Bu mevsimde adalara gidebilmek

Tepki
48
Merhabalar
Acaba bu mevsimde adalara gidebilmek mümkün mü bisikletle veya normal? Yani ulaşım olarak internetteki kaynaklara baktım fakat gerçekten şaşırdım. Doğruysa eğer İDO haftanın belli günleri çok erken olmak üzere iki veya üç tanecik sefer yapıyor anladığım kadarıyla. Ve bunun için de ya kadıköye veya kabataşa gitmek gerekiyor, mesela kabataştan gidemez miyim, veyahut kartal ya da pendikten? Tamam yazın dakika başı her yerden vapur,tekne falan kalkıyor ama kış oldu mu nedir, seferlerin alayı kaldırılıyor mu? Adalar da belediyelerimizden biri ve nihayetinde oraya da iş için gidip gelen insanlar olmalı. En azından öğretmen gibi vesaire. Adalarda tam da bu mevsimde çok güzel tur yapılabileceğini düşünüyorum ve herhangi bir yol, sefer bilen bunu söylerse sevineceğim. Herkese sevgiler saygılar.

Scudo

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
6 kasımda 12 kişilik grupla büyükadaya gittim. Dönüş biraz riskliydi çünkü son sefere zor yetiştik. Hava da bence gayet iyiydi. Gelecek haftaki hava durumunu bilemiyorum. Ben Bostanc'dan Mavi Marmara ile gidip geldim tavsiye ederim hala çok zevkli.

• Beğen
Tepkiler: Can Erdoğan
Tepki
48
@FURKAN YAVUZ

Gerçekten içtenlikle teşekkür ederim, böyle bir hizmetin var olduğunu bilmiyordum. Bu arada son sefere yetişmekte güçlük çekmişsiniz, hemen baktım son seferlere geceye kadar var, epey uzun bir turdu galiba ya da ayrılmak istemediniz:) Ben de forumda bir çıtlatayım belki vardır bu cuma veya cumartesi-veya her iki gün de:)- adalara gelmek isteyen, her halükarda kendim gideceğim tıpış tıpış.

Tepki
20
Asiri hava muhalefeti olmadigi takdirde Sedef Adasi haric butun adalara 365 gun sefer var lakin IDO Bostanci'dan haraket eden sehir hatlari vapurlarini kaldirdi. Onun yerine yine Bostanci'dan yada Maltepe'den kalkan ozel fimralara ait motorlar var. Yada Kabatas'tan kalkip Kadikoy'e de ugrayan sehir hatlari vapurlarini kullanabilirsiniz fakat Kinali Ada'dan baslayarak hepsine ugrayarak gittigi icin yolculuk biraz uzun suruyor. Ayni hatta isleyen ve cok daha hizli yol alan deniz otobusleri ise yukarida bahsedildigi gibi sabah ve aksam olmak uzere sadece iki sefer var ve bisiklet icin de ekstra ucret talep ediyorlar diye biliyorum.

• Beğen
Tepki
48
@Berke Yalci

Özel firmalar mesela arkadaşın dediği mavi marmara gibi ada seferleri yapan firmalar bisiklet için özel bir ücret istiyor mu? Şehir hatları vapurları istemiyor sanırım.

Cem Şentin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.268
Bildiğim kadarıyla Bostancı-Adalar şehir hatları kaldırıldı. Onların yerine motorlar sefer yapıyor. Ayrıca sadece yazın Bostancı'dan 4 sefer yapılan Sedef Adası'na gitmeni tavsiye etmem. Çünkü orası özel mülk olduğu için orada yaşıyan bir tanıdığın olmadığı sürece iskeleye bitişik minik meydanın solundaki evlere giden yola giremezsin. Sadece sağındaki paralı plaja veya ona girmeden aşağıya inen yolun sonundaki boş plajlara girebilirsin. Adanın solu özel mülklükten çıkmadıkça oranın canlanması ve bisiklet kullanımına elverişli olması mümkün değil. Bildiğim kadarıyla Sedef harici adalara giden motorlardan bisiklete ücret almıyorlar.

• Beğen
Tepki
20
@Can Erdoğan

Motora bisikletle hic binmedim o yuzden fiyat talep edilip edilmedigini bilmiyorum ama binen kisilere rastladim cok. Muhtemelen etmiyorlar.

Sehir hatlarinda da ucretsiz dedigin gibi.

Ayrıca sadece yazın Bostancı'dan 4 sefer yapılan Sedef Adası'na gitmeni tavsiye etmem. Çünkü orası özel mülk olduğu için orada yaşıyan bir tanıdığın olmadığı sürece iskeleye bitişik minik meydanın solundaki evlere giden yola giremezsin. Sadece sağındaki paralı plaja veya ona girmeden aşağıya inen yolun sonundaki boş plajlara girebilirsin. Adanın solu özel mülklükten çıkmadıkça oranın canlanması ve bisiklet kullanımına elverişli olması mümkün değil.

Sedef Adasi'na bisiketle gitmenin hic bir esprisi yok zaten. Ada bisiklete binmeye deymeyecek kadar kucuk. (Iki ucu 800 metre).

• Beğen
Tepki
48
Teşekkür ederim cevaplarınız için, adalar hakkında pek bir şey bilmiyormuşum meğer. Sanırım adam turu için en uygun yer büyükada falan olmalı, hem rahatlıkla tur atılabilir. Keşke bir avuç kadar adamız olmasaydı demek ister gönül fakat bunlara da şükür. He, şu sedef adası muhabbetini hiç bilmiyordum, fakat çok saçma bir uygulama. Bir adanın sadece bir kısmı özel mülkiyete malik olması ve diğer kısmının halka açık olması, sanki iç içe girmiş uygulama hatası. Mesela tuzlanın karşısında Koç'un adası var küçük bir ada ve orasının maliki tamamen Koç. Ne insanlar oraya gider ne de böyle "şurası özel mülkiyet, geçmeee" muhabbeti olur.Neyse aman, biz pedalımız dönüyor mu ona bakarız:)

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
Bir dipnot unutmuşum. O gün çok sis vardı adaya gidişimiz bile iptal olabilirdi. Dönüşümüz akşam 7 gibiydi ve söylenilenler o gün için son sefer olduğuydu. Yoğun siste adada bile sıkıntı çektiğimiz oldu. Hava muhalefeti malum deniz ulaşımını çok etkiliyor.

Cem Şentin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.268
@Can Erdoğan
Can Bey, bisiklet turu için en uygun adanın Büyükada olduğu düşüncenize katılıyorum. Bana göre Büyükada'dan sonra Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada bisiklet turlarına uygun. Bu arada Kınalıada'da Büyükada'ya göre daha fazla rampa var ve adanın arka tarafındaki balıkçı barınağı civarından geçerken o civarda bol olan köpeklere dikkat edin derim. Bir de Büyükada'da büyük tur yaparken adanın güneyindeki faytoncuların toplanma yerinde bayağı köpek var. Onlara dikkat edilirse güzel bir tur yapabilirsiniz. Son olarak Büyükada'dan sonra en uzun tur Heybeliada'da yapılabilir. O yolda bayağı viraj ve iniş çıkış var.

Tepki
48
@Cem Şentin

Köpekler sorun çıkarıyor mu:) Havlayanlarındansa sorun değil de saldırıyorlarsa sıkıntı olabilir.

Cem Şentin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.268
@Can Erdoğan
Genelde havlarlar. Ama yanlarına gereğinden fazla yaklaşırsanız ve hızlı giderseniz saldırganlaşabilirler. Bu nedenle korktuğunuzu belli etmemek ve yavaş gitmek gereklidir.