Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

BUP Nedir? Amaçları Nelerdir?

Konu, 'Bisikletli Ulaşım Platformu - BUP' kısmında Fatih Çetin tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Fatih Çetin

Fatih Çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    BisikletForum Üyeleri;

Daha önce forumda çeşitli konularla paylaşımlar yaparak Bisikletli Ulaşım Platformu-BUP hakkında bilgi paylaşımında bulunmuştuk. Artık bundan sonra BUP adına bütün konuları, duyuruları, etkinlikleri bu bölüm altında açıklayacağız. Böylece hem forum üyeleri BUP hakkındaki bilgilere daha kolay ulaşabilecek olup gerek platform, gerekse düzenlenecek aktiviteler, etkinlikler hakkında fikirlerini, eleştirilerini iletebilecektir.

Öncelikle BUP'u tanıyalım. Kimdir? Amacı nedir?

Bisikletli Ulaşım Platformu, kent içi ulaşımını bisikletle gerçekleştirenlere destek olmayı, bisikletli ulaşımı yaygınlaştırmayı ve kamu kurumları ile belediyelerin ulaşım politikalarında bisiklete önem vermelerini sağlamayı amaçlayan bağımsız ve gönüllü bir oluşumdur. Gerçekleştirdiği etkinliklerle ve eylemlerle bisikletin bir ulaşım aracı olduğu gerçeğini toplumun mümkün olan en geniş kesimine yaymayı ve bu konuda farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir.

BUP Hakkında

BUP neler yapmıştır?

BUP kurulduğu Aralık 2013’ten beri İstanbul’un farklı ilçelerinde farkındalık turları gerçekleştiriyor. Bu etkinliklerde trafiğin içinde ve hem yaya hem araç trafiğinin yoğun olduğu ana caddelerde sürüş gerçekleştiriliyor. Etkinlik öncesi rota belirlenirken güzergahın bu kriterlere uygun olmasına özellikle dikkat ediliyor. Farkındalık turlarına ortalama 200-300 bisikletli katılıyor ve trafiğin içinde bisiklet görünürlük ve farkındalığını artıran sürüş gerçekleşiyor. Düdükler, ziller ve bisikletlere asılan sloganlarla, bisikletlilerin trafik içinde yerleri ve hakları olduğu çevredeki tüm araç sürücülerine ve yayalara anlatılıyor.

BUP ilk eylemini Ocak 2014’te, bisiklet için alınan ek ücretin kaldırılması ve sadece gece değil yoğunluğun azaldığı öğle saatlerinde de bisiklet alınması talebiyle ‘Bu Bisiklet Metrobüse Girecek’ sloganıyla Söğütlüçeşme Metrobüs istasyonunda gerçekleştirdi. Trafikte hayatını kaybeden bisikletlilere dikkat çekmek için ‘Bisikletli Ölümlerini Durdurun’, bisikletlilerin trafikteki haklarını sürücülere hatırlatmak için ‘Trafikte Biz de Varız’, bisiklet yollarına park eden araçlara karşı ‘Sticker’, bisiklet yollarının önemine dikkat çekmek için ‘Yol Boyama’ eylemleri gerçekleştiriyor.

BUP bisikletlilerin de söz hakkı olması gerektiği düşüncesinden yola çıkarak Türkiye’nin ilk bisiklet forumlarını gerçekleştirdi. Dünyanın pek çok şehrinde aynı hafta sonu organize edilen, şehirlerin bisiklet dostu tasarımlara kavuşması için yeni fikirlerin üretilerek hayata geçirilmesini hedefleyen ve Türkiye’de ilk defa gerçekleşen Cyclehack organizasyonunu destekledi.

Kamu kurumları ile belediyelerin ulaşım politikalarında bisikletli ulaşımı gündemlerine almaları ve bisiklete önem vermelerini sağlamak amacıyla ortak projeler yürüterek hayata geçirilmesine katkıda bulunuyor.

Etkinlikler

BUP çeşitli yazılı-görsel basında yer almış diyorlar. Bunlar nelerdir?

Bisikletli Ulaşım Platformu bisiklet üzerine gerek kendisinin organize ettiği, gerekse destek verdiği konular çeşitli mecraalarda haber konusu olmuşur. Detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.
    Basında

Peki ya harita olayı nedir? Yenilir mi yoksa içilir mi? Nasıl oluşturuldu?

Bisikletli Ulaşım Haritası, bisikletle bir sorun yaşandığında çözüme en kolay yoldan ulaşılması için hazırlandı. Tüm Türkiye’yi kapsayan ve teknik altyapısı BUP tarafından oluşturulan haritanın verileri BUP’u takip edenler tarafından gönderiliyor. Haritanın içeriğinde tüm Türkiye’deki bisiklet yolları, bisiklet dostu işletmeler, bisiklet kiralama yerleri, tehlikeli mazgallar, bisiklet park yerleri, bisiklet tamircileri, belediyelerin akıllı bisiklet istasyonları yer alıyor. Uygulama, en yakın bisiklet tamircisinin konumunu rota olarak çiziyor ve irtibat bilgilerini veriyor.

Web tabanlı versiyona ek olarak, haritanın Android ve iOS işletim sistemleri için uygulaması bulunuyor ve ücretsiz yüklenebiliyor. Harita uygulaması, Apple mağazasında “featured” olarak, yeni uygulamalar arasında kısa sürede öne çıktı.
    Bisikletli Ulaşım Haritası’nı Google Play ve App Store'dan ücretsiz indirebilirsiniz.
    Web üzerinden görüntülemek için;
    Bisikletli Ulasim Haritasi

Haritaya veri göndermek için aşağıdaki formu doldurmanız yeterlidir.
    Bisikletli Ulasim Haritasi

BUP ile nasıl iletişime geçebiliriz?

Forum üzerinden bana veya erhangungor arkadaşımıza mesaj atabilirsiniz.
    Web sitemizdeki adresimizden form doldurarak iletişime geçebilirsiniz.
    İletişim

Sosyal Medya hesaplarınız yok mu peki?
    Var tabi :)
    Facebook Grup Sayfası: Facebook'a Giriş Yap | Facebook
    Facebook Hayran Sayfası: Bisikletli Ulaşım Platformu - BUP
    Twitter: Bisikletli Ulaşım (@BisikletUlasim) | Twitter
    Instagram: Bisikletli Ulaşım Platformu (@bisikletliulasim) • Instagram photos and videos
    YouTube Kanalı: Bisikletli Ulasim

Her hangi bir sosyal medyayı kullanmak istemeyenler de e-mail aboneliği yapabilir. Böylece Bisikletli Ulasim Platformu adresinde yeni bir konu yayınlandığı zaman e-mail yoluyla haberdar olabilirler. Bunun için de Anasayfanın en altında Buplog Via Eposta kısmına mail adreslerini yazabilirler
    http://i.hizliresim.com/BDddmM.png

Duyuru: BUP, Bisiklet Forum’da

ddr, askgeronimo, jaks39 ve 18 kişi daha bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 31 Ocak 2016
  2. Atilla G.

Atilla G. Fırtına Getiren

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Fatih Çetin Bey sizleri burada görmekten mutluluk duyduk. İletişimimiz boyunca gösterdiğiniz nezaket için teşşekür ederim. Etkinliklerinizin burada paylaşılacak olması hem forum ahalisi hem dışarıdan bizi izleyen ve takip eden arkadaşlarımız açısından faydalı olacaktır. Bisikletforum ve BUP imkanları doğrultusunda sosyal görevlerini yerine getirmek için üstüne düşeni yapacaktır.

ozenkes, emre_s, Deniz ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  3. Morningstar

Morningstar Forum Demirbaşı

Adı:
    Oğuz T.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ben sosyal ağlardan,bloglardan ve diğer bütün platformlar'dan takip ediyordum foruma'da gelmenize çok sevindim.

Deniz, Fatih Çetin ve Atilla G. bunu beğendi.
  4. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    @Fatih Çetin Sizleri burada görmek inanın beni çok mutlu etti :)
    Sosyal medyada videolarımı birçok zaman gruplarınızda paylaşıyorum ve platformunuzu gerçekten bisiklet adına çok faydalı buluyorum...
    Örneğin yaptığınız telefon uygulaması alanında Türkiye de ilkti ve bence bisiklet adına çok önemli bir yapı taşıydı...
    Bir de bir sorum olacak, bu tip başka projeleriniz neler olacak? Gerçekten merakla bekliyorum :)

5. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Farkındalık turlarının bir kaç tanesine katıldım. Hatta en son, İstanbul Kadıköy Altıyol üzerinde, bisikletim ile beraber yere yatıp, eyleme katılmıştım.:D Elimden geldiğince desteklemeye devam edeceğim.

Fatih Çetin, Onur YCL, Deniz ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  6. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Gec de olsa sizi forumda gormekten mutlu oldugumu ifade etmek istiyorum. Musait oldukca turlariniza katildim ve katilumlarin artmasi icin elimden geleni yaptim.
    Ancak son bir yildir bir aktivitenizi goremedim. Eylemlere devam etmek gerekiyor. Zira son donemlerde akli basinda insanlarin yavas yavas uzaklastiklari ve ragbet etmedikleri facebook gibi portallardan ziyade burada etkinlik paylasmaniz, bisikletciligin gelisimi icin daha verimli olacaktir.
    Basarilar dilerim. Sizinleyiz...

7. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    Bu konuda @Kuzey Ege ye hak vermemek elde değil...

8. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Fatih Çetin Sizi burada görmek gerçekten çok güzel. Bu platformun duyulması ve yayılması önemli. Biz de elimizden geleni yapacağız tabi ki :)

Fatih Çetin ve Atilla G. bunu beğendi.
  9. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Facebook ortamından sizi aktif takip ediyor, gönüllü çabalarınızı takdirle karşılıyorum. Türkiye'nin en büyük bisiklet forum platformunda olmamanız da bana garip geliyordu. Forumu da unutmamanız dileğiyle teşekkür ederim.

Fatih Çetin ve Deniz bunu beğendi.
  10. Atilla G.

Atilla G. Fırtına Getiren

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Bahadır Gürel Katılıyorum, inşallah en kısa zamanda yeni etkinlikler, bildiriler ve sosyal çalışmalarınızı forumdan takip edebilmeyi ümit ediyoruz.

11. Fatih Çetin

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Öncelikle ilgi ve alâkanız için BUP olarak teşekkür ederiz.
    @Atilla Gobel
    Ortak çalışma teklifiniz ve desteğiniz için asıl biz teşekkür ederiz :)

@Mustang64
    Forumda çok yeni değilim aslında. Hatta daha önce BUP adına konu(lar) açmışlığımız var. Bu aşamadan sonra forumu daha aktif olarak kullanma gayreti içinde olacağız.

@geziniyo
    Özellikle de tanıtım videolarınızı gördüm. Ben de paylaşımlarınız adına teşekkür ediyorum.
    Bisikletli Ulaşım Haritası Türkiye'de ilktir. Tabi bu uygulamanın hayata geçirilmesinde en büyük katkı bize verileri gönderen kullanıcılardır. Bizler bu bilgilerin uygulamaya entegrasyonunu yaptık sadece.

Harita gibi olmasa da projeler olacaktır elbet. Kısmet diyelim :)

@Erdal YILMAZ
    Katıldığınız eylem muhtemelen Bisiklet Ölümleri Dursun eylemiydi. Umarım bu sebepten dolayı başka eylem düzenlemek zorunda kalmayız.

Şu an yoldayım. Eve varınca yorum yapan diğer arkadaşlara da elimden geldiği kadar cevap vereceğim.

geziniyo bunu beğendi.
    Son düzenleme: 28 Ocak 2016
  12. ÇaNakkaLeRuHu

ÇaNakkaLeRuHu Bisikletkolik

Adı:
    Batuhan
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Takip...

13. Fatih Çetin

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @Kuzey Ege

Öncelikle katılımınız ve yardımlarınız için teşekkür ederiz.
    Uzunca bir süredir farkındalık etkinliği yapamadığımız doğrudur. Son olarak 29 Ekim Bisikletçileri adıyla Cumhuriyet Bayramı'na özel bir etkinlik düzenlemiştik. Diğer dönemlerde Critical Mass ve Sahil Bisiklet Ekibi'nin düzenlediği turlara eşlik etmekteyiz.

Özellikle de sonbahar-kış döneminde sosyal medya üzerinden farkındalık yaratmaya ağırlık veriyoruz. Örneğin İETT ile ortak çalışmayla bilgilendirme broşürleri basımı ve dağıtımı konusunda bir çalışma vardı. Ek olarak İzmir'de İzban metrosuna bisikletle binişlerde maruz kalınan kısıtlamanın kaldırılması hususunda da girişimler olmuştur.

Gönül ister ki her zaman etkinlik, farkındalık turu düzenleyelim. Fakat gönüllülük esasına dayalı bir platform olduğumuzdan dolayı kimi zaman kendi hayatlarımızdaki sorumluluklarımıza da vakit ayırmak zorunda kalabiliyoruz. Haliyle bu sebepten dolayı zaman zaman aksaklıklar yaşayabiliyoruz. Bu konuda katılımcıların bizi anlayışla karşılayacağını umuyoruz.

İnternet ortamında bütün sosyal medyalarda ve forumlarda olmaya çalışıyoruz. Facebook, twitter, instagram, Bisikletforum, donanimhaber, ekşisözlük vb. Zira amacımız mümkün olan en çok kullanıcıya ulaşmak. Sosyal medyanın gücünü elimizden geldiği kadar kullanmak istiyoruz. Artık bundan sonra BisikletForum'a daha fazla vakit ayırmanın gayreti içinde olacağız.

Genel olarak;

Bütün üyelere ilgi ve alâkaları için tekrardan teşekkür ederiz.

Hami Bulut ve Atilla G. bunu beğendi.