Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Burun sorunu

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında jamesjoice tarafından paylaşıldı.

1. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Malum soğuk havalarda, rüzgarlı ve serin durumlarda çokça yaşanıyor bu durum. Burun akıntısı. Hele bir de tempolu giderken ayrı bir eziyet olabiliyor, cebinden mendil çıkarıp burnunu silmek.
    Yarışanlar bu durumda ne yapıyor bilmek isterim.

2. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Burun akıntısını aniden kesen sprey veya damla şeklinde birşey kullanıyorlar sanırım :)? bilenler vardır umarım :)?

3. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Tek elle yandan baskı yapmak süretiyle delik kapatılır, kafa diğer yana çevrilir, etrafta başka bisikletçi olup olmadığı kontrol edilir, atış serbest.

Raven_35, gurkankas, erhana ve 12 kişi daha bunu beğendi.
  4. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hakan abi gayet güzel özetlemiş valla :D birde her binişten sonra yıkanan eldiven durumu var tabi o biraz daha ıslaklık durumları için sadece :D

5. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Aynen abi, püskülüyom bende :04: tabi yarışlara katılmadığım için problem yok :rolleyes:

gurkankas ve Hakan Yazman bunu beğendi.
  6. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Hakan Yazman
    :D :)
    Valla ben de kimi zaman dolaşmak için giydiğim montun kolunu ve eldiveni kullanıyorum. Bu teknikse gayet veciz olmuş. :D

Hakan Yazman bunu beğendi.
  7. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    bendede çok oluyo bizim oralar kışın çok ayaz olduğu için:D eldiven taktiği süper bende çok yapıyorum ama şöyle gözü tam iyi kapatan bi gözlük kullandığınız zaman aşırı derecede burun akıntısı olmuyo çünkü göz-burun-ağız-kulak hepsi gırtlağa bağlıdır. ama göz burunla birleşiyor. soğuk havadada göz çabuk kuruyacağı için aşırı derecede göz yaşı üretimi başlıyo. göze yetişemeyen fazla göz yaşı ise genze bırakılıyo ve çoğu burna gidiyo az kısmı ise genze gidiyo zaten o genzdeki acı tadı hepimiz almışızdır. eğer dikkat ederseniz gözün burna yakın tarafında(ikisi içinde) alt göz kapağında bi küçük delik vardır. burasıda o görevi görüyo. küçük demeyin, zira küçük ama işlevi çok büyük o delikler olmasa büyük ihtimalle yüzümüze akan suyu silmek için en yumuşak mendili dahi kullansak yüzümüz gözümüz yara bere içinde kalır.

neyse çok konuştuysak affola saygılar

8. ateze

ateze Misafir

Masallah bende bır burun var, 3 hektar yer kaplıyor :D o sebepten benim peçetem her daim vites kolunun orda hazır bulunur, öyle koluma falan silemem :) tıpkı arabaların onunde duran, benzıncıden alınmıs kutu pecetelerı andırsa da napalım.

Hakan Yazman, Serdar TEBER ve jamesjoice bunu beğendi.
  9. Nevzat KÖSEOĞLU

Nevzat KÖSEOĞLU Onursal Üye

Seviye:
    şöyle yapan varmıdır ki burun akıntısını hüüüp bitti hepsi agıza doldu:D

Coşkun Keskiner bunu beğendi.
  10. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar ben hala soruma cevap bulamadım aslında daha iyi bir çözüm yolu yok sanırım(ilaçlı, spreyli .,...vs) :D Ama ben titiz biriyim:p yapamam öyle atış serbestileri:D

11. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Bu konu benim de sorunum. Soğuk havalarda tempo yapınca çeşme başlıyor sızdırmaya. Hakan hocamın teknik çok esaslı olmuş. Bir deneyeyim bu hafta :D

12. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Ben de burun akıntısından en çok çekenlerden biriyim. Çünkü 16 yaşından beri sinüzit sahibiyim. Hakan beyin taktiğini uygulayacak kadar becerikli değilim; zaten o halde dışardan görünümü pek de hoş olmuyor, yapacaksanız bence etrafta kimse yokken yapın. :)

Yanımda sürekli kâğıt mendil taşırım ve bileğe takılan havlulardan kullanırım. Kesinlikle burun damlası gibi şeyler kullanmayın; çünkü bir süre sonra burnun doğal mukus yapısını bozup o akıntıyı aramanıza bile sebep olabilir.

Burun akıntısı bedenin son derece doğal bir tepkisi. Hava kirliliği de bunu tetikliyor. Vücut havadaki zehirli maddelerden korunmak için mukus salgılıyor.

Küçük bir tüyo: Burnu ıslak mendille silmek işe yarayabiliyor; bir süre akıntı derdi yaşamıyorsunuz. Benden tavsiye...

Hakan Yazman bunu beğendi.
  13. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Valla klasiktir bisikletçiler arasında... Bugünkü Rumeli turumda hava rüzgarlıydı biraz 10 küsür kere uygulamışımdır...

14. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bu arada madem bilgi veriyoruz, biraz daha açalım, burun tekniğini uygularken daha başarılı bir atış yapmak için biraz geri çekiyoruz tek elle deliği tıkadıktan sonra (etrafta araba falan var mı diye bakıyoruz elbette başkalarına ayıp olmasın yani camlarına falan gelmesin diye) ve kuvvetlice atışımızı yapıyoruz :) bu sayede olası bulaşma riskleri neredeyse sıfıra iniyor.
    Yine bir bisiklet sporcusu bu hareketi spor hayatı boyunca binlerce kez icra eder ...

Bir de yine yeri gelmişken vermek istediğim bir bilgi, genelde şehirde kirli havada spor yapıyoruz ve tükürme ihtiyacı duyuyoruz bazen, bunun için de etrafa kötü bir görüntü oluşturmamak için ben şöyle öneriyorum, bisikletle giderken bisikletle sağ kolunuzun arasından yere doğru kuvvetli bir şekilde tükürerek gönderebilirsiniz kirli atıkları, benim kullandığım yöntem bu, bu sayede hem kötü bir görüntü oluşturmaz hem de başkalarına gelmez ...

15. Mert Bağcılar

Mert Bağcılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bende genelde eldiveni kullanıyorum..:)

Ama baktım başa çıkamıyorum...O zaman Hakan Abi nin taktiği devreye giriyo'.:p(Yanlız arkadaşlar bu taktiği yaparken zorlamayın fazla.Benim bikere burnum kanamıştı..:Dartık nasıl abandısam:p)

16. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Valla çok faydalı oldu tecrübeleriniz. İnsanın çıkıp gece gece deneyesi geliyor. :D

Tabii rolantide gitmediğimiz zamanlarda, zorlu yokuşlarda ve sizler için yarışlarda bizim için de gaza gelip kendimizle veya masum bisiklet sürerlerle kapıştığımızda insan nasıl soluyacağını karıştırıyor. O durumda herhalde cepte mendil aramak bir hayli dikkat ve vakit kaybı olsa gerek.
    Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. :)

17. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:

Rica ederiz. Yarışlarda/yokuşlarda/kapışmalarda hiçbir şey olmaz merak etmeyin; o kadar hızlı solumaktan buharlaşıyor bile, bir şey fark etmiyorsunuz. :D

18. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben soğuk havalarda maskesiz çıkmıyorum. Maske taktığım için burnum akmıyor ayrıca maske sayesinde soğuk havayı direk solumadığım için ciğerlerimi de üşütmüyorum.

19. fiveX

fiveX Yeni Üye

Seviye:
    psedoefedrin spreyi al eczaneden . ama uyku yapıyor , ona göre :)
    hastamin diye de bişi var . tercih senin .

20. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

Zaten yarım yamalak futbol maçlarını izleyen biri bile, futbolcuların sağa sola nasıl futursuzca attırdıklarını bilir..Tam da kamera onu çekerken, Hakan Abi'nin tekniğini uygular filan:D :)

Nasıl bir başlık oldu burası yaa..:D