Bu şort Ped li mi degil mi?

TarıK F.

Forum Demirbaşı
Tepki
94
Arkadaslar asagıdaki linkteki şort ped li mi degil mi ben birsey anlayamadım yardım eder misiniz? Ve birde bisiklet taytlarında sürekli gecen CHAMOIS un anlamı daha dogrusu fonksiyonu nedir bilgisi olan beni aydınlatabilir mi?

(link)

Scudo

erendiz çetiner

Forum Bağımlısı
Tepki
1.074
Bisiklet
Corratec
Padli olup olmadığını bende çözemedim :) fakat adı geçen bir tür dağ keçisinden elde edilen deriye farklı sekıller uygulanarak elde edilen bir tür kumaş türü.Nette araştırmam sonucu genelde şort ve taytların padlerinde kullanılıyor.Bu da bu şortun padli olma ihtimalini yüksek kılıyor gibi :D

TarıK F.

Forum Demirbaşı
Tepki
94
tesekkurler erendiz bey 3 evet alırsam işlem yapıcam ;) evet arkadaslar bu şort ta ped var mı yok mu ? bu arada Chamois in tarifini de asagıda vereyim lakin bu ozelligin taytlardaki fonksiyonu nedir hala bilmiyoruz yardım edin lutfen bu işle profesyonel ilgilenen arkadaslar? Chamois aranan bir ozellik ki buna sahip taytlar digerlerine gorede pahalı oluyor

''Chamois leather, traditionally made from the hide of the chamois, is very smooth and absorbent and is favoured in cleaning and polishing because it produces no streaking. Modern chamois leather may be made from chamois hide, but hides of deer or domestic goats or sheep are commonly used.''

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Chamois dağ keçisinden imal edilen güderiymiş

TarıK F.

Forum Demirbaşı
Tepki
94
fonksiyonu ne acaba taytlarda ? ve bu sort PED li mi degil mi ?

(link)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Ped'li değil herhalde. Aşağıdaki şortun tanımında pedli olduğu açıkça yazılmış.

(link)

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
Ped'li değil. Ped'li şort olmaz zaten, tayt olur. Ped zaten türkçe değil, "pad" den geliyor.

TarıK F.

Forum Demirbaşı
Tepki
94
olmaz öyle mi? peki bu ne? önce şu ilana sonrada linke bakalım o zaman >>>NORTHWAVE IDOL BAGGY PEDLİ ŞORT 89111036<<<<<(link)
Bakınız hem ped li şort muş hem de Ped kelimesini o da benim gibi kullanmıs..Dilimize karsı bir ihanet sözkonusu mu? bence hayır?VE bence alınganlıklarımızdan sıyrılıp arkamıza yaslanıp verandada sallanan koltugumuzda hayatın tadını cıkaralım

Bu yaptıgına halk dilinde biz ''ne geregi var kıllığın'' da diyebiliyoruz ...ped in yerine ne kullanalım neyi tavsiye edersin hadi bi kelime bul da onu kullanalım

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Tough and flexible MTB shorts with a removable liner and comfortable, antibacterial treated Cytech® seat pad, versatile adjustment posibilities.

(link)

TarıK F.

Forum Demirbaşı
Tepki
94
@Edip Dinçer

iştee buu sahanesiniz Edip Bey cok tesekkurler..Sorun çözüllmüştür.şortumuzun ped i varmıs...Simdi geriye CHAMOIS in taytlardaki manası fonksiyonunu cozmek kaldı

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet pedlidir ancak şortlardaki ped ile Bisiklet şortlarındaki ped aynı kalitede değildir ve şortlardaki pedler,şortun içine geşirilen fileli bir astara dikilmiş olur genellikle.Bu file kısa ve dar olduğunda (Tıpkı benim olduğu gibi),şortu alıp bir kenara atma olasılığı da mevcut.Demem odur ki,bu tip kıyafetleri görmeden ve denemeden almayınız.

TarıK F.

Forum Demirbaşı
Tepki
94
@Derya Keçeci

Hiii bu tehlikeli işte ben de 110 euroluk malzemeyi 50 dolara alıyorum diye sevinmistim simdi kursagımda kaldı malzeme gelene kadar kabus :(

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
Oluyormuş demek ki, işkembeden atmışım.Özür dilerim.

Ancak benim anlamadığım şu oldu: "ped" kelimesini kullanmayın gibi bir ifadem yok, buna neden kafayı taktın?

"Ped" kelimesi "pad" den geliyor, ingilizce açıklamasında pad kelimesi geçmesi lazım demek istemiştim.

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
ped anlami baktım. kadınların bazı zamanlar kullandigi yara bandindan buyuk bez parcası, molped:D. türkçe dilinde arapça-özellikle farsça kelime hukuk terimlerinde bayag var-fransizca olsun.saf arı öz türkçe kelime sayısı cok az.asya Tüklerinin kullandikları öz türkçe bizde sayıca cok az ya da yuvarlatilmis eski osmanlica gibi yapay dil gibi kullanima sokulmus.öz-türkçe aslinda konusma olarak kaba gelir.almanca gibidir ama aslı neyse o dur.bunu yumusatmaya hicte gerek yok.dilimize boyle fazlaca yabancı kelime sayısı bir hayli fazla neyini savunalim.azeri turkcesinin etkiside bir hayli fazla ama onlar gercegini kullniyor men-ben arada degismis bazi harfler var.neden gercegini kullanmiyoruz.saf türkçe kelime sayısı cok az.zaten bilgisayar ve yabancı kelimeleri türkceye cevirirken cok komik anlam cıkıyor.nedeni kıtlık.ihanetlik olmaması icin sil bastan öz-türkçe asya dil gramer-kelimeleri tamamen gercek olarak ögrenmek lazim yapilmazsa zaten ihanetlik almis basini gidiyor.

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Kendimize saygımız olmaması her konuda olduğu gibi dilimizde de yaşanıyor.Bisiklet formalarındaki padin Türkçe karşılığı:"Yastıklamadır".

TarıK F.

Forum Demirbaşı
Tepki
94
arkadaslar şort geldi ve gercekten cok guzel Pad i var.Ayrılabilen file kumaslı taytı var.yastıklanma supermis:).Şort tek basına da gündelik hayatta giyilebilir türkiyede bunu almaya kalksak en az 200 dolar.inanılmaz hafif ve esnek bir kuması var.oakley cok basarılı.tavsiye ederim.7 günde geldi.
Link i tekrar veriyorum.
(link)
Bir gözatın.ben M giyiyorum 32 sectim

GencerGümüşay

Aktif Üye
Tepki
32
Bisiklet
Geotech
(link)

Bende bu şorttan aldım içinde askara bağlı çıkartılabilir pad var.Giydim ve
annem : "ne oldu altına bezmi bağladın?" dedi.:eek:

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
@GencerGümüşay

Ben bu şortları gidip mağazada inceledim ve ilk mesajımda yazdığım "ped'li şort olmaz" fikrimin yanlış olmadığına kanaat getirdim.Çünkü ped'in (yastıklama) kaymaması için ten üzerine sıkı sıkıya oturması gerekiyor.Bu nedenle ped'li şort denilen ürünler aslında 2 parçadan oluşuyor. İçeride ped'li bir tayt ve bunun düğme yada başka bir yöntemle tutturulduğu bildiğimiz astarlı şort. Ped'li şort olarak satılan ürün aslında "içinde pedli taytı olan şort" oluyor.

Ped'leri de 3 kategoriye ayırmışlar kalınlıklarına göre. 1. kategori en ince olan, 1 saati geçmeyen sürüşler için. 2. kategori 1-3 saat arası sürüşler için. 3. kategori ped'li ürünler 3 saat üzeri uzun sürüşler için denmiş. Bunların tamamı süngerimsi malzemeden imal edilmiş silikonsuz ped'lerdi.