Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bu sefer çıtırtı kaynağını çözemiyorum

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Serden Us tarafından paylaşıldı.

1. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Sürerken orta göbek civarından geldiğini tahmin ettiğim bir ses duyuyorum. Çıt çıt/tek çıt/çıt çıt çıt şeklinde.

Önceden sele sandım, şimdi ayakta sürerken de yapmaya başladı bu sesi. Üstelik seleyi de değiştirdim.

Bir ara aynakol sanıyordum, o da değişti.

Kadro desem... Çatlak yok bir şey yok, çok inceledim.

Göbeğe baktım, orda da sorun görünmüyor.

Pedal değiştirdim, ses azaldı gibi geldi yine başladı.

Yani ayakkabıyı bile düşündüm kalden mi geliyor diye ama onu da değiştirdim.

Daha başka nerelerden bu yazdığım şekilde ses gelme ihtimali var?

Böyle sanki sol pedal tam üst seviyeye geldiğinde veya inerken çıt (ve en fazla 2-3 tekrarı) şeklinde oluyor. Ama boşta çevirirken olmuyor. Ayrıca ayakta yokuş çıkarken (yani aşırı yük bindiğinde) yine ses gelmiyor. Aslında bu ses de sürekli gelen bir ses değil. Kafasına esiyor geliyor, esmedi mi gelmiyor.

Forumda bu konuda cevap aramak biraz saçma geliyor çünkü görerek bakmak lazım ama bisikletçiye de götürdüm, çözemedik bir türlü.

Böyle başına absürt şeyler gelen varsa belki kontrol etmem nokta konusunda yardımcı olabilir diye açıyorum konuyu...

Onur Kahraman bunu beğendi.
  2. GokmenOzyurt

GokmenOzyurt Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    bendede oyle bir sorun var :( bir yerde okumustum forumda abimiz sele borusuna yağ sürmüş ve sorun geçmiş elimde yağ olmadıgından deneyemiyorum ben :(

Serden Us bunu beğendi.
  3. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Dişli zincir uyumsuzluğu yapar bunu.. Sizin çıt diye duyduğunuz ses aslında zincirin boş kısımlarının aynakol dişlisine oturma sesidir.. Ağırlık bindiğinde ya da boş pedal çevirdiğinde olmamasıda bundandır..

Ne yapılabilir.. Eğer yapabiliyorsanız ve zincir uzunluğu müsaitse 4 yada 5 tam bakla dilimi kısaltın zincirinizi..

Geçmiş olsun..

Serden Us bunu beğendi.
  4. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Sele borusunu da yağladım. Bilmiyorum geçip geçmediğini çünkü kısa süre sonra yeniden başladı.

Zincirden çıt şeklinde ses gelir mi ki? Yani bildiğiniz çıt, gıcırt yada çıtırt değil.

1 bakla falan uzun olabilir zincirim, en son yenisini taktığımda ölçmeden takmıştım çünkü. Ona bir bakayım yarın.

5. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Büyük ihtimalle pedal neden oluyor...Özellikle Wellgo marka pedalların bazı tipleri bu sesi yapıyor...Bende de aynı sorun vardı...Klasik markasız bir pedal taktım..Düzeldi..

Serden Us bunu beğendi.
  6. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Shimano (modelini yanlış hatırlamıyorsam 505) pedal var. İçinde bilya falan dağılsa o ses gelir mi ki? Zincirden sonra ona da bakayım.

Başka var mı bakılabilecek yer önerisi olan?

Bu arada aynakol yapraklarının vidalarına da bakmıştım. Ayrıca orta mile pedal kolunun bağlandığı vidalar da yeterince sıkı. (aynakol octalink bu arada).

7. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bir müddet aşağıdakine benzer,5-10 tl'ye satılan normal pedal takıp kullanın..
    http://www.pedalbisiklet.com/default.asp?git=9&urun=66350
    Ayrıca yukarıda Tolga arkadaşın dediği gibi zincir uzunsa birkaç bakla çıkartın.İnce topraklı-kumlu yerlerde bisiklet kullanıyorsanız;zincirinizi daha sık temizleyin ve uygun bir yağ ile yağlayın...Kolay gelsin.

Serden Us bunu beğendi.
  8. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Teşekkürler. Aşırı toz var sürdüğüm yerlerde. Bugün bakamadım bu arada, daha sonraya kaldı, bakalım düzelecek mi...

9. tevfik saka

tevfik saka Kıdemli Üye

Seviye:
    o göbek dişlilerinden dir ve sorun değildir(öyle biliyorum yanlışta olabilir:D)

Serden Us bunu beğendi.
  10. Genar Batur

Genar Batur Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    çık sesi pedaldan gelmiyorsa büyük ihtimalle aynakol göbeğinden geliyor olabilir. göbeğin bir tarafında boşluk olmuştur. o taraftaki pedala bastığında ses yapar.

Serden Us bunu beğendi.
  11. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Bisikletçi de sorun olmaz dedi ama sürerken çıt çıt çıt sinir bozuyor biraz.:)

12. Dinçer ÜNSAL

Dinçer ÜNSAL Forum Bağımlısı

Seviye:
    Aynı sorun benim aynakol göbeğinde de var.Benim göbek hollowtech ama göbeğin hissedilmeyecek kadar az boşluk yapmasından kaynaklanıyor(genellikle, hangi ayağınızla pedala yükleniyorsanız o tarafta oluyor).Ve bu aşınmayı anlamakda çok zor.Çünkü göbeği sıkarak boşluğu alabiliyorsunuz, ama sürerken bir şekilde kendini gösteriyor işte.

Yapılabilecek işlemler(tahmini):
    Göbeği açıp temizleyip ve ardından bolca gresleyip tekrar yerine takmaktır.(Hollowtech sökme anahtarım olmadığı için henüz deneyemdim...)
    Yada göbeğin iyice aşınmasını bekleyip iyice boşluk yaptıktan sonra da yeni bir göbekle değiştirmek.

Serden Us bunu beğendi.
  13. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Şimdilik (en azından yaza kadar) değiştirme imkanım yok gibi. Anahtarım var, göbeği yerinden sökebilirim. Ama bu tip göbeklerin içi nasıl açılıyor onu bilmiyorum. Hatta açılıp açılmadığını bile bilmiyorum. Şöyle kabaca anlatabilecek var mı?

Shimano'nun göbek hakkındaki broşürlerine de bakacağım şimdi (model numarasını da hatırlamıyorum ya neyse), belki resimli falan vardır birşeyler.

14. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ben de aynı göbekten kullanıyorum.Bundan 1 ay kadar önce,mecburen deniz kenarı ince kumlu bir patikaya girdim(ben 28" jant şehir-tur bisikleti ve 700x32c lastik kullanıyorum).Ertesi gün çıt-çıt başladı(belki de tesadüftür).Sele vidaları,sele borusu ve zinciri temizleyip,bakımlarını yaptım...Birkaç gün ses kesildi.Sonra yine başladı.Gerçekten sinir bozucu bir ses!...Pedalları değiştirdim...Şu an için sorun yok...Tekrar başlarsa göbeği de bisikletçide elden geçirtmeyi düşünüyorum...

Serden Us bunu beğendi.
  15. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
  16. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Bugün zincire baktım. Boyu normalden 1 bakla kadar uzundu (ikisi de en küçük dişlideyken arka vites bacağı yere paralel değildi ve küçük dişli üzerinde zincir zincire sürtüyordu.) Zinciri kısaltıp o şekilde geldim eve geri. Arada bir ses yine geliyor gibi ama kesin emin olamadım rüzgarın uğultusuna karıştığı için. Bir kaç gün bu şekilde sürdükten sonra diğer parçaları sırayla kontrol edeceğim.

17. Semican Baydur

Semican Baydur Bisikletkolik

Seviye:
    Kadro çatlak olabilir...

Serden Us bunu beğendi.
  18. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Çok fazla inceledim, çatlak görünmüyor. Ek bilgi olarak: kadro aluminyumdur. Çok çok derinden ve ince bir çatlak varsa bilemem tabi ama kadroyu çatlatıp kıracak şekilde sürmüyorum. Gayet amaca yönelik şekilde biniyorum.

Bu arada 2 gündür ses azaldı. Yalnız bitmedi. Uygun olduğumda pedalları tekrar kontrol etmeyi ve değiştirip o şekilde sürmeyi düşünüyorum. O da olmazsa göbeğe bakacağım.

Dinçer, senin söylediklerin biraz düşündürüyor beni. Çok az bir boşluk oluştuğunu biliyorum ve sıkarak aldım onu. Ama pedala basarken akıcılıkta sorun yok, sadece ses var. Yani sese sinir olmasam sürmeye devam edeceğim bu şekilde. :)

19. Hakan Eryiğit

Hakan Eryiğit Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ses kesınlıkle pedaldan gelıyodur aynı sorun bendede vardı bır suredır gelmıyoryaglama yapıyorum.

Serden Us bunu beğendi.
  20. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Pedalın içini mi yoksa kilit mekanizmasını mı yağlıyorsunuz?