Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bu ölçüler evrensel mi?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Kamış Tornavida tarafından paylaşıldı.

1. Kamış Tornavida

Kamış Tornavida Kıdemli Üye

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Okudum, okudum, bir sürü yorum okudum ama bir türlü sonuca gelemedim malesef. İlk sorum şu; Kadro Boyları evrensel midir? Mesela bir insan MTB'de kendisine uygun olan kadroyu 18" kadro boyu olarak ölçüm yaptı. Bütün marka-modellerde ölçüsü bu mudur?
    Diğer sorum da şu; benim boyum 170-171 cm. Bacak içi boyumu ise 82 cm olarak ölçtüm. Bacak içi boyuna baktığım zaman 18 inç bir bisiklet gerekiyor. Fakat normal boyuma 16"-17" gerekiyor. Sonuç olarak 18" bir bisiklet benim belimde bir bükülmeye sebep olur mu, bu bana zaman içinde ağrı olarak belirti gösterir mi?
    Son olarak bacak içi boyunun vücut boyuna oranı nasıl olmalı aşağı yukarı? Neye göre bacak içi boyunun normalden uzun veya kısa olduğu söylenebiliyor?

2. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    bisiklet turune gore bu degerler degisken . eklem acikligina gore bir bisiklet secmelisin turu belirledikten sonra ureticinin referans gosterdigi kadro boyunu secebilirsin . eklem acikligi icin ben dizlerimi bukmeden ellerimi yere degdirmeye calisiyorum . avuc iclerim yere degebiliyor bu sekilde , buda bana egilip bukulebilecegim bisikletleri kullanma olanagi veriyor birde stack/reach orani nedir ne ise yarar arastirmani oneririm

Kamış Tornavida bunu beğendi.
  3. Kamış Tornavida

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @furkan.zaman
    Teşekkür ederim :) Eklem açıklığını tam anlayamadım, rica etsem biraz açar mısınız? Bahsettiğiniz stack reach oranına biraz göz attım. Araştırmaya devam ediyorum, forumda bazı yorumlar yazılmış.

Bir bilgi daha: MTB kullanıyorum, MTB düşünüyorum

Allah Allah, ben dizlerimi bükmeden avuçlarımı değdirmek bir yana yaklaşık 10 cm'lik boşluk kalıyor yerle avuçlarım arasında..

4. Arınç

Arınç Kıdemli Üye

Adı:
    Arınç
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @furkan.zaman
    Sizin bence boyunuz ile kolunuz orantılı değil kolunuz daha uzun dediğinizi denedim bir kaç kişiye daha denettim sorun bende mi diye fakat arada 7-8 cm boşluk kalıyor parmak uçları ile yer arasında.

5. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    @Arınç eklem acikligi kisiden kisiye degisir . bazi hastaliklarda artar bazilarinda azalir . hastalik belirtisi yere el degdirebilmekle bakilmaz . schober testi yada modifiye schober testini internetten arastirip evde kendiniz hapabilirsiniz .

belirtmek isterim ki kolum boyum ve bacak uzunlugum olmasi gereken oranlarda .

Arınç bunu beğendi.
  6. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    17" kadroya yogunlasin. 18" kadroda kol mesafeniz kisa kalacaktir ama bu kisalik 1cmden az olacagi icin cok da problem yaratmaz. 16" kadro ise bacak boyu itibariyle biraz kucuk gelebilir.

7. vela2016

vela2016 Kıdemli Üye

Seviye:
    Benim orantılı hatta bacaklarım belki biraz daha uzun bile olabilir. Çok çok az. Ama ben de zorladığımda avuç içlerim yere değiyor. Zorlamadan da parmak uçlarım çok rahat değiyor.
    Sorun bence sizin yeterince esnek olmamanız. Yoksa biz mi aşırı esneğiz? :koptum:
    Kilonuz fazla ise de değmeniz zorlaşır doğal olarak. Zayıfım ben.

8. Kamış Tornavida

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Teşekkür ederim, 17"-18" civarı iyi olur o zaman. Bir düğüm çözülmüş gibi oldu ama tam çözemedim. Bir sorum olacak; şu an kullandığım bisikletin aynakol göbeğinden sele kelepçesine kadar olan kısmını ölçtüm. Hemen hemen 45 cm geldi (Birkaç mm az olabilir). Bu bisiklette seleyi mümkün mertebe yukarıda tutmama rağmen bacağımı istediğim çok hafif kırık, düz pozisyona getiremiyorum. 45 cm'lik bu bisiklet hangi kadro boyuna denk geliyor? Tabloda daha geniş aralıklar verilmiş; 43-46=17"-18" gibi.

9. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Muhtemelen 18 kadrodur. Tam gobekten, dogrusal olctugunuzde 46 cikacaktir buyuk ihimalle. Bisikleti alirken de bu bacak açısı olayini bir deneyin mutlaka bisikletin uzerine cikip

10. Kamış Tornavida

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için, gayet aydınlatıcı oldu. İnşaallah deneyebilirim, sağolun

Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
  11. Arınç

Arınç Kıdemli Üye

Adı:
    Arınç
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @vela2016
    Mesele esneklik değil yoksa hergun açma germe hareketlerini yapan bir insanim dediginiz hareketle zorlanarak celves kasını rahatlıkla zedeleyip tedavisi zor sonuçlar meydana getirirsiniz.

12. Rayko

Rayko Yeni Üye

Bisiklet:
    Cube
    Competitive Cyclist: Fit Calculator

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

13. Kamış Tornavida

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    18" olan bir bisikleti görmemle birlikte yaptığım hesaplar neticesinde 18" kadronun uygun olduğuna karar kıldık, sonucu da böyle vermiş olalım

Rayko bunu beğendi.