Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Burun Spreyi Kullanan Var mı? ( İ...din-Ot....vin-Na....nex)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında umutkahraman tarafından paylaşıldı.

1. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    girp olduktan sonra kullanmaya başladığım ve bir türlü bırakamadığım bu ilaçları kullanan var mı?etkisi 5 saat kadar sürüyo.ilk kullandığımda hiç bu kadar güzel nefes almamıştım diyor insan.ilacın kullanım talimatında 3 günden fazla kullanılması zararlı yazıyor.ancak ilacın etkisi geçtikten sonra burun öyle bir tıkanıyorki neredeyse boğulucam sanıyorum.özellikle gece o ilaç olmadan uyuyamıyorum.gece 2-3 gibi saatlerde nöbetçi eczane aramaya gittiğim çok oluyo.ağızdan nefes almak inanılmaz bir ağız kuruluğu ve boğaz rahatsızlıklarına yol açıyo.okyanus suyu gibi onarıcı spreyler varmış.tuzlu suya benzeyen spreyler.kullanımı zararlı değilmiş.bu ilacı kullanan veya kullandıktan sonra kurtulmayı başaran varmı?ben 1 yıldır kullanıyorum.koku alabiliyorum.ancak çok yorgun uyanıyorum.hürriyet gazetesi bile haberlerine taşıdı.

http://www.hurriyet.com.tr/pazar/7523134.asp

2. Emre Yıldız

Emre Yıldız Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hasta olduğumda bende kullanmıştım sonra git gide azaltmıştım kullanmayı otrivine mentol kullanmıştım ben gerçekten süper bir şey :)

umutkahraman bunu beğendi.
  3. Gökhan Daruga

Gökhan Daruga Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
  4. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    her ilacın yan etkisi oldugu gibi otrivine ninde hissedilir derecede yan etkileri var tüm soguk algınlıgı ilaçları agız bogaz kurulugu ve halsizlk yapar. ilaçla 1 haftada ilaçsız 7 günde lafı vardır. soguk algınlıgında ilaç kullanmak hastalıgı ilerliyen saatlerde toptan hasta ederek erteleme şeklidir. burun çok tıkanıyosa agızdan nefes almaya kısa sürede alısılıyor. bende suan salya sumuk rahatsızım hiç bişi kullanmıorm. cok kücük ısınma hareketleri burnu açıyor sıcak tutunca kendini gene acılıyor. agızdan nefes almakdan sıkıldıysanız burnunuzu tamamen sıkın burnunuzdan nefes cıkmıycak sekilde nefes verin burun içinde olusan basıncdan burun kısa bi sürede olsa acılıyor.

5. aertan

aertan Kıdemli Üye

Adı:
    ali ertan noyan
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:

Sanırım bu ilaçların yaptığı bağımlılığın iyi bir parodisi.
    Babam hep kullanırdı bu spreylerden, o zaman biraz araştırıp bağımlılığa sebep olduğunu okumuştum.
    Bir hastalığımda, doktor verdiğinde bunun yerine deniz suyu ile yapılan spreylerden kullanmıştım. (Tabi doktora, hangi spreyi istediğimi söyleyip).
    Deniz suyundan yapılan sprey iyi bir alternatif olabilir.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  6. fazıl.ahmet

fazıl.ahmet Yeni Üye

burun spreyleri en fazla 5 gun kullanılır 5 gunden sonra genelde etkisizdirler yani etkilerine tolerans gelişir bu yuzden bu ilaçlar kullanılırken ara vermek daha dogru olur. ama siz yinede kbb uzmanına görünün nefes almak yaşam kalitesinin en önemli göstergelerindendir

7. cruiser76

cruiser76 Aktif Üye

Seviye:
    Sürekli kullanmayın arkadaşlar. Bende bi ara iliadine sarmıştım. Akşam yatmadan mutlaka kullanıyordum. Ama süreklili kullanmamak gerek. Kullanmayı bıraktıktan sonra bir süre burun tıkalı oluyor ama bir süre sonra bu geçiyor ve burun sipreyine ihtiyaç kalmıyor. Yani bir süre sabredin akşam ağız kuruluğu yapmasına ama burun bir süre sonra açılıyor.

Ben yalnız bir şeyide tespit ettim, doping etkisi yapıyor. Koşuya çıkmadan öncede burnuma sıkıyordum inanılmaz derecede her zamankinden daha çok koşabiliyordum.

Ama bıraktım şu an, evdeki depoları anında çöpe attım bağımlılık yaptığını zararlarını okuyunca. Benim zaten burnum hafif tıkalıydı ama böyle idare ediyorum. Burun nefes açmak için spor tavsiyye ederim. Bisiklet ve koşu ilaç.

8. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Böyle ilaçları kullanmayım derim. Virüsleri nefesyolları duvarına yapıştırıyor ve tedaviniz uzuyor. Yani kurtulamıyorsunuz.

9. ilker çelikcan

ilker çelikcan Kıdemli Üye

Seviye:
    Sinüzit ve alerji nedeniyle yıllardır özellikle bahar aylarında sık sık kullanıyorum.
    Nefes almamı ve uyuyabilmemi sağlıyor.
    Sinüsleri temizleyip baş ağrısını bir kaç gün için kesiyor.
    Genellikle sadece yatmadan, en fazla günde iki defa ve aralıksız en fazla 3- 4 gün kullandığımdan şimdiye kadar bir zararını görmedim.

Bir arkadaşımdan bildiğim kadarıyla, bağımlılığından kurtulmanın tek yolu bir süre burnunuzdan nefes alamamayı ve baş ağrılarını göze alıp bir kerede bırakmak.

10. cruiser76

cruiser76 Aktif Üye

Seviye:
    Tekrar yazıyım. Kullanıdkça daha çok kullanıyorsunuz ihtiyacınız oluyor, acayip bir şey, bağımlılık dedikleri şey olsa gerek. Hiçbir bağımlılığım yok ama bir süre bu burun spreyi bağımlılığım oldu. Kullamayı bırktığınız zaman burun tamamen tıkalı oluyor. Sürekli kullnama ihtiyacı hissediyorsunuz. Yani uzun vadede daha kötü etkiliyor. Zaten kullanma prespektüslerinde uzun vadeli kullanıma uygun değildir diyor. Ama bırakınca bir süre sonra bu tıkanıklık hissi geçiyor ve normal nefes almaya başlıyorsunuz.

11. Cömert

Cömert Kıdemli Üye

Seviye:
    Otrivine'nin yan etkilerini eczacıma sordum. Burundaki kıkırdak yapıyı zayıflatıyormuş. Uzun kullanmımda eritiyor diye bir açıklama yaptı. Tabi eritmekten kasıt, sıvılaştırmak değil. aşırı dayanıksız hale getirmek. Çoğu doktor 5 günden fazla kullanımda 1-2 gün kadar ara verilmesinide tavsiyesinde bulunuyormuş. Bu durumda kısa süreli kullanımlarda faydalı ancak uzun vadeli kullanımlarda faydasından çok zararı olacak bir ilaç türü gibi. Kullanırken bu unsuruda bilerek kullanmak lazım..

12. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bildiğim kadarıyla burun tıkanıklığının temel nedeni alerjiye tepki olarak konka denilen burun etlerinin şişmesi. Konkaya yapılan müdahale sebebin değil sonucun giderilmesine yönelik. Garantisi yok, yeniden şişebiliyor. Ben 92 yılında deviasyon ameliyatı olmuştum, doktor iyileştikten sonra tekrar gelmemi söyledi.Sebebini sorduğumda konkaları da alacağını, 2. bir ameliyat gerektiğini belirtti. Deviasyon ameliyatını lokal anestezi ile her şey gözlerimin önünde olup biterken izleyerek geçirdiğim için korktum ve konka ameliyatı için tekrar gitmedim.İyi ki de gitmemişim. Bugün tıptaki ilerlemelerle konkalara müdahaleler ameliyatsız, radyo frekans uygulaması ile yapılabiliyor.Ayrıca yeni bilgiler ışığında hemen kasap gibi doğramanın yanlış olduğu, bu işin geri dönüşü olmadığı, yarardan çok zarar getirebileceği de biliniyor.

Bana ameliyattan sonra doktor bir sprey vermişti, ismini hatırlamıyorum ama herhalde bu konudakilere benzer bir şeydi.Şu yaşıma geldim ne öncesinde ne sonrasında hayatım boyunca o spreyi kullandığım zamanki kadar rahat nefesi bir daha hiç almadım.Burnum boru gibi olmuştu.Hava hiçbir engelle karşılaşmadan çok basitçe direkt ciğerlere gidiyordu.Bunun nedenini spreye değil ameliyatın etkisine bağlamıştım.Ama şimdi bu konuyu okuyunca asıl sebebin sprey olduğunu anladım.Çünkü sonrasında burnum yine tıkandı.

Konuyla ilgili bilgilendirici güzel bir link:
    http://www.buruntikanikligi.net/burun-eti-buyumesi-ve-tedavisi.php

13. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    doktor banada ameliyat demişti.burun kemiğim yamukmuş.ama hiç dikkate almadım.çok az bir etkisi olur dedi bu yüzden olmayı düşünmüyorum.ama sizinde dediğiniz gibi otrivine kullandıktan sonraki burun solunumu okadar rahat oluyoki insan bırakmayı düşünmüyo.

14. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    bu kemik yumuşatma olayını duymuştum.ulaştığınız bilgilere aynen katılıyorum.ancak hiçbir eczane spreyi satarken uzun kullnımının zararından ve okyanus suyu spreylerin daha iyi gelebileceğinden bahsetmiyo.ilacın etkisi çok memnun edici.bu yüzden tıkanıklığın tek çaresi ilacı tekrar kullanmak gibi geliyo:(

15. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    bende gündüz başedebiliyorum.ancak dediğiniz gibi gece resmen azap oluyo.gribal hasalıklarımda bir tedavisini hiç hissetmedim ben bu ilacın.sadece açıyo o kadar.bağımlılık derkende kullanmadan duramamayı kastetmiyorum sadece ilacı kullanmadan gece gündüz sorunsuz solunuma dönebilmeyi kastetmiştim.

16. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    bu yöntemlerin hepsini ilacım bittiğinde bende keşfetmiştim.ancak dediğiniz gibi çok kısa süreli çözümler:(geçen akşamki araştırmamda bitmek bilmeyen halsizliğimin nedeni bu ilaç sanıyorum.

17. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    bunlar neki ben ilacı kullandığımda öyle rahatlıyorumki mutluluktan sprey tüpündeki yazıların tamamını bıkmadan okuyobiliyorum:)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  18. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    performans etkisini bende hissetmiştim.ben normalde çok havaya ihtiyacım olduğunda azımı acarım.azımın kuruması ile kapatıp kapatıp ıslatmaya çalışırım burun tıkalı çünkü.ama otrivini bir kez sıkınca burnum öyle bir açılıyoki hiç azımı açmadan boru gibi nefes alabiliyorum.kısa sürede etkisi tartışılamayacak kadar iyi.

19. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    bende sizin gibi 3-4 gün için başlamıştım.zararından habersizdim.sonra öyle tıkanmalar başladıkı ilaçsız olamaz heralde diyordum1 yıl dır kullanıyordum.3-4 gün önce hiç kullanmamak üzere bıraktım.baş ağrısı çekeceğimden habersizdim.4 gündür inanılmaz başım ağrıyor.sanki birisi hiç durmadan kafama odun vuruyo.ama kullamamkta kararlıyım.en zor kısmıda sizinde kullandığınız gibi uyku zamanları değilmi?

20. cruiser76

cruiser76 Aktif Üye

Seviye:
    Siz söyleyince aklıma geldi. Bende kullanırkende baş ağrısı yapıyordu, bıraktıktan sonra değilde. Bir süre bu baş ağrısıda nedir neyin nesidir diye düşündüm, sonra sebebini anladım, burun spreyini kullanmayı bıraktıktan sonra baş ağrısı geçti. Kısa süreli burun tıkanıklıklarında kullanılır ama insan burnu boru gibi açtığından rahat nefes aldığından kullanmayı bırakamıyor. Kısa süreli kullanıp bırakmak lazım, uzun süreli zaten prespektüsünde yazdığı gibi kesinlikle kullanılmamalı.