Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bursa Zoo Bisiklet Yasağı

Konu, 'Şikayetim Var!' kısmında Hüseyin Külcüoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Hüseyin Külcüoğlu

Hüseyin Külcüoğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Nerden başlayacağımı bilmiyorum. Bugün arkadaşla beraber gezelim dedik, tam kapıdan giricez oradan külhanbey bir güvenlik görevlisi bisikletin hayvanat bahçesi içinde sürülemeyeceğini söyledi. Tamam sürmeyiz elimize gezdiririz dedim. Yasak dedi ve ısrar etti. Bende dedim " Neden yasak ? Nerde yazıyor yasak diye ? " sorunca güvenlikçi cevap veremedi, tek bildiği şey " Yasak " bir de bana sinirleniyor, üslubunu sertleştirince bende sertleştirdim. Sonra arkada bahçenin içinde bir bisikletin park ettiğini ve hemen sonra da bir bisikletinin park içinden dışarı çıktığını görünce " Ee bunlar ne oluyor " dedim. Bana cevabı şu " Bunlar buranın çalışanı.. " Bir insan bu kadar mı beyin fakiri olur. O çalışan o ayrıcalıklı, ben müşteriyim diye beni ötekileştiriyor. Hayır anlamadığım nokta şu neden bu insanlar bisiklete bu kadar düşman ? Orası özel kurum da değil, belediyeye ait bir park..

Ben gerekli mercilere şikayette bulundum ve burada da belirtmek için konu açma gereği duydum. Aslında buraya açmamdaki sebep birgün toplanıp oraya gidip eylem yapalım. Bursa'da ki arkadaşlara çağrı da bulunuyorum.

Aradığım sadece mantıklı bir açıklama, " Neden yasak ? " Gerekçesini söylese tartışma olmayacak zaten, ki bisikletimi de göz önünden uzak bir yere asla bırakmam. Hakkımı sonuna kadar savunur ve ararım. Olması gereken de bu, yoksa bu tipler daha çok azıtıyor.

BilalBeki ve sarkihalindekal bunu beğendi.
  2. Antecurs

Antecurs the dark side is always with you

Adı:
    Halil TAŞ
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sevinmek lazım:)
    Adama Araç girişi yasak demişlerdir mutlaka.
    Adam da bisikleti araçtan saymış işte:))

3. Hüseyin Külcüoğlu

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    @antecurs

Bu kadar iyimser bakamıyorum maalesef. :)

4. Kahveci

Kahveci Kıdemli Üye

Adı:
    Cem Kahveci
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bisiklet sesinden olumsuz etkilenen hayvanlar olabilir mi?

Durup dururken dur şu bisikletleri yasaklayalım demek akıllarına gelmiş değildir sanırım, tabi güvenlik görevlisinin davranışı hatalı. Yasaksa sebebini de açıklayacaksın.

5. Berkay*

Berkay* Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Üstünü çağırtıp onunla görüşseydiniz keşke.

6. Hüseyin Külcüoğlu

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    @Kahveci

Açıklayamadı, açıklayamaz bu yüzden sinirleniyor. Bende sinirlendim arkadaş sakinleştirdi beni, yoksa kolay kolay sakinleşen biri değilim. Tartışmanın da anlamı yok, şikayette bulunmak en iyisi neden yüz - göz olayım ki ? Bu tipler hep aynıdır, kafa yapısı değişmez. Yobaz tipler..

@Berkay*

O aklıma gelmedi o an, şikayette bulunmak geldi aradım belediyeyi oradan dediklerine göre amirleri benimle irtibata geçecekmiş. Güvenlikçinin ismini de almayı unuttum o an sinirle, neyse görsem tanırım.

Berkay* ve Kahveci bunu beğendi.
  7. Antecurs

Adı:
    Halil TAŞ
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  8. Hüseyin Külcüoğlu

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    @antecurs

Ben neden yasak olduğunu ve nerede yazdığını görmek istedim. Buna sinirlenen şahıs uslubunu sertleştirerek konuştuğu için takıldığım nokta bu. Dikkat edersen yasaklar var ama ben içerden bisikletiyle dışarı çıkan bir şahıs gördüm bunun mantıklı açıklaması nedir dedim cevap veremedi. Verdiği cevap şu " O buranın çalışanı.." İşte kızdığım isyan ettiğim nokta bu, ben neden ötekileştiriliyorum ?

9. Enginkale

Enginkale Kıdemli Üye

Seviye:
    hayvanat bahçesi içinde bisiklet kaykay vs. yasaktır diyor. Yani herkese yasaktır Sadece ziyaretçilere değil çalışanlara da yasaktır demek bu

Hüseyin Külcüoğlu bunu beğendi.
  10. Hüseyin Külcüoğlu

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    @Enginkale

Ben yasağa kızmıyorum ki, neden yasak - nerde yazıyor görmek istedim bir müşteri olarak en doğal hakkım. Tabi çalışanın bisikleti sürmesi de trajikomik bir an oldu. Zap diye kaldı cevap yok. Mantıklı cevap yok, kaçamak cevaplar..Neyse bisiklet bana sabırlı olmayı öğretti yoksa eski ben olsam sadece sinirlenmekle kalmaz faaliyete geçerdim. :)

11. Antecurs

Adı:
    Halil TAŞ
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Hüseyin Külcüoğlu sizi anlıyorum. Ama malesef Türkiye'de böyle. "Yassah hemşehrim" gibi bir laf olmazdı yoksa.
    Kapıda ki görevli bilmiyorum belki özel güvenlikti vbelki oranın elemanı. Onaa açıklama yaptıklarını bile sanmıyorum. Ellerine "Ziyarteci kuralları" nı vermişler, bunları uygulamakla yükümlüsün demişlerdir. O da Bekçi Murteza misali bir adam ise sorgulamadan kendine emredileni yerine getiriyordur. Bunu eleştirmek için söylemiyorum ama bisikleti arkadaşınıza bırakıp içeriye girip yöönetimle konuşabilirdiniz.

Bu tür kapıda kendisine sadece kuralları uygulama yetkisi verilmiş ve tek amacı görevini yerine getirmek olan, karar verme yetkisi olmayan insanlarla ne kadar tartışırsanız tartışın çözüm üretemeyecektir.

Hüseyin Külcüoğlu bunu beğendi.
  12. Hüseyin Külcüoğlu

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    @antecurs

Evet dediklerinize harfiyen katılıyorum, bunlar sorgulamadan emirleri yerine getirenler. Lakin benimle konuşma üslubu hiç hoş değildi. En çok kızdığım nokta bu. Ben alttan alan biri değilim almam da, alırsam şayet bunlar daha çok azıtıyor. Arkadaş yanımdaydı tadımız kaçmasın diyerekten sakinleştim.

13. Antecurs

Adı:
    Halil TAŞ
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Hüseyin Külcüoğlu

Cellat uyandı yatağında bir gece
    "Tanrım" dedi "Bu ne zor bilmece :
    Öldürdükçe çoğalıyor adamlar
    Ben tükenmekteyim öldürdükçe..."
    A.B.

işiniz zor o zaman. Benim bildiğim şu. Trafikte Bisiklet/motosiklet kullanıyorsanız her zaman sakin olmanız gerekiyor.

14. Enginkale

Enginkale Kıdemli Üye

Seviye:
    @Hüseyin Külcüoğlu Burada yerden göğe kadar haklısınız, varsa bir kural açık açık söylenir yazılısı büyükçe okunabilecek yere asılır, ne yazıkki memleketimizde konuşarak ,fikir beyan ederek haklılığını savunamayan az gelişmiş canlılar tartışarak yerine göre kaba kuvvete başvurarak haklılıklarını ispat etmeye çalışıyorlar. Haklılığın fikirle konuşmayla değil de kaba kuvvetle anlatılmaya çalışıldığı yerler medeni insanın yaşam alanı değildir, bunu yapan da medeni insan değildir kimse kusura bakmasın düpedüz yabanidir...GÜÇLÜNÜN HAKLI OLDUĞU YERDE Mİ, HAKLININ GÜÇLÜ OLDUĞU YERDE Mİ YAŞAMAK İSTERİZ önemli olan bu. Birgün adalet herkese lazım olabilir.

15. Hüseyin Külcüoğlu

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    @antecurs

Hayır bakın yanlış anladınız beni. Ben haklı olduğum durumlarda -ki bu durumda haklıyım. Hangi şartlarda olursa olsun hakkımı sonuna kadar savunurum. Zaten kayıtlarda falan mevcuttur ben gayet medeni bir şekilde anlatmaya çalıştım. O sesini yükseltince bende yükselttim. Böyle durumlarda da kayışı kopartırım. İnsanların duyguları birbirinden kopunca mağlum kendilerini duyurmaları için bağırarak yüksek sesle konuşuyorlar. Bizim de böyle oldu..Karşımdaki insan bana nasıl davranıyorsa aynı şekilde karşılığını bulur, benim yapım kısaca bu.

@Enginkale

Yani bu güvenlikçide güce tapan bir insan, verdiği emirleri harfiyen yerine getiriyor. İstisnalar hariç; Sorgulama, mantık bunların doğasında yok.

Bir de yasaklara dikkatinizi çekerim; bisiklet, kay kay, paten, top ve balon - bisikleti es geçerek ve diğerlerine bakarak bisikleti hala çocuk oyuncağı olarak gördüklerini anlıyoruz.

16. Antecurs

Adı:
    Halil TAŞ
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Hüseyin Külcüoğlu bu gün merak ettim. Yani bu adamlar niye bööyle bir yasak koymuş olabilir? diye. Internette biraz aradım ve 3 farklı ülkenin 3 hayvanat bahçesinde de aynı kuralın olduğunu gördüm. Hatta nerdeyse kelimesi kelimesine aynı. Yalnız bir tanesi uzun uzadıya saymamış Dönen tekere sahip araçlar demiş ve sageway gibi diyerek de örneklemiş. (Tekerlikli sandalyenin hariç olduğunu belirtmiş ama)

Kurallar aynı ama açıklama hiç birinde yok. Belki köpeklerin dönen tekere saldırması gibi diğer hayvanların da bu teker konusunda huysuzlukları oluyor bilemiyorum. Bir hayanat bahçesine mail atmak lazım neden böyle diye?

17. Hüseyin Külcüoğlu

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    @antecurs

Yani ben bir müşteri olarak bu yasağın neden konduğunu merak ediyorum. Öğrenmek ise en doğal hakkım olduğunu düşünüyorum. Tartışma bu yüzden çıktı zaten karşı taraf açıklama yapacağı yerde beni azarlamaya başladı. Yoksa yasağı düzgün bir dille açıklasaydı tartışma falan olmazdı.

18. ozgur908

ozgur908 Forum Bağımlısı

Seviye:
    altınızdaki alet bisiklet olduğu için azarlanmışsınız. motor gücü yüksek bir araba sokmaya çalışsaydınız eğilip bükülerek izah etmeye çalışırdı niye giremeyeceğinizi. özellikle ucundan kıyısından yetki verilmiş insanlarda bisiklet görünce "tırt lan bu, dur ben buna bir posta koyayım bak!" tavrı var. kendince yasak koyup yetki şovu yapmak, özgüven tazelemek istiyorlar. bisiklet kullanan birini görünce de ben buna diş geçiririm diyorlar.
    Not: ben de koyacam!!!:)

19. bekirişgör

bekirişgör Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    kapalı parkların çoğunda bisiklet yasağı vardır. mantıklı bi yasak bu, düşünün haftasonu çocuğunu alıp parka gidiyorsun gezdirmeye ama yanından geçen bisikletlerden tedirgin olmazmısın? sonuçta bisiklette bir araç ve bisiklete izin verseler arkasından elektrikli bisikletler de fırsat bilir bunu. Parklar araçlar için değil yayalar içindir.

20. Hüseyin Külcüoğlu

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    @bekirişgör

Orada ne yazık ki güvenle bisikletimi bırakabileceğim bir yer olmadığı için üstüne binmeden yanımda gezdirmemin ne gibi bir sakıncası olabilir ? Lastiklerini söküp girsem büyük ihtimal alırlardı. Mantıklarını ...bip...