Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bu üçünden hangisi? merida/marin/corratec

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında smee tarafından paylaşıldı.

1. smee

smee Aktif Üye

Seviye:
    forumda insanlara bisiklet önerirken genelde pek adı geçmeyen merida ve marin markalarının hoşuma giden bu iki bisikletleriyle bir çoğunuzun severek kullandığı ve önerdiği corratec motion'ın kıyaslanmasını görmek istiyorum.
    yani ben öğrendiklerim ve göz zevkimin ortak kararına göre marin ve merida arsında kalmışken insanların bu modellerden bahsetmiyo oluşu, bi yerlerde bisiklet seçimine yanlış yaklaştığımı hissettirdi bana.
    eğer bu 3 modelin eksilerini artılarını açıklayabilir veya yakın fiyatlarda bunlara alternatif olabilecek başka modeller önerebilirseniz sevinirim.

merida tfs 100-v
    marin bolinas ridge
    corratec X-VERT MOTION

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Deore donanimi ve Gila masasi ile aralarinda en yuksek donanima sahip olan Corratec. Uzun uzuun yazilir ama ben soyle ozetliyim, Marin gezinti bisikleti, Merida baslangic seviyesi bir MTB, Corratec giris-orta seviye bir MTB. Zaten 9'lu sistem bir tek Corratec'te var...

3. smee

smee Aktif Üye

Seviye:
    en iyi donanım önemsenmeyecek bi fiyat fazlalığıyla corratec motion'da. 9lu sistem ve deore diğerlerinden üstün bunların farkındayım.

ama meridanın da arka aktarıcısı da deore ve ben 8li ve 9lu sistem arasındaki farkın etkisini bilemiyorum. 3 kadro da 6061 alu olmasına rağmen corratec'in kadrosunu diğer ikisine kıyasla daha kalitesiz (belkide al benisi düşük, gösterişsiz daha doğru olur) bulduğumu söyleyebilirim. bunda bulabildiğim resimlerinin kalitesizliğinin ya da diğer markaların kendi kadrolarını ballandıra ballandıra anlatmalarının da etkisi olabilir tabi.

ayrıca marin kadrolarını çok övüyor ve düşük kaliteli bir kadroya güzel parçalar takmaktansa kadroyu daha kaliteli yapıp diğer (ileride daha kolay değişebilen) parçaları daha düşük bi seviyede tutarak bisiklet yapmaya çalıştığını vurguluyor. bu arada marinin bu bisikleti Mountain HT Bikes/ALLOY HT Series serileri altında bulunuyo. yani ben siteye güvenerek tam bir dağ bisikleti olduğunu düşünmüştüm...

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Arda acikcasi o donanimla daha tasa vurmak o bisikleti biraz zor (Marin icin soyluyorum), ozellikle amortisorun ilk basta degismesi gerekiyor. Diger iki modelde de amortisorler cok iyi degil, ancak nispeten daha ust model.

Aralarinda en goz alici kadro bence de Merida'da, ancak Corratec'i de pek yabana atmamak lazim, cok saglam kadrolar yapiyorlar, yakindan bir fotografi icin;
    http://www.corratec.com/custom/user/img_popup.php?id=x_vert_motion_white

Acikcasi gorselligi de dusundugunde Merida veya Corratec derim, Marin benim icime sinmedi...

Bu arada Merida'da sadece arka attirici Deore, 9lu sisteme gecmek istediginde vites kollari, fren kollari, arka disli gibi bir cok parcayi degistirmen gerekecek.

Yoksa Mars'a yeni teker seti mi? :) ;)

smee bunu beğendi.
  5. Mehmet Boran

Mehmet Boran Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merida'nın modeli önümüzdeki ocak ayında görünüm olarak bir değişikliğe uğrayacak galiba bu arada aklınızda bulunsun.

6. smee

smee Aktif Üye

Seviye:
    bu arada merida ve marin'in fiyatlarına kdv'nin dahil olduğunu oysa corratec motion'a bir de kdv ekleneceğini şimdi farkettim (biraz utanç verici bi durum tabi :eek: ) yani aynı fiyat seviyesinde adil bi rekabet için "CORRATEC 2008 X VERT HALCON" u göstermek gerektiği kanaatindeyim. bi bakıma sevindim şimdi, çünkü benim seçimim olan merida ve marin eskisi gibi ezilmiyor bu bisikletin parçaları karşısında.

bu da resmi

karışıklık için özür diliyor, yine de yorum yapan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

marin fiyat: 399€
    merida fiyat: 395€

ayrıca trek3900 (2009) 'ünde aynı fiyat aralığında olduğunu gördüm iyice kafam karıştı.:rolleyes:

7. dumspirospero

dumspirospero Yeni Üye

Seviye:
    Bence aklınızda olan bisikletlere gidin bakın 2-3 tur atın vites değiştirin frene basın vs.. yani biraz sürün içinize hangisi siniyorsa size en rahat gelen hangisiyse onu alın.Bisiklete binmeden bisiklet almayın.Ben görünüş açısından malesef corratec leri sevemedim gitti.Meridayı yakından gördüm gerçekten al benisi yüksek bir kadrosu var...ama fotoğraflara bakınca sanırım en güzel kadro marin de :).

smee ve Ali Hekimoğlu bunu beğendi.
  8. Abdullah Ilgaz

Abdullah Ilgaz Üye

Seviye:
    ben sedona borla kullanıyorum sanada öneririm ama senin isteklerine göre istiyorsan corratec den vaz geçme derim

9. Ali ALTIN

Ali ALTIN Aktif Üye

Seviye:
    corratec al başın ağrımaz

10. Aykut Subaşı

Aykut Subaşı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    merida.......

11. kazıma

kazıma Forum Demirbaşı

Seviye:
    Marin almada

12. ahmett.01

ahmett.01 Kıdemli Üye

Seviye:
    bende corratec diorm...

13. laciverti

laciverti Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Corratec alırsan upgrade yapmak istemeyeceksin .Çünkü üst seviye herşey (aynakol hariç) belki o da deore ile değiştirilebilir ileride.
    Hakem en açıklayıcı yorumu yapmıştı.
    Ama paraya kıyılacaksa daha iyi bir kadro seçilebilir:Sedona, Scott, Trek gibi.
    Asıl soru: neden dağ bisikleti, neden şehir ya da yol değil??
    Bu seçim önemli.

sevgiler.

14. smee

smee Aktif Üye

Seviye:
    neden dağ bisikleti çünkü zaten bi yol bisikletim var. genelde geziye çıktığımıza arkadaşlarla rotayı hep bana göre ayarlamamız gerekiyo bozuk yollar benim için ciddi bir sorun. ayrıca XC olayı aklımı çeliyo. daha iyi kadro derken, scott'un özellikle scale kadroları çok hoşuma gidiyor ama fiyatları yüksek. ona benzeyen daha ucuz aspect serisinin fiyat aralığındaki ( 400€ üst sınır) tek adayı aspect 50'yi de göz önünde bulunduruyorum.

Trek'i zaten daha önceden listeme aldım 3900 olarak.

Sedona'nın ise beğendiğim tek bir kadrosu bile yok ki zaten hemen hepsi birbirine benziyor. benim tarzım değil yani.

scott aspect 50

15. dumspirospero

dumspirospero Yeni Üye

Seviye:
    Marin için neden öyle dediniz merak ettim?

16. Çağlar Akkoyun

Çağlar Akkoyun Aktif Üye

Seviye:
    ben 2 aydır meirda kullanıyorum. 2 kere kaza yaptım. bi kere hızlı gelen bi arabayla kafa kafaya çarpıştım. bikere kaldırımdan düştüm. hastenelik oldum. dikiş atıldı falan.(artık daha dikkatli kullanıyorum) ama bisiklete hiçbir şey olmadı. vidaları dahi gevşemedi. sadece kilometre saatin kablosu koptu. diğer modelleri bilmiyorum. corratec görünüş itibariyle güzel görünüyor. zevkler renkler tartışılır. amoeba scud ve sedona 751 e de bak derim.

17. smee

smee Aktif Üye

Seviye:
    amoeba scud bütçemi aşıyo ve kadrosunun şeklini sevmiyorum, sedona 751 zaten kadrosunu beğenmediğim bi model. kadronun üst borusu o şekilde eğimli olan kadrolar hoşuma gitmiyor. üst boruları yere paralel ya da paralele yakın olanlar tercihimdir.

18. Cem Erdoğan

Cem Erdoğan Kıdemli Üye

Seviye:
    Merida'nın hangi modeli ?

19. Çağlar Akkoyun

Çağlar Akkoyun Aktif Üye

Seviye:
    kadronun üst borusunun eğimli olması belki hızı azaltabilir(emin değilim) ama yüksek bir kaldırımdan bisikletle durdurarak inerken yada çıkarken sana kolaylık sağlayacaktır. arka tekerlek kaldırımın üstünde, ön tekerlek yerde, ayakların da yerde olunca kadro üst borusu kasık bölgesine temas ediyor. bu bir bakımdan avantaj sayılabilir.

benim bisikletim bahsi geçen tfs 100v.