Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bunlardan hangisi bana uygundur lütfen yardım edin..!

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Çağrı Altun tarafından paylaşıldı.

1. Çağrı Altun

Çağrı Altun Üye

Seviye:
    Uzun zamandır bit mtb almak istiyorum babamla fiyat konusunda anlaşamadığımız için sürekli sarkıyor ama bu ay içinde almak için söz verdi babam bende bir kaç seçenek içinden doğru olanı seçmeme yardımcı olmanızı istiyorum sizlerden gelecek tavsiyelere de daima açığım.Bu arada bütçe 900 TL'yi aşmaması gerekmektedir.

ilk olarak düşündüğüm SALCANO ASTRO 212 HD daha sonra CARRARO 420 GRUNGE ve benim son düşüncem KRON XC 250 DİSK sizlerinde tavsiyelerini duymak isterim.Şimdiden herkese teşekkürler...

2. Emrex

Emrex Yeni Üye

Seviye:
    Senin seçtiklerinden tabikide salcano ama sedonayıda bi araştır derim

Çağrı Altun bunu beğendi.
  3. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    carraro iyi boşuna diske para verme

4. Atilla.C

Atilla.C Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Merhaba, saydığın bisikletlerden anladığım kadarıyla disk frenli bir bisiklet istiyorsun. Eğer 900 tl'yi nakit verebilirim diyorsan http://www.carrarobisiklet.com/urunler.aspx?urunid=45 bu bisikleti pazarlıkla o fiyata alabilirsin. Muhteşem bir bisiklet o fiyata bence çok güzel bir alet. Yok illa bu saydıklarımdan birisi olsun diyorsan Salcano hidrolik disk fren carraro ise mekanik disk fren. Orada da seçim sana kalmış. Şimdiden hayırlı olsun. :)

5. Umut Kılınç

Umut Kılınç Kıdemli Üye

Seviye:
    Sana bir öneri mekanik disk frenli bisiklet al ileride hidrolik e geçmen kolay olur.

6. Çağrı Altun

Çağrı Altun Üye

Seviye:
    abicim önerin için çok sağol ama nakit vermem çok ama çok zor yoksa önerdiğin bisiklet çok iyi ama malum para meselesi ama yinede ilgilendiğin için teşekkürler.

7. Çağrı Altun

Çağrı Altun Üye

Seviye:
    benim bazı arkadaşlarımda mekanik disk frenli bisiklet var ama geçişde çok zorlandılar o neden...?

8. Umut Kılınç

Umut Kılınç Kıdemli Üye

Seviye:
    rotor almana gerek kalmadığı için

9. mustafa sorkulu

mustafa sorkulu Üye

Seviye:
    mekanik disk tavsiye edilmiyor zaten ayrıca sen mekanikten hidroliğe geçerken para eden rotorlar değil sistemin kendisi.. o nedenle salcano ve carora hidrolikli bisikletleri uygun bi pazarlıkla liste fiyatının çok altına alırsın.. ben geçtiğimiz ay salcano insomnia'yı shımano setli 800tlye aldım liste fiyatı 143lira

10. BerkerK

BerkerK Yeni Üye

Seviye:
    Carraro Crx-1012 yi 8 taksitle 1000 TL ye aldım. Şansını 436 Daytona'da dene istersen.

11. yiğit acar

yiğit acar Yeni Üye

Seviye:
    ben kron xc 500 hd mekanik fren kullanıyorum senin bütçeye uygun ve bisikletten son derce memnunum gerekli bakımları yaparsan yolda giderken rüzgar ve lastik sesinden başka hiç bir ses duymazsın bence kron al

12. bülent kara

bülent kara Aktif Üye

Seviye:
    Mekanik mi hidrolik mi? Benim iki bisikletim var ikisi de mekanik disk fren. Bilerek ve isteyerek öyle aldım. Son derece memnunum. Hidrolik diskten aşağı kalır yanı da yok. Hatta bence çok önemli bir avantajı var - istediğin kadar baskıyı kendin uyguluyorsun - her seferinde kazık gibi sıkılmıyor frenlerin :) sertliğini kendin ayarlıyorsun her an! Hidrolik disk özellikle aranılası bir özellik değil bence. Kaldı ki 40 tonluk kamyon kullanmıyorsun, alt tarafı bisiklet - insanın kendi kendini durdurmaya yetecek gücü var zaten! V fren kullananlar ne yapsın? Onların hiç diskleri yok, asla duramayacaklar mı yani! Üstelik bakım konusuna gelince hidroliklerin derdi var mekaniklerin yok... Hele V frenlerin rahatlığı hiç yok hidroliklerde... Yok yağı aktı, yok yağı bitti... Bana göre amatör bisikletçiler için biraz pazarlama stratejisi hidrolik diskler. İhtiyaçtan fazlası her zaman gereksizdir.

13. tunckuyel

tunckuyel Kıdemli Üye

Seviye:
    v fren jantın dış kısmından frenleme yaptığından daha az güçle daha net fren yapabilir. Tek sorun jantınızın fren yanakları çamurlanır karlanır yada suyun içinde kalırsa v frenler bu kabiliyetlerini tümden olmasa da biraz kaybederler. Disk frenin disklerinin olduğu yere kadar bu bahsettiğim durumlara sokamayacağınız için (bayağı zor) diskler bu gibi durumlarda öne çıkar. Yanlız önemli bir nokta eğer jant çember ve telleriniz kaliteli değilse disk frenler ortadan frenleme yaptıkları için tellere çok yük bindirir. Bu durum da sürekli akord bozulması vs gibi sonuçlar doğurur. Forumda da bu durumu gözleyebilirsiniz hatta :)

14. horsepower

horsepower Forum Demirbaşı

Seviye:
    Hangisi bana uygun demişsin ama kendi kriterlerini bile yazmamışsın! Neye göre uygunluk üzerine konuşuluyo ben anlamadım? Benim bu başlıktan anladığım şu olmalıydı mtb mi almalıyım şehir bisiklet mi veya yol bisikleti mi gidisinden

15. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    hocam yanlış düşünüyorsunuz. Hidrolik ile Mekanik'i karşılaştırmanız bile saçma geliyor BANA. (Hidrolik Fren kullandınız mı acaba ?) Ayrıca önemli olan ayarlarını yapmak değil zaten fabrikadan her türlü frenler ayarlı geliyor. eğer siz içini açıp kurcalarsanız V freni bile bozarsınız kaldı ki Hidrolikle oynadığınızda bu daha da çok bozulmasına neden olur. Ne mekanik fren ne V fren ne de Hidrolik fren oynanmadığı sürece uzun süre sorun çıkarmaz.. Önceden de yazdım üç fren şeklini de kullandım en iyi frenleme hidrolikte kim ne derse desin bu böyledir.

Bisiklet alacak arkadaşa öneri de bulunmak gerekirse. 1. Seçenek, paranız eğer 800-900 Civarı ise Carraro 420 Grunge alıp peşinden forumda ikinci el 150 TL'ye hidrolik frenler var onlardan alıp takmanızdır. böylece yaklaşık 750 liraya kilitlenebilir maşalı, 24 vitesli, hidrolik bir bisikletiniz olur (çıkan parçaları da buradan 80 TL'ye satabilirsiniz yani maksimum 700 TL'ye gelir size masrafı). 2. Seçenek eğer yok uğraşamam öyle derseniz Salcano 212 HD'yi alın 800 Liraya. ancak elinizin altında gidondan kilitlemeli maşalı, 21 vites (Tourney serisi), hidrolik bir bisikletiniz olur. 3. Seçenek 800 TL civarı da Kron xc500 HD'de alabilirsiniz ancak onlarında maşa problemi var.

İyi akşamlar..

16. bülent kara

bülent kara Aktif Üye

Seviye:
    Not: Söz hakkı doğduğu için cevap veriyorum - amacım polemik değil, tespit yapmaktır.
    - Keşke doğrudan "yanlış düşünüyorsunuz" diye girmeseydiniz ve "kim ne derse desin bu böyledir" diye bitirmeseydiniz. Deneyimleriniz size böyle düşündürüyor olabilir. Bana da farklı düşündürmüş demek ki...
    Tabii ki hidrolik fren daha iyi tutuyor. Yukarıda aksi yazılı mı, bakınız. Fakat:
    "...kim ne derse desin bu böyledir" ifadesi de onca mühendisi, bisiklet üreticisini ve tasarımcısını haksız çıkaran çok yersiz bir ifade olmuş!
    Ayrıca V fren veya mekanik disk fren kullananların tümünü itham eden bir yaklaşım gibi geldi bana.
    Önemli olan ihtiyaç, bütçe, kullanım şekli, kullanım yeri vb. değil midir?
    3,5 yıldır mekanik disk kullanıyorum henüz tornavida değdirmedim...
    Ama eminim ki siz hidroliklerinize bakım yapmışsınızdır ve karşılığında da iyi fren gücü almışsınızdır.
    Kimileri bakım yapmak istemez mekanik disk alır, kimileri de iyi fren performansı ister hidrolik alır. Mutlak doğru yoktur, tercih meselesidir.
    Kesin kanaatinizin yanında Maliyet-Fayda ekseninde de değerlendirme yapmak gerekir bence.
    Karşılaştırma yapmamızın bu kadar "saçma" oluşuna rağmen forumda epey tartışılan bir konudur V-FREN-MEKANİK DİSK-HİDROLİK DİSK. Benim ve pek çok kişinin karşılaştırmaları o kadar da saçma olmasa gerek.
    Son olarak şunu ifade edeyim, öneri ve görüş soran arkadaşların mutlaka kendi istediklerimizi yapmalarını beklememeliyiz. Önerilerimizi sıralayalım ama kararları kendileri versinler - mutlaka budur, kesinlikle şudur demek espriden öteye gitmemelidir.
    "Abicim V-fren var ya 10 numara, başkasını arama." demekle "Saçma olmuş... kim ne derse desin bu böyledir." demek arasında büyük fark var.
    Bırakalım da kişiler kötü bile olsa(!) V-fren ve mekanik disk fren kullansınlar...
    Saygılarımla
    Önemli not: 4 fren türünü de kullandım, kendimce karşılaştırmak için yeterince deneyim edindim...