Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bu deprem Türkiye'yi etkilemez

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında specialagent tarafından paylaşıldı.

 1. specialagent

  specialagent Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Romanya'daki depremin, oluşum açısından farklı olduğunu kaydederek, bundan Kuzey Anadolu fay hattının etkilenmeyeceğini söyledi.

  Romanya'da deprem Türkiye'de panik


  Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Romanya'daki depremin, sistem ve oluşum açısından tamamen farklı olduğunu kaydederek, "Bu ters bir fay hattı. Kuzey Anadolu Fay hattını etkilemez" dedi.

  Depremin şiddeti konusunda çelişkili açıklamaların yapıldığını ifade eden Gündoğdu, Kandilli'nin verdiği ölçünün doğru olduğunu çünkü 6'nın üzerinde ki bir sarsıntının ancak Trakya'dan hissedilebileceğini belirtti.

  TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Romanya'daki depremin, sistem ve oluşum açısından tamamen farklı olduğunu kaydederek, "bu bir ters fay hattı. Türkiye ile ilişkisi yok. Boş yere panik yapılmasın " dedi. Depremin Türkiye'den hissedilmesinin nedeninin ise 6' nın üzerindeki depremlerde doğal olan "uzak alan etkilerinden" kaynaklandığını vurguladı.

  Uluslararası Gözlem Ağı depremin şiddetini 5.9, Dünya Fizik Enstitüsü 5.8 diye açıklarken Kandilli Rasathanesi sarsıntının 6.5 şiddetinde olduğunu bildirmişti.

  KANDİLLİ: DEPREM TÜRKİYE'DEN FARKLI BİR SİSTEM ÜZERİNDE

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, Romanya'da meydana gelen depremin Türkiye'den farklı bir sistem üzerinde olduğunu düşündüklerini bildirdi.

  Rasathane olarak Marmara ve Trakya bölgelerini daha hassas şekilde takip ettiklerini ifade eden Barbarosoğlu, “Depremin Türkiye'den farklı bir sistem üzerinde olduğunu düşünüyoruz. Ama üzerinde çalışıyoruz. Bu depremin Türkiye'yi nasıl etkileyeceği konusunda henüz bir şey söylemek mümkün değil. Deprem üzerinde gerekli çalışmayı yaptıktan sonra bir açıklamada bulunmak mümkün olabilir” diye konuştu.

  (Hürriyetim)
   
 2. Barbaros

  Barbaros Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Eylül 2004
  Mesajlar:
  612
  Beğeniler:
  199
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Walla ben o saatte bisiklete biniyordum hiç farketmedim deprem meprems