Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bursa-Mudanya-Tirilye(Zeytinbağı)

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında aliöğretmen tarafından paylaşıldı.

1. aliöğretmen

aliöğretmen Aktif Üye

Seviye:
    Bundan birkaç yıl önce Mudanya’ya kadar gitmiştim bisikletimle. Emek’ten sonra başlayan yokuşu çekilmez olsa da sadece tepeden Mudanya’ya kadar olan inişi Mudanya’yı cazip kılıyor bana. Tüm bunlara rağmen aklımda Mudanya’ya pedal çevirmek yoktu. Dostum Orhan, ortak bir dostumuzun düğünü için İstanbul’a gidecekti ve dönüşü de oradan satın alacağı bisikletle yapacaktı. Sayemde bisiklet virüsünü kapanlardan birisi olan Orhan’ı Mudanya’da karşılamaya karar verdim. Bunun için sabah ilk feribotla yola çıkan Orhan’la haberleştik ve ben de sabah erkenden yola çıktım. Emeğe kadar normal tempoda pedal bastım ki Emekte başlayan yokuşu çıkabilmek için enerjim kalsın. Ancak daha önce başka bir bisikletle çıktığım o yokuşu alt etmek o gün bana hiç de zor gelmedi. Sevindim için için. Bisiklet farkı önemlidir elbet ancak biz de Ali Babi olarak bisiklet sürmede bir yerlere geldik sanırım. (Düşündüğüm gibidir inşallah) . Arkasından bütün yokuşların hediyesi olan inişi rüzgar gibi geçip Mudanya girişinden gidonumu Güzelyalı’ya doğru kırdım. O saatlerde feribottan inmiş olan Orhan’la biraz sonra sahilde buluştuk. Hayırlı olsun ve selamlama faslını geçtikten sonra Kıyı boyu pedallayarak Mudanya merkeze gelip bir Börekçide kahvaltımızı yaptık tavşan kanı çaylar eşliğinde. Daha önceki gelişimde de uğradığım börekçinin börekleri oldukça hoşuma gitmişti. Bu sefer de börekler çok hoştu. Ancak daha önce metal olan kullandığımız tabak, çatal vs bu sefer değişmiş, kullanılıp atılan plastik tabak ve çatallar kullanılmaya başlanmış börekçide. Bunların çevreye zararlı olduğunu söyledim ve neden artık metal olanları kullanmıyorsunuz diye sordum. Yıkayacak eleman bulamadıklarını söylediler. İnsanlar bir şekilde daha kolay ve daha ekonomik olana yöneliyorlar. Türkiye’de köklü bir çevre koruma bilinci oluşmuş değil. Bu durumda etkin bir devlet çevre politikasının ve sıkı bir denetimin olması gerekiyor. Maalesef o da yok bizde. Dünyamızı sevelim, ona iyi daranalım. Ona muhtacız ve suyunu içeceğimiz havasını soluyacağımız başka bir dünya yok.

Doğaya kötü davrandığımız takdirde doğa, muhakkak bir şekilde intikamını alacaktır bizden. Karnımızı doyurduktan ve sosyal mesajımızı da verdikten sonra Zeytinbağı’na doğru pedal basmaya başladık. Yol deniz kıyısı boyunca ormanlık alanlardan ine çıka Zeytinbağı’na kadar çok güzel bir şekilde devam ediyor. Hava sıcak olduğu için ara ara dinlenme molaları verdik. Nerede güzel, manzaralı, ağaçlık, gölgelik bir alan bulup şurada dinlenelim dediysek hepsinin bizler tarafından birer çöp yığınına dönüştürüldüğüne tanık olup bir kez daha üzüldük.

Tirilye, Mudanya’ya 11 kilometre, Marmara Denizi kıyısında, zeytiniyle ve tarihi yapıları ile ünlü küçük bir kasaba. Tirilye’de eski ismi Aya Tadori olan ve kapısında Hicri 968, Miladi 1560 yazılı olan eski kilise, sonradan Fatih Camii ismiyle ibadete açılmış olan camiyi gördük. Restorasyon halinde olan tarihi Taş Mektebe dışarıdan seyredip birkaç tarihi çeşmeden su içtik. Tarih, deniz ve zeytin kokan sokaklarında pedal çevirdik. Tirilye’yi tepeden gören bir noktadan birkaç fotoğraf çekip, Mudanya üzerinden Bursa’ya geri döndük. Yeni bisikleti üzerinde yeni olan Orhan Mudanya’dan sonraki yokuş dışında hiç de fena değildi bu arada. Kendisini çok takdir ettim.

Bir tepeden Orhan ve arkada Tirilye

Orhan hem manzarayı seyrediyor hem de fotoğraf çekiyor.

Bu binanın fotoğraflarını görmüştüm daha önce. Restore edileceği günü bekliyor.

​Tirilye'de tarihi doku nispeten korunmuş.

Fatih Camii

Yukarıdaki binadan yakın plan

Yolda bize deniz ve zeytin ağaçları eşlik etti.

Aynadan Orhan ve ben...

Kıyı boyu buna benzer sahiller var. Mevsimi olmasına rağmen tenha.

Bisikletin hayırlı olsun Orhan. Üzerinden inmeyesin.

2. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    bence o bina yıkılsın diye bekliyolardır:)sebebi belirlenemiyen bir yangında olur.

Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
  3. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sebebi bilinmeyen yangınlar eskiden İstanbul'da çok olurdu...(!)

Ali Öğretmen'in gerçekleştirdiği turları beğeniyle okuyoruz. Buda diğerleri güzel bir tur... Tebrikler...

4. Sait Hislioğlu

Sait Hislioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    arkadaşınızın bisikleti sedona 711 mi?

5. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çok güzel bir doğaya sahip bu yöre...
    Her zaman bisikletle denemek istediğim bir parkurdur ama henüz nasip olmadı.
    Ayaklarınıza sağlık, paylaştığınız için de teşekkürler. :in:

6. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,
    Güzel Tirilye fotoğrafları ve tur için çok teşekkürler. Benim de planımda bir Tirilye-Mudanya turu var ama ne zaman kısmet olacak bilemem.

Kazasız ve keyifli turlar.

five

7. aliöğretmen

aliöğretmen Aktif Üye

Seviye:
    İnşallah daha güzel bir sonu olur.

Teşekkürler. Selamlar.

Sedona 711(2011 Model)

Kesinlikle çok güzel bir rota. Denediğinizde bunu göreceksiniz.

İnşallah en kısa sürede bu rotada pedallamak kısmet olur size. Selamlar

Özcan DAMLALI bunu beğendi.
  8. Özcan DAMLALI

Özcan DAMLALI Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Trilye benim köyümdür aynı zamanda keşke kasaba içinden de bir kaç kare çekip yayınlasaydınız. Ayağınıza sağlık.

9. tamer ulu

tamer ulu Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    güzel bir tur olmuş yüreğinize sağlık

10. Ahmet ERTAN

Ahmet ERTAN Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    çok harika bir gezi olmuş..resimlerinizde bir o kadar güzel....

11. aliöğretmen

aliöğretmen Aktif Üye

Seviye:
    Aslında daha fazla fotoğraf çekmiştik. Yüklerken sorun oluyor malum. Şuraya da bakabilirsiniz.
    http://zamaninseyyahi.blogspot.com/2012/03/bursa-mudanya-tirilyezeytinbag.html

Teşekkürler.

Teşekkürler.