Bunny hop, wheelie vb hareketlerin bisiklete zararı olur mu?

OnurCG

Aktif Üye
Tepki
60
Bisiklet
Salcano
bu tür hareketler bisiklete zarar verirmi

Scudo

bsklt07

Forum Demirbaşı
Tepki
821
İsim
tuğrul
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
hangi hareketler

gsaltan

Üye
Tepki
20
İsim
Görkem Saltan
Bisiklet
Sedona
(Gündemde gördüğüm için yorumum yol bisikleti üstüne oldu)

Bunny hop'u yol bisikletimde mecbur kalarak sıklıkla yapıyorum. Bunny hop yapmazsam jantlarımın ikisi de ya bi tümseğe vuracak ya da bi çukura girecek oluyor. Zaten bunny hop yaparken ayakta oluyoruz. Ağırlık merkezimiz de ne tam önde ne tam arkada oluyor o yüzden jantalara tümsekten daha az bir kuvvetin uygulandığını düşünüyorum. (Her bunny hop'da kadroya çarpan zincirin sesi de içimi acıtmıyor değil hani) Benim tecrübe ve düşünceme göre 'yol bisikletinde' sert bir çukur veya tümseğe girmektense bunny hop ile kaçınmak daha mantıklı ve daha az zarar verici.

Ön kaldırmak ara sıra zevk için yaptığım birşey ama bunun bunny hop'dan daha zararlı olduğunu düşünüyorum. Sonuçta her seferinde ön tekerleği yere yavaş indiremiyoruz ve gidonu düz bir açıyla da indiremiyoruz. Ön maşa ve jant çok farklı kuvvetlere maruz kalıyor (gerek yere inerken sert indirme, gerek bazen tam düz indiremeyip o hızla yere biraz açıyla inen ön tekerleğin maşa ve furç takımına uyguladığı kuvvet olsun)...

Bu yüzden benim şahsi fikrim gerektiği zamanlarda bunny hop yol bisikletlerinde kaçınılmaz çukurlar varsa işe yarar ve daha az zarar veren bir yöntem, ön kaldırmak ise biraz gereksiz ve daha çok zarar veren bir hareket.

DKN

Daimi Üye
Tepki
148
İsim
Doğu kan
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti