Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bütün Forumdaşlarm Yapılana Bakın..

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Çetin ŞAHİNÖZ tarafından paylaşıldı.

1. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:

Bu inanılmaz olayı sizler ile paylaşmadan duramazdım,
    Bakın nasıl bir ülkede, nasıl insanlar arasında yaşıyoruz ve çocuklarımızı hangi kitaplara
    ve eğitim kurumlarına emanet ediyoruz...:(

Ozzgurr bunu beğendi.
  2. UtkuSener

UtkuSener Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    8 yaşında evlendirilen var 15 yine iyi olmuş. diyelim ki o ata sözünün açıklaması odur ama kime lazım o atasözü? kitabın kapsamından çıkartmak gerekirdi bence, o yine ata sözümüz olarak kalabilir.

3. Emrah ONAN

Emrah ONAN Circassian

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bazı atasözlerimizin artık bu çağda kullanılmaması yada öğretilmemesi gerekiyor bence, kitapta o sözün anlamını yazmış bu arada ki anlamı odur, böyle yapılması doğrudur uygundur denmemiş birkaç yüzyıl öncesinin kültüründe olan bir şey bu şimdi bize doğru gelmiyor olsa da. Bu tip sözlerin daha derin araştırmalar yapacak yetişkin insanların erişmesi gereken kitaplarda/kaynaklarda yer alması daha uygun olabilir.

Rehavet, enes savaş ve Sefa bunu beğendi.
  4. Çetin ŞAHİNÖZ

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yahu daha ne derin araştırması kalmış yıl 2013 kardeşim bu konunun araştırılacak yanı mı kalmış :mad:

Ozzgurr bunu beğendi.
  5. hakan aydın55

hakan aydın55 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    valla bende okul hayatımda deyimler sözlüğü kullandım.
    ama böyle şeyler yoktu.... :)

6. Emrah ONAN

Emrah ONAN Circassian

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    akademik olarak araştırılması anlamında söyledim, her milletin her ülkenin tarihçileri ve benzeri bilim adamları yüzyıllar hatta binyıllar öncesinin kültürlerini , o zamanlarda kullanılan gelenekler,atasözleri ve benzeri yaşamsal olguları araştırırlar. Ancak bu tip durumlarda bulunması gereken atasözlerinden demek istedim şahsi görüşümdür.

saygılar...

7. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Geçmişten kalan bir atasözü bence kafayı fazla yormayın böyle şeylere...

Emrah ONAN bunu beğendi.
  8. Çetin ŞAHİNÖZ

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ah be genç dostum bende zaten o geçmişten kalan atasözü mü her neyse 2013 yılında çocuğumu gönderdiğim okulda okutulmasına takılıyorum,
    sadece bu değil daha neler yazdı gazeteler, neler çıktı kitaplarda hiç duymadın mı ?

9. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yani bir de o kitabı basan yayın evinin içini bi' açıp bakması ve yılımızda kullanılma gereği olmayan şeyleri çıkarması gerekirdi ama neyse. Tartışma konusu yapmayın LÜTFEN...

10. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    (Konu muhtemelen birazdan hükümetin eğitim politiksına gelecek... Ordanda gezi olaylarına bağladık mı tamamdır...)

Daha annelerimizin dönemine kadar 15-16 yaşlarında evlilikler vardı... Bence bu kadar büyütülecek bir durum yok...

atta, Sefa, Emrah ONAN ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  11. Emrah ONAN

Emrah ONAN Circassian

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    daha açık konuşmak gerekirse o zaman bu sistemin uygulanmasının nedeni belli bir yetişkinliğe gelmiş genç kızların(13-15 yaşları gibi) bir an önce evlendirilmesi gerektiği yoksa herhangi bir namus,ırz gibi durumlarda aileyi utandıracak olaylara mahal vermemesi yoksa hala daha uygulanmakta olan kan davası gibi olayların ortaya çıkabileceği korkusudur bu nedenle ölmesi daha hayırlıdır iması vurgulanmıştır. O zamanın kültürüne yaşam biçimine baktığımızda yadırganacak bir şey değildir.

sonuç olarak Çetin Bey; çocuğunuzun bu tür kitaplarda bu tür sözleri görmesi doğru değildir daha önce de belirttiğim gibi özel araştırmalarla ulaşılması daha makbul olabilir bu sözlere, ama yine de ebeveynler bu tip sorunlarda çocuklarına durumu uygun dille anlatabilirler.

12. Sehzade43

Sehzade43 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kısaca Oh* diyorum. Bu ne böyle. Sözde eğitim sistemi tekrar yapılanıyor diyorlar. Eğitim sistemi çağdaş ülkeler seviyesine çıkarılacaktı hani ? Yakında Şeriat düzenine geçeriz. Bu kitabın adıda "Ata sözleri" değilde. "Şeyh sözleri" olarak değiştirilir. Atatürk'ün yağtığı bütün inkilabları bir bir kaldırıyorlar. Bu adam olmasaydı acaba hangi ülkenin topraklarına bağlayacaklardı bizi ? Bu yazdıklarım yönetim tarafından cezalandırılabilir. Gerçekler bunlar ceza alırsamda sizleri unutmam :)

Şafak Başlar bunu beğendi.
  13. Bisikletli Gezgin

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Birde gezi olaylarıyla TOMA lara bağlarsak tamamdır... :)

atta ve Emrah ONAN bunu beğendi.
  14. SerkanERDOGAN

SerkanERDOGAN Aktif Üye

Seviye:
    Tövbest. :eek:ha:

15. Çetin ŞAHİNÖZ

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sayın dostum;
    Gayet net bir şekilde evlenmesindense(ki o insanın kendi aklı, kararı vs yok sayılıyor zaten 15 yaşında) ölmesi ibaresi, imasını ne derseniz deyin 2013 te de bundan 1000 yıl önce de kabul etmiyorum.
    O geçmişte yapılanlardan bugünlere geldik (yada gelemedik) zaten değil mi.

Asla boşa tartışma olsun diye bir şeyler yazmam, ama bana katılmayanlar 15 yaşında kızı olsun düşüncesi aynı olsun o zaman zaten onunla konuşacak bir şeyim kalmamış demektir..

16. Sehzade43

Sehzade43 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ozkul bey. Ben sizin tahmin ettiğiniz gruptan değilim. Sizin tahmin ettiğiniz ile benim yazdıklarımın arasında dağlar var. Boşuna tartışma yaratacak davranızlarda bulunmayın. Biraz tarih araştırması ile bu şekilde yaşatılmaya yönetilen devletler,milletler mutlaka sonları belli. Bu konu altına başka yorum yapmıyacağım. İyi forumlar.

17. alp değer tanrıverdi

alp değer tanrıverdi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Madem mevzu atasözü ben de atasözlerinden gideyim. Baştan söyleyeyim teşbihte hata olmasın.

Balık baştan kokar.
    Olimpiyatları alamama nedenini müslüman olmamıza ve hatta gezi olaylarına bağlayan bir lideriniz var. İmam böyle yaparsa cemaat de olayı gezi olaylarına bağlar sevgili Özkul. Yani şaşırmayın.

Sehzade43 bunu beğendi.
  18. Bisikletli Gezgin

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    "Konunun birazdan hükümetin eğitim politikasına geleceğini" yazmıştım... Tesadüfün bu kadarı işte... Hatta siz beni şaşırttınız işi birde şeriata şeyhlere bağladınız... :)

19. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    At, Avrat, Silah şeklinde bir atasözüne sahip olan bir milletiz.

Atalarımız böyle demiş diye bugün atın tepesinde dolaşan birilerini görüyor musunuz sağda solda (Çiftçileri, jokeyleri ve mesleği bu tür şeyler olanları ayrı tutuyorum)? Ya da siz köprüden geçmekte olan bir ayıya "dayı" diyerek onunla beraber köprüden geçen birisini işittiniz mi?

Motamot bir şekilde "Vay babam! Böyle bir sözü bugün nasıl olur da kullanırlar, böyle bir şey kabul edilemez." demeden önce atasözlerimizin ve deyimlerimizin altında yazan gerçek anlamları irdelemek lazım. Söz konusu görüntüdeki "15 yaş" olayı bir zamanlar için makul olabilir ancak bunu günümüz şartlarında da 15 yaş olarak algılıyor ve "kız evlilik çağına geldiğinde" ya da "kız reşit olduğunda" gibi manaları es geçiyorsanız sorun o atasözünü/deyimi kitaba koyan matbaada, yayınevinde ya da bunu onaylayan kurumda/kuruluşta değildir. Atasözleri içerisinde bol bol mecaz anlam taşır, bunu unutmayın.

Emrah ONAN bunu beğendi.
  20. Emrah ONAN

Emrah ONAN Circassian

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    :) Çetin Bey siz kilitlenmişsiniz sanırım iyice, aynı fikirdeyiz ben bunları onaylıyorum demiyorum ki atasözü adı üstünde atalar zamanında söylenmiş sözler, ve bu söz o günün şartlarında uygulanan bir durum ve o zaman itibariyle geçerli bir durum, bende kabul etmiyorum kabul eden de pek yoktur 2013 te bunu.

saygılar...

not: Ben Çerkesim biz zaten geç evleniriz kızı erkeği farketmez:)