Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bunu yapan bisikletsever olamaz

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Aydın Yıldırım tarafından paylaşıldı.

1. Aydın Yıldırım

Aydın Yıldırım Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Konu bir doğa katliamı.Hem de biskletseverleri bir sekilde ilgilendiriyor.Doğrusu konuyu hangi başlıkta açacagıma birsüre karar veremedim.Ama tüm bisikletseverlerin bunu görmesini ve bilmesini çok istiyorum.Haftasonu spil eteklerinde bir orman yürüyüşü yapmak istedim.Orman içindeki yolun bir yerinde gördüğüm manzaraya önce inanmak istemedim.Fakat biraz daha yaklaşınca acı gerçeği tüm çıplaklığı ile gördüm.Kasım ayı başlarında manisa da yapılan dağ bisikleti yarışını zevkle izlemiştim.Aylar sonra bu etkinliğin sonunda yarış yerindeki tüm çöplerin orman içine atıldığını ve doğanın katledildiğini üzülerek gördüm.Parkuru işaretlemede kullanılan bantlar,pet şişeler vb.halen güzelim ormanda etrafa saçılmış şekilde duruyor.Suçlu ve sorumlu kim bilmiyorum ama birşekilde bizleri de ilgilendirmeli diye sizlerle paylaşmak istedim.

Yarış günü

Yürüyüş parkuru

Ve çöpler....

2. aihsan

aihsan Üye

Seviye:
    bölge belediyesine gerekli başvuruyu yaptığınızda ilgileneceklerini zannediyorum yada orman işletmelerine bağlı ise. gerçekten titiz ve temiz değiliz her ne kadar "temizlik imandan gelir" lafıyla büyütülmüş olsakta temizliğimiz tamamen görünsün die yapılıyor ama işin gerçek yüzü bu . eğer yapılırsa seneye tekrarı bu yarış daha bilinçli olunması dileğiyle ..

Volkan Bilirli bunu beğendi.
  3. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Tabii ki bu savunulacak bir durum değil ama bu kadar doğaya ve bisiklete duyarlı arkadaşlar yarış için yardım edecek birilerini aradığımızda neden yoklar?

Aramızda olsalar yarıştan sonra bunları temizleyecek fırsat olurdu. Koca parkuru sadece 3 kişi yaptı.

Ayrıca fotolardan anlaşılan bu şeritlerin toplanıp birilerince oraya bırakıldığı.

4. drol

drol Yeni Üye

Seviye:
    Yazık, çok yazık. Aynı yerlerde gönül rahatlığıyla tekrar tekrar gezebilmeyi imkansızlaştıracak hareketler bunlar.

5. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bu konu bir kez daha acilmisti. Daha sonra konu sahibinin bu durumdan sorumlu oldugunu düsündügü bir firmayla (adi lazim degil) görüsüp, cöplerin kaldirilacagi sözü üzerine konuyu yayindan kaldirmistik.

Fakat üzerinden 15 gün gecti, ormandaki bir öbek cöpü toplamak saniyorum ki daha fazla sürmez.

Bu yoruma da kesinlikle katiliyorum, kimse istemez elini tasin altina koymak veya ortada yapilan isin bir ucundan tutmak. Fakat benim dikkat ettigim nokta, bu cöpler toplanmis. Yani yarisi düzenleyenler de, bu isle ugrasanlar da belli ki yarisin ardindan parkuru gezmisler ve daginikligi toplamislar. Fakat bu cöpleri ve kalintilari ormandan uzaklastirmamislar, onun yerine (belki de pek dikkati cekmeyecek) bir noktada terk etmisler...

Aybars Öge Sürücü bunu beğendi.
  6. Aydın Yıldırım

Aydın Yıldırım Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Arkadaşlar ben burda herhangi bir kişiyi veya gurubu suçlamadım.Anlaşılan organizasyonda görev yapan bazı arkadaşlar üzerine alınmışlar.Böyle bir etkinlikte devletin tüm kurumları ve yerel yönetimler gerekli destği sağlamalı diye düşünüyorum.Nitekim hatırladığım kadarı ile sağlık müdürlüğü ambulans,itfaiye yangın söndürme aracı,Emniyet müdürlüğü de polis memurlarını oraya göndermişti.Belediyenin de bir çöp aracı göndermesi çok zor olmasa gerekti.Eğer göndermedilerse bunu sorgulayalım.Ama ayrıntıları bilemiyorum bu nedenle kimseyi haksız yere suçlamak istemem.Ama neresinden bakarsanız bakın sonuçta kötü bir manzara var ortada ve çöpler hala orda.

"ortada yardım edecek kimse niye yoktu ?" gibi bir gerekçe bu durumun mazereti olmamalı diye düşünüyorum.Şahsen belediye yetkililerine de çöpleri kaldırmaları için başvuracağım.

7. ermanatasoy

ermanatasoy Forum Bağımlısı

Seviye:
    aydın bey mesajınızı gördüm ve çok üzüldüm.. hassasiyetinizi paylaşıyorum... umuyorumki en kısa sürede gerekli mercii ve kişiler yapılması gerekeni yapacaktır.. bu utan verici resimleride kaldırır tekrarınında olmayacağını umarak unuturuz... ben bisiklete yeni başlayan biriyim.. dolayısıyla hangi krum ve kişiler ne bir tür bir destek ile bu organizasyonları yapıyorlar bilemiyorum.. ancak forum yöneticilerinden gerekli iletişimleri kurmalarını forumdaki bir birey olarak rica ediyorum...

saygılar...

Aydın Yıldırım bunu beğendi.
  8. ermanatasoy

ermanatasoy Forum Bağımlısı

Seviye:
    Aydın bey merhaba. Konu ile ilgili bir gelişme olup olmadığını merak ettim.. çömezlik durumumuz nedeniyle özel mesajla soramıyorum varmı güzel bir gelişme..?