Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bütün forum bıktı benden ama lütfen yardım

Konu, 'Şehir - Tur Bisikleti' kısmında Arda Oral tarafından paylaşıldı.

1. Arda Oral

Arda Oral Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar bundan önce onlarca kez bu konudan bahs ettim ama disk frenim surtuyor sabah bir arkadaşın yardımı ile biraz yaptık ama yine eski halini aldı bana göre iki balata arasındaki mesafe çok az ve teker dönerken ses yapıyor sizce bunun bir çözümü var mıdır

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    @Arda Oral

Merhaba Arda Bey,

Kaliperi tam ayarlayamadığınız için sol piston biraz çıkıntı yapmış, balataları sölüp, elinizde plastik levye gibi bir cisimle pistonların her ikisinide geriye doğru itin ve balataları takın, öncesinde ise teker QR mandalının çok fazla sıkı olmamasına dikkat edin eğer teker mandalınız çok sıkıysa buda sürtmeye sebebiyet vermektedir. Sonrasında kaliperi monte edin vidalarını çok fazla sıkmayın, bir el lambası varsa kaliperin alt kısmından içine doğru tutun ve gözle kaliperi ortalamaya çalışın ortaladığınızdan emin olduğunuzda vidaları sıkın. Frene yavaştan bas çek bas çek yaparak balataların yerini bulmasını sağlayın.

Tabi göreceksiniz ki yorumlarda bir sürü öneride bulunan arkadaş olacak, kafanız biraz karışacak şimdiden kolay gelsin ;)

3. cpt.erhan

cpt.erhan Kıdemli Üye

Adı:
    Erhan
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
  4. Salih Bayzer Denizhan

Salih Bayzer Denizhan Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    mekanizmayı tutan iki vidayı gevşetin freni basılı tutarak tekrar sıkın hala sürtme yaparsa içini çok kurcalamadan anlayan bir tamirciye götürün yanlış müdahalede bulunup extra bir zarar verebilirsiniz ve çok daha maliyetli olur@Arda Oral

5. cpt.erhan

cpt.erhan Kıdemli Üye

Adı:
    Erhan
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Benzer durumda olan avid elixir 1 hd frenimi sistem yağı değiştirip havasını alarak giderdim. Bisikletinizi ters çevirme, teker takılı değilken fren kolunu sıkma gibi durumlarda bu sorun olabiliyor. Sırf bu yüzden hd frenlerden soğudum :D En sonunda gittim avid fren yağ seti alıp sistem içerisinde hava kalmayacak şekilde yağını değiştirdim. Sorunum çözüldü. Bu konuda iyi bir bisikletçiye gitmenizi öneririm.