Bütçe 12.000 TL - Yol Bisikleti Tavsiyeleriniz

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
@Oguz_
senin Türkçe zayıf galiba. o kadar bisiklet bul demiyorum. herhangi bir yol bisikleti üzefine otur, yol bisikletini kullan ve bir yol bisikletinden ne beklediğini gör diyorum.
yada,
boşver. sen hiçbirşeye karar veremessin burada. çünkü daha ne istediğini bilmiyorsun. yukarıda bahsettiğin şeyler yol yarışçılarının düşüneceği şeyler, yıllık 20bin km yol yapmak hedefleyen birisi tamamen farklı şeylere yönelir.
yani demek istediğim, buralarda vakit kaybetme, al herhangi bir yol bisikleti, kullan ve gör yol bisikletinin sana neler verebileceğini.
yoksa sen şu anda hala mtb üzerine yatıp veya ince teker takıp nasıl hızlandırırımcıların bölgesindesin. çıkgel oradan bu tarafa. önce yol bisikletinin tadını al sonra tavsiye iste

Scudo

Ufuk Bal

Üye
Tepki
48
Bisiklet
Sedona
12.000 tl civarında bisiklet alınacaksa, bu yaklaşık 3000 euro eder. 3000 euroya da gayet üst sınıf bisikletler var. ancak bu bisikletler çoğunlukla yarış odaklı hazırlanmış bisikletler. ben olsam daha alt bisikletlere bakardım. daha ucuz ve kullanım amacına daha uygun bisikletler bulunur. bu kadar gezeceksen mesela trek 520 çok doğru bi seçim olur. üstüne bi de sti kollar değiştirilir, set yenilenir full ultegra takılır jantlar yenilenir vs.

ama şu da var, bu kadar yol yapılacaksa çelik veya alüminyum bisiklet kullanmak rahatsız edici olabilir. cannondale synapse ayarı, specialized roubaix ayarı bir bisiklet alınabilir. anladığım kadarıyla uzun turlarda kullanılacak. eminim çanta vs de olacaktır bu ayarda karbon ama konfor odaklı geometrisi olan, bagaj montaj yeri de olan bir bisiklet bulunabilir.

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
zengin düşmanı olmaya gerek yok. Allah daha çok versin. bu kardeşimizin demek ki bütçesi var ve 12bin lira zorlamayacak bir miktar. Allah herkese daha iyilerini nasip etsin. bu bir zevk meselesidir. isteyen o paraya araba alır, isteyen motosiklet, isteyen bisiklet. insanlar olarak şu hayata bir kere geliyoruz ve tadını çıkarmalıyız. arkadaşımızı çok da yadırgamaya gerek yok. bu miktar elimde olsa gider bisiklet alırım, araba almak aklımdan bile geçmez mesela : )

inşallah bu üst düzey bisikletler bizlere de nasip olur. ve birde 1000 liralık bisikletlere bile o kadar para verilir mi diye hor gören insanlar var, madem bu insanlara aldırış edeceğiz bisikletlerimizi atalım, kullanmayalım. bir bisiklete o kadar para verilir mi? bak sen : )

• Beğen
Tepkiler: Yağız Yılmaz

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Gerçekten şaşırıyorum konu dışında yazılanlara.Keşke demeyi hiç sevmem ama keşke takılmak olsaydı yazılanlar. Bizlerin verebildiği 800 liralar 2000 liralar bazı insanlar için çok müthiş meblağlar millet. Sen bisikletinle sahil yolunda gezip simit yerken,ölenler var. Açlıktan.

Arkadaş cevap vermeyerek,umursamayarak çok iyi yapıyorsun. Sadece mantıklı bir seçim yap.

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
12000 TL ile kendi zevkinize göre bisiklet toplamayı düşünmediniz mi?,
Böylece her parçası sizin istediğiniz özellikte, renkte, kalitede olur. Sonuçta 12000 TL ile rahatlıkla birbirine uyumlu parçalar bulunabilir.

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
@Hasan Kılınç
Hasan Bey; tavsiye isteyen arkadaş onu yapamaz; çünkü yol bisikletnin ne olduğunu bilmiyor. yol bisikletinin parçalarının ne olduğunu bilmiyor.
bütçeniz ister bin TL olsun ister 12bin TL olsun, isterse 100bin TL olsun. yol bisikleti toplama işi ancak onu tanıyan birisinin yapabileceği bir şeydir.
.
dipnot: isteyen istediği bütçeyi ayırır bisiklete. buna sözüm yok.
isterse 1000 TL bütçe denmiş olsun; benim demek istediğim mtb üzerine yatıp, ince lastikle hızlanma hesapları yapan birisi bana "yıllık 20bin km hedef" derse ben bunu sadece bir gençlik hayali olarak görürüm. bu rakam profesyonel yol yarışçılarının dahi çoğunun ulaşmadığı bir rakam.
adama sormazlar mı hiç? hangi yarışta yarışacaksında 365gün boyunca her Allahın günü 70km ortalama antreman yapmayı planlıyorsun? bu kadar km bisikelt üzerinde geçirdikten sonra elbet eskiyen arıza veren parçalar olacak, bunlar hakkında bilgin varmı? nasıl gidereceksin bunlrı, sponsorun falan mı var?
ve daha birçok bu tip soru sorulabilir, ki bu soruları ilk önce arkadaş kendisine sorması gerekirdi.
.
yani demem o ki; bütçe ne olursa olsun, daha yol bisikletinin hiçbir parçasını bilmeyen bir kişi "yıllık 20bin km" derse bunu hedef falan değil, sadece bir gençlik hayali olarak görürüm.
.
biaralar bir konu vardı forumda, birşeylere kafası bozulmuş ve herşeyi arkada bırakıp kendisini yollara vurmayı planlıyan bir arkadaş vardı ve yanına arkadaş arıyordu. bu konununda benim gözümde o konudan bir farkı yok

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaşımız bir bisiklet forum ikonu olma yolunda!!!! bir konu bu kadar mı ilgi çeker.Belki 20000 km yapamayacak ama yakında forumdaki herkes kendisini tanıyacak ne güzel bir şey,"reklamın iyisi kötüsü olmaz" boşuna dememişler...Bir de Oğuz kardeşimden bir ricam var şu bizim TCDD trenlerinde bisiklet taşıma imza kampanyasına bir el atıversin de biraz imza toplayalım:)

@DogukanaksuSeviyorum seni Doğukan kardeşim, süper bir yorumdu.

Biraz da buraya yorum rica edeceğim ama burada limit düşük ;1000 dolar????
https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=131270&p=1630697#post1630697

BF Okuru

Üye
Tepki
2
12 Bin TL var ve daha hangi bisikleti alacağınızı bilmiyorsanız bence daha almayın . O kadar para ile başkasına sorulmaz. Bisikletin bir yanı da altındaki bisikleti bilmeli tanımalısın dost arkadaş tavsiyesi ile o kadar bütçe harcanmaz. Bilgi birikimi olmalı para birikimi kadar. Bu benim görüşüm.

Furkan Çınar

Forum Bağımlısı
Tepki
217
Bisiklet
GT
Şaka bir yana, 12 bin liram olsa Hasan abinin dediği hazır almak yerine kendim toplardım. O kadar para veriyorsam en ince ayrıntısına kadar kendi zevkime göre olmalı, parçalarını tek tek kendim birleştirmeliyim :) Bütçe olsa da yapsak :)

• Beğen
Tepkiler: ProfessionaL

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Katılıyorum.
Bisiklete 12000 lira verecekseniz, grupsetten jantlara kadar, boğazından matara kafeslerine kadar neresinde ne istediğinizi bilmeniz gerekir. Yoksa israftan başka bir şey olmaz.
Mesela daha önce yol bisikleti kullanmış olsanız en azından grupsetle ilgili bir fikriniz olurdu, "Shimano kullandım ama sevmedim şimdiki Campagnolo olsun" veya "SRAM Apex aldım çok beğendim SRAM Red alayım" gibi. Bu tarz fikirlere sahip değilseniz 12000 liralık bisiklete gerek yok, hatta (ola ki) bisikleti sevmezseniz paranız çöpe gider.
Bu nedenle daha ucuz (ucuz dediysek 3000 lira gibi) bir bisikletle başlayıp bir fikir edinmeniz daha doğru olur.

Umut Y.

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Castello
Kurtlar vadisi gibi yıllarca üst sıralarda kalır bu konu

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
Bu konu samimiyetsiz bir konudur bence yorumcu arkadaşları tenzih ediyorum samimi fikirlerini yönlendirmişler ancak ben inanmıyorum samimiyetine bu konu başlığının.. bilmem anlatabildim mi.. Bu sebeple yönetici arkadaşların konuyu inceleyip bir an önce forumda samimi bir şekilde yardımcı olmak isteyen arkadaşların çabalarının suistimaline karşı konunun kilitlenmesinden ziyade silinmesini talep ediyorum zaten konuyu mantık çerçevesinde inceleyen yetkili ne demek istediğimi anlayacaktır..