Bu lastiği nasıl takacağım?

Hüseyinsuna

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Carraro
Merhaba arkadaşlar yeni lastik aldım fakat hangi yönde takıcağımı bilmiyorum yardım edermisiniz ?

Bisikleti ileri yönde hareket ederken lastiği hangi yönde takmalıyım ?

Dosyalar

Scudo

Mert B.

Üye
Tepki
16
İsim
Mert
Bisiklet
Merida
Lastiğin yanında ''rotation'' kelimesi ile birlikte bir ok işareti yok mu?

• Beğen
Tepkiler: Hüseyinsuna

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
yanaklarda ok işareti var mı? ok karşıya bakacak şekilde takılması gerek.

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.359
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
http://thebiketube.com/sites/all/files/resize/part/rotation_arrow-185x150.jpg

bu yönde olacak.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
yukarıdan bakınca V yapan desen öne doğru bakacak, yani geniş ağzı geride sivri ucu ileri yönü gösetrecek

bu sadece bisiklet değil, motorsiklet ve arabalarda da böyledir.

bunun amacı ise yere basan yerin ters V oluşturacak formu ile frenlemede performansı atırmasıdır.

Hakan Gencer

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Scott
Sallıyorum ama yandan bakınca soldan sağa markasının okunması gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Ceyhun Özkan

emre özbay

Daimi Üye
Tepki
224
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Lastiğin yanakları üzerinde front forward yazması gerek.Front yönünü tekerleğin dönme yönünde olacak şekilde janta yerleştirin :)

• Beğen
Tepki
60
İsim
Abdullah
Bisiklet
Carraro
Şile imrenlide lastiğimiz patlamıştı yazlıkta bisikleti bırakıp istanbuldan tamir seti alıp bi süre sonra geri gitmiştik. Çıkardık tekeri, yamadık geri taktık. İstanbul'a geldik. Uzun süre burada kullandık. Sonra ataşehirde bisikletçideyken adam tekerin ters duruyor dedi. Tekerin üzerinde boydan boya ok izleri varken görmemişiz. Ters bi şekilde uzun bir yolculuk yapmışım :)

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
Benim bisiklette vittoria zaffiro var üzerinde yön işareti yok. Ayrıca lastik desenleri simetrik. Şimdi ben bunu doğru mu taktım yanlış mı nasıl bilebilirim. :D

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@Berkay*

Eğer tam simetrikse, tersi düzü yoktur, desen varsa V nin geniş ağzı yola bakmalı, ben ters takıpda denemeştim bi süre, toprakta çekiş artarken frene olumsuz etkisi oluyo, yol lastikleri ve ıslak zeminde bambaşka hatalara da neden olabilir tahminimce, ama arazide sorun olmuyor

Simetrik desende lastiğin radyal tel dizilimi etkili olabilir uzun süreli kullanmda, ama gerçekçi olursak hayati bi Önem taşıdığını sanmıyorum, belki lastik üzerinde çatlaklar oluşmasına ya da sürtünme direncine olumsuz etkisi olabilir ama, gene de sanmıyorum, çünkü muhtemelen yol lastiğinizi yüksek hava basıncıyla kullanıyorsunuz.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
Rica ederim, siz söyledikten sonra baktım lastiğinize, güzel görünüyo, yana yatışlarda da yol tutuşu sağlam olsa gerek, düz yolda ise kesintisiz ve yumuşak ?

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
@Tasogare

Açıkçası çok fazla anlamasam da xrs 040'ın üstünde gelen lastik ile kıyaslanamayacak kadar iyi bir yol tutuşu var. Ön lastiğim hala orjinal dandik lastik, arkada zaffiro var. Yağmurlu havada iki kere ön kaydı yere yapıştım. İkisinde de arka lastik yerinden oynamadı denebilir. Ayrıca üzerinde gelen lastik az rüzgarda bile profilli jantlarla beni kayık gibi sallıyor. Arkası sapa sağlam duruyor. Forumdaki yorumlarda beğenildiğini gördüm fiyatı da decathlonda 30 liraydı aldım. En yakın zamanda ön lastiğe de zaffiroyu takıcam.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@Berkay*
Bence bi an önce ön lastiği değiştirmenizde yarar var, söylediğiniz gibi. Ben önceliği ön lastiğe veriyorum hep, ön kayınca sakat oluyo çünkü, telafisi çok zor. Ama ön sağlam bastığında arka zaten ağırlık nedeniyle ve dönmemesi sebebiyle az kayıyor, kaysa da ön lastik tutunduğu sürece onu takip ediyor. Driftli falan güzel oluyor :)
Bu arada arka lastiğiniz kabak olmasın istiyorsanız bisikletinizi dilinden anlamayana vermeyeceksiniz, marifetmiş gibi tam Yanıma gelirken bide sfıssııyyt! diye kaydırmıyorlar mı, gelişine bi tane vurasım geliyo yeminle :)

• Beğen
Tepkiler: buzcu