Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bursa-Kuşadası turu tavsiye ve yol arkadaşı lazım.

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Sener O. tarafından paylaşıldı.

1. Sener O.

Sener O. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Selamlar.Bu yaz kısmet olursa Bursadan Kuşadasına bisiklet turu yapmayı planlıyorum , daha önce uzun tur yapmadığım için tavsiyelere ihtiyacım var.Öncelikle belirlediğim rota uygun mudur.

20km bir saat gibi yollar yaparak küçük molalar vermeyi düşünüyorum , konaklama yerleri olarak Susurluk,Akhisar,İzmir düşünüyorum ve 4. gün Kuşadasında olmayı planlıyorum.Kuşadasında da 1,2 gün kaldıktan sonra otobüsle eve dönmeyi düşünüyorum.Yani gidiş dönüş toplamda 7,8günü geçmeyecek.

Günlük yapılacak yol aşağı yukarı 100km civarında olur , hız ortalaması da 20,22gibi olur diye düşünüyorum.Yanımda iki adet iç lastik ve bir pompa bulundurursam yeterli olur mu , tamirle vs. uğraşamam yollarda lastik patlarsa değiştirip devam ederim.Uzun yolda çok teker patlar mı , veya başka ne gibi arızalarla karşılaşabiliriz.

Bisikletim 26" cube dağ bisikleti çok zorlar mı , normalde 20-25 ortlamalarla 1,2 saat yapıyorum haftada bir iki kez.Sele kısmı hariç pek sorun yaşamıyorum.Pedli tayt ve rahat sele düşünüyorum yol için.

Ve en önemlisi yol arkadaşı arıyorum , yaşı vs. önemli değil fakat düşünen kişinin biraz dindar olması tercihimdir.Yanlış anlama olmasın ateist biriyle de anlaşabilirim ancak mesala ben bir yerde mola verip namazı kılarken beklemek veya ziyaret edilmesi gereken bir cami vs. denk geldiğinde oraya 5,10km yolu uzatmak can sıkıcı olmasın arkadaşım için.

Düşündüğüm tarihler , eğer olabilirse 16-22 Haziran olmazsa 1-8 , 9-17 Eylül gibi.

2. veli uşak

veli uşak Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bi akhisarlı olarak giriş tabelasında fotoğraf çekilir misin? :) güzel bi rota seçmişsin akhisar-istanbul yolunu çok güzel yaptılar hala devam ediyorlar diye biliyorum rüzgar arkanda olursa tahmininden de az sürede bitişe ulaşırsın, şans yanında olsun.

Uzun turlara gittiğimden biraz tecrübe edindim.
    İç lastık , pompa , takım anahtarları , bisiklet ayna dişlisi yedek ve o somunları sıkacak anahtar , yedek zincir olması senin için iyi olacaktır.

3. Sener O.

Sener O. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Eğer tura çıkıp Akhisara ulaşabilirsek bile benim telefonda kamera yok :D

İç lastik,pompa,alyan takımı tamam ama tekerlekler anahtarsız sökülüyor benim o yüzden anahtara gerek olmaz heralde,ayna dişlisi derken ayna kol'u mu kastediyorsun ona gerek olur mu?Çok büyük o parça taşıyamam heralde :)

4. veli uşak

veli uşak Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Evet aynakol en son turumda büyük hasar görmüştü.

5. mustafa tanrıverdi

mustafa tanrıverdi Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Keşke Manisa'dan hareket edebilseydiniz, bende pedallayacak arkadaş arıyordum.

6. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sanırım çadırda konaklayacaksınız... Malzeme içinse Serkan arkadaşımızın yayınladığı listeye bakabilirsiniz...

http://www.pedalla.com/malzeme-listesi/

Rotanız gayet güzel...

7. Sener O.

Sener O. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Yok çadır düşünmüyorum hem taşıması hem uğraşması bana göre değil gibi , mola verdiğim yerlerde pansiyonlarda konaklamayı düşünüyorum.Yani mola yerlerinde 15,16 saat gibi bir süre kalırım sanırım, 10saat uyku tuvalet duş vs. desek 5,6 saat de oralarda gezinirim,yöresel yemeklerinden falan yerim heralde.

Küçük bir çantayla iki takım şort,t-shirt,eşofmanla çıkmayı düşünüyorum yola , fazlası eziyet olabilir benim için.Ulaşabilirsem Kuşadasında bir iki t-shirt şort alarak en ucuzundan işi hallederim diye düşündüm:D

8. ErcanTürkoğlu

ErcanTürkoğlu Yeni Üye

Seviye:
    Haziranda değil de ramazan sonrası olursa gelebilirim. Konaklamalarla birlikte kaç lira tutar masrafları hesapladınız mı ?

9. adnan kahveci

adnan kahveci Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bursa bisiklet festivaline geliyorum 5-6-7 temmuz..dönüşte ege turu yapmayı düşünüyorum..size eşlik edebilirim

10. Sener O.

Sener O. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Haziran olmazsa (ki vakit daraldı biraz zor gibi) Ramazan bayramı sonrasına kadar çıkma şansım yok , bayram sonrası eğer izin alabilirsem 12-25 ağustos arasındaki bir haftada da olabilir veya Eylül başı dediğim gibi.

Masrafı kabataslak yapalım.Mustafakemalpaşa 'ya kadar yolda çıtır çerez 5tl , molada yemek dinlenme gezme çay çorba derken 40tl , susurluk yemek+konaklama 60tl , Balıkesir yemek vs. 30tl , Akhisar yemek+konaklama 60tl , Manisa yemek 20tl , İzmir yemek+konaklama 75tl , sonrasında kuşadasına kadar 20tl desek , Kuşadası kadınlar denizinde pansiyonda konaklama+kahvaltı 40*3gün :120tl , 3 gün yemek,gezi vs. 80tl , bir gün aquapark'a gitmek lazım kuşadasına gitmişken :D o da 50tl , 50tl'de dönüş otobüsü ne etti = 610tl.

Biraz abartılı bir hesap yaptım , normalde benim tahminim 500tl civarında bir paraya 7,8günlük bir gezi olur.Tabi bu sadece kabataslak bir plan şimdilik yolda ne olacağı bilinmez.

11. Melih AÇIK

Melih AÇIK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    7 Temmuz'da KPSS 'den sonra bende Bilecik'ten İzmir'e gitmeyi düşünüyorum ama, tarihler pek uymuyor sanırım..

12. Sener O.

Sener O. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    İşler biraz netleşmeye başladı eğer kısmet olurda gidebilirsem 30-31 Ağustos gibi yola çıkmayı planlıyorum , ilgilenen arkadaşlarımla detayları konuşabiliriz.

13. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    tam yola cıkacagınız vakitte bende karabüğe dönecegim 15 inden ay sonuna kadar kuşadasındayım ama görüşemeyeceğiz :(

14. Sener O.

Sener O. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Her şey nasip , ben de planlarımı yapıyorum ama kesinlik yok tabi kısmetse gideceğim.Bisikletle mi yapıyorsunuz yolculuğu , ne kadar zorladı nelere dikkat etmeliyiz?

15. Eren Tublek

Eren Tublek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sener Bey Merhaba

Bahsetmis oldugunuz rotayi iyi bilen ve uzun turlarda tecrubesi olan biri olarak bir iki ufak noktaya deginmek isterim.

Herseyden once hazirlik antremanlarinizi bisikletiniz tura cikacakmis gibi yukjluyken yapmanizda fayda var.Aksi taktirde birden gelen ekstra agirlik size problem yaratir.

Gideceginiz rota guzel ve yollari duzgun bir rota.Rotanizin uzerinde cesitli tirmanislar var.Ancak Manisa sonrasi Izmir'e gelmeden cok ciddi bir dag tirmanisi gerceklestireceksiniz.Orayi hesaplamalarinizda duz yol yada diger hafif tirmanislar gibi hesaplarsaniz bence onemli bir hata yapmis olursunuz.Yani Akhisar Izmir arasi onceki gittiginiz gunlere benzemeyecektir.Kondisyon durumunuzu tabiki bilemem ancak o nokta icin bile kesinlikle yokus antremani yapmaniz gerekli.(Mumkunse yuklu bisikletle)

Kusadasi'na gitmisken bence kesinlikle Dilek Yarimadasi Milli Parki'na ugrayin.Emin olun size Aqua Parktan cok daha fazla zevk verir:)

Turunuz simdiden hayirli olsun:)

Tugay Tunç ve Sener O. bunu beğendi.
  16. Sener O.

Sener O. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Selam , tavsiyeleriniz için çok teşekürler , yanıma pek yük almayacağım için o konuyu es geçtim(sadece bir sırt çantası içinde birer fanila,boxer,t-shirt,çorap,iç lastik,tornavida,mp3 player ve en önemlilerinden olan güneş kremi gibi birkaç ıvır zıvır düşünüyorum.)Ancak rampa uyarınız çok iyi oldu o konu özellikle çok önemli.

Bahsettiğiniz rampa yaklaşık kaç km ve eğim % kaç gibi acaba?Eğer çok ağır rampa olursa bir kısmını yürüyerek çıkmayı düşünüyorum zira bisikletten daha kolay oluyor ve kasları bitirmiyor.

Dilek yarımadasını da yazdım eğer turu yapabilirsem kısmetse oraya da uğrayacağım.

Tekrar çok teşekürler.

17. Sener O.

Sener O. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bu arada geçen pazar Bursa-Mustafakemalpaşa arası antremanı yaptım , yaklaşık 75km dinlenmelerle(yaklaşık 50dk) birlikte 5,30 saat sürdü.Fakat büyük hata yaptım saat 10da çıktım yola ve 15,30da orada terminalde olup dönüş otobüsüne bindim anlayacağınız güneş baya yaktı :D

Bilmeyenler için tavsiye de olsun bu arada Bursa-Mkpaşa arasını Uluabat gölünün önünden yani İzmir yolundan değil arkasındaki eski Balıkesir yolundan da gidebilirsiniz , rampası baya var ama eğim çok dik değil.Trafik ve yerleşim yok denecek kadar az yol yapısı fena değil eski asfalt orman içinden bir yol.Dağa eğlenceli bir rota fakat normal yol daha kısa sürede götürür sanıyorum bu taraf daha kötü hız ortalaması anayolda daha yüksek olur.

Eren Tublek bunu beğendi.
  18. Ozan Cansel

Ozan Cansel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ben de kendimce tavsiyeler vereyim. Eğer bu turu tamamlamak istiyosanız öncelikle buna psikolojik olarak hazır olmanız gerekir. Çünkü şehir içinde pedallamak ile şehirlerarası pedallamak arasında çok fark var ve kendinizi buna hazırlamanız gerekiyor. KM hesabınızı saatte 20km olarak yapmayın çünkü durma kalkma vesaire 15 km falan gidersiniz tabi çok fazla tırmanış veya rüzgar olursa bu mesafe biraz daha düşer veya kondisyonunuza göre bu artabilir.

Bunun yanında günlük enerjinizi %50-%60 miktarında kullanın(yani kendinizi yormayın unutmayın 5 dk sürüp bırakmıyıcaksınız saatlerce sürüceksiniz erkenden yorulursanız tamamlamanız oldukça zorlaşır ve zevk almazsınız), tırmanışlarda eğim az bile olsa 1-2 veya 1-3 vitesi tercih edin 2. dişliye geçmeyin.

Yol boyunca pedal çevirme hızınızı sabit tutmanız lazım ve şunu da tavsiye ediyorum bayır aşağı inerken de gene aynı hızda pedal çevirin. Bir de mümkün olduğunca düşük vites kullanın bisikleti güç uygulayarak değil de pedalı seri çevirerek hareket ettirin(yüksek kadans konularına bakarsanız sizin için yarayışlı olabilir).

Eğer ki belirlediğiniz hedefin gerisindeyseniz ama çok yorulmuşsanız hedefe ulaşmak için kendinizi zorlamayın çünkü ertesi gün bisiklet süremeyebilir veya sakatlanabilirsiniz, çadırda kalmak istemediğinizi yazmışsınız ama yolda her türlü duruma karşı yanınızda bi çadır bulundurmanızda fayda var.

Sırt çantasını kesinlikle almayın sizi çok fazla zorluyucaktır onun yerine yele almanız gerekli, eğer ki illa alıcam diyosanız da içine mümkün olduğunca az şey koyun çünkü bi süre sonra omuzunuzu ağrıtır ve göğüs kafesinizi sıkıştırıcağı için nefes almanızı da güçleştirir.

Rüzgarın yönü çok önemli eğer rüzgarı tam olarak karşınızdan alırsanız gidiceğiniz mesafe yarıya belki de 3te 1ine düşebilir gerçi iç taraftan gidiceksiniz belki de rüzgarlı olmaz ama o bölgeyi bilmediğim için kesin birşey söyleyemem bilen birine danışırsanız daha iyi olur.

İnce teker bir lastik takarsanız işiniz büyük ölçüde kolaylaşır. Mtb lastikleri düz asfaltta bi süreden sonra zorlar. Ha bi de yanınıza 5 numara alyan ve 15-14 anahtar alın.

Güneşin tam tepede olduğu zamanlar pedallamamaya çalışın.

Böyle madde madde pat pat emir verir gibi oldu ama sadece yardım için yalnış anlaşılmak istemem :)

Turunuzun iyi geçmesi dileğiyle, iyi pedallamalar

Tugay Tunç, Sener O. ve Ömer Ş. bunu beğendi.
  19. Sener O.

Sener O. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Estağfurullah makbule geçti , çok teşekürler.

20. Eren Tublek

Eren Tublek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Acikcasi egimi ve mesafenin sayisal degerlerini tam hatirlayamiyorum.Haritalardan bakmak gerekli.