Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bu hafta Bmx'e başlıyorum, endişelerim var

Konu, 'BMX' kısmında Hurkan Kartal tarafından paylaşıldı.

1. Hurkan Kartal

Hurkan Kartal Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, işten eve dönerken bir bmx gördüm ve çok hoşuma gitti. Eve gider gitmez bmx hakkında biraz araştırma yaptım ve 2. el ucuz bir bmx aldım. Sadece hevesim geçsin diye almıştım o bmx'i fakat şimdi bu işi yapmayı çok istiyorum. Bmx 16 kg ağırlığında, cuma günü elime geçecek. Daha önce bmx kullanmamış birisi için bu bmx fazla mı ağır acaba? Bu forumda da ağır bir bmx'le başlamanın daha iyi olacağını söylüyorlar. Bu doğru mudur?

Ve tabii hareketleri öğrenmek konusunda endişelerim var. Bana bu konuda yardımcı olabilecek kişiler ne yazık ki yok. Kendi imkanlarımla öğrenmek zorundayım. Daha hangi hareketlerden başlayacağımı dahi bilmiyorum :) 18 yaşıma yeni girdim, 1.80 boyunda yaklaşık 65 kilo civarındayım. 1.5 yıldır ciddi anlamda vücut geliştirmekle uğraşıyorum, kiloma göre oldukça kuvvetli olduğumu söyleyebilirim. Ayrıca hemen bir kask ve dizlikte satın aldım :D

Benim durumumu göz önünde bulundurarak önerilerde bulunabilir misiniz? Öğrenme aşamasını daha sorunsuz atlatmam için hangi hareketleri hangi sırayla öğrenmeliyim. Kendi başıma internetten izlediklerimi yaparak bu işi öğrenebilir miyim? Aldığım bmx hatalı bir seçim mi oldu sizce. Daha profesyonel bir bisikletle mi başlamalıydım sizce? Yardımlarınız için teşekkürler :)

2. Samet Demirtaş

Samet Demirtaş Kıdemli Üye

Seviye:
    merhaba arkadaşım bak ilk den diyim ben bmx den aşırı anlayan birisi değilim ama bence bmx ' in ağırlı yani 16kg çok ağır.tabi başkalarınada sor , ama bence öle.hareketleri öğrenmek konusunda bence bir endişen olmasın bence endişeden çok ben bu işi yapabilirim değip kendine güvenmelisin.eğer yapamam dersen baştan kaybedersin.hangi hareketten başlamak gerekire gelirsekte.bence ilk olarak.ön kaldırıp git yolda gitmeyi dene.daha sonra bunu arka kaldırıp dene.daha sonra dengede durma egzersizleri yapabilirsin.bunny felan devam edebilrisin.ama baştan söledim çok iyi bilen birisi değilim bir bmx im bile yok yeni alcam :) yani başkalarınada sor forumda bu işten anlayan bi dolu insan var kazasız belasız sürüşler dilerim şimdiden.iyi günler.

3. Hurkan Kartal

Hurkan Kartal Yeni Üye

Seviye:
    Önerilerin için teşekkürler hocam :) 16 kg benim de kafamı kurcalıyor açıkçası :(

4. Machete01

Machete01 Misafir

Bmx hakkında hiç bir bilgim yok ama 16 kg bisikletle nasıl hoplayıp zıplıyacan

5. hüseyin özbakır

hüseyin özbakır Aktif Üye

Seviye:
    bir ara bi konuda okumuştum orada BMX kullanan bi arkadaşın yazdıgı aklıma geldi benim bisiklet 14 kg felan demişti belkide normaldir agırlıklar... :)

6. Hurkan Kartal

Hurkan Kartal Yeni Üye

Seviye:
    İyi sayılabilecek bmx'ler 13.5 kg civarında. 2.5 kg ne kadar farkeder gerçekten bilmiyorum. Spor salonunda üst bacak çalışırken (leg press) 250-300 küsür kg ağırlığın altına giriyorum :D 2.5-3 kg fazlalık sanki çok etkilemeyecekmiş gibi geliyor. Ama hiç tecrübem olmadığından bilemiyorum tabii.

7. Machete01

Machete01 Misafir

Hee o zaman normaldir.Valla hiç bir bilgim olmadığı için kusura bakmayın.Hayırlı uğurlu olsun

8. Samet Demirtaş

Seviye:
    arkadaşım bence öyle düşünme.dünyanın en iyi bmx ile uğraşan adamları bile çok kaslı olmalarına rağmen 100 gram daha fazla kazanabilmek için bisikletin direksiyonunda küçük küçük delikler açıyolar.düşün artık 2.5 kg ne kadar fark yapar :)

9. Hurkan Kartal

Hurkan Kartal Yeni Üye

Seviye:
    Peki bu 2.5 kiloluk fazlalık bir engel midir yoksa sadece daha fazla mı yorulurum? Eğer 2-3 ay gibi bir sürede kendimi tatmin edecek kadar bir gelişme yaşarsam bmx ile ilgili yeni ve güzel bir bmx için çok ciddi bir bütçe ayırabilirim.

10. Samet Demirtaş

Seviye:
    hareketleri daha verimli yapabilmek için hafif olması gerekir.yani hafif bisiklet hem kaliteli olur hemde rahat bir şekilde hareket yaparsın.mesela 16 kg bisikletinde hareket yapmayı dene bir hareket sana çok zor gelir.off dersin ne zor hareketmiş.sonra 10 kg lık bir bisiklet alırsın o zor dediğin hareketi daha verimli bir şekilde yapmaya başlarsın.ohh be bu hareket kolaymış dersin içinden.hertürlü daima hafif bisiklet en iyisidir.yani 16 kg bir bisikletle başlarsan bıkabilirsin.

11. Hurkan Kartal

Hurkan Kartal Yeni Üye

Seviye:
    Anlıyorum, umarım büyük zorluklar yaşamam. Birkaç ay sonra çok daha iyi bir bmx'le yoluma devam ederim :)

12. Samet Demirtaş

Seviye:
    tabi yani yeniysen en azından hareketleri deneyebilrisin.alıştırmalar yaparsın.yani ben hiç bişey yapamassın o bisiklet iğrenç demiyorum :) sadece zorlanırsın iyliğin için dedim.ama tabi başlangıç için idare eder seni daha sonra bütcene göre hafif ve kaliteli bir bisiklet alırsın.zaten hafifse kaliteli oluyor genellikle. iyi günler dilerim bol pedallar :)

13. Emre ORAN

Emre ORAN Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    14 kg nin altında bir Bmx le başlarsan sağlıklı olur bence.

14. Hurkan Kartal

Hurkan Kartal Yeni Üye

Seviye:
    Almış bulundum artık, başlangıçı bununla yapacam :)

15. Emre KÖSEOĞLU

Emre KÖSEOĞLU Yeni Üye

Seviye:
    Evet 16 kg bayağı ağır bence ilk başlarda dengeni geliştirmene yardımcı olur çünkü bunnyde felan zorlanman doğaldır buda seni fazla kas gerektirmeyen hareketlere iter ama dengeni geliştirmen baya işine yarar ilerde hayırlı olsun bmx'in.

16. Hurkan Kartal

Hurkan Kartal Yeni Üye

Seviye:
    Cevap için teşekkürler hocam. Bmx gelsin, nedir ne değildir bir göreyim, parça değiştirerek ne kadar hafifletebilirim bir bakayım. En kötü ihtimal 2-3 ay sonra bu bmx'i satıp daha hafif bir model alırım sorun olmaz ;) Şuan maddi durumum el vermediği için düzgün bir model alamadım. Şimdi daha iyisini alana kadar kendimi alıştırmış olurum, 3 ayım boş geçmemiş olur.

17. Hurkan Kartal

Hurkan Kartal Yeni Üye

Seviye:
    Söylediklerinizi dikkate alıp aldığım bmx'i kuzenime verdim. Kendime de 450 liraya 2. el hafif ve daha güzel bir bmx aldım arkadaşlar. Aldığım bmx'in gidonu kırık, o yapıldıktan sonra yeni bmx'i teslim alacam. Şimdi içim daha rahat, hangi hareketleri hangi sırayla öğrenmem gerektiği konusunda da yardımcı olursanız memnun olurum :)

18. AyberkZeybek

AyberkZeybek Aktif Üye

Seviye:
    16 ağır ya bmx için :/

19. Hurkan Kartal

Hurkan Kartal Yeni Üye

Seviye:
    Yeni bir bmx aldım hocam, 12.5-13 kilo civarında. 16 kg olanı kuzen istedi. Ona sattım :) Şimdi merak ettiğim hangi hareketlerle başlamalıyım?

20. egehan

egehan Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba :) Öncelikle hayırlı olsun BMX'in 16 kilo ağır denebilir :) ama ginede hareket yaparsın sadece zorlanırsın ;) zaten bu işi ilertletmeye başlarsan ister istemez parça ve BMX değişikliğine gidersin :) Öncelikle "Klasik" hareket Bunny Hop la başla çünkü tüm hareketlerin içinde vardır :) yani "ZIPLAMAK" Bunny hop uda tümseklerde vs. gibi yerlerden başlarsan daha rahat olacaktır. Benimde senin gibi çevremde kimse yok en yakın mesafe 100 km de birkaç BMX ci var :D İnternet sayesinde pekçok şey öğreneceksn o yüzden :D