Bu tip "sporlar" yasaklanmalı

Kubilay Koparan

Forum Demirbaşı
Tepki
365
İsim
Kubilay Koparan
Bisiklet
Salcano
Bu başlığı yazan kişi bir bisikletçi ise eğer bisiklet te spor değildir ona göre Redbull Rampage falan izlersen anlarsınız ne demek istediğimi.
Serbest Dalışta bir spor siz ne derseniz deyin sadece 'riskleri'fazla bir spordur.

• Beğen
Tepkiler: Volg
Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@kadir karakaya
Evet, bir noktada kendimi yanlış ifade ettiğimi belirtmeliyim. Yasaklamak diye bir şey söz konusu olamaz elbette. Konu başlığında da saçmaladığımı kabul ediyorum.

Bu tip aktivitelere spor denmemeli,bunu savunuyorum, eğlenceli delilikler denebilir. Spor denmesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Ölüm hakkı tabii ki yasaklanamaz. Herkes istediği her an ölme hakkına sahiptir. Ama spor adı altında yapınca işler değişiyor.

@Kubilay Koparan
Geçen gün açılan redbull rampage konusunda da aynı fikirlerimi belirtmiştim. Ona da spor demek yanlış(bence).

sezgindurmus

Daimi Üye
Tepki
263
İsim
Sezgin
Bisiklet
Carraro
Her sporda profesyonel oldukça veya rekor denedikçe bu tip riskler artar ve iş spordan uzaklaşıyor gibi olabilir. Kendi halinize bisiklete binmek tehlikesizdir ama rekor denemesi için günde 8-10 saat antreman yaparsanız bir süre sonra en basiti totoda sıkıntılar başlar, dediğim gibi kendi halinde 30 mt dalmakta veya kafada kask ile amatör boksta sıkıntı olmaz, ama şampiyonada yiyeceğiniz ters bir yumruk hayatınızın nakavtı olabilir.

Kubilay Koparan

Forum Demirbaşı
Tepki
365
İsim
Kubilay Koparan
Bisiklet
Salcano
Onların yaptığıda bisiklet binmek bizim yaptığımızda bisiklet binmek o zaman da bizde mi spor yapmıyoruz ne kadar saçma bir mantık.

BORA34

Aktif Üye
Tepki
122
İsim
BORA
Bisiklet
Cube
Extrem sporlar bana gayet güzel geliyor ve seviyorum sporun yasaklanması diye bişey olabilceğnide sanmıyorum bu bi rekor denemesi elini kolunu sallayan 100 metreye dalamaz rekor demek tek bir kişinin yapabildiği ve diğer insanlardan farklı tür beceri demek oradada bu oluyor bu tür sporların düşük veya yüksek her sporun tehlikesi vardır

Snorlax

Daimi Üye
Tepki
210
İsim
Sinan
Bisiklet
Carraro
Bu konuda milyon tane fikir ortaya çıkar benim fikrimde sporun her türlüsü para için yapıldığında spor olmaktan çıkar artık iş olur her iş kolununda kendine has riskleri, kazaları vardır

• Beğen
Tepkiler: kadir karakaya

7haiku

Daimi Üye
Tepki
379
İsim
Ömür
Bisiklet
Diğer
Her şeyi anlıyorum da "dediğin çok saçma", "yazdıkların çok saçma" gibi şeyleri anlamak istemiyorum. Aramızda küçücük çocuk yok, olsaydı da onun söyledikleri saçma değil, ancak 'çocukça' olurdu.
Bunların yanı sıra, yıllarca cimnastik yaptım ve yarım sâniyelik dikkat dağınıklığında feci durumlara düşebiliyorsunuz ve gerçekten sakatlanma olasılığı çok yüksek ki, ben de bilek sakatlığından dolayı bıraktım. Boks, halter, dağ bisiklet müsâbakaları, uzak doğu dövüşleri, dalış... bunlar da cimnastikle aynı oranda tehlike barındırıyor. Bununla birlikte çocuğumun boks yapmasını istemezdim; veyâ yapsa da yarışmalara katılmasını istemezdim. Sonuçta vücudunuzun birçok yeri çalışıyor, sağlıklı besleniyorsunuz, sağlıklı uyuyorsunuz, yaşamınızı düzene sokuyorsunuz. Bundan dolayı da adı spor oluyor. Dalış da aynı şekilde içinde tehlike barındırıyor. Zâten bu bir ekip işi. Tek başına 90 metreye dalma cesâreti göstermek delice olabilirdi, adı da 'spor' olmazdı ama dediğim gibi onlarca kişiyle yapılan bir faaliyet. Bununla birlikte bilmiyorum; fakat tahminimce dalış yapan kişi kimbilir nasıl besleniyor, nasıl düzenli bir hayat yaşıyor, meditasyondu, yogaydı falan, nelerle uğraşıyordur. Ayrıca dalış yapan kişi, @hidromek arkadaşımızın dediği gibi yeni bir ufuk kazanıyor olabilir, suyun verdiği o neşe, dinginlik, basınca direnç gösterme kişiye kimbilir neler kazandırıyordur.
Bir de şöyle bir durum var: Sen ben girsek beşinci metrede 'yamulur kalırız' sanırım :) İnsan denilen varlığın üst sınırlarını, neler yapabileceğini göstermesi bakımından önemli gibi. Bu aynı zamanda yeni bilim dallarının veyâ hiç değilse spor hekimliğinin de gelişmesine bir vesile olabilir. Ha insan bana kalırsa en vahşi yaratıktır, ama işte böyle spor sâyesinde naifleşmektedi de.
Şimdi sona geleyim: Motorlu yarışlar, binicilik gibi alanlar da bana göre "spor" değil :D At koşuyor-zıplıyor, iki yular mı nedir çekiştiriyorsun oldu sana spor :) Gaza basıyorsun iki vites değiştiriyorsun milyonlar alıp bir de adına "sporcu" deniyor, oh ne güzel :D Tabii bunlar benim düşüncem. Bu düşüncemin temel kaynağı da, bu dallar hakkında hiçbir bilgim olmaması. Yâni hayâtımda hiç ata binmedim, binicilikle alâkam hiç olmadı. Sonrasında ehliyetim var ama arabalara en ufak ilgim yok (Aslında eski kocaman, yaylana yaylana gideceğim bir şavrolem olsun isterdim).
Sonuç: Eğer bir uğraşa spor demeyeceksek, öncelikle o uğraş ile içli-dışlı olmak, onu tanımak gerekli. Şöyle olsaydı kabul ederdim: "Arkadaşlar 3 yıl boksla uğraştım, yarışmalarda derece de aldım, ama inanın spor değil." Ya da:"Aman abilerim dalış falan boş, spor değil. 5 yıl boşuna uğraşmışım." :) İşte bunları bir sporcudan duyduğumuzda, en azından içimizde bir şüphe olabilir. Gerçi bunu söyleyecek sporcu sayısını genel sporcu sayısıyla yüzdeye vursak yine de şüphemizin haklı tarafı pek az olurdu.
@cumali55 , en azından hepimize bir şeyler sorgulattığın için teşekkür ederim. Geçen gün "yaşamın amacı..." üzerine epeyce bir boğuştuk, bugün de bu konuyla işte :)
Ha arkadaşlarım şöyle bir durum en başından beri mevcut: @cumali55 "şu spordur, bu değildir" diye istediği kadar söylesin dursun, kendisi nasıl olsa otorite değil, o kadar üstüne gitmeyin. :D Ben, "bugünden itibâren pop müzik videoları-albümleri yasaklansın, bunlar müzik falan değildir." desem, "saçmalama" diye karşılık vermenize gerek yok, çünkü ben otorite değilim ve yalnızca hissettiğimi, düşündüğümü yazmış, sizinle paylaşmış olurum. Ben ancak kendi kümesimdeki civcivlere, toza-toprağa karşı bir otoriteyim, @cumali55 de öyle. :)
Toparlayacak olursam: Spor nedir diye sorduğumuzda bir soruyla yanıt aramlıyız: "Sporcu nedir?" Sporcunun yaşamına bakmalı, sağlıklı besleniyor mu, sağlıklı uyku uyuyor mu, toplumda barışçıl, uzlaşmacı bir kişilik mi...Eğer böyle ise, ne kadar tehlikeli olursa olsun, yaptığı uğraş da çok çok büyük ihitmalle "ben spor yapıyorum" diyorsa, o alan bir spordur :)

Osman Tuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
1.173
Bisiklet
Bianchi
@emancipation

Bu nasıl bir cümledir? Şuan çileden çıkmış durumdayım.! ! ! LÜTFEN SİZ TÜRKİYE SPOR BAKANLIĞININ VEYAHUT HERHANGİ ÜLKENİN, ŞEHRİN BİR SPOR BAKANLIĞININ ÖNÜNDEN DAHİ GEÇMEYİNİZ.
10 dakika da sigara içme sporunu ilk sizden duyuyorum, siz özellikle araştırıp eleştiri yazısı mı? yazmaya çalışıyorsunuz, blog açın forumda olmaz bu dava. Onun adı anca yarış, yarışma olur. Spor her millet, ülke için farklıdır. ............
.......... .......... ............ kusura bakmayın burada kim ne yazsa, yazılsa ama kafa yapınız değişmez, değişmeyecek de.

Kara Kartal

Daimi Üye
Tepki
276
İsim
Mehmet
Bisiklet
Merida
Merhaba, serbest dalışla pek ilgili değilsiniz belli ki ama olay göründüğü gibi değil bu yaşanılan olay sığ su bayılması, son 5 metreye gelindiğinde beyin basınç seviyesinin ani düşmesine karşı önlem olarak 'kontak' kapatıyor boğulmayı engelliyor yani görünenin aksine sanıldığı kadar tehlikeli değil, nitekim bu tarz rekor denemelerinde tam teşekküllü sağlık ekibi müdahaleye hazır bekler (suyun içinde). Geçenlerde aynısı diğer rekortmenimiz Cenk ULUSOY'a da olmuştu.

Olayın sanıldığı kadar ciddi olmadığını göstermek için Şahika Hanım'ın resmi FB hesabından 1 saat önce paylaştığı iletiyi bende sizinle paylaşayım;

(link)
(link) · (link) ·
Benim için endişelenmeyin, sağlığım gayet yerinde. 91 metre ile bana ait olan Dünya Rekorunu 100 metreye dalarak kırmaya çalıştık, dalış gerçekleşti fakat su yüzeyine çıkarken baygınlık yaşadım. Gerçekten üzgünüm. Bana koşulsuz inanan ve güvenen herkese sonsuz teşekkürler... İyi ki varsınız!

Ayrıca yasakçı bir millet olmaya yer yüzünde bizden meraklı başka bir toplumda yoktur. Yapana kimse zorla yaptırmıyor, yapmayanlara da kimse zorla yap demiyor. Herkes kendini nasıl mutlu hissediyorsa o şekilde yaşamalı.

L

Lazoğlu

Misafir
Boks,dövüş sporları,dağcılık,araba yarışları vb.bunlara gelene kadar neler var dünyada yasaklanması gereken.

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Spor nedir. Spor olması için illa acı çekmemek, emek vermemek, risk almamak(gerekirse hayatını riske ederek) değildir. Bu kesinlikle bi spordur. Bu insan kendi dünya rekorlarını egale ederek bunu kanıtladı. Ve bizim hayalini kuramadığız zevkleri ve ekstrem bi sporu yapıp asla tadına bakamıyacağımız bi haz elde etti. Bu kişi normal bi çocukluk bile geçirmedi. Hastalığı iyileşsin diye başladığı bu sporda gerçek manada dünyanın en iyisi oldu. Bütün risklerin farkında. Hem o hem de çevresinde ki kişiler.

Ayrıca bisiklet çoğu zaman daha riskli bi spor bence. Kol bacak kırmayı geçtim, boyun ve omurilik aşırı tehlike altında. Yol bisikletlerin de bile aşırı bi risk var iken birde freeride, dh gibi dalları var. Ve kesinlikle hayatının riski barındıran bi spor. Hemde oldukça fazla.

Senin düşünce tarzına göre gidersek bilardo da spor değil kafana top gelip beyin kanaması geçirirsin, koşu spor değil ani lif yırtılmasıyla boynunu kırarsın, cirit spor değil başına bi cirit saplanır...

Kısaca hayat ne yazık ki bu denli şeyleri kafaya takacak kadar uzun değil. Her gün sokağa çıkarak aldığımız riskler her spor dalından en az 10 kat daha fazla..

Her daim tedbirli olduktan sonra hayatı keyif aldığımı her şekilde ve sporla yaşamalıyız:harika:

• Beğen
Tepkiler: hidromek ve Volg

Canince

Daimi Üye
Tepki
450
Bisiklet
Kron
Size göre o zaman dh da yasaklanması.