Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bursa Suuçtu Şelalesi 214 km

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Candan Biberci tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Candan Biberci

Candan Biberci GökBörü

Adı:
    Candan Biberci
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba değerli forum üyeleri.
    Bu yılki iznimin bır kısmının mart ayı gibi erken bir dönemde verilmesinden dolayı bunu doğa ve tarihi turlar yaparak değerlendirme kararı aldım.
    Bursa'nın M.KemalPaşa ilçesindeki doğa harikası Suuçtu Şelalesine ultra maraton ile açılışı yapmak istedim.
    Hedef ultra tur olunca yola genellikle gece yada sabah çok erken çıkarım.Erken kalkan yol alır misali sabah 05:30 da evden çıktım.

Yoldaki parkta bir mini şelale vardı :)
    Foto451.jpg
    Yaklaşık bir saat sonra Karacaoba civarında bir fotoğraf çekiyorum.Yol inişli ve çıkışlı oldukça rüzgarlı.
    Foto452.jpg
    Karacaoba'dan sonra rüzgar şiddetini arttırıyor ve kuzeyden Yıldız şeklinde 35-40 km civarlarında beni sağımdan adeta yola savuracak şekilde esiyor ve bir yandanda başlayan ince yağmur adeta yüzümü tokatlıyor
    Fotoğraf için durduğum yol tabelasının altında bisikletimi rüzgardan devrilmek üzereyken son anda tutabiliyorum.Ağaçlar kuzeydan devamlı esen rüzgarın etkisiyle güneye yatık şekilde yetişmişler hep.
    Foto453.jpg
    Şanlı bayrağımız rüzgarda adeta gönderi eğercesine dalgalanıyor
    Foto457.jpg
    Karacabey'e son 20 km kala yağmur biraz hızlanıyor ve rüzgar kuzeybatıdan karayele dönüyor.Pedal çevirmek artık güçleşiyor.
    Nihayet M.KemalPaşa'ya 19 km kala yol güneye dönüyor ve zalım rüzgarı arkama alarak yardırışa geçiyorum :)
    Foto460.jpg
    Nihayet M.KemalPaşa ilçesine giriyorum ve merkeze doğru ilerliyorum
    Foto466.jpg
    İlçe merkezinden birkaç km sonra Devecikonağı Yalıntaş beldelerinin yol ayrımına geliyorum.Yalıntaş beldesi Muradiyesarnıça 13 şelaleye ise 18 km daha yol gitmem gerekiyor
    Foto467.jpg
    Asıl zorlu süreç tamda burada başlıyor.18 km tırmanış..Yolda râkım yükseldiği için yağmur iyice şiddetini arttırıyor.Yolda başı boş köpekler var onlar havlıyor bende bağırıyorum atara atar gidere gider.Hatta bir ara inip bir kaçının üstüne koştum:)Kulaklar arkaya eğik bir şekilde havlıyorsa "kızgınım ve kendime güvenim tam değil amacım sadece bölgemi korumak" anlamına gelir.Ama kulaklar dik ve hırıltılı bir şekilde geliyorsa oradan hemen fişeklemek gerekir:)
    Yolda orman bölgeye ait bir kulubede su için mola verdim sağolsunlar bana sıcak çayda ikram ettiler.
    Murdaiyesarnıçı geçince yol kenarında Şehit Pİlot Ü.tğm Fatih Korçam'ın anısına yapılmış anıt çeşmede fatiha için duruyorum.Balıkesir'den kalkıp uçuş esnasında teknik arıza sebebi ile buraya düşüp şehit olmuş.
    Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin ve katında rızıklandırsın.
    Foto471.jpg Foto472.jpg
    Muradiyesarnıçtan kareler.
    Foto468.jpg Foto469.jpg Foto470.jpg
    Suyun sesini uzaktan duymaya başladım şelaleye son 1-2 km kaldı
    Foto473.jpg
    Sonunda şelale bölgesine Allahın izni ile kazasız belasız ve ısırıksız ulaştım:)
    Foto474.jpg
    Karşınızda tüm ihtişamıyla Suuçtu Şelalesi.Biraz uzaktan çektiğim için gözünüz sizi yanıltmasın 34 metreden dökülüyor ve 22 mt genişliğe sahip.Karaderenin devamı ve fay kırılması ile meydana gelmiş.Su şiddetinin en yoğun olduğu dönem bu dönem bu yüzden şiddetli yağmur ve su püskürmesi nedeni ile fotoğraf çekmek bir hayli zor oluyor.Kayalarında kayganlığından dolayı pek yaklaşamadım.Yaz sezonu daha keyifli oluyor.
    Bursa'ya yolunuz düşerse burayı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.Kayın ormanları ile çevrili muazzam bir yer.
    Bir başka turda buluşmak dileğiyle.
    Foto475.jpg Foto476.jpg

Toplam mesafe : 214 km
    Toplam süre : 9.18 saat
    Toplam pedal : 8.47 saat

mmnmtl, Exciting, ahmet6n ve 44 kişi daha bunu beğendi.
  2. mariokaldato

mariokaldato Özlem, Yün don ve epılpay

Adı:
    Raşit Cumhur Çakın
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Yine bi zalımlık hikayesi
    Tura çıktık bi tanesi :D
    Okurken yoruldum la 214 km ne.demek haha :D
    Super dostum tebrikler

musa t3m1z, hogutmen ve Candan Biberci bunu beğendi.
  3. cngz

cngz Aktif Üye

Adı:
    cengiz
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Çok güzel bir turu, samimi ve akıcı bir anlatımla süslemişsiniz.Tebrikler...

Candan Biberci bunu beğendi.
  4. Candan Biberci

Candan Biberci GökBörü

Adı:
    Candan Biberci
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Zalımlığım kendime :D
    Abicim sağol takılıyorun işte 214 filan :)
    Asıl hedef Mart sonu 315 km Kapıdağ ultra maraton.Hava iyi olursa Allah'ın izni ile gideceğim ;)

5. Candan Biberci

Candan Biberci GökBörü

Adı:
    Candan Biberci
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @cngz Teşekkür ederim elimden geldiğince yazmaya çalıştım.

cngz, mariokaldato ve hogutmen bunu beğendi.
  6. hogutmen

hogutmen Fosil yakıt tüketimine karşı Commuter/City Fun 70

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Harika. Kalem tutan eline, pedal basan ayağına sağlık.

Candan Biberci ve mariokaldato bunu beğendi.
  7. Ömer Murat

Ömer Murat Onursal Üye

Seviye:
    Çok güzel bir tur olmuş, derli toplu net bir anlatım, sayenizde alternatif rotalar arasına girmiştir mekan, çok teşekkürler paylaşım için, kazasız belasız, ısırıksız sürüşler. (Aşırı rüzgar ve yağmura rağmen devam etmeniz de ayrıca takdire şayan :harika: )

8. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Yiğidi öldür ama hakkınıda teslim et. Bak bu sefer seni tebrik ederim candan biberci. iyi iş çıkarmışsın. Biz hakkaniyet doğrultusunda yorum yaparız.

9. Candan Biberci

Candan Biberci GökBörü

Adı:
    Candan Biberci
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @hogutmen Allah razı olsun.Seninde yüreğine sağlık.İşe bisikletle gidenler 1 hafta size emanet ona göre:)

@ÖmerMurat Sağolasın elimden dilimden geldiğince anlatmaya çalıştım.Yağmur rüzgar ve çamur biraz moral bozuyor ama kararlılık bunlara her daim galip geliyor.

@mehmetsunu Allah razı olsun abicim.Allah cümlemizi hakkaniyetten ayırmasın :)

Ömer Murat bunu beğendi.
  10. Kerim A.

Kerim A. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @Candan Biberci Abi şahane bir tur olmuş bu havada ayağına sağlık, bursa ya yerleşince inş muhakkak yapacağım bir etap gibi görünüyor :)

11. şamilkafkas

şamilkafkas Scott Sub Speed 40 - Anadolu yakası

Adı:
    Şamil
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Candan Biberci Güzergah aslında keyifli ve manzaralı ancak hava koşulları hakikaten çok olumsuz seyretmiş. Rüzgar artı yağmur bir araya gelince pedalla mesafe almak çok zor oluyor. Ben şehir içinde bile rüzgarda zorlanıyorum. Sizin gittiğiniz mesafeleri gitmek kısmet olmadı, inşallah ilkbaharda ben de ufak ufak İzmit tarafına doğru açılmaya niyetliyim. Sizinki gibi tur paylaşımları bu işe hevesli olan insanları çok motive ediyor. Bu tarz günübirlik bir turda yola çıkarken neler alıyorsunuz yanınıza paylaşabilirseniz çok sevinirim. Normalde pompa, yedek lastik, ve yama setini hep yanımda bulunduruyorum. Lakin gıda ve su teminini nasıl çözüyorsunuz öğrenmek isterim. Yanınıza hiç bir şey almadan yoldaki kafe ve lokantalarda mı takviye alıyorsunuz, yoksa çantanıza su, meşrubat, sandviç tarzı bir şeyler alıp mı yola çıkıyorsunuz. Bazı arkadaşlar inatçı köpekleri susturmak için çantalarına kek, bisküvi filan da alıyor. Kimisi sadece dazer tarzı kovucular alıyor. Kimisi de içindeki vahşi karakteri uyandırıyor. Sizin tavsiyeniz ne olur? Tecrübeleriniz doğrultusunda vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. İnşallah bol bol keyifli turlara çıkar ve bizimle paylaşırsınız. İyi tatiller dilerim.

12. ahmetyavuz

ahmetyavuz Günümüzde uygarlaşmanın ölçütü bisiklete binmektir

Adı:
    ahmet karakaya
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Candan Biberci Çok güzel bir tur olmuş. Sen işe gitme gezmeye git:).

13. zlatan_1903

zlatan_1903 Forum Bağımlısı

Adı:
    İsa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Candan Biberci gerçekten müthiş bir doğa müthiş bir azim:harika: kondisyonu sağlayıp bende memlekete gitmeyi planlıyorum fena gaza geldim sanırım:D

mariokaldato ve Candan Biberci bunu beğendi.
  14. Candan Biberci

Candan Biberci GökBörü

Adı:
    Candan Biberci
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @Kerim A. Bursa'ya yerleş kısmet olursa birlikte gideriz.Bursa'da gidilecek çok yer var :)

@şamilkafkas Teşekkür ederim.Tura çıkarken yanıma yama pompa vs haricinde yedek parça olarak arka göbek mili,bilye seti,2 adet fren/vites teli,çakı tipi allen-tornavida ve birde ne olur ne olmaz diye ufak bir çakı.
    En önem verdiğim göbek milidir nedeni ise ücra ilçelerde bu tarz şeylerin temininin çok zor olmasıdır.
    Gıda işine gelince 214 km yi sadece 1 elma ile tamamladım.Evet ilginç gelebilir ama öyle.Doğada neyin yenip yenemeyeceğini o bölgeye has endemik türler haricinde iyi derecede biiyorum.Az gıda ile turlarımı gerçekleştiriyorum.Bazen sandviç alabilirim oda 12 saat üzeri ve mahrumiyet bölgesini kapsadığı turlar içindir.Suyu genellikle gideceğim bölgedeki köy yada akarsu gibi yerlerden yerlerden temin ederim.Yeri geldiğinde manda yalağındanda su içmişliğim vardır.
    Köpek olayı biraz tecrübe istiyor.Zamanında askerde saldırılardan korunma amaçlu köpek piskolojisi üzerine eğitim almıştım.Uzak mesafeden havlayan köpekleri genellikle taş atarak test ederim kaçıyorlarsa pek sorun olmaz.Zaten saldıracak köpek havlamak yerine hırıltı çıkararak seri şekilde size atak yapar.Kulaklar yatık savunma, kulaklar dik ise saldırı haraketleridir.Genelde cesur davranan kazanır ve genelde kovalanan değilde kovalayan taraf olmuşumdur:)

@ahmet0258 Sağolasın.Zamanım kısıtlı olamasa bir çok tur planım var ama zaman yaymak durumundayım.Hem iş hen uzun tur bir arada zor oluyor.

@zlatan_1903 Ben Alllah'a şükür memleketimdeyim ama senin yerinde olsam yanlış anlama ama 170 km mesafeyi memleket hasretiyle pedal kesmeden giderdim :)

15. zlatan_1903

zlatan_1903 Forum Bağımlısı

Adı:
    İsa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Candan Biberci çok doğru memleket mut bu arada gidiş kolay karaman'dan aşağı pek fazla pedala iş düşmez ama dönüş için kondisyon yapmanın şart olacağını düşünüyorum:kötü: 2016 yılında inşallah gitmeyi planlıyorum bu gazla:harika:

erendiz çetiner ve Candan Biberci bunu beğendi.
  16. Ahmetgitar

Ahmetgitar Bisikletkolik

Adı:
    Ahmet
    Seviye:
    Tebrik ederim.
    Ben de yazın bu tip uzun sürüşler düşünüyorum ve yaptığınız gezi beni motive etti.

17. Ceyhun Özkan

Ceyhun Özkan Aşık Olmak Gibi

Adı:
    Ceyhun Özkan
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Candan Biberci Abi sana hayranım :) 1 ay önce git-gel ben de yapmıştım M.Kemalpaşa ama daha önceden gitmeme rağmen karanlığa kalırım korkusu ile Suuçtu'ya cesaret edemedim.Gün sonunda km 160'ı gösterdi,tatlı bir yorgunluk vardı:D Ayağına sağlık.

mariokaldato ve Candan Biberci bunu beğendi.
  18. Candan Biberci

Candan Biberci GökBörü

Adı:
    Candan Biberci
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @zlatan_1903 O zaman şimdiden Allah yolunu açık etsin.Kazasız belasız gitmeni diliyorum:)

@Ahmetgitar Teşekkür ederim.İnşAllah turlarınızı kazasız belasız gerçekleştirirsiniz.Uzun turun gerekliliği kondüsyondan önce kararlılık.

@ceyhunözkan Sağolasın hemşehrim benim :)
    Evet günün kısalığından dolayı gitmemen çok isabetli olmuş.Başıboş köpeklerden ziyade yaban domuzu o civarlarda çok görülen bir hayvan ve denk gelme ihtinmalide var.
    MaşAllah 160 km iyi mesafe yapmışsın seni tebrik ediyorum :)

mariokaldato ve Ceyhun Özkan bunu beğendi.
  19. gmfaruk

gmfaruk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ruzgarli yagmurlu havada 24 km ort. hizla bu tip bi bisikletle gitmek tebrik edilesi

20. Candan Biberci

Candan Biberci GökBörü

Adı:
    Candan Biberci
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @gmfaruk Teşekkür ederim.
    Fitnes candır :)
    Trek Fx akıcı bir bisiklet ve iyi ortalamalar yakalayabiliyorsunuz.Bontrager Race H2 700x32 lastiğe tekrardan geçince ortalama dahada arttı.Turlardan önce en verimli duruma getirmek için göbekleri ve frenleri elden geçiriyorum.
    Gidişte 89 km lik kısmı 2.55 saatte sert esen yıldız karayele rağmen 30 km ortalama ile yaptım.Bir kaç kare fotoğraf için 30 sn durmam haricinde pedal kesmedim diyebilirim.Daha gidişte ıslanmadık ve çamurlanmadık yerim kalmadığı için bende koyverdim kendimi ve abandım pedala :)
    Allahtan zatürre olmadım.Sırılsıklam gidip sırılsıklam geldim.

şamilkafkas ve gmfaruk bunu beğendi.