Bu hırsızlıklar ne zaman ve nasıl bitecek?

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@Aytaç DİREK @Engin er.
Hocam bisiklette bi eşya sonuçta. Özel mülke girer.
Orasını burasını sigortalan insanlar var yani bisiklette sigortalanabilir. Ben düşünüyorum bu fikri de bana babam dedi olmasaydı böyle bir şey demezdi herhalde

Scudo

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Erkin Kalender

50 CAL. SMITH&WESSON varken astra falcon nedir? :D

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
Benim anladığım, sadece ülkemiz değil "medeni" diye bildiğimiz ve bisiklet kültürü bizden çok ileri birçok ülkede de bisiklet hırsızlığı vaka-ı adiyeden sayılıyor. Takip ettiğim birkaç yabancı forumda da sık sık çalıntı bisiklet bilgilendirme mesajları ile karşılaşmaktayım...

Bence, bisiklet hırsızlığına karşı bir tolerans var genel anlamda. Ülkemizde zaten polise gidip "bisikletim çalındı" deyince adam muhtemelen bizi çocuk yerine koyup 200 liralık bir kaybımız var diye algılıyor. Çünkü onların gözünde, "nea 1000 lira mı, o ne yaw o paraya motor alınır" durumu var. Belki 1000 TL limitlerini güncellemiş olanları olabilir...

Klişe lafla, yıl olmuş 2016, teknoloji mevcut ama hala bu konuda kapsamlı bir adım atılmış değil; ben özellikle Hollanda, Almanya gibi ülkelerde bu yönde üst düzeylerde atılmış adım olmasını beklerdim. Mesela maddi ederi XXXX tl/usd/eur değerin üzerindeki bisikletlere kadroya gömülü seri no mecburiyeti, gps modülü ve bunların da aynı motorlu araç gibi polis kontrolüne tabi olması. Tabii bunun için hukuki altyapı lazım.

Benim bu konuda bazı fantazilerim var. Mesela sponsor bulup bir dizi iyi bisiklet alıp bunları sağa sola yem olarak bırakmak ve kenarda 3-4 kişi beklemek. Bisikleti çalmak için gelen olunca çalma esnasında (kilidi keserken, kırarken vs.) kayda almak ve tam binip giderken bu 3-4 kişi ile bu şahsı sopa manyağı yapmak. Bu 3-4 kişi her seferinde değişecek, bu konuda gönüllü bulmak sorun olmaz sanırım :)

cihan14

Üye
Tepki
12
İsim
Cihan
Yerli corelli kadro ureticimiz var bildirin seri numarası yazsınlar güzel fikir

tapatalk yaz kızım

cihan14

Üye
Tepki
12
İsim
Cihan
@Emre Yönlüer
Silinmiş seri numarası hırsızlık şüphesi ile karakola çekilsin.

tapatalk yaz kızım

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Erkin Kalender
goethe yi bilmem de kol lazım kol...:D:p

E.E

Forum Demirbaşı
Tepki
265
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
yahu 2 bin liranız olsa bir kutu ile direğe zincirle bağlar mısınız ? bağlamayın gözünüzü seveyim herkesin içi acıyor bu gibi haberleri okuyunca.

hırsıza çare yok marmara depreminde enkaz halinde ki evlerin bile soyulduğunu gördü bu millet..

geçmiş olsun, çalan hırsızında bacakları kopar inşallah.

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
Bu hırsızlıklar bitmez, arkadaşlar. Bisiklete önlem almak da gerçekten zor. Sonuçta bir küçük el makasına bakıyor.

• Beğen
Tepkiler: papa

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
@bua Efsane dizi yav bende ilk sezonu bitirecem yeni..

• Beğen
Tepkiler: bua

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
@maboc

esasen bazı suçlar için idam cezası olmasını içten içe desteklerim. ancak şu var, birini idam ederseniz cezanın geri dönüşü yok. yani, deliller öyle denk gelmiş ki bir insan suçlu zannedilmiş, idam edilmiş. daha sonradan suçsuzluğunun kanıtlanma olasılığı illa ki vardır ancak infazın geri dönüşü yoktur.
uzuv kesme de aynı şekilde. 1-) suçsuzluğunu geç de olsa kanıtlarsan cezadan kurtulma şansın kalmıyor. 2-) ceza çok ağır.
kaldı ki ülkemizde ne idamlık insanlar elini kolunu sallayarak gezmekteyken cezayı yaşı büyütülen çocuklar almıştır, istismara çok açığız bu tür cezaları.
ayrıca yanlış anlamayın ama savaşta düşmanın malını ve kadınlarını kendi tarafında olanlara hak gören bir sistemin önerisini pek sağlıklı bulmam ben. belki bugün değil ama, gelecekte medeniyetin insanlığa iyiliği çok daha düzgün şekilde sağlayacak kuralları sağlayabileceğine inanıyorum ben.

itsaboutyou

Daimi Üye
Tepki
343
İsim
Kerem
Bisiklet
Canyon
Valla çok üzülüyorum şu haberlere , abi ayırmayın gözünüzün önünden bisikletinizi

• Beğen
Tepkiler: Alizee ve papa

Alizee

Daimi Üye
Tepki
296
İsim
Ali
yemin ediyorum sirf bu yuzden katlanir aldim. gerci simdi bitane yol almak istiyorum ama, tirsmiyor degilim. cok gecmis olsun hocam. :(

• Beğen

papa

Üye
Tepki
180
İsim
hasret kanmaz
Bisiklet
b'Twin
Herkese teşekkür ederim. @Alizee bisiklet almaktan korkma, böyle insanlar bitmez. Ama bisikleti bırakma sağda solda, hırsızlık diz boyu olmuş...

• Beğen
Tepkiler: Alizee

Insansevmem

Aktif Üye
Tepki
308
İsim
Erim
Bisiklet
b'Twin
@papa Geçmiş olsun.. Nasıl bir kilit kullanıyordunuz? Belki önlem açısından yardımcı olursunuz.

Asarım keserimleri okuyunca atlamıştım,gördüm şimdi..

papa

Üye
Tepki
180
İsim
hasret kanmaz
Bisiklet
b'Twin
@Insansevmem kilit olarak onguard marka kilit kullanıyordum, orta seviye bir şey. Fotoğrafını tekrar paylaşayım. Kilit çözüm değil ama ne kadar iyi olursa o kadar uğraştırır diye düşünüyorum, özellikle uluslararası testlerde yüksek puan almış kilitlere yönelmek gerekecek sanırım...
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160514/16042a34da913ad3177d5961a0e54ca3.jpg

Insansevmem

Aktif Üye
Tepki
308
İsim
Erim
Bisiklet
b'Twin
@papa Vitesi en küçük dişlide bırakıp frenleri çözüp bırakmak lazım bir de.. Mutlaka bir yere toslayacaktır.. Tekrar geçmiş olsun.

• Beğen