Bu videoyu paylaşmak istedim..

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Tolga Ayla tarafından paylaşıldı.

1. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
  2. Eren AYDIN

Eren AYDIN Forum Bağımlısı

Seviye:
    paylaşım için sağol bumerang. Birşey sorucam. Bende Wd40 var. videodaki arkadaşın yaptığını Wd40 ile yapıyorum. Fakat daha sonrasında makina yağı ile yağlamıyorum. Wd40 ile Würth ün arasındaki fark nedir? Würtün yaptığı temizliği Wd40 yapmıyor mu? Wd40 kullandıktan sonrada makine yağı ile yağlamaya gerek var mıdır?
    Bir de konu başlığında zincir temizleme videosu olduğunu belirtseydin çook güzel olurdu.

RECEP İŞLEK ve Tolga Ayla bunu beğendi.
  3. Eren AYDIN

Seviye:
    Bilgi verebilecek kimse yok mu?

RECEP İŞLEK bunu beğendi.
  4. laciverti

laciverti Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    WD40 sadece temizleyici solventtir.Asla yağlama yapmaz.Mevcut yağı da söker.
    Temizledikten sonra mutlaka uygun yağlayıcı kullanmak gerekir.

RECEP İŞLEK ve Eren AYDIN bunu beğendi.
  5. Eren AYDIN

Seviye:
    Peki würth ne işe yarar? Wd40 ile aynı görevi mi görmektedirler? Wd40 var iken ayrıca würth almaya gerek var mıdır?

RECEP İŞLEK bunu beğendi.
  6. laciverti

laciverti Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    WD-40' ın Tarihçesi:

WD-40 1953’te icat edildi. WD-40 kelimesi kelimesine su boşaltımı 40.deneme anlamına gelmektedir. Bu isim WD-40’ı 1953’te icat eden kimyagerin direkt labaratuar defterinden alınmıştır. Norm Larsen, suyu boşaltarak korozyonu önleyecek bir formül karışımı hazırlamaya teşebbüs etmekteydi. Norm'un direnci meyvasını verdi ve WD-40 formülünü 40. denemede mükemmelleştirdi.
    WD-40 San Diego, California’nın Rocket Chemical Şirketinin üç kurucusu tarafından keşfedildi. Kaşifler ekibi, endüstriyel pas önleme solventleri ve uzay endüstrisi için degreaserlar üzerinde çalışıyordu.
    WD-40 ilk olarak Atlas Füzesinin dış yüzeyini pas ve korozyondan korumak için kullanılmıştı. Norm Larsen WD-40’ı yeniden paketleyerek püskürtmeli kutuları tüketici kullanımına açtı ve ürün 1958’de halka sunuldu.
    1969’da, Rocket Chemical Şirketi adını tek ürünü olan WD-40’ın adına değiştirdi.

WD 40 pas sökücü aslında .Ancak Würth 'ün işini görecektir. fren balata ve parça temizleme spreyinin bisikletin zinciri başta olmak üzere kirli yağ içinde kalmış bir çok parçasını elinizi dahi yağa bulaştırmadan etkin bir şekilde temizlemenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz diyor test edenler :)

http://www.bisikletmagazin.com/blog1.php/2008/11/25/wuerth-temizleyici-sprey-testi

7. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    WD-40 bende de var.. Ama buradaki würth gibi direkt bisikletime boca etmiyorum. Würthün tam olarak nasıl bir etkileşimi var bilmiyorum ancak bu videoda arkadaşın pratik kullanma biçimi hoşuma gitti..

Videoda dikkatimi çeken bir şeyde arkadaşın kullandığı bisiklet ve gerek askıda kalması gerek bisikletinin kompanentleri öle piyasa bisikleti kullanarak sürücü olan bir arkadaş değil. O da bizim gibi bisikletler hakkında bir şeylerin ucundan tutmuş belli. Ve Würth ürününü böyle bir güvenle kullanıyor. Bunu gördüğüm için ekledim bu videoyu.

WD-40 ile ilk tanışmam bundan 8 yıl öncesine dayanır. Uluslararası yapılan bir fabrika inşaatını revirinde çalışıyor aynı zamanda şantiye içinde dolaşarak olası iş kazalarını önlemek için gözlem yapıyordum. İlk orada mühendislerde gördüm. Endüstriyel parçalarda pas çıkartmak için kullnıyorlardı.

Şöyle; önce ürünün paslı yüzeyini kuru bezle kurutup WD-40 püskürtüyordu. 5 dakika bekleyip çok ince zımpara ile pası temizliyordu. Ama sonrası için tekrar pas olmayacağı anlamına gelmediği için ürünün montajını tamamlayıp streç filmle sarıp sarmalıyorlardı.

Bisiklet parçalarıma asla WD-40 sıkıp arkama dönüp gitmiyorum. WD-40 spreyi aslında çok uzun süre kenarda durupda kenarda bekleyen parçalarda kullanıyorum. Zaten bisiklet paslanmıyor ki:) Birde alümünyum yüzeylerde kullanmıyorum, böyle kalmış aklımda..

RECEP İŞLEK ve Eren AYDIN bunu beğendi.
  8. BULUT ÇELİK

BULUT ÇELİK Forum Demirbaşı

Seviye:
    güzel bi ürünmüş otomobil sanayissinde kullanıldığına göreiyi bi ürün . videodada görülüyor zaten tek merak ettiğim kaç kere temizleme şansımız var baya bi püskürüyor çünkü ..:D

Tolga Ayla, RECEP İŞLEK ve Eren AYDIN bunu beğendi.
  9. Eren AYDIN

Seviye:
    zaten videodaki arkadaşta söylüyor paraya biraz kıyıcaz diye :) heralde böyle bol bol sıkarsak 3-5 defa temizlemekle biter :) fiyatı ne acaba? WD40 yanılmıyorsam 10 TL ve bu videodakinden daha küçük boyda.

Tolga Ayla ve RECEP İŞLEK bunu beğendi.
  10. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hatalıysam beni düzeltin ama WD 40'ın üzerinde temizleyici ve yağlayıcı özelliği vardır şeklide bir ibare hatırlıyorum. Bu yüzden sadece zincirimi temizlemek için kullanıyorum. Fren balatalarının WD40 ile temizlenmesi işi bana biraz korkutucu geldi. Balatalar için Würth veya başka bir marka balata spreyi kullanmak gerekir.

11. srud aziz

srud aziz Üye

Seviye:
    bizi bilgilendirdiğin icin ve paylaşımın icin teşekkür ederim... güzel bir video gosterisi...

12. Hasan 16

Hasan 16 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Arkadaşlar adı geçen würth ve wd 40 malzelerini şöyle kullanıyorum.Zinciri önce würth ile temizliyor ardından wd 40 ile yağlıyorum.Balataları sadece würth ün adı geçen malzemesi ile temizliyorum.Sonuç gayet başarılı.Wd 40 ın yağlama özelliği olduğu için sakın balatalarınıza sıkmayın.Frenleriniz tutmaz.

13. RECEP İŞLEK

RECEP İŞLEK Forum Bağımlısı

Seviye:
    Vİdeo PaylaŞimi İÇİn TeŞekkÜr Ederİm. Ancak WÜrt'Ün Vİdeoda Kullanilan Modelİnİn Tam Kodunu Lİnkte Belİrtseydİ HerŞey Bence Sorunsuz HaledİlmİŞ Olucakti.
    Resmİ Web Sİtesİne GİrdİĞİmde O Kadar Çok SeÇenek Varkİ,hangİsİ ! Dememe Şansiniz Yok Gİbİ.yİnede GÜzel Ve Faydali Bİr PaylaŞim. PaylaŞan ArkadaŞima TeŞekkÜr Ederİm

Tolga Ayla bunu beğendi.
  14. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Aynı şekilde bende bundan muzdaribim Recep bey. Ürünün tam kodunu bende bilmiyorum.

Geçenlerde yapı markette sadece yüzey temizleyici olarak wd-40'ı önerdiler. Anlattım würthü ama onlarda yoktu:(

Yapı markettekiler epey ikna etti beni. Disk balataları dışında artık boca ediyorum rahatlıkla. Güzel bir kullanımı var ama kokusu epey kalıyor ev ortamında kullanınca buna dikkat etmek lazım.

Sinek öldürücü sprey kutular kadar hacim var büyük boyların ve bu boyun tanesini 7.75'e satıyorlardı.

Vesselam..

15. Piskiletci

Piskiletci Onursal Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Yerinde bir Paylaşım olmuş. Würth ve Wd-40 nerde bulunur, fiyatı nedir? Birde bende tamamen Türk malı olan 250 ml lik bir sprey var 5 liraya alıyorum. Hem ucuz hem çok amaçlı. Pas söküyor, yeniden paslanmayı önlüyor(Düzenli kullanınca), Suyu kesinlikle üstünden barındırmıyor, moliblen sülfür içerikli. Onu sıkıp bezle sildikten sonra, bir daha sıkıyorum bu sefer bezle silmiyorum hem koruyucu oluyor hemde yağlayıcı. Ama Würth ü de denemeden en iyisi bu diyemem :)

16. Murat İçlek

Murat İçlek Bisikletkolik

Seviye:
    cok guzel bı paylasım tesekkurler

17. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
  18. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    paylasım ıcın tşkler , eleman cok hosuma gıttı aynakolu ıyı parlattı cok hosuma gıttı hakkını verıyor trek ın :D

19. m.ali mülayim

m.ali mülayim Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu yıla kadar kutusunu 5tl den alıyordum. Motorsikletin yağlı yerlerini bununla temizliyordum. Artık getirmiyor aldığım yer.

Bu temizleyici çok dayanan bir şey değil. Videodaki abinin kullanımını göz önünde bulundurursak tek kullanımlık. Dikkat edersek son sıkışlarında basınç azalmıştı ve kutuyu yere koyduğunda boş teneke sesi geliyordu.

20. fanatikcimbomlu

fanatikcimbomlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    arkadaslar bır seye dıkkat edelım bızım burda bazı arkadaslar bunu kullanıyodu ve orta gobek ve arka gobege kacarak gobeklerın ıcındekı yagıda bıtırmıstı ona dıkkat edelım kullanırken bosuna sızede masraf olmasın