Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bumerang neden geri gelir?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Tolga Ayla tarafından paylaşıldı.

1. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Bilinenin aksine bütün bumeranglar geri gelmezler. Fırlatana geri dönebilen bumeranglar sadece Avustralya yerlileri Aborijinler tarafından spor olarak veya kuş sürülerini avlamakta kullanılırlar. Aborijinlerin tarih öncesi zamandan beri bumerangları kullandıkları biliniyor.

Bumerangın İngilizce’de ‘boomerang’ olan ismi de Aborijinlerin kullandığı isimden türemiştir. Aslında bugün Avustralya’da kullanılan ve bu kıtaya özgü isimlerin çoğunun kökeni Aborijinlerden kaynaklanır. Örneğin Avustralya’yı ilk keşfedenler kanguruları görünce çok şaşırmış ve Aborijinlere bunların isimlerini sormuşlar, onlar da ‘kanguru’ cevabını verince, bu acayip hayvana kanguru ismini vermişlerdir. Halbuki kanguru Aborijin lisanında ‘bilmiyorum’ demektir.:D

Bumerang şeklinde ancak geri dönme özelliği olmayan benzerlerinin Aborijinler gibi Mısır’da, güney Hindistan’da, Endonezya’da (Borneo) ve Amerika’da yerliler tarafından tarihin ilk çağlarından itibaren kullanıldığı biliniyor. Bu tipler daha uzun ve ağırdırlar. Av hayvanlarını öldürmede kullanılırlar. Savaşlarda çok ağır yaralanmalara ve ölümlere sebep olurlar. Hatta bazılarının ucu tesiri arttırmak için kanca şeklinde yapılır.

Aborijinlerin yaptıkları geri dönebilen bumeranglar ise hafif ve ince olup toplam uzunlukları 50 – 75 santimetre, ağırlıkları da 350 gram civarındadır. Bumerangın iki kolunun ucu yapılırken veya yapıldıktan sonra kül ile ısıtılarak birbirinin aksi istikamete kıvrılır.

Bumerang yere paralel veya biraz aşağı doğru atılırsa biraz sonra yükselişe geçerek, 15 metre yüksekliğe kadar tırmanır.

Eğer bir ucu yere çarpacak şekilde atılırsa, yere çarpan bir mermi gibi müthiş bir hızla dönerek yükselir, 45 metrelik bir daire veya elips çizerek yörüngesini tamamlar, fırlatanın yakınına düşer.

Bumerangın nasıl geri döndüğü günümüzün bilim insanları tarafından tam anlaşılmış değildir. Dönüşün aerodinamik kaldırma gücü ile üç eksende yaptığı cayroskobik dönüşün birleşiminin yarattığı sanılmaktadır. Geri dönebilen bumerangların, diğerlerinin uçuş şekillerinin gözlemlenerek veya tamamen tesadüf sonucunda geliştirildiği sanılıyor.

Aborijinlerin bumerangla kuş avlamaları ise ilginç. Bumerangı, kuş sürülerinin uçuş yüksekliğinin üzerine fırlatıyorlar. Bumerangın yerdeki gölgesini gören kuşlar arkalarında yırtıcı bir kuş olduğunu sanıyorlar. Kaçmak için dalışa geçiyorlar ve sonunda ağaçlar arasına gerilmiş ağlara takılıyorlar.

Bumerang fırlatma, tarihte kaydedilmiş en eski sporlardan biridir. Günümüzde başta ABD’de olmak üzere bazı ülkelerde, hedefe yakınlık, mesafe, hız ve yakalama kategorilerinde spor olarak hala yapılıyor.

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

2. Emre Yıldız

Emre Yıldız Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    çok ilginç bir şey o yıllarda böyle bir şeyi nasıl bulmuşlar acaba

Tolga Ayla bunu beğendi.
  3. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Şu cisme küçükken bakıp nasıl geri gelir diye düşünüyordum, çok ilginç bir alet gerçekten.

sadana ve Tolga Ayla bunu beğendi.
  4. Aykut Subaşı

Aykut Subaşı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    sadana, Tolga Ayla ve Tugkan emir bunu beğendi.
  5. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Tolga abi nick'lerinin bir manası olmadığını düşünüyor ve böyle isimleri nerden bulduğunu merak ediyordum.Bumerangı anladık peki paramedikin bir manası var mıydı?

Sözcük dağarcıma bir kelime daha eklendi çok teşekkür edrim Tolga abi :)

sadana ve Tolga Ayla bunu beğendi.
  6. ufuk güneş

ufuk güneş Forum Demirbaşı

Seviye:
    Keşke nereden alıntı yaptığınızı da yazsaydınız...

Tolga Ayla ve gezgin2 bunu beğendi.
  7. Mert Altıkardeş

Mert Altıkardeş Kıdemli Üye

Seviye:
    hehe benimde küçüklügümde 1 bumerangım vardı çok iyi hatırlarım televizyonda geri döndügünü görünce bende hemen 1 tane istemiştim ee çocukluk çağı ne olucak aldığım gün 1-2 saat denedim denedim ama bi türlü geri dönmemişti sonra aldığım yere geri götürmüştüm bu bozuk çalışmıyor diye hehe :D

Tolga Ayla bunu beğendi.
  8. tanerhosgor

tanerhosgor Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ben de bir ara kafaya takmıştım. başlamak isterseniz internette hatta Türkçe kaynaklarda başarılı bumerangların birebir şablonlarını bulabilirsiniz .
    geri dönebilmesi için ince ve hafif olmalı. ben de işlenmesi kolay olsun diye kontraplakı şekillendirerek yapmayı denedim ama test alanım şiddetli rüzgar aldığı için hemen hepsi ya daha tamamlanamadan testlerde kayboldu yada eninde sonunda toprağa çakılıp kırıldı . bumerangı rüzgara karşı ... doğru açıda doğru şekilde atmanız gereken dar bir koridor var , bi de şöyle atiyim, bi de böyle atiyim demeye hiç gelmiyor, başarılı uçanların bazıları da böyle yanlış atışlar yüzünden aldı başını gitti kayboldu .

en son kuvvetli rüzgar için bir tane yaptım ama bu sefer çok ağır oldu, dönüşde tutmaya çalışanın parmağını rahatlıkla kırar , geri dönüyomu diye soranlara inşallah dönmez diyorum :) az rüzgarlı havalarda yeterince yükselemiyor ve dönüşe geçemiyor ama 30 metre ilerdeki bi bidonu vurabilecek isabette fırlatılabilir , zarar da verir diye şu anda süs esyası konumunda

9. gezgin2

gezgin2 Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bunları bir ara araştırmışdım en iyi olanını kaliteli olanını bulmak için yapılması gerekenler aslında çok basitmiş büyük bir kanyon bulup, tırmanıp kanyonun içine doğru attığınızda o rüzgara karşı yine size geri gelebilirse bu o aletin çok iyi olduğunu gösterirmiş :)

Sevgiler...

10. dreamboys69

dreamboys69 Kıdemli Üye

Seviye:
    Tolga Ayla bunu beğendi.
  11. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle Hasan mesajını 4 ay sonra cevapladığım için özür dilerim.. Neden gözümden kaçtı bilmiyorum..

Nicklerin, yıldızların ve paunların ne önemi var? Önemli olan içimizdeki niyettir.

Paramedik kelimesi Türkçemize İngilizceden orayada latinceden giren bizim için 15 - 16 yıllık bir kelime..

Latinceden bakarsak para kelime ön ekidir ve bizdeki önce kelimesiyle aynı. Medik ise ingilizce medikalden yani tıp dünyasından gelir.. O zaman Para-Medik tıp öncesinde yapılan sıhhı işlemler olarak Türkçe bir açıklama yapılabilir sanırım.

Ama biz bunu hastane dışında ambulans, acil bakım acil yardım kurtarma hizmetlerini yerine getiren kişi olarak özetleyebiliriz.

Paramedik nedir diye sormak yanlış ama paramedik ne iş yapar diye sormak daha doğru olur.. Tıpkı doktor nedir hemşire nedir değilde bunların görev tanımı nedir demek gibi.

Sevgiler saygılar..

Hasan Kuru ve sadana bunu beğendi.
  12. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Selam,

"Paramedik" kelimesindeki "para" "benzer ama resmen oyle olmayan" anlaminda bir kelime, aynen "paramiliter" (paramilitary) deki gibi. Yardimci, yedek veya benzer anlaminda kullanilan bir kelime bu. Yani beraber kullanildigi kelimeye bu anlami veriyor. Bu durumda paramedik = doktor olmayan saglik gorevlisi.

Boomerang'a gelince: yillar once, guvenilir oldugunu dusundugum yabanci bir kaynakta bu kelimenin Ingilizce'deki Turkce kokenli kelimeler listesine eklendigini gormustum. Elimdeki etimoloji sozlukleri bu iddiayi desteklemiyordu ve kelimenin kaynagi olarak yerli Avustralya lisanini gosteriyordu. Yakinlarda kelimenin muhtemel Turkce baglantisi uzerine tekrar yaptigim bir arastirmada, eski kaynaklarda "pala" anlamindaki "scimitar" (simsir) ile baglantili olduguna iliskin bilgilere ulastim. (Pala ve boomerangin ortak ozellikleri kavisli olmalari.) Ancak bu anlamda net ve kesin bir bilgiye ulastigimi soyleyemem. Hani "hangi kelime kesinlikle Turkce degildir" diye sorsalar akliniza ilk "bumerang" gelebilirdi, dusuncesiyle yazayim dedim.

Hasan Kuru ve Tolga Ayla bunu beğendi.
  13. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Bilgilendirmeniz için teşekkürler.. Paramedik kelimesinin bu anlamını bir kaynak gösterirseniz bir paramedik olarak bizde kendi sitemizde yayınlarız..

Bumerang Avustralya yerlilerinden gelen bir kelimedir.. Boomerang aborjin dilinde ''bilmiyorum'' demekmiş..

Zamanında ingiliz kaşifler avustralya yerlilerine sormuşlar. Aynı dili konuşamıyorlar ama çat pat vücud dili işliyor o sırada..

Kanguruyu gösterek;
    -Bu nedir?

Aborjin yerlisi:
    -Boomerang. (bilmiyorum demek):D :D

Kaynak: Marlo MORGAN ''Bir Çift Yürek'' Klan Yayınları

hakano bunu beğendi.
  14. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Selam.

Paramedik icin herhangi bir sozluk kaynak olarak gosterilebilir. Longman Buyuk Ingilizce Turkce Sozluk, Oxford Advanced Learner's Dictionary, vs

Bumerang ve kanguru kelimeleriyle ilgili bir karisiklik var sanirim. Populer efsanelere gore kanguru kelimesinin kokeni Aborjin lisaninda "bilmiyorum" anlamina gelen "kanguru" sozcugu. Bunun bumerang'la bir ilgisi yok.

Tolga Ayla bunu beğendi.