Bu ölçüler evrensel mi?

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Okudum, okudum, bir sürü yorum okudum ama bir türlü sonuca gelemedim malesef. İlk sorum şu; Kadro Boyları evrensel midir? Mesela bir insan MTB'de kendisine uygun olan kadroyu 18" kadro boyu olarak ölçüm yaptı. Bütün marka-modellerde ölçüsü bu mudur?
Diğer sorum da şu; benim boyum 170-171 cm. Bacak içi boyumu ise 82 cm olarak ölçtüm. Bacak içi boyuna baktığım zaman 18 inç bir bisiklet gerekiyor. Fakat normal boyuma 16"-17" gerekiyor. Sonuç olarak 18" bir bisiklet benim belimde bir bükülmeye sebep olur mu, bu bana zaman içinde ağrı olarak belirti gösterir mi?
Son olarak bacak içi boyunun vücut boyuna oranı nasıl olmalı aşağı yukarı? Neye göre bacak içi boyunun normalden uzun veya kısa olduğu söylenebiliyor?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bisiklet turune gore bu degerler degisken . eklem acikligina gore bir bisiklet secmelisin turu belirledikten sonra ureticinin referans gosterdigi kadro boyunu secebilirsin . eklem acikligi icin ben dizlerimi bukmeden ellerimi yere degdirmeye calisiyorum . avuc iclerim yere degebiliyor bu sekilde , buda bana egilip bukulebilecegim bisikletleri kullanma olanagi veriyor birde stack/reach orani nedir ne ise yarar arastirmani oneririm

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@furkan.zaman
Teşekkür ederim :) Eklem açıklığını tam anlayamadım, rica etsem biraz açar mısınız? Bahsettiğiniz stack reach oranına biraz göz attım. Araştırmaya devam ediyorum, forumda bazı yorumlar yazılmış.

Bir bilgi daha: MTB kullanıyorum, MTB düşünüyorum

Allah Allah, ben dizlerimi bükmeden avuçlarımı değdirmek bir yana yaklaşık 10 cm'lik boşluk kalıyor yerle avuçlarım arasında..

mtbcanavarı

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
mosso
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@furkan.zaman
Sizin bence boyunuz ile kolunuz orantılı değil kolunuz daha uzun dediğinizi denedim bir kaç kişiye daha denettim sorun bende mi diye fakat arada 7-8 cm boşluk kalıyor parmak uçları ile yer arasında.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Arınç eklem acikligi kisiden kisiye degisir . bazi hastaliklarda artar bazilarinda azalir . hastalik belirtisi yere el degdirebilmekle bakilmaz . schober testi yada modifiye schober testini internetten arastirip evde kendiniz hapabilirsiniz .

belirtmek isterim ki kolum boyum ve bacak uzunlugum olmasi gereken oranlarda .

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
17" kadroya yogunlasin. 18" kadroda kol mesafeniz kisa kalacaktir ama bu kisalik 1cmden az olacagi icin cok da problem yaratmaz. 16" kadro ise bacak boyu itibariyle biraz kucuk gelebilir.

• Beğen
Tepkiler: münferit vagon

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Arınç
Benim orantılı hatta bacaklarım belki biraz daha uzun bile olabilir. Çok çok az. Ama ben de zorladığımda avuç içlerim yere değiyor. Zorlamadan da parmak uçlarım çok rahat değiyor.
Sorun bence sizin yeterince esnek olmamanız. Yoksa biz mi aşırı esneğiz? :koptum:
Kilonuz fazla ise de değmeniz zorlaşır doğal olarak. Zayıfım ben.

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu
Teşekkür ederim, 17"-18" civarı iyi olur o zaman. Bir düğüm çözülmüş gibi oldu ama tam çözemedim. Bir sorum olacak; şu an kullandığım bisikletin aynakol göbeğinden sele kelepçesine kadar olan kısmını ölçtüm. Hemen hemen 45 cm geldi (Birkaç mm az olabilir). Bu bisiklette seleyi mümkün mertebe yukarıda tutmama rağmen bacağımı istediğim çok hafif kırık, düz pozisyona getiremiyorum. 45 cm'lik bu bisiklet hangi kadro boyuna denk geliyor? Tabloda daha geniş aralıklar verilmiş; 43-46=17"-18" gibi.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Muhtemelen 18 kadrodur. Tam gobekten, dogrusal olctugunuzde 46 cikacaktir buyuk ihimalle. Bisikleti alirken de bu bacak açısı olayini bir deneyin mutlaka bisikletin uzerine cikip

• Beğen
Tepkiler: münferit vagon

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için, gayet aydınlatıcı oldu. İnşaallah deneyebilirim, sağolun

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

mtbcanavarı

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
mosso
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@vela2016
Mesele esneklik değil yoksa hergun açma germe hareketlerini yapan bir insanim dediginiz hareketle zorlanarak celves kasını rahatlıkla zedeleyip tedavisi zor sonuçlar meydana getirirsiniz.

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
18" olan bir bisikleti görmemle birlikte yaptığım hesaplar neticesinde 18" kadronun uygun olduğuna karar kıldık, sonucu da böyle vermiş olalım

• Beğen
Tepkiler: Rayko