Bu Kadro Bana Büyük mü?

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
İlk olarak yanlış bilinen bir şeyi söylüyorum. Kadro boyu bacak boyuna göre seçilmez.

Kadro boyunun etki ettiği 2 ölçü vardır. Birincisi, klasik olarak ölçtüğümüz "kadro boyu" ölçüsü. 2.si ise kimsenin ne olduğunu bile bilmediği üst boru ölçüsü.

Kadro boyu ölçüsü bacak boyunuzla ortantılı, evet. Fakat asıl önemli olan gövde ve kol boyuyla ilgili olan üst boru ölçüsü.

Eğer kollarınız veya üst gövdeniz boyunuza göre uzunsa, zaten bacak boyunuza göre daha büyük bir kadro almanız gerekiyor. Eğer üst gövdeniz kısaysa, bu durumda bacak boyunuza göre daha kısa bir kadro almalısınız.
Kadro boyu tam olarak bir ölçü ifade etmiyor kısacası, çünkü üst borunun açısı bile bu kadro boyunu çok değiştiriyor. Sele kelepçesini biraz daha yukarı çıkartıp kadroyu 1" büyük gösterebiliyorlar da.

Ben kendimden örnek verirsem, boyum 180. Dağ bisikleti için kullandığım kadro da 18" Sedona 761. Sele borusunu merkezinde, gidon boğazının merkezine kadar olan ölçü ise 55cm.

Senin ölçmen gereken de bu ölçü. Eğer bu 55cm'in üzerindeyse, kadro sana büyük gelebilir. Fakat bu büyüklüğü de biraz daha kısa bir gidon boğazı kullanarak giderebilirsin.

Uzun lafın kısası, kadronun sana büyük veya küçük gelmesi gibi bir durum söz konusu değil. 4 sene içinde oldukça uzayacağını da varsayarsak, 19" kadro sana uygun görünüyor. Fakat sen için rahat etsin diye üst boru uzunluğunu ölçerek karar verebilirsin.

Scudo