Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bu frenleri çöpe mi atmalı?

Konu, 'Frenler' kısmında Serhat Aktas tarafından paylaşıldı.

1. Serhat Aktas

Serhat Aktas Aktif Üye

Elazığ(okul)/Karabük(ev)/Eskişehir(memleket) :))
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bulunduğum şehirde profesyonel bir bisikletçi olmadığı için bisikletimin fren bakımlarını bir motosiklet tamircisine yaptırdım. Daha önceden aynı şekilde shimano frenlerini yaptıran arkadaşlarım olmuştu ve hiç bir sorun yaşamamışlardı. Sorun mineral yağ yerine sentetik yağ konulması. Frenler bir kaç gün içinde tutmaz oldu. Frenleri kargoyla aldığım yere gönderip durumu da izah ederek yaptırdım fakat bu da uzun sürmedi. Derken başka bir şehirde aynı şekilde tekrar bakım yaptırdım. Frenlere ne kadar yağ eklersem ekliyeyim frenler bir kaç saat içinde tutmaz oluyor kol tamamen boşa çıkıyor. Bunun bir çaresi yok mu?

yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...

2. Serhat Aktas

Serhat Aktas Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yok mu bu konuda bilgisi olan?

3. Koray06

Koray06 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    o frenlerden artık bir yol olmaz sanırım. yapı olarak hidrolik sistem içerisindeki yağın kolu çekip bırakma esnasında elastik parçalara(contalar-"değiştirilebiliyormuş" sanırım) sahip olması ve de kullanılan sentetik yağın bu elastik(contalar) parçaların yapılarını bozmuş olma ihtimali geliyor aklıma. Bu durumda ya bir şekilde bariz yağ sızıntısı görülür.(iki teker üzerinde görülmezse. bisiklet ters çevrilince görülebilir )Eğer ki görünür de bir şey yoksa hava alması muhtemeldir. Fren sistemleri'nin üzerinde hangi yağ kullanılması gerektiği bazı modellerde yazar, keşke biraz araştırsaydınız yağ değişiminden önce.

Serhat Aktas bunu beğendi.
  4. Serhat Aktas

Serhat Aktas Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Anladığım kadarıyla frenleri bi daha kullanamıyorum. Peki şu anda mekanik frene geçsem rotorlarımla herhangi bir sıkıntı olmadan kullanabilir miyim?

5. Koray06

Koray06 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Mekanik de kullanırsınız, hidrolik olarak da kullanmaya devam edebilirsiniz ama hidrolik sistem içindeki contaların değişmesi gerek.Birkaç bisikletçiye gösterin(kimisi yapamam der kestirir atar) contaları değiştirebilir mi ? değiştirebilirse maliyeti ne olur. Eğer çözebilirse hidroliği gözden çıkarmayın derim.

Serhat Aktas bunu beğendi.