Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bugün Başımdan Geçen Hikaye

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında aliyilmaz tarafından paylaşıldı.

1. aliyilmaz

aliyilmaz Aktif Üye

Seviye:
    Öncelikle Merhabalar Arkadaşlar...
    Bugün trafik polisiyle yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum.Bursa'da avukatlık olarak çalışmaktayım.Bürom garajda ee zaten yeni avukat oldugum icin kazandığım 3 kuruş paranında benzin parasına park parasına gıtmesin diye büroya bisikletle gidip gelmeye karar verdim.Zaten takım elbise giymediğim için sıkıntı olmayacağını düsündüm.Her ne kadar tehlikeli olsada girdik bı yola.Yolda trafik polisi durduk yere beni durdurdu.Büroma yürüyerek 1 dk'lık mesafede neyse once babacan tavırla koçum arabaların yolundan gıdıyorsun olmaz dedı bende bısıklet yolu olmadıgı ıcın yaya yolundan da gıdemiyeceğim icin araba yollarının en sagından gıttıgımı soyledım.Tamam vs.dikkatli ol dedi ama bu arada araçların rutin kontrolu devam ediyordu.Bende trafik polisiyle konuşuyordum.Hemen aracın 50 cm gerisinde de bisikletim duruyordu yanı bisikletimle benim aram en fazla 150 cmdı.Kontrolü yapan polis memuru arkadaşımız kartal model bir aracı kenara cektırdı ancak Allahın magandası bisikletim yan yatık oldugu ıcın arka tekerleğim yarısının falan ustune cıktı ama sonra hemen gerı cıktı.Neyse ben sonra ne yaptın falan derken adam cıktı baktı pek bisey yok dedı ama tahmın edebılıyorsunuzdur.Bisiklet resmen yamuldu.Adama dedım abı nabtın adam tabı hıcbısey olmamıs gıbı nolmus yegenım 10 liralık hasar dedi. cebınden 20 lira cıkarttı verdı.Ben dedım yok olmaz polise tutanak tutturalım falan bu arada yanda izleyen polis geldi çirkeflik yapma aldın paranı gıt ıste ne yanı yanlıslıkla oldu falan dedı tabı benım salterler attı neyse dedım ben avukatım bu 20 liraya halletmeye verdiğiniz benim bir jant parası bile falan dedim o arada arabada polis indi degil avukat padişahın oğlu olsan vs. gibisinden hemen laflar etmeye başladı.Bende daha fazla konuşmaya çalışmadım.Abim İstanbul'da başkomiser dedim bekleyin sız aradım abimi dedim böyle böyle durum var.Abim polisi istedi verdim önce polis ne var dedı sonra polis olduğunu öğrenince tabı başkomiserim olur başkomiserim falan telefon kapanınca hemen yeğenim moduna geri döndü aramızda hallettik meseleyi..Parasal olarak bende şimdi bisikletçiye verdim.İnşallah yarına kadar halledecek.Yanı buradan çıkartmamız gereken 2 kıssa var:
    1-) Polis ve halk bisikletleri 5 para etmez en fazla 100 liralık aletler olarak görüyorlar.
    2-) Eğer böyle bir durum olursa hiç laf anlatmaya çalışmayın.
    Bir arkadaşım başından geçmis.Bende buraya yazmayı uygun buldum.

2. Samet Demirtaş

Samet Demirtaş Kıdemli Üye

Seviye:
    ve tabiki 3 olarakta türkiyede isterse polis olsun insanların halka karşı hiç bir saygısı yok ancak kendisinden üst rütbede bir adamın emir vermesini bekleyen robotlar gibi davranan insanlar var.

3. Onur Özgün

Onur Özgün Aktif Üye

Seviye:
    Yazık valla çok geçmiş olsun hem bisikletiniz hem de öyle insanlarla muhattap olduğunuz için...

4. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Cehalet, maalesef

5. halil fatih akbaş

halil fatih akbaş Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    polislerin hepsinden nefret ediyorum kendilerini dünyanın merkezinde gibi görüyolar halbuki hiçbirşey değiller

Gokalp Gokmenler bunu beğendi.
  6. serhat toy

serhat toy Forum Demirbaşı

Seviye:
    Değil avukat padişahın oğlu olsan mı?
    Doğru demiş zengin,gariban ayırt etmeden adama sakal okşarlar.
    O silahlı memurlar var ya genelini hiç sevmem.

İyi gene sizin ağabeyiniz varmış başkomiser... Olmayanların hali harap.

Size çok geçmiş olsun,umarım bir daha böyle bir sorunla karşılaşmazsınız..

Hasar ne kadarlıktı bu arada?

7. aliyilmaz

aliyilmaz Aktif Üye

Seviye:
    Soyle soyleym.Arka lastik(jant seti,dış ve iç lastik ve birde arka korumalık ıste gıant xtc2'nin orjinal parcaları)siz düsünün artık maddi hasarı...

8. Turgay Ak

Turgay Ak Forum Demirbaşı

Seviye:
    Geçmiş Olsun Hocam :/
    Teşekkürler Paylaşım İçin.

9. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    mesele polis meselesi falan değil burada arkadaşlar. Bazı insanlar var ki ETKİ' sini YETKİ' sinden alıyor. Burada da mesele bu. Kişiliği beş para etmez bir Polis üzerindeki üniformanın neler gerektirdiğini bilmeden kişiliğinin zayıf yönlerini bu üniforma ile kapatmaya uğraşıyor.
    Ben de birşey anlatayım " Kıyılarımızdan birinde dalıştan çıkıyoruz, yanımda yüzbaşı bir arkadaşım var. Çıkış yerimiz jandarma karakoluna yakın. Bizi sudan çıakrken görünce karakol komutanı uzman arkadaş emrindeki askere düdük öttürtüp bizi yanına çağırıyor. El kol hareketleri ile kıyıya çağrılıyoruz. Yüzbaşı arkadaşım gidiyor ve muhabbetin kalanı şöyle
    Uzman Askerimiz- Yasak yerde dalıyorsunuz (Bu arada oturuyor, sandalyesinden kalkmıyor bile, insanla muhatap olduğu halde kendince aşağılıyor)
    Arkadaşım -Hayır burası dalışa yasak değil
    UA-Nerden biliyorsun
    A - Sahil Güvenlikten sorduk
    UA-Onlar bilmez burayı, burası yasak, cezası var, malzemelere el koyacağım
    A - İlgili sirküleri okumanı tavsiye ederim yasak değil burası
    UA-Bana işimi öğretme, yasak dedik. Ne iş yapıyorsun sen
    A -Yüzbaşı C.C Nato ...subayı
    UA-!!!!!!!!!!!!
    UA-(Ayağa kalkar) komutanınm, komutanım şudur budur, komutanım özür dilerim, komutanım ben sadece uyarmak için ...
    ---------------
    Burada mevzu yukarıdaki örnek ile aynı. Mesele ast üst, yetki vs de değil, mesele insanlıkta, ne acıdır ki toplumumuzda o ytkiyi haketmeden bir şekilde ele geçirmiş ve sosyal dinamiklere, kurallara kendi üniformasının arkasından tecavüz eden çok insan var. Yazık diyorum.
    Arkadaşımıza da geçmiş olsun dilerim.
    Saygılar

10. AyberkZeybek

AyberkZeybek Aktif Üye

Seviye:
    Bizi Polisten Kim Korucak Acaba, Böyle Dangalak Polisler Çok Gerçekten Ya... Bundan 1 Ay Önce Denizlide Bir Arkadasımız U Dönüşü Yapılmasının Yasak Oldugu yerde Bir Aracın U Dönüşü Yaparak Yola Çıkması Sonucu Bir Arkadasımız Kaza Yaptı... Kadro Ezildi Fren Takımları Dağıldı Ve Birsürü Daha Hasar Var, Polisin tutanakta tuttugu Hasar 50TL... Şaka Gibi Ama Gerçek, Tabi Hemen İtiraz Ettik Şimdi Bilir Kişi Raporu Bekleniyor

11. Samet Demirtaş

Samet Demirtaş Kıdemli Üye

Seviye:
    evet Türkiye'de böyle bir sorun var.ama ben nedense çok iyi bir yere gelmişim.yaşadığım yer kendi halinde polisleri insanı çok iyi gerçekten.tabi yazın coşuyor herkes ayrı bir alem oluyor ama kış mevsimi süper geçiyor 16 yıldır 2 kere hırsızlık yaşandı mesela :)

12. Alper Onur ARSLAN

Alper Onur ARSLAN Kıdemli Üye

Seviye:
    Çoğu iyi polisin yanında böyleleri çıkıyor işte. İşiniz hallolmuş ama şansı olmayanlar ne yapacak?

Geçmiş olsun...

13. aliyilmaz

aliyilmaz Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaslar gordugum kadarıyla herkesın polisden bir sikayetı var.Ama devlet bısıklete 5 kurus onem vermedıkten kucuk bır organdan hassasıyet beklenemez zaten once devlet bısıkletın varlıgını kabul edecek.Bunları kullananlarında serseri pislik degil insan oldugunu BİLECEK...

14. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    her vatandaşın yasalar ve resmi yetkililer düzeyinde eşit olmadığı açıksa ne yapmalı...ben haklarımı komiser yakınımdan ya da rütbemden almak istemiyor, Türkiye Cumhuriyetine bağlı bir vatandaş olarak anayasadan almak istiyorsam ne yapacağım...Kendisi avukat olan arkadaş bile hukuktan değil komiser abisi aracılığıyla hakkını aramış ya, vay halimize...Avukat arkadışımız haklarını arayan bir müşterisine tavsiyesi bir yerlerden torpil bul oluyordur herhalde...Bence bu olayları, işgüzar ya da yetkisini kötüye kullanan, görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyen polis memurlarını kurumlarına ve amirlerine yazıyla şikayet etmek gerek. Kamu görevlilileri tüm toplumun vergileriyle toplum için çalışması gereken insanlardır. Biz de sadece kendi durumuzu kurtarmak için değil, tüm bisikletlilerin faydasına olacak şekilde davranmalıyız diye düşünüyorum.

15. sinan hüner

sinan hüner Aktif Üye

Seviye:
    Üst rtütbeliler de bisiklet düşmanı olunca durum değişiyo fakat. Mesela bizim burada çorumun en işlek caddesi olan gazi caddesinde bisiklet sürmek yasak ve bu çok saçma bir uygulama...