su bisikletçisi" olduğu anlaşılıyor. Ayrıca bence de mesajlardaki üslup 48 yaşa yakışmıyor.

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Gariptir bende aksine kendimi yırtarcasına zorlayan intervalleri tempolu gidilen minimum 80 km lik antrenmanlardan nefret ederim.Çünkü ben bisikletimi gezi amaçlı kullanıyorum.Siz belkide 40 km/s tempoyla geçtiğiniz yerlerden ben 20-25 km/s hızla geçiyorum hayran kaldığım doğayı seyrede seyrede... Bi bakıma renkler ve zevkler tartışılmazzz.... ;)

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Birisinin değeri ne kadar bindiği ya da binmediği ile ilgili değildir, sen şu kadar bindin ben bu kadar bindim, ya da ne yapabildiği, ne yapamadığı değil, önemli olan o insanın efendiliği, temiz kalpliliği saygısıdır. Ne süper yarışçılar gördüm insan diye karşına alıp konuşmassın, ne dünya şampiyonları tanıdım elini sıkmaktan ayak üstü bir kaç kelam sohbet etmekten büyük haz alırsın.

Herkes gönlünce, istediği gibi, istediği kadar bisiklete biner, benim için önemli o kişinin efendiliği iyi ahlakı saygısıdır, onun dışında bu özelliklere haiz değilse dünyanın en iyi bisikletçisi bile olsa benim için bir kıymeti yoktur...

cardaky

Üye
Tepki
51
Sayın Newguinea,
Son cümlenize cevap: Bisikletçilik; Çevreye saygı,kendisiyle aynı fikirde olmayanlar dahil topluma saygı,bir topluluk kurarak birşeyleri paylaşanları takdir etmek,bisiklete binerken kendisine havlayan köpeğe saygı,paylaşarak,tecrübe aktararak eğitim,küçüklere/gençlere örnek olmak,bisikletle gidilebilecek yerleri tanıtanların izinden giderek spor yapmak,gezmek,sosyal faaliyette bulunmak...ve bu forumdaki tüm arkadaşların bu yazıma bir kaç madde ekleyebileceği bir faaliyetler bütünüdür.
Kısacası SEVMEK demektir.
Siz Tv den izlediğiniz yarışın etkisinde kalmışsınız.Ben de izledim ancak son 20 km sine yetişebildim.Çünkü o yağmurda Şile yolundan,Samandra,Kayışdağı üzerinden Maltepeye inmekle meşguldüm.Bu şartlarda ancak 51 km lik yol gidebildim.Ve bundan büyük zevk aldım.Keşke yanımda bir kaç arkadaş daha olsaydı da o anları paylaşabilseydim.
Bisikletçilik PAYLAŞMAK demektir.
Merak etmeyin bizler örnek olmaya devam ettiğimiz sürece peşimizden ZIPKIN gibi gençlik geliyor.Bizlere örnek olamayanlar ve imkansızlıklar nedeniyle Lance Amstrong olamadık.Ama bu gençlere örnek olmamızı,gücümüz yettiğince destek olmamızı engellemez.
Gençler yolunuz açık olsun!

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
Kebapta yedim bisikletede bindim. Keyif benim değilmi canım. Bas,bas,bas biyere kadar. Bisiklet bahane spor, dostluk,doğada olmak,yollarda olmak forumla olmak şahane.Siz sevgili Newguinea 50 sinden sonra şampiyon olupda burnunuz büyüyüp bizi tanımazsanızda biz sizi genede alkışlarız siz yeterki şampiyon olun.