Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bu ülkede bisiklete binmek artık zorunlu!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Alper Gencan tarafından paylaşıldı.

1. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Türkmenistan’ın ilginç lideri Gurbanguli Berdimuhammedov halkının formda ve sağlıklı olmasını istediği için herkese bisiklete binme zorunluluğu getirdi.
    2006 yılından beri ülkeyi yöneten eski diş hekimi Berdimuhammedov, pazar günü ulusal bir bisiklet yarışı düzenlenmesini ve yarışı takip eden bir ay boyunca bisiklet organizasyonlarının ülke çapında düzenlenmeye devam etmesini emretti.
    Liderin kararının ardından ülke çapında tüm kamu çalışanlarının bisiklet satın almaya ve yarışlara katılmaya zorlandığı da belirtildi.
    Pazar günü Aşkabat’ta hava sıcaklığının 35 dereceye kadar yükseleceği bilgisini alan doktorlar ise yarışa katılmak zorunda kalan ve yeterince formda olmayan birçok kişinin baygınlık geçieceği tahmininde bulundu.
    REKLAM FİLMİ DE VAR
    Berdimuhammedov ve üst düzey bir grup bürokrat, bundan üç hafta önce de ülke çapındaki bisiklet yarışının tanıtımı için bir ön yarış düzenledi. Berdimuhammedov’un kazandığı reklam amaçlı yarışın görüntüleri devlet televizyonlarında sık sık yayımlandı.
    Türkmen lider daha önce Türkmenistan’ın ilk motor yarışını ve 7 milyon sterlinlik at yarışını da birincilikle bitirmişti.

Artık Yok, tekkir ve Çağlayan bunu beğendi.
  2. Uğur SARIGÖL

Uğur SARIGÖL Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Fikir güzel. Yaptırım kötü. Zorlamak çok saçma!

mustafa genç bunu beğendi.
  3. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Zorla olmasa da insanları biraz zorlamayıncada böyle şeylere kalkışmıyorlar. Keşke herkes isteyerek binse ama belki bir süreden sonra kendi istekleri ile binmeye başlarlar . Darısı bizlere

Sehzade43 bunu beğendi.
  4. Uğur SARIGÖL

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Zorlamak yerine halka basit bisikletler hediye edebilirlerdi. Ama bisikletlere 3-5 sene satılamaz şartı koyduktan sonra. Ancak böyle ya da buna benzer şekilde yapılabilir bu iş.
    Çocuk eğitimi gibi düşünün... Çocuğa bağırarak, döverek, bir işi yapmaya zorlayarak mı daha iyi eğitirsiniz? Yoksa ödüllendirip teşvik ederek mi?

Murat Cömez bunu beğendi.
  5. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    "Türkmen lider daha önce Türkmenistan’ın ilk motor yarışını ve 7 milyon sterlinlik at yarışını da birincilikle bitirmişti."
    Bisiklet yarışını da birincilikle bitirir :) böyle diktatör adamı kim geçmeye cesaret edebilir.
    Zorla güzellik olmaz, zorlama yerine teşvik sistemini her zaman daha faydalı bulmuşumdur.

Murat Cömez ve Murat Ekmekçi bunu beğendi.
  6. Aşkın Şentürk

Aşkın Şentürk Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Ben cok iyi buldum. Bizim ulkemizde herkes gidecegi yere bir an once yetisme telasinda kimse bisiklete zaman ayirmiyor, saygi duymuyor. Keske bizim basbakan imiz da zorunlu kilsa, yollarda bize saygi duymayan magandalari da bisikletlerle gorsek.

atta bunu beğendi.
  7. Uğur SARIGÖL

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Gurbanguli Berdimuhammedov isimli kişiyi araştırdığınızda ondan bir diktatör olarak bahsedildiğini göreceksiniz. Keşke demeden önce bir düşünün.

8. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Zorlamak da neyin nesi? Ayrıca ülkede bisiklet satışından nemalanacak kişilerin de araştırılması lazım ilgilenenler tarafından. :) Komik olmuş.

9. Abdullah Cimis

Abdullah Cimis Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bence güzel bir durum. bisiklete binmek istemeyenleri ceza evlerine atıp işkence odalarında bisiklet videoları izletmeli. bisiklet şart :D

10. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Herkese mark cavendish videosu izletiliyor zorla :D

11. Sehzade43

Sehzade43 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Güzel bir proje. Halkın zorla değilde teşvik ile bisiklet binmeye yönlendirse güzel olurdu. Bizdemi gitsek ne :D

12. Özgür Türker

Özgür Türker Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Zorlama değildir teşviktir belki. Teşvikle zorlama arasındaki farka dikkat etmeliyiz.

13. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    Çok güzel..

Darısı güzel ülkemizin başına,ama biraz zor gibi . :(

14. Aşkın Şentürk

Aşkın Şentürk Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Kendisini cok iyi tanimiyorum ancak halkini spora tesvik eden-zorlayan biri diktator olamaz gibi geliyor bana insan saglikli bir yasam surmek icin spor yapmak zorunda ulkenin hastaliklara olan direncini arttirmak hastane ilac gibi masraflari ortadan kaldirmak icin gelismemis ulkelerde sporu zorunlu kilmak sart .Gelismis ulkeler zaten tum bunlari bildiginden onlara yapma desenizde yaparlar. Adamin devlet sistemindeki yonetim sekli bu durum icin beni ilgilendirmez spor dunyasindan biri olarak sadece yapilan icraati izledigimde dilimden Helal olsun dan baska bir gelmiyor. Benim dusuncelerim bunlar ...

15. Uğur SARIGÖL

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Elinde güç varsa ve halkın iyiliği için bile olsa onlara bir şeyleri zorla yaptırıyorsan sana diktatör derler. Bu kadar basittir. Dünya üzerinde kimse kimseyi herhangi bir iş için zorlayamaz.
    İslâm'da da bu böyledir. Allah bile sizi herhangi bir şey için zorlamıyorken bir diktatör de kim oluyormuş...

Benimkiler de böyle dostlar...

Murat Cömez bunu beğendi.
  16. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    evet, zorla deyince kulağa ters geliyor ama bence olay zorunluluğun ne olduğuyla da ilgili. mesela zorunlu eğitim diye bir şey var ülkemizde. ben çocuğumu meb müfredatına göre eğitmek istemiyorum diyip, çocuğunuzu okula göndermemezlik yapamıyorsunuz. yaparsanız cezası var. yani zorla göndereceksin o çocuğu o mektebe. zorla mı evet zorla. şimdi bu durumda da zorunluluk kötü mü? bence kötü. ama bazıları çıkıp bu zorunluluğu savunabiliyor.

yani demem o ki, eğer zorunluluğa ve diktatörlüğe karşıysak gerçekten, bütün olaylara karşı aynı tepkiyi vermemiz gerekir.

17. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    bu durumda bizim ülkemizde diktatörün elinde diyebilir miyiz? sonuçta zorunlu eğitim var, zorunlu askerlik var. varoğlu var.

18. Onur Ali İmren

Onur Ali İmren Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    daha cevap yazmayacagim sondur bu. Allah zorlamiyormus gibi laflar ile gelmeyin boyle seylere. Bal gibi de zorluyor.

Konuya gelecek olur isek ben egitim ile bircok syin olabilecegini dusunuyorum. Cocukluktan bilinclenerrk. Mersk ile beklemekteyim sonucu..

19. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    evet allah da zorlar, zorlamasa zaten allahlığı nerde kalır? daha çok deist bir bakış açısı uğur sarıgöl'ün söylediği. islamla alakası yok. neyse konu dinsel bir tartışmaya dönmesin. yaşasın bisiklet sürmek :D

20. Uğur SARIGÖL

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Eğitim konusunu bir kenara koyalım. Bu insanların gelişmesi, cahil kalmaması için gerekiyor. Eğitimsiz insanları görüyoruz. Trafikte nanik yapandan elini gidona atıp seni çekene, üstüne sürüp sıkıştırana kadar geniş bir yelpazesi var.
    Ama bisiklete spor ve sağlıklı bir yaşam için binmek bence bazı şeyleri bitirmiş insanların seçimidir. Yani bir seçim olmalıdır. İnsan sevmediği bir işi ne kadar iyi yapabilir ki?

Düşünün günde 9 saat ayakta çalışmış bitmiş insanlar evlerine servisle ya da minibüs, otobüslerde uyuklayarak giderken sen kalkıp onlara bisiklet zorunlu kullanacaksanız der misin? Hadi dedin bu insanlara işkence etmiş olmayacak mısın? Başlarım sağlıklı yaşamına demez mi adam?

Uzun lafın kısası ortada Demokrasi varsa böyle bir zorunluluk koyamazsın, koymamalısın. Ha halk dişini mi sıkacak. Kendi bileceği iş.
    Benim anarşik tarafım ağır basıyor. Beni kimse buna zorlayamaz der ve çeker giderim :)