Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bursa hakkında bilgi vermek isteyen? :)

Konu, 'Marmara Bölgesi' kısmında Ahmet Can Yakışır tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    merhaba bursalı pedalşörler;

bilen bilir; yıllardır foruma üye olmakla kalmayıp elimden geldiğince bisikletçilerin ufkunu genişletme amaçlı birşeyler yazıp çiziyorum ve kısa süre öncesine kadar da eskişehir'de yoğun şekilde bisiklet sürüyordum.

gel gelelim öğrencilik günleri geride kaldı ve kısa süre önce ailemin yanına, bursa'ya yerleştim. araya giren birçok koşuşturmacadan sonra nihayet bugün bisikletimi de eskişehir'den getirebildim ve artık resmi olarak bursalı bir bisikletçiyim :) bu arada bisikleti eskişehir'den bursa'ya üzerine binerek getirmeyi çok isterdim; hatta hala da içimde uktedir, ancak bunu aileme bir sürpriz olarak yapmaya hazırlanırken annemin niyetimi anlaması sonucu "ben biliyorum manyaksın sen yaparsın, kalpten götürme bizi!" sözleri eşliğinde bisiklet bir arabanın içinde geldi bursa'ya. yine de bir gün umarım bir fırsatını bulurum da bursa'dan eskişehir'e bisikletle gider gelirim; bu da "ölmeden önce yapılacaklar" listemde bir kenarda dursun şimdilik :)

herneyse konumuza dönelim... şimdi sorun şu ki; açık konuşmak gerekirse benim bursa'da bisikletçiliğin ne durumda olduğuyla ilgili pek bir fikrim yok. yalova yolundaki büyük bir dükkanı; önünden arabayla geçerken algıda seçicilik gereği farkettiğim için biliyorum. onun dışında şehir merkezinde nerede tamirci var, bursa'da bisikletle nerelere gidilirse güzel olur, bursa trafiğinde bisikletçilere ne kadar saygı gösterilir, bursa'da herkesin sevip saydığı bisiklet üstadı abiler kimlerdir, hiç birini henüz bilmiyorum.

bu bahsettiğim konularda ve akla gelebilecek diğer herşeyle ilgili değerli bilgilerinize ihtiyacım var. tek cümleyle yazıp geçeceğiniz ufacık bir bilgi kırıntısı bile emin olun çok işime yarayabilir.

madem kaç yıldır bisiklet sürüyorsun ve madem bursalısın, şimdi mi aklına geldi bunları merak etmek derseniz de şunu diyeyim; 7 yıldır eskişehir'deydim ve bunun son 3-4 yılında bursa'ya gelişlerim sadece bayramlar ve arada daralıp da şehirdışına çıktığımda istanbul'a falan gitmezsem sırf yolculuk olsun diye otobüse atlayıp ailemi ziyaret edişlerimden ibaretti. keşke tek derdim bisiklet olsa; şu an bu şehirde doğru düzgün arkadaşım bile yok ama zaman içinde herşey rayına oturur diye ümit ediyorum... neyse o ayrı konu zaten :)

cevaplarınızı bekliyorum, hayırlı pedallamalar :)

2. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba Ahmet Can,

Ben Bursalı değilim ama bu şehre hayranlığım var. Aslında ülkemin her şehrini seviyorum ve gezdikçe bu sevgim artıyor. Örneğin en yakın örneği bu hafta, Kocaeli'nde bisiklet konusunda yapılabilecek o kadar çok şeyin olduğunu görünce şaşırmadım desem yeridir. Özellikle doğal afetlerde kullanılabilecek en iyi araçlardan biri. Düşünsenize, Allah göstermesin deprem oldu ve ailenize ulaşmak istiyorsunuz!

Neyse, uzatmayayım ama Bursalı'lar affetsin; şu son gelen haber ve yorumlara bakılırsa Bursa yollarından uzak durmak gerektiği sonucuna varıyorum. Gerçi şu kurşun sıkma mevzusunda İzmir, sürücülerinin %70'nin kötü şöför olması yorumu dikkate alınırsa Ankara hep sabıkalı şehiler ki en son Ankara'da ikiz kardeşlerden bir arkadaşımızı kaybetmiştik. Off, içinde bulunduğum haletiruhiye içinde bu başlığı da karamsarlığa soktum ya, sen de kusura bakmak kardeş...:(

:D

Acaba Uludağ'a bisikletle çıkmak bir manyaklık mı? Yani zannedersem eğimi fazla tepelerden biri. Ayrıca bunu deneyen var mı?

Sevgiler, saygılar...

yunus cansu ve Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
  3. Cihat Özinan

Cihat Özinan Aktif Üye

Seviye:
    2005 yılından beri Bursa da yaşıyorum.bu şehirde herkes bir birinin önüne atlıyarak vasıta kullanıyor.bu anlamda bisiklet kullanmak bu cahil sürücüler içerisinde çok zor.bursa da trafiği tarif et desler tek kelimeyle savaş kelimesiyle tarif ederim.2005 yılından beri hem araba hem motosiklet kullanırken motosiklete veda bisiklete ise merhaba dedim.yaklaşık 1,5 aydır da bisiklet kullanıyorum.yayaların bile bisikletin önüne atladığına şahit oldum.dün fomaradan kent meydanına inerken (malum yokuş aşağı) 45-50km hızla gideken bana baka baka yayanın önüme çıktığını ve arka frenimin kitlendiği ön frenin ise kilit noktasına getirerek panik halinde bisikleti durdurabildiğimi bilmeni isterim.bunun yanında arabaların iki tekere hiç saygısı yok.
    yalova yolunda yalova istikametinde giderken aydın bisiklet var.bunun haricinde kaliteli bisiklet, yedek parça veya aksesuar satan bir yer bilmiyorum.dün fomaraya çıkmamın nedeni de biraz oralarda turlayarak bisikletçi keşfetmekti ama rastlamadım.gazcılar adliye fomara heryere baktım.neyse bursa nın eskileri bu konuda yardımcı olacaklardır.

4. celalettin turan

celalettin turan Yeni Üye

Seviye:
    Eski bisikletçiler kapanmış. Beşyolda iki bisikletçi var. hepsi o.

Eskiden sokak aralarında bile vardı. Gazcılarda demirtaş girişinde bir tane caddeye girişte solda bir tane var. 30 senedir orda. ama sadece tamir. Kalite parça ararsan yok.

Yıldırımda da sağda bir tane vardı. Motorumu sattıktan sonra o tarafa gitmedim ama sanırım hala duruyordur. Mudanyada 2 yer vardı. ikiside geçen hafta baktım yok. Heralde başka yere taşındı. Güzelyalıda da vardı. O da kapalı. Yaz olmasına rağmen. dediğim gibi eskiden bildiğim bisikletçilerin % 70 i kapalı.

Bisikletçi sayısı gözle görülür artıyor. Dün akşam bir sürü bisikletli arkadaş gördüm. Yeşil, Setbaşı, Şible tarafında. Ama tamirci ve satıcı sayısı az. ????

Ayrıca arkadaşların dediği gibi Bursa da bisikletlilere pek saygı yok. Hatta motorculara da. Ben Bisikletten motora geçmiş biriyim. Geçen sene beni yolda sıkıştıran bir taksi şoförünün üzerine kafamda kaskla kafa atmak için yürüdüğümden beri lanet olsun dedim.(Şoför kaçtı yakalayamadım :) Artis bide duruyomuş gibi yapıyor.) Sattım motorumu. Kullanmıycam motor dedim. Ha birde yolda da bayanlara öncelik kuralının işlediğini sanan bayan şoförler yüzünden. (yol verip 2 mt kala yola çıkıyorlar :) şaka gibi) Kısacası tekrar bisiklete döndüm.

Ama Bursada ümit var. Bisikletçi sayısı artıyor. İnsanlarda yavaş yavaş alışmaya başlayacak. Biraz zaman lazım sadece...

yunus cansu ve Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
  5. eray akyol

eray akyol Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhabalar 2 yıldır bursada yaşayan ve yaklaşık 1,5 yıllık bir bisikletçi olarak size biraz yardımcı olmaya çalışacağım.

Rahatça söyleyebilirim ki Bursa Türkiyedeki nadide şehirlerden bir tanesi. Doğal güzellikleri harika gerçekten. Bursada bisikletçi olma konusuna gelecek olursak. ben şimdiye kadar otomobil sürücülerinin kasıtlı hatalarına rastlamadım ancak elbette şehirdeki insanlar bisiklet sürücülerine çok da alışkın değiller. Nilüfer bölgesinde şehir içi bisiklet binişi biraz daha rahat yapılabiliyor. yer yer bisiklet yolları bile var(tabi yayalar kullanıyor o başka :) ) hangi tür bisiklet kullandığınızı bilmiyorum. Ben bir mtb kullanıcısıyım. dolayısıyla dağ bisikletinin şehir içinde kullanılmasından yana değilim. benim grubumun genel güzergahı Abdal köprüsünde buluşarak Gündoğdu köyüne çıkmak, ardında zaman uygunsa kurşunlu yolundan mudanya turu yapmak. dilerseniz eski mudanya yolundan mudanyaya bir tur yapabilirsiniz, ya da yine eski mudanya yolundan eski tren yoluna saparak mudanyaya gidebilirsiniz. onları da istemezseniz hasköy e bir tur yapıp oradan Trilyeye devam edebilirsiniz. ayrıca Uluabat gölünün kıyısında Gölyazı köyü bulunuyor. oraya gidebilirisiniz. ULUDAĞA ÇIKMAK DELİLİK DEĞİL :) elbette uludağa da çıkabilirsiniz :) ancak biraz kondüsyon ister :) çok da güzel bir manzarası vardır. forumda çıkış fotoğrafları olan arkadaşlar var. ben henüz çıkmadım :) yine dilerseniz Uluabat gölünün güney kıyısındaki dağlara çıkarak Ayvaköye gidebilirsiniz orada çok güzel bir mağara var Ayvaini mağarası forumda bu turun fotoğrafları da mevcut :) Sercan arkadaşım ve ben yapmıştık :) size daha birsürü yer sayabilirim. Bursa bu konuda o kadar güzel bir şehir ki. özgürlüğünüz iki tekerde Kafa nereye siz oraya ;)

bursada bisikletçiler ise;
    yalova yolunda İsmail AYDIN (Aydın bisiklet)
    gazcılarda Şen bisiklet( satış değil ama tamir ağırlıklı)
    bir de beşyol lambalarından sola dönünce içerde biyerlerde Esat usta olması lazım ben yerini bulamadım :)

umarım biraz olsun yardımcı olabilmişimdir. Sağlıkla bol pedallamalar :)

6. celalettin turan

Seviye:
    Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
  7. celalettin turan

Seviye:
  8. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
  9. Egemen Tunc

Egemen Tunc Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bisiklet işinden gerçekten anlayan abilerle gittiğimiz mudanyada güven bisiklet var.Bursadaki diğer bisikletçilere göre gayet iyi fiyatlar

Ugur.islam ve Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
  10. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    tabi bazı kötü olayları duyuyoruz görüyoruz ama pekte kafaya takmamak lazım bu tip şeyleri..kafada bitiyor herşey...dün mesela yıllardır bisiklete binmemiş bir arkadaşımı peşime taktım sabah sabah önce yalova yolu outlet karşıya özdilek (kahvaltı:D) sonra geri beşyol ordan çiftehavuzlar hürriyet outlet,nilüfer,acemler çekirge,altıparmak ev...balkonda bir güzel kuru pilav fanta eşliğinde..arkadaşım teşekkür ede ede bitiremedi:D iyi ki gelmişim diye diye..Bursa'da tur hiçte zor değil yani aksine çok keyifli harala gürele olmadıktan tahrik unsuru aramadıktan sonra...bol pedallar hepimize

11. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    cevaplarınız için çok teşekkür ederim, şimdiden birçok faydalı bilgi almış oldum :) aralardan seçtiğim bazı mevzulara değinecek olursam:

salih, buna iki şekilde cevap vermek istiyorum :) birincisi, manyaklığın ölçüsüyle alakalı. eskişehir'de özellikle en yakın arkadaşlarım zaman zaman beni manyak olarak anar, birkaç gün önce manyaklığım annem tarafından da tescillendiğine göre ben çıkabilirim dağa :D ama bana sorarsan manyaklık değil... ki tam bu noktada da; ikinci cevabımı veriyorum:

benim spd pedalım yok, teri vücuttan rahatlıkla uzaklaştırıp pediyle de konfor sağlayan bir formam da yok. bunlara rağmen Ferhat Köse abimle "dikey limit-2" turuna birlikte çıkmıştık ve o gün birtakım sebeplerden dolayı turu tamamlayamamış olsak da ben 140 km'den fazla yol yaptım; ayrıca rakım olarak da 800 m > 1350 m > 180 m > 1350 m > 800 m olacak şekilde inişli çıkışlı bir rotamız vardı. özellikle o 180 metre yükseklikten 1350 metreye tırmanış kısmında büyük zorluklarla mücadele ettik; ben fazla zorlanmasam da yılların bisikletçisi kadir abi sıcak hava yüzünden birkaç defa bayılmanın eşiğinden döndü. öğlen sıcağında, ağaç gölgesi bile bulunayan bir yolda, her tepenin ardından sonuncuymuş gibi görünen yeni bir tepe belirirken doğayla verilen o psikolojk savaşta neler yaşadığımızı bir biz, bir de Allah bilir. ama sonunda bitirdik o tırmanışı ve şu an bunu yazabildiğime göre çok şükür hayattayım :) kadir abi de bildiğim kadarıyla gayet iyiydi en son...

sonradan internette farklı farklı rotaları incelerken farkettim ki; eskişehir dikey limit rotasındaki irili ufaklı bütün tırmanışları uç uca ekleyip "toplam tırmanılan rakım" rakamını elde ettiğimizde; uludağ tırmanışındakiyle neredeyse aynı oluyor. üstelik dikey limit rotasının en kısa versiyonu 90 km civarındayken (ki biz o gün 160 km'ye yaklaşan bir rotadaydık), dağa tırmanış sadece 30 km. yani uludağ tırmanışı, psikolojik boyutu haricinde dikey limit rotasından daha kolay ;) uludağ tırmanışının psikolojik zorluğu ise; zirveye ulaşana kadar hep tırmanış olması. insanı dinlendirecek bir düzlük olmadığı için sürekli tırmanış bir yerden sonra ciddi şekilde can sıkıcı olabilir. ama bununla başedilebildiği sürece, kondisyonuna güvenen her bisikletçi bu tırmanışı yapabilir :in:

Salih Dinçer bunu beğendi.
  12. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    panik fren yapmayı bilen bir bisikletçi :) ne kadar mutlu olduğumu anlatamam... işin tekniğini bildiğimiz sürece aslında bisikletliler olarak hayati tehlike içinde değiliz; çoğu kazada bisikletçinin fren yapmayı bile bilmemesi nedeniyle üzücü sonuçlar gerçekleşiyor. vakti olan herkesten şu yazıyı okumalarını rica ediyorum: İleri Sürüş Teknikleri - Panik Fren

ayrıca trafiği savaş gibi olan bir şehirde bisiklet sürebilmek için, araç sürücülerinden de iyi bir savaşçı olmak gerekiyor. bu da hem saldırmayı, hem de savunmayı iyi bilmekten geçiyor. bir yere yetişmeye çalışırken ya da aksiyonlu bir sürüş istendiğinde saldırı pozisyonunda bütün araçların arasından sıyrılmak, sakince ilerlemek istendiğinde ise savunma sistemlerini devreye sokup size yönelik yapılabilecek bütün saldırıları ustalıkla savuşturabilmek gerekir. bu da biraz manyaklık, biraz tecrübe, ama en çok da algılarınızın açık olmasıyla mümkün. ben çok şükür bu dediklerimi yapabilecek durumdayım, 1 saat kadar sonra bisikletimin tekerlekleri bursa asfaltıyla buluştuğunda uygulamalı olarak da göreceğim durumu :) hayırlısı bakalım...

13. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    anlaşılan bursa'da çelik kadrolu bisikletlere ilgi bitmiş, insanlar elektrikli bisikletlere ve çin malının pazara girmesiyle iyice ucuzlayan küçük cc'li motorlara yönelmiş. ancak bizim kullandığımız profesyonel bisikletlere karşı artan bir ilgi var; ve sanırım insanlar makinelerinin bakımlarını kendileri yapmayı seviyorlar :)

bir de tabii ki mesleğiyle ün yapmış insanlar her şehirde bulunur...

esat usta'yı en kısa zamanda ziyarete gideceğim, belki orada başka bisikletçilerle de karşılaşırız :)

14. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederim, sıraya her birine gitmeye çalışacağım :) ayrıca belli ki keşfetmeyi seviyorsunuz; keşiflerinizi paylaşmak isterseniz hafta içi akşam ve haftasonları sizinle birlikte pedallamak isterim. bu yakınlarda durumunuz müsaitse özel mesajla haberleşelim :in:

15. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    pazar günkü turu ben de facebook'ta PAB sayfasından buldum ve katılım durumumu belirttim. eker park neresi tam bilmiyorum ama sabah 8 buçukta orada olmaya çalışacağım. yıldırım, setbaşı, heykel, altıparmak, çekirge taraflarından buluşma noktasına gidecek varsa önceden buluşup birlikte gidebiliriz.

16. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bursa'da keyifle turlamanın gereklerini çok güzel özetlemişsiniz, teşekkür ederim başlığa renk kattığınız için :) ayrıca sizinle böyle birkaç saatlik kısa bir tur da yapmak isterim, eminim muhabbetimiz o turu daha da renklendirecektir :)

en kısa zamanda görüşmek üzere...

17. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    beraber turlayabiliriz Ahmet..ben gece çalışan birisi olduğum için bütün gündüzler bana ait..aklıma estikçe güzel Bursamı turluyorum..beraber yaparız bunu

18. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Peki Uludağ zirveye çıkmak için en uygun ne zamandır? En azından şu tarihte soğuk nedeniyle kesinlikle denenmemesi gereklidir diyebilir miyiz? Gerçi forumda, Ağustos ayında çıkmayı deneyen ve üşüyen biriyle karşılaştım ama herhalde öğleye doğru çıkılıp öğle sıcaklarında zirvede olunursa ve güneş batmadan inilirse çok üşümeyiz diye düşünmekteyim...:D

Bu arada ilginçtir Bursa'da zirveden daha soğuk yerler varmış:

Dip Not: Şimdi baktım da Yenişehir meydanı değişmiş ve biraz yükselerek eşitlenmiş.

19. Burhan Özyılmaz

Burhan Özyılmaz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ahmet abi öncelikle Bursa' ya hoşgeldin burda gerçekten iyi bisikletçiler bulmak mümkün :D Ben o pazar günkü tura katılacağım o ekerparkın Carrefour'un karşısında olduğunu söylediler ben oraya gidecek bir grup kurulması için etkinlikte mücadele veriyorum. Sende gel mücadele ver :D

Facebook' tan Yeşil Pedal Bisiklet Derneği yaz ve etkinlik kısmından Aktoraklı olanı seç benim orda bi yorumum var onu altına evet grup kurulsun falan de destek ol :D

Ayrıca evin ne tarafta ?

20. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ahmet sen merak etme ben buradan sana Bursalı arkadaşları yönlendiririm bende çok fazlasıyla var Bursadan arkadaş.Ayrıca Uludağa çıkılır çok zor değil oda benim yapılması gerekenler listemde :) ama yukarıda Dikey Limit 2 den bahsetmişsin ki ekleme yapmam lazım ben başarıyla bitirmiştim :) hatta sizi hemen alayım diye son 50 km yi nasıl gittiğimi anlatamam bile o yorgunluğun üstüne.O gün senin ilk zorlu turundu ve sabah benim sözlerimi anlamadınız :) "bu saatte bu düzlükte hızlı gitmezsek akşamı bulamayız :)" hatırlıyorsun değil mi aynen öyle söylemiştim.genelde ilk turunda beni kimse anlamıyor sonra anlamaya başlıyor :) Kış gelmeden Bursaya geleceğim dedim ya muhtemelen Ekim ayının sonlarına doğru olacak sana haber veririm muhakkak.

Salih Dinçer arkadaşımında sorusuna yanıt vereyim.Uludağa kar olmadığı sürece her zaman çıkarsın ama tavsiye sabah çok erken çıkmaya başlaman.Sosyal imkanları fazla olan bir güzergah olduğunu tahmin ediyorum (yemek yeri oturulacak yer açısından) bu sene olmaz gibi gözüküyor ama seneye muhakkak beraber çıkabiliriz.

Salih Dinçer bunu beğendi.